Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet intel η amd;

Ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes.

καλησπερα
ενα λαπτοπ που θα χρησιμοποιειται μονο για την μουσικη με το virtual dj τι προτεινεται να ειναι intel η amd ;
και τι χαρακτηρηστικα προτεινεται να εχει;
 

Posté Sat 02 Jun 18 @ 8:04 am
Γενικά προτείνουμε επεξεργαστές intel, κυρίως για λόγους συμβατότητας με εξωτερικούς controllers.
Τώρα ανάλογα με το πόσο σοβαρή/βαριά χρήση θα κάνεις το προτεινόμενο είναι επεξεργαστής i3/i5 με 6GB RAM ή περισσότερα.
Το VirtualDJ δεν χρησιμοποιεί πολύ RAM, αλλά σε ένα μοντέρνο laptop τα 4GB είναι το κατώτατο όριο για αποδεκτή απόδοση.
Αν θες να κάνεις και video mixing τότε θα πρέπει να επενδύσεις και σε καλή κάρτα γραφικών. Διαφορετικά η κάρτα γραφικών που έχουν ενσωματωμένη όλοι οι επεξεργαστές της σειράς iX της Intel είναι αρκετή.

Edit: Προσωπικά θα σου πρότεινα i5 με 8GB RAM για βέλτιστες επιδόσεις, χωρίς να "ξεφύγεις" πολύ στην τιμή.
 

Posté Sat 02 Jun 18 @ 8:59 am
ωραια τοτε οποτε να κοιταξω για intel i3 i5...
με amd θα ειχα θεμα;
 

Posté Sat 02 Jun 18 @ 9:01 am
Με κάποιους controllers ναι. Για παράδειγμα για τους περισσότερους controllers της Pioneer, η ίδια η Pioneer προτείνει αυστηρά επεξεργαστές intel (διαφορετικά υπάρχουν θέματα με τους drivers που δεν "λύνονται" )
 

Posté Sat 02 Jun 18 @ 9:14 am
οκ τοτε παω σε intel για να εχω το κεφαλι μου ησυχο....
 

Posté Sat 02 Jun 18 @ 11:03 am
επειδη μαλλον το λαπτοπ θα εχει 2 θυρες usb πειραζει εαν στη μια βαζω τον δισκο 3.5ρι και στην αλλη βαλω ενα usb 2.0 hub με ρευμα και εχει βαζω 2 καλωδια τις σιντιερες ενα ποντικι και ισως καποιο στικακι η το cooler;
 

Posté Sun 03 Jun 18 @ 3:27 pm
Γενικά όχι δεν πειράζει, αρκεί να πάρεις ένα ποιοτικό hub
 

Posté Sun 03 Jun 18 @ 6:52 pm
θα παρω ενα belkin απο το κωτσοβολο
 

Posté Mon 04 Jun 18 @ 8:22 am
Μια ερωτηση ακομη τι δισκο προτεινεις εξωτςρικο 2.5ρι η εξωτερικο 3.5ρι;
 

Posté Wed 06 Jun 18 @ 10:48 pm
Δεν παίζουν ρόλο οι ίντσες αυτές καθ' αυτές σε κάτι.
Παίζει ρόλο ο ίδιος ο δίσκος (ταχύτητες εγγραφής/ανάγνωσης, σταθερότητα, επωνυμία/εγγύηση κτλ)
Η μοναδική διαφορά μεταξύ 2,5 και 3,5 είναι οτι οι δίσκοι 3,5 έχουν δικό τους τροφοδοτικό και δεν τραβάνε ρεύμα για την λειτουργία τους από τη θύρα USB. Οπότε αν δεν έχεις πολλές θύρες USB και βάζεις τα πάντα πάνω σ' ένα hub τότε ο 3,5 είναι προτιμότερος.
 

Posté Thu 07 Jun 18 @ 6:28 am
επειδη το λαπτοπ που παραγγειλα εχει 2 θυρες πηρα 1 hub με ρευμα οποτε ν απαρω και τον δισκο με ρευμα;
αν ναι ειμαι αναμεσα σε αυτους και μαλλον στον seagate εσυ τι λες;
Seagate Expansion Desktop 4TB USB 3,0
Intenso 3TB USB 3.0
WD My Book New 3TB
 

Posté Thu 07 Jun 18 @ 7:22 am
Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, να πω οτι χρησιμοποιω intenso και με τροφοδοτικο αλλα και με usb τροφοδοσια, 3 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.
 

Posté Sat 09 Jun 18 @ 7:01 am


(Les anciens sujets et forums sont automatiquement fermés)