Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet νεο λαπτοπ στησιμο
νεο λαπτοπ και εγω λοιπον και αυτο msi gaming εννοειται εχω μερικα θεμμματα με το στησιμο
να πω εδω οτι εκανα αντικατασταση των φακελων του προγραμματος αφου πρωτα εννοειται το εγκατεστησα και το ενεργοποιησα
σε ορισμενα τραγουδια ( οχι σε ολα ) εχω κοψιματα στον ηχο τα αρχεια αυτα ειναι μεγαλα σε χρονικη διαρκεια ( απο 30 εως 60 λεπτα ) δεν ξερω αν παιζει αυτο καποιον ρολο και
σε τυχαιες στιγμες το προγραμμα κανει φλασιες παιζει κανονικα αλλα κανει λαμπσεις χωρις προβλημα ορατο τουλαχιστον
αντε να το στησουμε και αυτο...
 

Posté Wed 26 May 21 @ 9:11 am
ειδα οτι τα κοψιματα ξεκινανε οταν πειραζω τις στροφες οποτε κατι θεμα με το μαστερ τεμπο θε ειναι εβαλα την ποιοτητα στο 4 αλλα δεν ειδα διαφορα
επειβεβαιωνω οτι αυτο συμβαινει μονο σε μεγαλα αρχεια και οχι σε απλα κομματια κανονικης διαρκειας με τον media player παιζουν οκ
τον ηχο ελενχω με την denon mcx8000
ενω τωρα βλεπω οτι συμβαινει και στο αλλο μου λαπτοπ αυτο με τα κοψιματα οχι τις λαμψεις παιζει κατι με την νεα εκδοση ?
 

Posté Wed 26 May 21 @ 10:21 am
kokkinoskoufitsos wrote :
το εντελως παραξενο ειναι οτι το κανει μονο σε μεγαλα αρχεια.....


 

Posté Wed 26 May 21 @ 10:38 am
αλλα και σε αλλη κονσολα γινεται αυτο θα δοκιμασω σε λαπτοπ με παλια εκδοση
 

Posté Wed 26 May 21 @ 10:39 am
Τα αρχεία από που τα φορτώνεις; Από εξωτερικό σκληρό;
Δοκίμασε να κατεβάσεις το laodpriority

Επίσης, τι κάρτα γραφικών έχεις; ATI ?
 

Posté Wed 26 May 21 @ 3:20 pm
οχι γιωργο nvidia εχω σειρα gtx ομως δεν ανεβηκα σε rtx
τωρα το laodpriority τι θα μου προσφερει φιλε δεδομενου οτι φορτωνεται κανονικα και παιζει κανονικα εαν δεν πειραξω στροφες δεν υπαρχει θεμα
εχω εξωτερικο σκληρο αλλα τα συγκεκριμμενα αρχεια ειναι απο τον εσωτερικο σκληρο
αυτο με την λαμψη παρατηρησα οτι γινεται μονο στο προγραμμα και οχι σε ολη την οθονη οποτε γινεται
και δεν ειναι τακτικες μπορει να κανει μια τωρα και μαζεμενες 3-4 σε 5 λεπτα
να παιζει θεμα drivers?
δεν τους ελενξα καθολου μιας και το λαπτοπ ηρθε με προεγκατεσημενα 10αρια
απλα εβαλα τους asio tvn 2 denon και της μιας pioneer που εχω
 

Posté Wed 26 May 21 @ 4:03 pm
Κοίτα τους drivers, ναι, και φυσικά απενεργοποίησε οποιαδήποτε εξοικονόμηση ενέργειας μπορεί να έχει οπουδήποτε το σύστημα σου.
Γενικά έτσι όπως το περιγράφεις μάλλον για σχετικά υψηλό DPC latency μου κάνει όπου κάτω από κάποιες συνθήκες (όπως η παρατεταμένη ανάγνωση αρχείων) ξεπερνά τα όρια.

Σα γενική συμβουλή, μπορεί να αγόρασες το πιο "τούμπανο" μηχάνημα της αγοράς, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θέλει λίγο ρύθμιση και βελτιστοποίηση για να παίξει σωστά και άνετα!

Αααα... Και κοίτα και τους control panel των drivers και δες τι latency έχουν πάρει εξ' ορισμού. Θεωρώ οτι η καλύτερη επιλογή είναι τα 256 samples, αλλά παίξε λίγο με τις τιμές. Ειδικά οι drivers της Denon είναι γνωστό οτι μπορεί π.χ. σε κάποια συστήματα να μην παίζουν σωστά στα 1024 samples και στα 2048, αλλά να παίζουν σωστά στα 512 (που είναι παράδοξο)
 

Posté Wed 26 May 21 @ 7:18 pm
ετσι ειναι θελει δουλεια μεχρι να το φερω σε λογαριαμο αλλα θα το φερω που θα παει
κοιταω αυριο drivers συστηματος οι επιδοσεις ειναι ρυθμισμενες στο υψηλο στην εκκινηση εχω απενεργοποιησει τα παντα εκτος τα απαραιτητα και στην εξοικονομηση τα εχω ολα τερμα
μετα θα ριξω μια ματια και στο sample rate της κονσολας αν συνεχιζεται το προβλημα και ξαναβλεπουμε
αληθεια αυτο το DPC latency πως αντιμετωπιζεται?
 

Posté Wed 26 May 21 @ 8:21 pm
εκανα ενημερωση σε drivers ειδικα τας καρτας γραφικων δεν εκανα κατι
εχω ακομα κοψιματα αλλα οκ τα κομματια αυτα ειναι ελαχιστα το πολυ πολυ να μην τα παιζω αλλα μηπως πρεπει να βρω τι παιζει εδω....
τα λατενσυ ειναι στ 256 ΓΙΑ ΤΗΝ MC 7000 ΚΑΙ ΤΗΝ PIONNER ΚΑΙ 512 για την mcx8000 επαιξα λιγο με τα νουμερα πιο κατω εχουν θεμα πιο πανω δεν ειδα διαφορα εφτασα εωσ και 2048 δεν ειδα διαφορα
τωρα με τις λαμψεις παρατηρησα οτι οταν ανοιγω το μενου τοτε γινεται σχεδον μονιμα σου εχω ενα μικρο βιντεο να καταλαβεις τι λεω
https://www.youtube.com/watch?v=e3uXLkBhaCk
αν εκανα ενα φορματ θα βοηθουσε λες?
 

Posté Thu 27 May 21 @ 3:42 pm
λοιπον παρατηρησα οτι οταν για δοκιμη εκοψα το μιξ απο μια ωρα σε 20 λεπτα το επαιξε χωρις κοψιματα χωρις κανενα προβλημα οποτε οκ εγω για αυτο δεν εχω θεμα εξ αλλου ειναι ελαχιστα αυτα τα κομματια νε δουμε λιγο και το θεμα με τις λαμψεις και ειμαι οκ για λιγα χρονια
 

Posté Fri 28 May 21 @ 7:59 am
Προφανώς τότε τα κοψίματα σου τα κάνει όταν κάνει "streaming" το κομμάτι (δηλαδή το διαβάζει απευθείας από το δίσκο) και όχι όταν το φορτώνει στη RAM. Το προεπιλεγμένο όριο για αυτή τη συμπεριφορά είναι τα 20 λεπτά.
Τώρα γιατί όταν κάνει "streaming" έχεις θέμα είναι μια καλή ερώτηση...

Για τις λάμψεις, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι οτι μέχρι τώρα το είχα δει μόνο σε ATI και όχι nVidia και συνήθως λυνόταν παίζοντας με τις ρυθμίσεις της ATI
Για αρχή δοκίμασε να αλλάξεις τη ρύθμιση experimentalSkinEngine στο VirtualDJ από "auto" σε "yes" και σε "no" να δεις αν διορθώνεται το πρόβλημα καθόλου ή αν γίνεται χειρότερο.
Επίσης κοίτα αν στο κάνει με το VirtualDJ μεγιστοποιημένο (χωρίς δηλαδή να έχεις άλλα παράθυρα δίπλα)
Ανάλογα με τις απαντήσεις σου, βλέπουμε την συνέχεια...

Σημείωση: Αν το laptop έχει dual graphics, για την ώρα μην πειράζεις τις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών. Δηλαδή μην εξαναγκάζεις το πρόγραμμα να τρέξει με την μία ή την άλλη κάρτα. Αν έχεις dual graphics και χρειαστεί κάτι τέτοιο θα φτάσουμε εκεί αργότερα
 

Posté Fri 28 May 21 @ 9:46 am
λοιπον αυτο το experimentalSkinEngine δεν ξερω αν ειναι απο προεπιλογη αλλα σε εμαν ηταν στο no το εβαλα στο auto μειωθηκαν δραστικα οι λαμψεις το εβαλα στο yes και σταματησαν εντελως πιστευω ειμαι καλα θεκνς
 

Posté Sat 29 May 21 @ 9:44 am