Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Odigies gia na allaksete tis grammatoseires sta skins V5.x

Ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes.

djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
EDIT by apopsis: TO VIRTUALDJ 6 YPOSTIRIZEI PLEON UNICODE...
OTI GRAFETE PARAKATO EINAI GIA EKDOSEIS PALIOTERES TOY 6
------------------------------------

Mporoume na allaksoume tis grammatoseires emfanisis sta skins pou xrisimopoioume wste na vlepoume katarxin Ellinika, alla kai na megalwsoume to megethos, na allaksoume to xrwma kai alla polla.

Katarxin ta skins vriskontai sta Eggrafamou|VirtualDJ|Skins. Synithws einai se morfi zip kai periexoun dyo arxeia ena me kataliksi bmp kai ena me xml. Auto pou xreiazomaste einai to xml arxeio, gia auto an einai ziparismena prepei na ta aposympiesoume se kapoio fakelo. An den einai ziparismena tote den xreiazetai na kanoume to parapanw. Katopin anoigoume to xml arxeio me Notepad i Seimeiomatario. Etsi antikryzoume ena kwdika pou periexei oles tis leitourgies tou skin.
Pio sygkekrimena mas endiaferei ...

1o. Ta dyo decks sta opoia emfanizontai oi plirofories tou tragoudiou pou einai fortwmenes se auta. Tha prepei na anazitisete to kommati tou kwdika pou ksekinazei me "<textzone chan="1"> gia to deck A kai <textzone chan="2"/ antistoixa gia to Deck B. Ta kommatia auta moiazoun opws parakatw ...

<textzone chan="1">
<size width="374" height="20" geterrormessage="true"/>
<pos x="10" y="110"/>
<text font="Verdana" size="20" color="#FFFFFF" format="%author - %title" scroll="yes"/>
</textzone>

....kai ...
<textzone chan="2">
<size width="374" height="20" geterrormessage="true"/>
<pos x="639" y="110"/>
<text font="Verdana" size="20" color="#FFFFFF" align="right" format="%author - %title" scroll="yes"/>
</textzone>


Se auta ta kommatia prepei na allaksoume tin grammatoseira pou sto paradeigma mas einai i Verdana me Arial Greek. Einai mia grammatoseira pou tha sas emfanizei sigoura ta ellinika. Pio dipla mporoume episis na allaksoume kai to megethos metaballontas se 12,16,18,20,22 klp to pedio "size".

2o Browser. Gia tin grammatoseira pou emfanizontai ta tragoudia stis listes tou browser prepei na vroume to antistoixo kommati tou kwdika me epikefalida <browser. (synithws einai sto telos tou arxeiou), kai exei auti ti morfi...


<browser>
<size width="1001" height="321"/>
<pos x="12" y="436"/>
<text font="Verdana" size="13" color="#FFFFFF" selected="#000080" stripes="#181818"/>
<options font="Tahoma" size="13" color="#FFFFFF" over="#99DDFF"/>
<widgets font="Virtual DJ" size="10" color="#99DDFF"
facecolor="transparent"
lightcolor="#808080"
shadowcolor="#606060"
darkshadowcolor="transparent"
highlightcolor="transparent"
trackcolor1="transparent"
trackcolor2="transparent"
/>
<customicons x="0" y="3026"/>
<custombuttons x="188" y="3026"/>
</browser>


Allazoume to font sto pedio "text font" se Arial Greek, kai episis an theloume to size.

Na simeiwsoume pali edw, oti to paradeigma einai apo to Basic Skin VirtualDJ. H domi se ola ta skins einai paromoia, oi grammatoseires mporei na allazoun alla o tropos einai idios.

Oson afora ta xrwmata auta exoun tin morfi #number, kai to xrwma se tetoia morfi mporeite na to vreite apo kapoia paleta tou Photoshop i kapoiu alloou antistoixou progrmmatos.

Afou teleiwsete me tis allages swste to xml arxeio kai ksanazipareteto mazi me to antistoixo bmp arxeio san ena arxeio ...onomaskin.zip kai topotheteiste to stin diadromi ... TaEggrafamou.VirtualDJ.Skins

Etoimoi!

Tha sas symbouleua na min allaksete kapoia alla pragmata sto arxeio xml an den eiste sigouroi i an den exete kratisei kapoio backup. Enas xaraktiras, " i mia parenthesi as poume, perissoteros i ligoteros mporei na kanei to arxeio mi ektelesimo me apotelesma na sas vgazei Munima lathous "Invalid skin . Error line klp"
 

Posté Thu 15 Jan 09 @ 10:38 am
sakis35Home userMember since 2009
geia sou file moy.
ayta pou grafeis isxioun kai na fainontai oi titloi ton tragoudion sta ellinika?
giati to ekana opos to perigrafeis alla oi titloi ton tragoudion de diavazontai.
mipos exeis kati na proteineis?
 

Posté Tue 12 May 09 @ 5:15 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
 

Posté Mon 01 Jun 09 @ 12:21 pm


(Les anciens sujets et forums sont automatiquement fermés)