Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet music production

Ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes.

Γειααα σας :) ….
θα ηθελα την βοηθεια σας ….
Καταρχας ολοι οι οι μεγαλοi producer of music σαν τον tiesto κτλπ. δεν κανουν ΤΙΠΟΤΑ live ? ολα τα χουν ετοιμα απο το σπιτι και απλα πατανε play ? και επισης αυτα που πειραζουνν τι ειναι;ουσιαστικα πανω στην σκηνη τι εχουν για να παιξουν;τι προγρααμματα χρησημοποιυουν για να φτιαξουν; μπορειτε να μου δωσετε ενα παραδειγμα τετοιας κονσολας π χρειαζονται για να φτιαξουν μουσικη ..αυτη ειναι ; http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7771 …. βασικα οι ερωτησεις μου ισως να ειναι γελοιες απλα ειμαι 16 και δεν ξερω και θελω να ασχοληθω και με αυτο οποτε σας παρακαλω εξηγηστε μου :)

ΚΑλη χρονια Καλο μηνα Καληνυχτα...
 

Posté Thu 02 Jan 14 @ 6:21 pm
Ο Tiesto και ο Guetta πχ τις περισσότερες φορές παίζουν Live με CD's στα όποια έχουν γραμμένα έτοιμα τα remix τους και τις παραγωγές τους. Οπότε χρησιμοποιούν τον "στάνταρ" εξοπλισμό που χρησιμοποιούν όλοι οι dj's
Αντίθετα, άλλοι DJ's - παραγωγοί όπως ο Avicii ή o Deadmau5 πολλές φορές "παίζουν live" χειριζόμενοι το πρόγραμμα μουσικής σύνθεσης που έχουν (π.χ Ableton Live Suite) Σε αυτές τις περιπτώσεις τότε ναι, συνήθως το set είναι προ-προγραμματισμένο και αυτοί απλά χειρίζονται live κάποια effects ή απλά παίζουν "χειροκίνητα" κάποια μελωδία πάνω από την έτοιμη παραγωγή.

Τέλος υπάρχουν περιπτώσεις που ΟΛΑ είναι προ-προγραμματισμένα από πριν. Ο Deadmau5 πχ που ανέφερα παραπάνω έχει παραδεχθεί κι επίσημα οτι υπήρξαν συναυλίες του που όταν ΟΛΑ προ-προγραμματισμένα και στην ουσία αυτός κουνούσε και πατούσε κουμπιά που δεν είχαν ΚΑΝΕΝΑ μα ΚΑΝΕΝΑ αποτέλεσμα πουθενά...

Τώρα, για να φτιάξεις μουσική πρώτα χρειάζεσαι βασικές γνώσεις μουσικής θεωρίας και ένα καλό MIDI Keyboard ή Synthesizer και μετά "κονσόλα" όπως αυτή που μας έδειξες. Χωρίς καθόλου γνώσεις μουσικής και χωρίς τουλάχιστον ένα MIDI Keyboard είναι αδύνατο να κάνεις παραγωγή...
 

Posté Thu 02 Jan 14 @ 11:24 pm
κατι τελευταιο το ποιο δεν εχει σχεση με το virtual αλλ αν το ηξερε καποιος θα ηταν πολυ χρησιμο! την κονσολα π ανεφερα παραπανω χρησημοποιει το ableton …υπαρχει καποια full εκδοση για να εχω ολoyw toys ηχους ;
 

Posté Fri 03 Jan 14 @ 9:06 am


(Les anciens sujets et forums sont automatiquement fermés)