Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet ICDX vs DN-S1200

Ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes.

Για και χαρά σας

Θα ήθελα λίγα από τα φώτα σας...

Σκέφτομαι να στίσω ένα setup το οποίο στο 99% των περιπτώσεων θα παίζει mp3 απο το PC.
Για λόγους backup θέλω να έχω και ένα ζευγάρι CD/MP3 player's

....αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα στο ICDX και στο DN-S1200 και θα ήθελα τη γνώμη σας...

Λάβετε υπόψιν σας ότι...

1. Στο 99% τα CD θα δουλεύουν σαν midi controlers για το VDJ
2. Θα έχω δυο εξωτερικούς δίσκους αντίγραφα με τη μουσική μου, ο ένας συνδεόμενος στο PC και ο άλλος στο CD1. Αν κατι παει στραβα με το PC συνδέω τον δίσκο του PC στο CD2 και συνεχίζω...
3. Δεν με ενδιαφέρει να κάνω scratch , με ενδιαφέρει να βρίσκω γρήγορα και εύκολα το επόμενο track....

αυτά ....ευχαριστώ..
 

Posté Thu 20 Aug 09 @ 5:47 pm
snik3Home userMember since 2009
Το ICDX έχει παρουσιάσει προβλήματα σαν cd player, αλλα σαν controller έχει δουλέψει άριστα.

Για το DN-S1200 δεν γνωρίζω λεπτομέρειες.

Πάντως αν είναι να χρησιμοποιήσεις αυτό που θα πάρεις αποκλειστικά και μόνο σαν controller θα σου πρότεινα το ICDX.
 

Posté Sat 22 Aug 09 @ 6:04 pm
 

Posté Sun 23 Aug 09 @ 6:00 am
snik3Home userMember since 2009
ap oti vlepw to ICDX kanei gyrw sta 500 evra. dn einai protimotero n dwseis kapou 100 evrw parapanw k n pareis ena cdj400??

http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=11701
Το ICDX είναι ήδη μαπαρισμένο στο virtual.Εφόσον δεν χρησιμοποιεί cd πιστεύω θα τον βολέψει περισσότερο.
 

Posté Sun 23 Aug 09 @ 11:55 am
Είναι σημαντικό το CD να δουλεύει καλά σαν controller , να είναι εύχρηστο και να παρέχει remote contol σε όσο το δυνατών περισσότερα κομμάτια του software, κυρίως του browser αλλά και σε loops effects κτλ.

Είναι σημαντικό επίσης να είναι εύχρηστο και όταν παίζει mp3 από σκληρό δίσκο συνδεδεμένο πάνω του , κυρίως στο θέμα του browsing ,( τι γίνεται για παράδειγμα αν τα filenames είναι στα ελληνικά???) , αλλά και στο θέμα της αναπαραγωγής (παίζει mp3 με μεταβλητό bit rate ??)

το cdj400 τι πλεονεκτήματα έχει έναντι των άλλων δυο ??

Θα ήθελα ακόμα να ρωτήσω αν έχετε εικόνα για το αν οι επεξεργαστές 2Core Atom μπορούν να "παλέψουν" το VDJ (audio only)

ευχαριστώ για το χρόνο σας


 

Posté Sun 23 Aug 09 @ 2:15 pm
dn exw doulepsei me 400aria alla ap oti xerw einai idanika gia midi controllers. k mono oti einai pioneer, emena mou ftanei...!
k ap oti xerw yposthrizontai ap to VDJ.
 

Posté Mon 24 Aug 09 @ 6:20 am
snik3Home userMember since 2009
Το ICDX είναι στα remote controls του virtual.

Τα 400άρια δεν είναι.

Τα 400άρια γαμάν και δέρνουν αλλα σαν controller θα προτιμούσα το ICDX.


 

Posté Mon 24 Aug 09 @ 7:32 am
 

Posté Mon 24 Aug 09 @ 8:58 am
snik3Home userMember since 2009
epsaxa ligo sto google k st site tou vdk k vrhka ta exhs:
http://www.virtualdj.com/products/hardware.html#tabletop
http://www.virtualdj.com/forums/86546/Hardware_Technical_Support/CDJ-400_ASIO_drivers.html

nomizw oti arkoun....

Παρααρκούν όχι απλά αρκούν.

Συγγνώμη αλλα δεν το γνώριζα, απλά θυμόμουν απο την έκδοση 5 του vdj που στα setupαρισμένα remote controls ήταν μόνο το icdx.

Και πάλι συγγνώμη.
 

Posté Mon 24 Aug 09 @ 6:56 pm
k egw dn hmoun sigouros, alla afou ta proteinei k sto site, einai sigoura protimotero n parei kaneis 400aria.
eidika an dn vgainei poly ektos budget axizoun ton kopo.
einai oti pio kontino se 1000aria k malista s arketa kalh timh.
 

Posté Tue 25 Aug 09 @ 6:42 am
Αυτά που λέτε είναι σωστά ...

το θέμα είναι ότι τα specifications δεν είναι αρκετά πολλές φορές για να βγάλεις συμπέρασμα....

όταν συγκρινεις τέτοιου επιπέδου μηχανήματα είναι αυτονόητο ότι τα βασικά τα κάνουν και μάλιστα καλά...το παιχνίδι ώμος παίζετε στις λεπτομέρειες, τις οποίες δεν μπορείς να ξέρεις αν δεν τα δουλέψεις....

γιαυτό θα ήθελα και την γνώμη κάποιου που τα έχει ή τα έχει χρησιμοποιήσει...

...και μια που συζητάμε ....

...τώρα έχω ένα BCD2000 που κοτσάρω στο laptop μου, και παίζουμε μουσική με την παρέα 5-6 φορές το χρόνο στα πάρτι μας, η σε ένα μπαράκι ενός φίλου , για την πλάκα μας... κατά καιρούς (όχι πάντα , έχει βγάλει και 10 ωρο σερί...) το vdj με την BCD2000 τρώει κωλύματα που για να συνέλθει (κάποιες φορές) θέλει reboot...

το setup που θέλω να στίσω είναι για μουσική σε κοινωνικές εκδηλώσεις....

ξέρω οτι μπορώ να κάνω τη δουλεία μου με ένα καλό all in one controller αλλά θεωρώ οτι πρέπει να έχω ένα setup που να μπορεί να παίξει ξανά μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα , ακόμα και αν κολλήσει το vdj η ακόμα ακόμα και αν χαλάσει το laptop (PCια είναι αυτά, όλα πρέπει να τα περιμένεις :-) ).... το ίδιο σκέφτομαι και για ενισχυτή και ηχεία...όλα επί 2 ....

αλλά από την άλλη ...μήπως είμαι υπερβολικός....





 

Posté Wed 26 Aug 09 @ 3:36 am
snik3Home userMember since 2009
Φίλε το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι οτι με το steel και την audio 4 έχω κάνει πολλά και μεγάλα πάρτι, και το δούλευα καθημερινά σε μαγαζιά εδώ και 2-3 μήνες.
 

Posté Wed 26 Aug 09 @ 5:30 am


(Les anciens sujets et forums sont automatiquement fermés)