Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Windows VISTA vs Windows 7 - Page: 1

Cette partie de ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes

Γειά χαρά.
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας, μερικά συμπεράσματα που έχω βγάλει, όσο αφορά τη σταθερότητα του προγράμματος καθώς και τις επιδόσεις.

Βασικά, έχω εγκαταστήσει το πρόγραμμα σε 2 υπολογιστές με περίπου ίδιες δυνατότητες. 'Εχω βάλει τη βέρσιον 6.0.7!

Ο ένας υπολογιστής, έχει Windows Vista αλλά κάρτα γραφικών NVIDIA 6800.
Ο Δεύτερος υπολογιστής, έχει Windows 7 με κάρτα γραφικών Nvidia 5800.

Αυτό που πρόσεξα, είναι ότι
Στον υπολογιστή με τα Windows 7, δουλεύει πιο σταθερά, παρόλο που τα Windows 7 έχουν μια αντιπάθεια στην Nvidia5800 και μου σπάνε τα νεύρα κάθε φορά. Αρκεί να σας πω, ότι στο συγκεκριμένο μηχάνημα, πρέπει κάθε φορά να του ορίσω ποιό είναι το Logo του μαγαζιού για όταν παίζω τραγούδι.

Στον υπολογιστή με τα Windows XP, διαπίστωσα πως λειτουργεί χειρότερα το κομμάτι των video. Δηλαδή, χάνει κάποια frames και δείχνει σαν να τετραγωνίζει την κίνηση. Ακόμα και όταν κάνω επανεκκίνηση όμως, θυμάται ποιό είναι το λογότυπο του μαγαζιού.

Επίσης με τα Windows 7 διαπιστώνω μια δυσλειτουργία όσο αφορά το directx. Θα κάνω 2-3 πειράματα και θα σας πω την αλληλουχία κινήσεων για το τι ακριβώς γίνεται... και μετά πατάω Ctrl & Alt & Del για να το επαναφέρω!
 

Posté Thu 01 Apr 10 @ 8:35 am
Μια μικρή διόρθωση.
Το μηχάνημα με τα windows vista έχει μια NVIDIA 9600 τελικά.
 

Posté Fri 02 Apr 10 @ 7:09 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Vista i XP ?, giati kapou anafereis kai xp pio pano.
An einai Vista, ..enas efialtis itan kai perase, den ypitksan pote, oute i microsoft den thelei na ta thimate...
H gnomi mou einai oti oi directx 9 kartes tis Nvidia, seires 8xxx kai 9xxx paizoun mia xara me to vdj.
Tora afou sou paizei kai i poly palia 5800 me ta 7 einai eytyxima.
Akoma kai onboard Intel, douleyei kala.
Gia poly kainourgies kai eksotikes kartes dx10 thelei ligo prosoxi.
Gia to problimataki pou les me to logo, den ksero pou mporei na ofeilete.
 

Posté Fri 02 Apr 10 @ 12:56 pm
Πάντως αν η ερώτηση είναι Vista ή 7 τότε 7 ΔΑΓΚΩΤΟ με όποια προβλήματα κι αν έχεις με την κάρτα γραφικών καθώς σαν σύνολο θα είναι πολύ καλύτερο απο τα Vista.
 

Posté Sat 03 Apr 10 @ 12:02 pm
Ο Δαίμων του τυπογραφείου.
Windows 7 είναι στο ένα μηχάνημα ενώ το άλλο έχει Windows Vista (όπως λέει και ο τίτλος).
Προφανώς κάπου θα χάζευα όταν έγραφα το ποστ!
 

Posté Sat 03 Apr 10 @ 12:25 pm
'Ενα από τα σημαντικότερα θέματα που αντιμετωπίζω, είναι πως στο μηχάνημα με τα windows Vista, κάθε φορά που κάνω επανεκίνηση και ανοίγω το Virtual, θυμάται το "show logo".
Θυμάται και ποιο είναι το logo του μαγαζιού αλλά και το ενεργοποιεί από μόνο του.

Δυστυχώς στο μηχάνημα με τα Windows 7, πρέπει κάθε φορά να πάω χειροκίνητα και να πατήσω "effect=> Video effects=> Show Logo=> Open".
 

Posté Tue 06 Apr 10 @ 3:04 am
Ερώτηση:
Στο μηχανάκι με τα 7 ποιο είναι το προεπιλεγμένο effect που έχεις ορίσει, και ποιο στα Vista;
 

Posté Tue 06 Apr 10 @ 3:22 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
As to dokimasei kapoios allos me windows 7 ayto, an diladi krataei tin rythmisi ayti... na doume mipos trexei kati me ta 7.
Ego den mporo pros to paron (ola ta mixanakia mou windows xp ...akoma...)
 

Posté Tue 06 Apr 10 @ 6:03 am
Προσωπικά στα 7 έχω ορίσει ως προεπιλεγμένο effect για audio files το slideshow και το VDJ το θυμάται. Επίσης θυμάται και ποια φώτο να εμφανίζει καθώς το έχω κάνει "pause" σε ένα απο τα λογότυπα του μαγαζιού.
Για τα video effects επίσης θυμάται το τελευταίο χρησιμοποιούμενο video effect, και κρατάει και όλες τις ρυθμίσεις για όλα τα effe που χρησιμοποίησα.
Τέλος αν μιλάμε για το plug-in "Show_logo" καί αυτό θυμάται πια εικόνα, σε ποια θέση και με ποια μάσκα πρέπει να εμφανίζεται.
Οπότε, δεν νομίζω οτι είναι πρόβλημα των 7... Μάλλον κάτι άλλο φταίει.
 

Posté Tue 06 Apr 10 @ 6:33 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To arxeiaki (eikona) tou ShowLogo vrisketai se kapoio ekswteriko HD i se eswteriko?
 

Posté Tue 06 Apr 10 @ 9:41 am
Σε εσωτερικό!
Για την ακρίβεια είναι στα έγγραφά μου, μέσα στις εικόνες!
 

Posté Tue 06 Apr 10 @ 12:02 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Dokimase na to valeis se kapoio allo fakelo, i kalytera dimiourgise ena koinoxristo fakelo. Den kserw pws leitourgoun ta Win7 alla kati mou leei pws exei na kanei me dikaiwmata xristwn.
 

Posté Tue 06 Apr 10 @ 4:04 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
djdad wrote :
kati mou leei pws exei na kanei me dikaiwmata xristwn.


kati tetoio mou miazei kai mena
 

Posté Tue 06 Apr 10 @ 6:30 pm
Αμφιβάλλω...

Έχουμε και λέμε:

Στο laptop μου έχω 3 λογαριασμούς χρηστών τους οποίους για ευκολία θα τους ονομάσουμε User1, User2 και User3
Χρησιμοποιώ το VirtualDj απο το λογαριασμό User3.
Στο λογαριασμό User3\Εικόνες υπάρχουν 5 αρχεία JPG με το λογότυπο του μαγαζιού στο οποίο παίζω μουσική σε διαφορετικά χρώματα. Ένα απο τα JPG αυτά είναι και η ταπετσαρία της επιφάνειας εργασίας του User3.
Στο VirtualDj έχω ορίσει σαν προεπιλεγμένο effect για audio only files το Slideshow το οποίο το έχω ρυθμίσει να τραβάει εικόνες απο τον φάκελο User3\Εικόνες
Το slideshow δουλεύει κανονικά και θυμάται πάντα σε ποιο JPG σταμάτησε. Πχ αν το κάνω "pause" στο κίτρινο logo, την επόμενη φορά που θα ανοίξω το VirtualDj θα μου ανοίξει το κίτρινο φόντο.
Τώρα: Στον φάκελο User1\Εικόνες υπάρχουν διάφορα αρχεία, ανάμεσα τους και το logo.png το οποίο είναι το standar λογότυπο του μαγαζιού με διάφανο φόντο (γι' αυτό και το αρχείο είναι PNG)
Απο βιασύνη δεν μετακίνησα αυτό το αρχείο στον User3. Χρησιμοποιώντας το "show_logo" και ορίζοντας του σαν logo το αρχείο logo.png που βρίσκεται στον προσωπικό φάκελο ΑΛΛΟΥ χρήστη, δεν αντιμετόπισα κανένα πρόβλημα. Το VirtualDj θυμάται πάντα το λογότυπο και τα ανοίγει κανονικά.

Αυτά απο πλευρά λειτουργικού (Windows 7 Ultimate GR) όσον αφορα τα αρχεία και την προσπελασιμότητα τους.

Τώρα:
Τα Windows 7 όπως και τα Vista έχουν εξ΄ορισμού ενεργοποιημένο τον Έλεγχο Λογαριασμού Χρήστη γνωστό και ως UAC
Το τι κάνει το UAC είναι λίγο πολύ γνωστό. Το καλό με τα 7 σε αντίθεση με τα Vista είναι οτι το UAC μπορεί να ρυθμιστεί ως προς την ευαισθησία του ή και να κλείσει τελείως απο τον Πίνακα Ελέγχου.
Προσωπικά έχω κλείσει τελείως το UAC αν και στην χαμηλότερη ευαισθησία του είναι ένα πολύ καλό εργαλείο που εξακολουθεί να παρέχει μια σημαντική προστασία του συστήματος χωρίς να παρενοχλεί τον χρήστη κάθε τρεις και λίγο με ανόητες ειδοποιήσεις.
Μία απο τις προστασίες του UAC είναι να εμποδίζει προγράμματα να γράφουν ανεξέλεγκτα κλειδιά στην registry, να τρέχουν εξωτερικές διεργασίες κτλπ.
Οι περισσότεροι χρήστες των Windows Vista ένα απο τα πρώτα πράγματα που κάνουν είναι να κλείσουν το UAC γιατί είναι ενοχλητικό.
Στα 7 αυτό δεν ισχύει πάντα καθώς το UAC περνάει πολύ περισσότερο απαρατήρητο αφού πλέον έχει βελτιωθεί και δεν γκρινιάζει με το παραμικρό.
Υπάρχει λοιπόν περίπτωση να είναι το UAC αυτό που δημιουργεί το πρόβλημα, καθώς σιωπηλά απαγορεύει στο plug-in (το οποίο είναι εξωτερική δυναμικά βιβλιοθήκη dll) να εκτελεί κάποιες ενέργειες.
Για να διαπιστωθεί κατά πόσο φταίει το UAC ή οχι υπάρχουν 2 απλοί τρόποι:

1. Τρέχουμε το πρόγραμμα σαν διαχειρηστές: Δεξί κλικ στην συντόμευση του προγράμματος -> Εκτέλεση ως διαχειριστής. Ρυθμίζουμε το plug-in και οτι άλλο θέλουμε και βγαίνουμε απο το πρόγραμμα. Ξανα-ανοίγουμε το πρόγραμμα με τον ίδιο τρόπο. Αν τώρα όλα δουλεύουν καλώς (δηλαδή το plug-in κράτησε τις ρυθμίσεις του) τότε κατά 99.9% το UAC είναι αυτό που έκανε την ζημιά.

2. Δοκιμάζουμε να ελατώσουμε την ευαισθησία του UAC και επαναλαμβάνουμε το παραπάνω πείραμα με την διαφορά οτι ξεκινάμε το πρόγραμμα κανονικά (όχι ως διαχειριστες). Κάνουμε δοκιμές με όλο και χαμηλότερη ευαισθησία (4 κλίμακες) και στο τέλος με το UAC εντελώς απενεργοποιημένο. Αν δουλέψει σωστά σε κάποιο στάδιο σταματάμε να ρυθμίζουμε το UAC και είμαστε έτοιμοι.

Για να ρυμθίσουμε το UAC ρείχνουμε μια ματιά εδώ: http://www.neowin.net/news/main/09/01/07/windows-7-whats-up-with-the-uac

Υ.Γ.: Δεν ξέρω αν φταίει όντως το UAC ή οχι. Προσωπικά είχα μεγάλο πρόβλημα με το UAC και κάποια άλλη εφαρμογή που με ανάγκασαν να το απενεργοποιήσω τελείως. ΊΣως συμβαίνει κάτι αντίστοιχο εδώ.

Υ.Γ.2.: Στο φάκελο User\Έγγραφα\VirtualDj\Plugins\Video Effects υπάρχει το αρχείο dll του plug-in και λογικά ένα αρχείο ini με το ίδιο όνομα. Το αρχείο αυτό είναι το αρείο που αποθηκεύει τις ρυθμίσεις του plug-in. Αν δεν λύσεις το πρόβλημα σου θα ήταν πολύ χρήσιμο αν μπορούσες να μας κάνεις post το περιεχόμενο αυτού του αρχείου για να δούμε τι άλλο μπορεί να φταίει.
 

Posté Wed 07 Apr 10 @ 2:35 am
Είσαι ΘΕΟΣ.
Θα το δοκιμάσω την Παρασκευή!
 

Posté Wed 07 Apr 10 @ 8:52 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To UAC einai apo ta prwta pragmata pou apenergopoiw otan stinw ena mixanima gia mousiki. Dokimase kai pes mas.
 

Posté Wed 07 Apr 10 @ 12:09 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
kai ego... kai oxi mono se mixanimata gia mousiki...
kai na fantasteis... se ena seminario tis micro$oft pou eixa paei meso multirama otan protobgikan ta vista, eimoun o monos pou iksere ti itan i "nea kai thaymasti" ayti leitourgia (pou apodeixtike poly enoxlitiki) kai gia tin apantisi mou ayti kerdisa ...konkarda microsoft kai vista ultimate parakalo.. pou pote den egkatestisa..
Sta 7 einai ligo beltiomeni.
 

Posté Wed 07 Apr 10 @ 12:30 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
To UAC sta windows einai antigrafi apo ta mac.
sta mac sou petaei minima gia kathe allagi...
 

Posté Wed 07 Apr 10 @ 6:42 pm
PhantomDeejay wrote :


Υ.Γ.2.: Στο φάκελο User\Έγγραφα\VirtualDj\Plugins\Video Effects υπάρχει το αρχείο dll του plug-in και λογικά ένα αρχείο ini με το ίδιο όνομα. Το αρχείο αυτό είναι το αρείο που αποθηκεύει τις ρυθμίσεις του plug-in. Αν δεν λύσεις το πρόβλημα σου θα ήταν πολύ χρήσιμο αν μπορούσες να μας κάνεις post το περιεχόμενο αυτού του αρχείου για να δούμε τι άλλο μπορεί να φταίει.


Δεν είναι από το UAC (δυστυχώς).
Δοκίμασα να ανοίξω το πρόγραμμα την πρώτη φορά "εκτέλεση ως διαχειριστής" και μετά πάλι "ως διαχειριριστής" αλλά πάντα ξεχνάει τις ρυθμίσεις!

Το αρχείο ΙΝΙ γράφει τα παρακάτω... (όπου τα ίδια πάνω-κάτω γράφει και στο μηχάνημα με τα Windows Vista που όλα παίζουν ρολόι).

[AutoParams]
Button Open 0=0
Switch Mask 1=1
Slider Xo 2=3106
Slider Yo 3=0
Slider Xmax 4=4096
Slider Ymax 5=828
Slider Transparency 6=1783
Slider Color Mask 7=0
String Status 8=C:\Windows\Web\Wallpaper\1620x1080.jpg
String Color 9=White Mask
 

Posté Fri 09 Apr 10 @ 3:45 pm
Επειδή διαβάζεις αρχείο ΜΕΣΑ απο τον φάκελο εγκατάστασης των Windows δοκίμασε σε παρακαλώ να το αντιγράψεις οπουδήποτε αλλού (π.χ. Τα έγγραφά μου) και δώσε αυτό το path. Κλείσε το Virtual και κοίτα το αρχείο .ini αν άλλαξε. Μετά δοκίμασε να δεις αν σου έχει κρατήσει τις ρυθμίσεις.
Περιμένουμε ενημέρωση!
 

Posté Sat 10 Apr 10 @ 4:26 am
87%