Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet ερωτηση για δευτερο controller
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
καλησπερα σας,
επειδη ψιλο αλλαξαν καπως τα πραγματα και τουλαχιστον μια φορα το μηνα θα αρχιζω να παιζω και σε μαγαζια, ψαχνω να παρω ενα δευτερο κοντρολλερ προφανως φτηνο (καινουριο η μεταχειρισμενο) ωστε αφενως να μη κουβαλαω το γομαρι την ddj1000 και αφετερου αν γινει καμμια στραβη με ποτα να μη κλαιω με μαυρο δακρυ.
αυτα που ψαχνω ειναι το δυνατο μικροτερο μεγεθος , 8 hotcues και καλο ηχο..
πηρα μια s2mk3 η οποια πηρει τις προυποθεσεις σε μεγεθος και λειτουργιες ομως ο ηχος της ο οποιος ειναι ψιλοχαλι και η ενταση των ακουστικων η οποια επισης ειναι ανεπαρκης...
σκεφτομαι ειτε να παω σε καμμια reloop ready buddy κλπ αλλα δε ξερω τι λεει ο ηχος αφενως και σκεφτομαι μηπως με ξενισει το πολυ μικρο μεγεθος.. και μετα σαν εναλλακτικη ειναι αν βρω σε καλη τιμη καμμια sr...
δε ξερω τι λεει ο ηχος σε ddj400 , h sb, rb κλπ.. μηπως κοιταξω κατι προς τα κει...
για ριχτε καμμια ιδεα πλιζ!
 

Posté Sun 03 Mar 24 @ 11:05 pm
Καλημέρα η ddj 400 και η flx 4 είναι κατώτερες σε ήχο από την s2 τις είχα και τις έδωσα αλλα είναι πολύ ανώτερες σε κουμπια (PIONEER) έχω καταλήξει σε μια s3 πολύ τίμια για τα λεφτά της καθώς διαθέτει και έξοδο xlr.
Αυτές που γνωρίζω εγώ και θα σου κάνουν εύκολη τη ζωή είναι η Traktor s3 μεταχειρισμένη περίπου στα 300 με400 ευρω ή κάποια pioneer rr ή sr2 περιπου στα 450 με 500 ευρω.
Για καινούρια πάντα με γνώμονα το μέγεθος βάρος σου προτείνω traktor s4 και επίσης RR και Sr2 pioneer.
Οι μικρές τις pioneer είναι ότι χειρότερο σε ήχο αλλά έχουν πολύ καλά κουμπιά Play cue κλπ.
 

Posté Mon 04 Mar 24 @ 5:24 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
σε ευχαριστω για την απαντηση...κατι τετοιο υποψιαζομουν και γω η αληθεια ειναι για τις μικρες pioneer. Για την s3 ομολογω οτι εχω ενδοιασμους μετα απ αυτο που δα/ακουσα με την s2. και μεταξυ μας και γω για sr2/rr με εβλεπα αλλα ηθελα να περιορισω το κοστος και γι αυτο ανεφερα την απλη sr (AΝ την βρω μεταχειρισμενη προφανως) επισης το μεγεθος sr2/rr (επειδη την ειχα την rr) δεν ειναι δυστηχως καθολου αμελητεο
 

Posté Tue 05 Mar 24 @ 9:36 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
η sr απο την sr2/rr εχει διαφορα στον ηχο? υπαρχει καπος να τις εχει/ειχε και τις 2 να μας πει?
 

Posté Wed 06 Mar 24 @ 2:07 pm
PANOSV wrote :
η sr απο την sr2/rr εχει διαφορα στον ηχο? υπαρχει καπος να τις εχει/ειχε και τις 2 να μας πει?

Καμια απολυτως Πανο... Εγω ειχα την SR και την εδωσα, πηρα την SR2.. δεν εχουν καμια διαφορα...

 

Posté Wed 06 Mar 24 @ 5:27 pm
dimitris_g wrote :
PANOSV wrote :
η sr απο την sr2/rr εχει διαφορα στον ηχο? υπαρχει καπος να τις εχει/ειχε και τις 2 να μας πει?

Καμια απολυτως Πανο... Εγω ειχα την SR και την εδωσα, πηρα την SR2.. δεν εχουν καμια διαφορα...



Eγω πάλι νομίζω ότι ότι οι RR/SR2 έχουν μεγάλη διάφορα στον ήχο από την SR ... είχα την SR για πολλά χρόνια και όταν πρώτο έπαιξα την RR είπα ουάου ....
Kαταρχήν οι RR/SR2 παίρνουν εξωτερική τροφοδοσία και άρα βγάζουν σωστές balanced εξόδους, αλλά και στα ακουστικά έχουν δυνατότερο και καλύτερο ήχο.
Το μόνο πλεονέκτημα της SR είναι ότι είναι τανκς, δε σπάει δε χαλάει. Οι RR/SR2 έχουν ποιο ελαφριά κατασκευή. Σε μαλακή θήκη χωρίς decksaver ρισκάρεις να πάρεις στο χέρι τα πάνω ποτενσιόμετρα των εφέ και άμα είσαι και λίγο τσαπατσούλης και τα jog wheels.
 

Posté Wed 06 Mar 24 @ 6:50 pm
Ω ναι! Θα συμφωνησω απολυτως σε αυτο... επειδη εγω και την sr και την sr2 τις δουλευω παντα σε μαγαζια με RCA σε μεικτη μου διεφυγε αυτη η λεπτομερεια ( που ηταν και ο βασικοτερος λογος που προχωρησα σε αυτη την αναβαθμιση). Η τροφοδοσια και η balaned out ειναι μονοδρομος!
Πανο το alzheimer με τριγυριζει εδω και καιρο....
 

Posté Wed 06 Mar 24 @ 9:03 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Γερασες Δημητρη!! περαν της πλακας, η balanced εξοδο δε μενοιαζει, πανω σε μικτες θα κουμπωνω, η ενταση ακουστικών ομως με νοιαζει... αν ειναι χαμηλα σαν την s2mk3 δε λεει... και ειναι και ο παραγοντας μεγεθος...ειναι λιγο μικροτερη απο sr2/rr . πφφφ δε ξερω!
 

Posté Wed 06 Mar 24 @ 9:12 pm