Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Switcher pc to mac

Ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes.

Γεια χαρά σε όλους ,
Έπειτα απο χρόνια σε PC αποφάσισα να αλλάξω στρατόπεδο και να περάσω σε mac ! Η μετάβαση όμως δημιουργεί κάποια ερωτήματα τα οποία οποίος γνωρίζει και μπορει , θα ήθελα να μου δώσει τα φώτα του .
1. Ποια έκδοση του vdj ειναι πρότιμοτερο να σεταρω ; Εχω εξοικειωθεί αρκετα με την 7 και διαβάζοντας μέρες τώρα για την νέα 8 έκδοση διαπιστώνω πολλά θέματα που προκύπτουν με mac !!!
2. Εχω αρκετούς σκληρούς με μουςικη με τους οποίους δούλευα στο PC , τώρα με το mac δεν μπορω να κάνω τίποτα !!!ψαχνοντας στο internet είδα πως υπάρχουν διάφοροι τρόποι ....ποιος όμως θεωρείται ο καλύτερος και δίχως να βάλω σε κίνδυνο να χάσω κάποια αρχεία μουσικής κυρίως !!! Δεν παίζουμε με τέτοια ..
3. Σε παλαιότερο post μου ειχα ενα θεμα σχετικά με το throttling της CPU , μεσω της εφαρμογής dpc μου έβγαζε κόκκινο , στο laptop που χρησιμοποιούσα , τώρα με την αγορα του mac θα εχω το ίδιο θεμα ;; Θα πρέπει να ξανά κατεβάσω και να τρέξω την εφαρμογή dpc latency mon για να τσεκάρω ;
4. Το setup για να γίνει το μηχάνημα optimize for djing που υπάρχει στο φόρουμ αφορά ολα τα λειτουργικά των macs;; Ειναι δηλαδή γενικοί κανόνες και must ρυθμισεις ( ειχα την εντύπωση , μάλλον λανθασμένα, πως τέλος τα optimize κτλ Με την αγορα mac)
5 . Οταν βάλω τον κοντρολερ μου , mc3000, θα πρέπει να περάσω και drivers;;; Ξέρω πως δεν υπάρχουν ASIO στα mac ..
6 . Αν υπάρχει κάποιος που εχει setup MacBook Pro με οποιαδήποτε εκδοςη vdj και denon mc3000 ας μου στείλει ενα pm να ρωτήσω συγκεκριμένα πράγματα .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους
 

Posté Sun 22 Jun 14 @ 7:55 am
AggelakasK wrote :
Γεια χαρά σε όλους ,
Έπειτα απο χρόνια σε PC αποφάσισα να αλλάξω στρατόπεδο και να περάσω σε mac ! Η μετάβαση όμως δημιουργεί κάποια ερωτήματα τα οποία οποίος γνωρίζει και μπορει , θα ήθελα να μου δώσει τα φώτα του .
1. Ποια έκδοση του vdj ειναι πρότιμοτερο να σεταρω ; Εχω εξοικειωθεί αρκετα με την 7 και διαβάζοντας μέρες τώρα για την νέα 8 έκδοση διαπιστώνω πολλά θέματα που προκύπτουν με mac !!!
2. Εχω αρκετούς σκληρούς με μουςικη με τους οποίους δούλευα στο PC , τώρα με το mac δεν μπορω να κάνω τίποτα !!!ψαχνοντας στο internet είδα πως υπάρχουν διάφοροι τρόποι ....ποιος όμως θεωρείται ο καλύτερος και δίχως να βάλω σε κίνδυνο να χάσω κάποια αρχεία μουσικής κυρίως !!! Δεν παίζουμε με τέτοια ..
3. Σε παλαιότερο post μου ειχα ενα θεμα σχετικά με το throttling της CPU , μεσω της εφαρμογής dpc μου έβγαζε κόκκινο , στο laptop που χρησιμοποιούσα , τώρα με την αγορα του mac θα εχω το ίδιο θεμα ;; Θα πρέπει να ξανά κατεβάσω και να τρέξω την εφαρμογή dpc latency mon για να τσεκάρω ;
4. Το setup για να γίνει το μηχάνημα optimize for djing που υπάρχει στο φόρουμ αφορά ολα τα λειτουργικά των macs;; Ειναι δηλαδή γενικοί κανόνες και must ρυθμισεις ( ειχα την εντύπωση , μάλλον λανθασμένα, πως τέλος τα optimize κτλ Με την αγορα mac)
5 . Οταν βάλω τον κοντρολερ μου , mc3000, θα πρέπει να περάσω και drivers;;; Ξέρω πως δεν υπάρχουν ASIO στα mac ..
6 . Αν υπάρχει κάποιος που εχει setup MacBook Pro με οποιαδήποτε εκδοςη vdj και denon mc3000 ας μου στείλει ενα pm να ρωτήσω συγκεκριμένα πράγματα .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους


1. Πειραματίσου, η 7 έχει λιγότερα προβλήματα άλλα δεν θα υποστηριχθεί άλλο. Μένεις εκεί. Η 8 έχει πολλά θέματα ακόμη να λύσει.
Δοκίμασε και την λύση του bootcamp, δηλαδή να τρέχεις windows σε partition. Δεν είναι και το καλύτερο γιατί το δυνατό σημείο των mac είναι το λειτουργικό τους.

2. Λογικά οι δίσκοι σου θα είναι σε format ntfs, οπότε διαβάζονται μεν από το mac άλλα δεν μπορείς να γράψεις και να τους επεξεργαστείς.
Εγώ χρησιμοποιώ το software Tuxera και όλοι οι δίσκοι μου και τα usb sticks λειτουργούν άψογα.
Υπάρχει και η λύση να φορμάρεις τους δίσκους σου σε exFat που διαβάζονται full και από τα δυο λειτουργικά.

3. Dpc & latencymon δεν βγαίνουν για mac. Τώρα εάν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο για mac δεν το γνωρίζω.

4. Optimize θα κάνεις από το μενού Configuration του Virtual ανάλογα με το πόσο δυνατό είναι το μηχάνημα σου.

5. Δεν περνάς drivers, τον controllers σου θα τον βρεις στο Utility, Audio Midi Setup. Στο Audio Midi Setup καλό είναι να τσεκάρεις στο παράθυρο window την επιλογή Show Midi Window για να σου εμφανίσει και το panel των midi συσκευών. Φυσικά θα πρέπει να τον επιλέξεις και να τον σετάρεις και στο audio setup του Virtual.
 

Posté Sun 22 Jun 14 @ 9:57 am
Ευχαριστώ για την απάντηση , αρχικά την λύση του bootcamp την ειχα σαν επιλογή αλλά δεν ξέρω κατα ποσο μπορει να επηρεάσει ενα live set ...αναφορικά με την έκδοση του vdj , οπως είπα και νωρίτερα με αγχώνει το γεγονος ότι η 8 βγάζει πολλά θέματακια τα οποία δεν εχουν επιλυθεί . Σαφέστατα ειναι καλυτερο απο το 7 αλλά η σταθερότητα που δίνει το 7 ειναι αυτο που με κανει να νιώθω καλυτερα. Το setup θα το κάνω μέσα απο vdj ή απο το λειτουργικό του mac ??
 

Posté Mon 23 Jun 14 @ 3:38 am
AggelakasK wrote :
Ευχαριστώ για την απάντηση , αρχικά την λύση του bootcamp την ειχα σαν επιλογή αλλά δεν ξέρω κατα ποσο μπορει να επηρεάσει ενα live set ...αναφορικά με την έκδοση του vdj , οπως είπα και νωρίτερα με αγχώνει το γεγονος ότι η 8 βγάζει πολλά θέματακια τα οποία δεν εχουν επιλυθεί . Σαφέστατα ειναι καλυτερο απο το 7 αλλά η σταθερότητα που δίνει το 7 ειναι αυτο που με κανει να νιώθω καλυτερα. Το setup θα το κάνω μέσα απο vdj ή απο το λειτουργικό του mac ??


Το bootcamp δεν πρόκειται να σε επηρεάσει σε κάτι. Δεν είναι πατέντα, είναι καθαρή εγκατάσταση windows υποστηριζόμενη απο την Apple και γίνεται μέσα από το os x. Εάν θα πας στην λύση αυτή μπορείς να χρησιμοποιήσεις το vdj 8 που όπως λένε τα παιδιά δεν έχει θέματα στα windows. Εκεί θα κάνεις ότι έκανες μέχρι τώρα στο windows λαπτοπ σου και το ίδιο optimize. Θα μπορείς να τρέξεις latencymon, dpc κλπ. Απλά θα έχεις πληρώσει αρκετά για το mac σου όταν με λιγότερα χρήματα θα μπορούσες να πάρεις ένα ισχυρότερο windows laptop.

Το βασικό setup θα το κάνεις μέσα από το virtual, όπως έκανες μέχρι τώρα. Εάν χρησιμοποιείς os x ο controller είναι plug 'n' play χωρίς drivers. Av χρησιμοποιήσεις bootcamp & windows θα περάσεις κανονικά τον Asio driver.
 

Posté Mon 23 Jun 14 @ 4:07 am
Κοιτά τώρα να δεις πως τα φέρνει η τύχη ...στο παλιό μου μηχάνημα ,ενα samsung qx310 , ενώ στην αρχη έπαιζαν ολα οκ κάποια στιγμή το latency mon μου έβγαζε θεμα με το throttling της CPU με αποτέλεσμα να μου δημιουργεί θέματα ..προσπάθησα να δω τι έφταιγε , δεν έβγαζα άκρη με τίποτα , τι bios , τι format δεν λέγεται !!!καυραστηκα λοιπόν με το ολο θεμα και αγόρασα το macbook ( I5 2.4 ghz , με 8 gigs ram) και έρχεται τώρα η στιγμή όπου παμε πάλι πίσω !!!!! Πες μου δηλαδή τώρα πως θα εχω πάλι θεμα με το throttling της CPU να τρελαίνω εντελώς !!!!?????
 

Posté Mon 23 Jun 14 @ 8:04 am
AggelakasK wrote :
Κοιτά τώρα να δεις πως τα φέρνει η τύχη ...στο παλιό μου μηχάνημα ,ενα samsung qx310 , ενώ στην αρχη έπαιζαν ολα οκ κάποια στιγμή το latency mon μου έβγαζε θεμα με το throttling της CPU με αποτέλεσμα να μου δημιουργεί θέματα ..προσπάθησα να δω τι έφταιγε , δεν έβγαζα άκρη με τίποτα , τι bios , τι format δεν λέγεται !!!καυραστηκα λοιπόν με το ολο θεμα και αγόρασα το macbook ( I5 2.4 ghz , με 8 gigs ram) και έρχεται τώρα η στιγμή όπου παμε πάλι πίσω !!!!! Πες μου δηλαδή τώρα πως θα εχω πάλι θεμα με το throttling της CPU να τρελαίνω εντελώς !!!!?????


Μην απογοητεύεσαι, έχεις ξεκινήσει να στήσεις το mac σου;
Έχεις περάσει το Virtual Dj (7 & 8);
Έχεις συνδέσει τον controllers σου;
Δοκίμασες να παίξεις και έχεις προβλήματα;
Ξεκίνα από το mac περιβάλλον και κανε τις δοκιμές σου. Ακόμη και την λύση του bootcamp να χρειαστεί να ακολουθήσεις δεν χρειάζεσαι format οπότε ο χρόνος σου δεν θα πάει χαμένος. Όλοι εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε.
 

Posté Mon 23 Jun 14 @ 8:26 am
Δεν θέλω να κάνω τον "έξυπνο" αλλά αν ρωτούσες θα σου απαντούσαμε οτι τα MAC δεν είναι πανάκεια και οτι και τα MAC και προβλήματα έχουν, και κολλάνε, και χίλια δύο άλλα που βλέπουμε στο support κάθε μέρα. (και αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με το VirtualDj)
Τώρα είτε Windows έχεις, είτε MAC, η λύση βρίσκεται πάντα στο καλοστημένο και καλορυθμισμένο σύστημα.

Ξεκίνα να στήσεις τον υπολογιστή σου, και οτιδήποτε πρόβλημα έχεις είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε.
 

Posté Mon 23 Jun 14 @ 9:33 am
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση , διάβασμα και σεταρισμα τώρα ....ιδωμεν
 

Posté Tue 24 Jun 14 @ 4:06 pm


(Les anciens sujets et forums sont automatiquement fermés)