Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Master Tempo.

Ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes.

Σε πολλά κομμάτια και ειδικά κομμάτια που δεν τα χαρακτηρίζει ιδιαίτερα η ποιότητα ήχου κάποια δημοτικά κλπ η ενεργοποίηση του master tempo δείχνει να αλλοιώνει κατά πολύ τον ήχο.Σπασμένα πρίμα και δεν είναι και τόσο φυσικό το αποτέλεσμα όπως στα cdj της pioneer είναι πιστεύω από τα ελάχιστα που μπορείς να διακρίνεις στο πρόγραμμα σαν αρνητικό.
 

Posté Fri 05 May 17 @ 10:06 am
Ασχέτως του "προβλήματος" και χωρίς παρεξήγηση, αλλά από την στιγμή που χρησιμοποιείς το pitch για να mixάρεις δημοτικά - κλαρίνα και επιθυμείς και το master tempo, ώστε να μην αλλάξει η αρχική τονικότητα, όχι απλά έχεις περάσει σε "άλλο επίπεδο", αλλά το έχεις τερματίσει!!! :P
 

Posté Fri 05 May 17 @ 12:11 pm
Δοκίμασες να αλλάξεις την μηχανή του Master Tempo και να δοκιμάσεις κάποια από τις άλλες επιλογές;
Επίσης για τι ποσοστά αλλαγής tempo μιλάμε;
 

Posté Fri 05 May 17 @ 12:58 pm
Μιλάμε για 1,5 με 2,0 % δηλαδή το πολύ μέχρι 3 beat ίσως και λiγο περισσότερο δεν μιλάμε για μεγάλες μεταβολές και η σύγκριση είναι πάντα με άλλα προγράμματα.Παρατήρησα ότι είναι λες και μπαίνει κάποιος κομπρέσορας και αν δεν κάνω λάθος όταν βγάζεις το master tempo και το ξαναβάζεις μερικές φορές παίζει καλύτερα.Aυτό δεν συμβαίνει μόνο στα δημοτικά αλλά και σε ρούμπες κλπ
Να αναφέρω ότι η αλλοίωση ήτε λίγο ήτε πολύ είναι το ποσοστό αλλαγής του pith είναι ίδια.

.
Τι πρέπει να ρυθμίσω μήπως αλλάξει ??????
 

Posté Fri 05 May 17 @ 4:12 pm
Theios Giorgos wrote :
Ασχέτως του "προβλήματος" και χωρίς παρεξήγηση, αλλά από την στιγμή που χρησιμοποιείς το pitch για να mixάρεις δημοτικά - κλαρίνα και επιθυμείς και το master tempo, ώστε να μην αλλάξει η αρχική τονικότητα, όχι απλά έχεις περάσει σε "άλλο επίπεδο", αλλά το έχεις τερματίσει!!! :P


Δεν υπάρχει τραγούδι για μένα που το pitch είναι διακοσμητικό. Μάλλον είμαι σε άλλο επίπεδο (lol)
 

Posté Fri 05 May 17 @ 4:18 pm
Βρέθηκε η λύση με αλλαγή του pithQuality στο 1 από 2 και scrathfilterQuality στο 2 από 8.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις καμιά φορά απλά πράγματα δίνουν δυνατές λύσεις από την πρώτη στιγμή της εγκατάστασης του vdj8 το είχα το θέμα καθώς είχα πειράξει μάλλον τις ρυθμίσεις.
 

Posté Fri 05 May 17 @ 4:39 pm
djkappas wrote :
Theios Giorgos wrote :
Ασχέτως του "προβλήματος" και χωρίς παρεξήγηση, αλλά από την στιγμή που χρησιμοποιείς το pitch για να mixάρεις δημοτικά - κλαρίνα και επιθυμείς και το master tempo, ώστε να μην αλλάξει η αρχική τονικότητα, όχι απλά έχεις περάσει σε "άλλο επίπεδο", αλλά το έχεις τερματίσει!!! :P

Δεν υπάρχει τραγούδι για μένα που το pitch είναι διακοσμητικό. Μάλλον είμαι σε άλλο επίπεδο (lol)

Πέρα από το χιούμορ, πες μου (αν θέλεις) ειλικρινά: Μιξάρεις (και αναφέρομαι σε μίξη διαρκείας, όχι "κοφτή" ή σχεδόν "κοφτή") π.χ. 2 καλαματιανά ή 2 τσάμικα και κατ' επέκταση χρησιμοποιείς το pitch?
Γιατί μπορεί να μην παίζω ελληνική (λαϊκή) μουσική, αλλά (ειλικρινά) δεν μπορώ να σκεφτώ πως θα μπορούσε να υλοποιηθεί (ακουστικά ορθά) μίξη διαρκείας (π.χ. 10sec ή 20sec) καλαματιανών ή τσάμικων. Εκτός και εάν οι αλλαγές σου (στην πραγματικότητα) είναι "κοφτές" (cut) ή σχεδόν "κοφτές" (cross) και απλά εσύ θέλεις τα bpm να είναι ακριβώς τα ίδια (γιατί εσύ γουστάρεις, όχι γιατί κανείς πρόκειται να καταλάβει την διαφορά του 1% - 2%)...
 

Posté Fri 05 May 17 @ 4:54 pm
θα πρέπει να βρεις το απόλυτο ταίριασμα στα καλαματιανά συρτά για να έχεις πάνω από τέσσερα χτυπήματα μαζί σε δύο τραγούδια πράγμα πολύ δύσκολο από πλευράς εγγραφών χροιάς του κλαρίνου και τονικότητας. Όχι οι αλλαγές είναι cut ή cross απλά δεν μου βγαίνει άμα χάνει λίγο ο ρυθμός.Οι αλλαγές είναι κοφτές σαν τις ρούμπες.Μιλάμε για συρτά καλαματιανά νησιώτικα. Το τσάμικο είναι έγκλημα να το μιξάρεις σε γάμο όπως και το ζεϊμπέκικο.
Θα ανεβάσω ένα video με μια αλλαγή για να καταλάβεις
https://youtu.be/nrCXPWcuuxE
 

Posté Fri 05 May 17 @ 7:16 pm
Επέτρεψέ μου 1 παρατήρηση, αναφορικά με τα λεγόμενά σου και 2 παρατηρήσεις, αναφορικά με το "παράδειγμά" σου:

- Μουσική Παρατήρηση: Ο καλαματιανός έχει ρυθμό 7/8 και ο συρτός 2/4 ή 3/4. Οπότε, πλην της περιπτώσεως των 2/4, στις υπόλοιπες περιπτώσεις απαιτούνται 3 ή 7 χτύποι "κοινοί", για να έχεις τουλάχιστον 1 μέτρο "κοινό" (και όχι 4)... ;-)

- Τεχνική Παρατήρηση: Συμφωνούμε (τελικά) απόλυτα ως προς το είδος της αλλαγής. Εξάλλου θα ήταν εξαίρεση του κανόνα η μίξη διαρκείας (on air) 2 τέτοιου είδους κομματιών. Από κει και πέρα, εφόσον επιθυμείς να είσαι αψεγάδιαστος, καλά κάνεις και επιλέγεις "κοφτές" μεν, με ακριβώς το ίδιο bpm δε.

- Καλλιτεχνική Παρατήρηση: Νομίζω ότι καταλαβαίνεις ες περί τίνος πρόκειται και που "κόλλησε" ή θα "κολλήσει" απ' ευθείας το μάτι, όσων είδαν ή θα δουν το βιντεάκι. :-)))

P.S. Την έχεις και 1ο τραπέζι πίστα... ;-)
 

Posté Fri 05 May 17 @ 8:15 pm
Με βρίσκεις σύμφωνο 100%.
Καλά είναι κάποιοι με ιδιαίτερες γνώσεις όπως εσείς να τις μοιράζονται εγώ άλλωστε έχω δηλώσει ότι αν και στα 48 χρόνια μου ακόμα μαθαίνω γιατί είναι πάρα πολλά αυτά που δεν ξέρω.
Έχουμε και τυχερά μας στους γάμους (φάτε μάτια ψάρια χα χα χα).
 

Posté Sat 06 May 17 @ 7:43 am


(Les anciens sujets et forums sont automatiquement fermés)