Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet μια εντολη ακομα... - Page: 1

Cette partie de ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes

καλημερα σε ολο το φορουμ..
εχω ενα θεμα με την sx3 που δεν το ειχα με την 2..συγκεκριμμενα οταν ψαχνω ενα κομματι με τα jogs και παρω το χερι μου απο αυτα πριν σταματησουν εντελως το κομματι συνεχιζει να πηγαινει μπροστα η πισω με αποτελεσμα να χανω το σημειο
στις επιλογες απο το προγραμμα απενεργοποιησα καποιες επιλογες αλλα τα θεμα δεν λυθηκε δεν ξερω μηπως πρεπει να παενεργοποιησω τον αισθητηρα αφης που εχει ..
μια εντολη θελω ωστε τα κουμπια που ειναι κατω απο τα εφε ( ch assign ) να τα κανω ωστε πατωντας το αριστερο το επιλεγμενο κομματι να πηγαινει 4 η 8 beats πισω ( το νουμερο φανταζομαι απλα θα αλλαζει μεχρι να βρω ποιο θελω ) και το δεξι να το παιγαινει μπροστα αυτο που κανει το στρογγυλο κουμπι απο πανω δηλαδη αλλα σε αυτα
και ενα τελευταιο στην sx2 και στο μαπ του claudioss99 τα κοκκινα λεντακια στα jogs αυτα που αναβουν οταν ενεργοποιηειται το slip δουλευαν με απλο play και ηταν ομορφο..κοιταξα στις ρυθμισεις της κονσολας αλλα δεν το εχει και φανταζομαι μηπως ειναι θεμα εντολης ( αναβαν ενα ενα )
ευχαριστω πολυ καλο μηνα

 

Posté Mon 04 Feb 19 @ 7:27 am
FX1: seek -4
FX2: seek +4

Για το κόκκινο ring πρέπει να αλλάξεις το LED_JOG_INNER
Η εντολή που πρέπει να βάλεις είναι: play ? constant 0.99 : constant 0.0
 

Posté Mon 04 Feb 19 @ 10:20 am
ευχαριστω πολυ γιωργο για το θεμα με το ψαξιμο να απενεργοποιησω τον αισθητηρα αφης ?κατι αλλο ?
 

Posté Mon 04 Feb 19 @ 10:31 am
γιωργο συγνωμη και παλι για την ενοχληση αλλα τωρα εσενα εχουμε εσενα βασανιζουμε
οι εντολες που μου εδωσες δεν δουλευει καμια δηλαδη το seek+4 στο ch assign ch2 ενω δουλευει για να παει μπροστα 4 beat δεν δουλευει στο ch assign ch1 για να παει πισω!! αυτο και στα δυο ντεκ συμβαινει αλλα ειναι και ενα προβλημα ακομα που ενω πειραζω το πχ ch assign ch2 στο αριστερο ντεκ που ειναι το ποτενσιομετρο κατω και υποτιθεται οτι ψαχνω επιρεαζεται το δεξι ντεκ που ειναι στον αερα θελω λοιπον τα ch assign απο το fx1 να επιρεαζει τα ντεκ 1+3 και το fx2 τα αντοιστοιχα ch assign να επιρεαζουν τα ντεκ 2+4
επιση ουτε η εντολη
Για το κόκκινο ring πρέπει να αλλάξεις το LED_JOG_INNER
Η εντολή που πρέπει να βάλεις είναι: play ? constant 0.99 : constant 0.0
δεν ξερω γιατι δεν δουλεψε την εκανα αρκετες φορες
και ενα τριτο εαν γινεται κατι με το θεμα του ψαξιματος με τα jogs που πρεπει να εχω το χερι επανω μεχρι να σταματησει γιατι αλλιως το κομματι συνεχιζει και τρεχει
το ευχαριστω ειναι λιγο
 

Posté Tue 05 Feb 19 @ 6:40 pm
Όταν βρεις την ευκαιρία, επειδή απ' ότι θυμάμαι είχες και την SX2, άνοιξε ένα νέο topic και κάνε μας μία σύγκριση, μεταξύ SX2 & SX3, από την μέχρι τώρα εμπειρία σου... ;-)
 

Posté Tue 05 Feb 19 @ 7:38 pm
Ειναι σχετικα νωρις ακομα θειε γιατι ακομα δεν εχω φερει την κονσολα εκει που την θελω και ερχονται στιγμες που θελω μα παιξω με την 2 αλλα ειναι μεχρι να την φτιαξω οπως θελω λιγη υπομονη θελει και μετα θα φανουν και τα πλεονεκτηματα που σιγουρα εχει
Εαν μεχρι τοτε ο γιωργος δεν με αποβαλει χαχαχα
 

Posté Wed 06 Feb 19 @ 3:51 pm
για μια φορα ακομα να ευχαριστησω τον γιωργο για τον χρονο που μου διεθεσε και το λυσιμο των θεματων μου
ενα ακομα που παρατηρησα γιωργο ειναι οτι στην sx2 οταν για καποιο λογο κοβοταν το ρευμα δεν εκανα τπτ απλα περιμενα μεχρι το προγραμμα να ξανα αναγνωρισει την κονσολα και το παρτυ συνεχιζοταν με την ελαχιστη καθυστερηση
τωρα προσομοιωσα την διακοπη εκλεισα τον διακοπτη της κονσολας για δυο sec και η κοσολα επανηλθε το προγραμμα την αναγνωρισε αλλα ηχο δεν ειχα
το εκανα αρκετες φορες με την μονη λυση να ειναι να πρεπει να κανω επανεκκινηση και στο vdj8 με αποτελεσμα το προγραμμα να ειναι στην αρχικη του κατασταση χωρις φορτωμενα κομματια κλπ
εχω κανει αναβαθμιση στο firmware και η sx3 δεν ειναι προεπιλεγμενη στον ηχο
δεν εχω δοκιμασει το θεμα με την sx2 αλλα ουτε και με την geini g4v που εχω για καβατζα αλλα πιστευω οτι καποιο θεμα υπαρχει εκει μενει να το λυσουμε κ αυτο
 

Posté Thu 07 Feb 19 @ 9:12 pm
Μετά την επαναφορά, το πρόγραμμα παίζει κανονικά αλλά δεν έχεις ήχο;
Δοκίμασες να κάνεις:
1) Αλλαγή των διακοπτών USB από USB A σε USB B και πάλι σε USB A ?
2) Να ανοίξεις τις ρυθμίσεις και να πατήσεις Apply στις ρυθμίσεις ήχου;

Τέλος:
Πριν ανοίξεις το VirtualDJ με την κονσόλα συνδεδεμένη πάνω στον υπολογιστή σιγουρέψου οτι τα Windows ΔΕΝ την χρησιμοποιούν σαν προεπιλεγμένη συσκευή αναπαραγωγής.
 

Posté Thu 07 Feb 19 @ 9:37 pm
ναι γιωργο εκανα εναλλαγη των διακοπτων μηπως τυχον ηταν αυτο αλλα οχι
δεν ανοιξα τον ηχο ειναι αληθεια αλλα παλια στην sx2 δεν το εκανα απλα περιμενα λιογα δευτερολεπτα και ερχοταν και ο ηχος αλλα θα το ελενξω και αυτο
η sx δεν ειναι προεπιλεγμενη στον ηχο δεν την εχω ελενξει οταν δεν ειναι ενεργοποιημενο το vdj αλλα θα το ελενξω και αυτο και θα επανελθω
 

Posté Thu 07 Feb 19 @ 9:52 pm
Σαν προκάτοχος της ddj sx- sb, AA VMS4.1 και κάτοχος τηςddj rx και ddj sr2 η πρώτη εικόνα μου για την sx3 είναι:
Τα σκληρά fader παραμένουν όπως στην sx και rx ενώ στην sr2 είναι μαλακά όπως πρέπει.
Έβαλαν το booth volume και το sampler volume ανάμεσα στα fader πολύ ενοχλητικό για μένα.
Η εναλλαγή στα pc είναι κομμάτι δύσχρηστο και μπορεί να σε μπερδέψει.
Η απογοήτευση ήρθε όταν το ένα pc που δοκίμαζα έμεινε από μπαταρία καθώς έκανα τα πρώτα τεστ και δεν του είχα βάλει τροφοδοσία.
Εκεί άρχιζε να αλλοιώνεται ο ήχος σαν να μην έφτανε το ρεύμα στο κοντρολερ και θεώρησα ότι μου έκατσε αστοχία υλικού.
Αυτά σαν προσωπική άποψη και πρώτη εικόνα τα τεστ συνεχίζονται.
 

Posté Fri 08 Feb 19 @ 8:42 am
λοιπον γιωργο μετα τις δοκιμες συμαβαινει το εξης
ασχετα απο την διακοπ ρευματος θα πρεπει να ανοιγει πρωτα η κονσολα και μετα το προγραμμα αλλιως το προγραμμα δεν συμπεριφερεται σωστα και ηχο δεν εχουμε
βεβαια αυτο ειναι το σωστο αλλα με την sx2 ακομα και αν τα ανοιγες αναποδα δεν ετρεχε τιποτα
τωρα και στην διακοπη ρευματος αυτο ειναι ενα θεμα γιατι οπως προειπα πρεπει να ξανα ανοιξεις το προγραμμα και αυτο ερχεται στην αρχικη του θεση δηλαδε δεν εχεις φορτωμενα το τραγουδια που επεαιζες κλπ
να τονισω οτι με οποια επιλογη ( ανοιχτο το vdj με το θεμα που αναφερω με κλειστο το vdj ) η κονσολα δεν ειναι προεπιλεγμενη σαν συσκευη ηχου
και πατησα και την εφαρμογη στον ηχο παλι τιποτα
μια παρατηρηση ενω το προγραμμα ειναι στο προβλημα φενεται να παιζει και εχει ενα ντεκ στον αερα με το χ κλεινει αμεσως δεν προειδοποιει δηλαδη οτι υπαρχει αναπαραγωγη
αυτο μενει να λυσουμε και εγω ειμαι οκ με την κονσολα
 

Posté Fri 08 Feb 19 @ 11:21 am
Λοιπόν:
Δοκίμασε μετά την επαναφορά του ρεύματος να πας στις ρυθμίσεις, καρτέλα Controllers, κάνε δεξί κλικ πάνω στην SX3 και πάτα Reconnect Device.

Η λειτουργία επανέρχεται;
 

Posté Fri 08 Feb 19 @ 1:42 pm
λοιπον ναι ετσι επανερχεται ο ηχος και ολα καλα δεν ειναι και σπουδαιο πραγμα το κανω κ ετσι βεβαια καλθτερα θα ηταν να γινεται αυτοματα
κατι που παρατηρησα ειναι οτι ( εκανα δοκιμες αλλαζοντας απο usb 2 se 3 ) βγαζοντας απλα την usb και ξαναβαζοντας την ειτε στην ιδια θεση ειτε αλλου δεν υπηρχε το παραμικρο προβλημα θεμα εχουμε μονο στην διακοπη ρευματος
μαλιστα καποια στιγμη απο τα πολλα ανοιξε κλεισε δεν αναγνωριζαν την κονσολα τα windows λιγο λογικο τοσες φορες με μια επανεκκινηση ολα οκ αλλα ξαναεγκατεστησα του iso καλου κακου
αυτααααααα
 

Posté Fri 08 Feb 19 @ 3:50 pm
Διαβάζoντας λίγο τα midi commands https://www.midi.org/specifications-old/item/table-1-summary-of-midi-message παρατήρησα οτι υπάρχει η "Active Sensing" εντολή. Λογικά θα έπρεπε το πράγραμμα τα καταλαβαίνει αυτοματα ποτε χάνει την σύνδεση με τον controller χρησιμοποιώντας αυτην την εντολή. Οσο αφορά τώρα τις
hid (usb) συσκεύες λογικά πρέπει να καταλαβαίνει αυτόματα ο VDJ πότε χάνεται η συνδεση.
 

Posté Fri 08 Feb 19 @ 8:58 pm
Τελικά σ εμένα μόλις γυρίσεις σε usb b και παίξεις με το δεύτερο pc με την επαναφορά στο usb a παίζει μόνο το ένα dack το άλλο δεν βγάζει ήχο..
Για να έχω ήχο πρέπει να κάνω restart το virtual.
 

Posté Fri 08 Feb 19 @ 10:28 pm
PhantomDeejay wrote :
Λοιπόν:
Δοκίμασε μετά την επαναφορά του ρεύματος να πας στις ρυθμίσεις, καρτέλα Controllers, κάνε δεξί κλικ πάνω στην SX3 και πάτα Reconnect Device.

Η λειτουργία επανέρχεται;


γεωργιε μια ερωτηση αυτη την πραξη μπορουμε να την μαπαρουμε?
σε ενδεχομενη ενημερωση του προγραμματος αυτο θα διορθωθει? ( 2 ερωτησεις )
 

Posté Tue 19 Feb 19 @ 7:01 pm
Το πρόβλημα δεν είναι στο VirtualDJ. Το VirtualDJ ανιχνεύει πάντα πότε χάνεται η σύνδεση με ένα controller
Το πρόβλημα είναι με την επαναφορά της συσκευής.
Οι περισσότερες κονσόλες έχουν ένα handshake το οποίο ξεκινούν οι ίδιες πριν αρχίσουν να συνεργάζονται με ένα πρόγραμμα.
Αυτό το handshake ενεργοποιεί και τις "κρυφές/προηγμένες" λειτουργίες της κονσόλας.
Απ' οτι φαίνεται για κάποιο λόγο η SX3 δεν εκτελεί αυτόματα το handshake μετά την επαναφορά της όπως όλες οι άλλες κονσόλες.
Το reinit_controllers φαίνεται οτι βοηθάει σ' αυτή την περίπτωση καθώς το πρόγραμμα πλέον "εξαναγκάζει" την κονσόλα να κάνει handshake.

Το πρόβλημα φυσικά δεν είναι τόσο απλό όσο το αναφέρω. Απλά εξηγώ σε πολύ γενικές γραμμές γιατί η SX3 δεν επανέρχεται κανονικά ενώ όλες οι άλλες κονσόλες επανέρχονται.
Τέσπα. Θα το κοιτάξουμε κι εμείς το θέμα μήπως βρούμε κανένα "hack" να δουλεύει η επαναφορά όπως θα έπρεπε.

Υ.Γ.: Την πράξη την κάνεις map σε custom button και είναι 'reinit_controllers'
Όπως ανέφερα το πρόβλημα δεν προέρχεται από το VirtualDJ αλλά θα κοιτάξουμε μήπως βρούμε τρόπο να λύσουμε το πρόβλημα του firmware της κονσόλας με κάποιο hack
 

Posté Tue 19 Feb 19 @ 7:23 pm
δεν ειναι τοσο φοβερο προβλημα μια φορα στις 10 εκδηλωσεις που θα γινει διακοπη ρευματος εαν αυτο μπορουμε να το μαπαρουμε σε ενα απο τα πολλα κουμπια που εχει η 3 για να μην ανοιγουμε μενου εκεινη την ωρα
ολα καλα...για εμενα τουλαχιστον
 

Posté Wed 20 Feb 19 @ 6:59 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
kokkinoskoufitsos wrote :
δεν ειναι τοσο φοβερο προβλημα μια φορα στις 10 εκδηλωσεις που θα γινει διακοπη ρευματος εαν αυτο μπορουμε να το μαπαρουμε σε ενα απο τα πολλα κουμπια που εχει η 3 για να μην ανοιγουμε μενου εκεινη την ωρα
ολα καλα...για εμενα τουλαχιστον


εγω θα μαπαρα ενα κουμπι του πληκτρολογιου ή καλυτερα shift+ ... το κουμπι του πληκτολογιου

 

Posté Wed 20 Feb 19 @ 8:23 am

Υ.Γ.: Την πράξη την κάνεις map σε custom button και είναι 'reinit_controllers'


η εντολη παντως δεν δουλευει οταν την μαπαρω σε κουμπι επισης τα samples ενω δειχνουν οτι δουλευουν δεν μου βγαινουν εξω ανοιγοντας το ποτενσιομετρο
 

Posté Mon 25 Feb 19 @ 6:42 am
40%