Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Πρότα βήματα προς τον επαγγελματισμό...

Ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes.

Για χαρά σε όλους.

Τα τελευταία 4-5 χρόνια ασχολούμαι ερασιτεχνικά με το DJλίκι (σχολικές γιορτές των παιδιών μου, πάρτι φίλων, 2-3 γαμοβαφτισια συγγενών κτλ). Κάθε φορά που παίζω έρχονται διάφοροι και μου προτείνουν να παίξω σε κάποιο event. Μέχρι τώρα η απάντηση ήταν ότι αυτό το κάνω ερασιτεχνικά και για την πλάκα μου και δεν παίζω επί πληρωμή σε εκδηλώσεις. Πρόσφατα αποφάσισα να δημιουργήσω τις προϋποθέσεις για να μπορώ να παίζω νόμιμα , ώστε με 4-5 event το χρόνο, να μπορώ να ανανεώνω με μεγαλύτερη άνεση τον εξοπλισμό μου , και να κάνω το χόμπι μου τρόπον τινά αυτοχρηματοδοτούμενο. Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας σε μερικές απορίες καθώς και επιβεβαίωση σε διάφορες πληροφορίες που βρήκα σε παλιότερα πόστ.

1. Στην φόρμα αγοράς του Pro , αν συμπληρώσω το ΑΦΜ μου (Vat Number) , θα μου έρθει κάποιο παραστατικό σε ηλεκτρονική μορφή που μπορεί να περάσει στα έξοδα;

2. Με δεδομένο ότι είμαι ήδη ελεύθερος επαγγελματίας, πάω εφορία και προσθέτω στο ΑΦΜ μου το ΚΑΔ 93.29.19.03: Υπηρεσίες μουσικής κάλυψης εκδηλώσεων υπηρεσίες disk jockey (D.J.) Σωστά;

Εδώ
https://virtualdj.com/forums/137888/Greek_Forum/__946___959___951___952___949___953___945____960___945___953___948___953___945___(_______.html?search=AEPI&page=10.05
ο PhantomDeejay λεει για Άδεια Α.Ε.Π.Ι. αλλά το ποστ είναι λίγο παλιό (2011)

Ρωτάω λοιπόν...

3α : Χρειάζομαι άδεια Α.Ε.Π.Ι.;
3β : Χρειάζομαι άδεια Α.Ε.Π.Ι. ακόμα και αν το μαγαζί που θα παίξω, έχει άδεια Α.Ε.Π.Ι.;
3γ : Ξέρει κάποιος την διαδικασία και το κόστος μιας τέτοιας άδειας;

4α : Αν έχω καταλάβει καλά, παραστατικό κόβεις είτε στο μαγαζί, είτε στον διοργανωτή του event. Και στις δυο περιπτώσεις είσαι νομικά καλυμμένος σωστά;
4β: Πρέπει να έχει προηγηθεί ιδιωτικό συμφωνητικό κατατεθειμένο στην εφορία;
4γ: Εξακολουθεί να ισχύει ότι ακόμα και αν έχεις κόψει TΠΥ στο μαγαζί , πρέπει ο μαγαζάτορας να σου βάλει ένα ένσημο στο ΙΚΑ για να μην έχει πρόβλημα σε ενδεχόμενο έλεγχο;
(https://virtualdj.com/forums/191133/Greek_Forum/__924___959___965___963___953___954___942____947___953___945____917___960___953___967___949___953___961___942___963___949___953_.html?search=AEPI&page=1)

5. Υπάρχει κάποιος μπούσουλας για το πως κοστολογούνται τα event (σε σχέση πχ με τον εξοπλισμό, τη διάρκεια του event κτλ) , γιατί δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να δημιουργώ αθέμιτο ανταγωνισμό στους πραγματικούς επαγγελματίες του χώρου.

Ξέρω ότι κακός σας ζαλίζω με ερωτήσεις που δεν αφορούν το VDJ αλλά εδώ μέσα υπάρχει συσσωρευμένη εμπειρία σε αυτά τα θέματα και προσπαθώ να διασταυρώσω αυτά που μου λέει ο λογιστής μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μανώλης.
 

Posté Sun 01 Apr 18 @ 9:36 pm
Για το 1:

Δεν με χρέωσε ΦΠΑ.
Μπορείς να τυπώσεις το παραστατικό αγοράς.
Αν περνάει στα έξοδα θα μας πει ο λογιστής.

Και μια τεχνική ερώτηση
Στο PC μου υπάρχει μια σπασμένη 8,2 ... Τι κάνω?
Α: παίρνω backup βάση και ρυθμίσεις, κάνω uninstall την σπασμένη και εγκαθιστώ την original
Β: Βάζω την original πάνω στην παλιά και όλα οκ;
 

Posté Sun 01 Apr 18 @ 10:41 pm
MAC II wrote :

Στο PC μου υπάρχει μια σπασμένη 8,2 ... Τι κάνω?
Α: παίρνω backup βάση και ρυθμίσεις, κάνω uninstall την σπασμένη και εγκαθιστώ την original
Β: Βάζω την original πάνω στην παλιά και όλα οκ;


Χριστός Ανέστη, χρονια πολλα. Κάνεις φορμάτ απαραιτήτως και καθαρη εγκατάσταση του original vdj. Κράτα μόνο back up την database του local δίσκου σου. Μην ρισκαρεις οτιδηποτε αλλο.
 

Posté Sun 08 Apr 18 @ 7:56 am
Χρόνια πολλά Δημήτρη ....

Προς το παρόν , με uninstall παιζει οκ ... την Κυριακή έπαιξε 12 ώρες σερί χωρίς προβλήματα ...

Αλλά ναι , έχεις δίκιο , δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρω ... μόλις βρω λίγο χρόνο θα ακολουθήσω την συμβουλή σου.

Ευχαριστώ


 

Posté Tue 10 Apr 18 @ 11:07 am


(Les anciens sujets et forums sont automatiquement fermés)