Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet SAE - Page: 3

Cette partie de ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes

Στη γειτονιά σου!

Και μάλιστα έπεσα από τα σύννεφα, όταν έμαθα πως ο χώρος που δούλευα... ανήκει στην εκκλησία.
χχαχαχ!
Αλιγορικό!
Εγώ να βάζω το Ράσπουτιν... όλοι να χορεύουν και να πίνουν ποτά... Τα χρήματα από τα ποτά που ήταν για το ενοίκιο του μαγαζιού να πηγαίνουν στον Κλήρο.

 

Posté Tue 25 Jan 11 @ 2:10 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Apo pantou ta pernoun.. oi papades,,
 

Posté Tue 25 Jan 11 @ 2:25 pm
Mia sxolh pisteuw oti mporei na mn sou dida3ei tn epilogh twn kommatiwn ka8ws auto dn sto didaskei kaneis,alla sigoura 8a sou dwsei kapoies sumvoules,kapoies odhgies kai kapoious tropous na epilegeis ta swsta kommatia tn swsth stigmh...Apo kei kai meta mono h empeiria mporei na se swsei pisteuw...Omws mia sxolh 8a sou dida3ei pws na deneis kommatia pou an as poume tn wra p paizeis sou r8ei ena kommati kai 8es na to valeis alla dn 3ereis tn tropo(gia paradeigma meta apo to Cascada - Everytime We Touch dn 3erw pws na peta3w to epomeno kai ti na peta3w) na exeis kai mia parapanw texnikh na xrhsimopoihseis...!
 

Posté Tue 25 Jan 11 @ 2:44 pm
Προσωπικά πιστεύω ότι τα πράγματα είναι πολύ απλά.
'Η το "έχεις" ή δεν το "έχεις"!

'Εχω βαρεθεί να δείχνω σε κόσμο τι είναι το μέτρημα και αυτοί να μην το καταλαβαίνουν.
Υπάρχουν άτομα που έχουν την αντίληψη (και πιθανόν και το IQ) να καταλάβουν τι θα πει "μετράω τα beats".
'Εχω γνωρίσει και άτομα εδώ στην Αθήνα που δεν έχουν εντελώς καμμία σχέση με το μέτρημα και πατάνε το play στο νέο τραγούδι... πραγματικά στο γάμο του Καραγκιόζη.
 

Posté Tue 25 Jan 11 @ 4:37 pm
Θα με βάλετε στην πρίζα και δεν κάνει...
Γνώρισα σχετικά πρόσφατα δύο "απόφοιτους" της SAE και "άσχετους" μεταξύ τους...
Το τι εντυπώσεις αποκόμισα δεν θέλω να αναφέρω... Επιφυλάσσομαι να εκφέρω δημόσια άποψη, αλλά τα συμπεράσματα μου τα έχω βγάλει...

(Back on topic)
 

Posté Wed 26 Jan 11 @ 3:20 am
Μα δεν κριτικάρουμε τη δουλειά της σχολής SAE εδώ.
'Η τουλάχιστον δεν είναι αυτός ο στόχος μας, πιστεύω.
Αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω, είναι πως μπορεί η τεχνολογία να είναι με το μέρος μας, αλλά δεν μπορούμε να περιμένουμε και θαύματα.
Αν αυτός που χειρίζεται τα μηχανήματα, δεν έχει άποψη αλλά και την "σπιρτάδα" το αποτέλεσμα είναι κακό.

Για παράδειγμα δείτε το τραγούδι αυτό. Οι κυμματομορφές του φαίνονται μια χαρά στο Virtual αλλά πάντα το Virtual το μετράει λάθος και χρειάζεται ο ανθρώπινος παράγοντας για να το φέρει. Αν ο DJ είναι άσχετος... θα αφήσει το Virtual να μιξάρει και το αποτέλεσμα θα είναι ιπποδρομίες!

http://www.youtube.com/watch?v=g_vgBc42zIY
 

Posté Wed 26 Jan 11 @ 4:05 am
Phantom νομιζω οτι ο χαρακτηρας που βγαζουν να οφειλεται στο γεγονος οτι το "προφιλ" του τυπικου φοιτητη της SAE ειναι ενα παιδι που ο μπαμπας του εχει χρημα, και που ο ιδιος πιθανο να καθοταν ολη του τη ζωη μεχρι να τον στειλουν στη SAE να κανει κατι. Πιθανολογω οτι σε οποιοδηποτε ΙΕΚ, College η ο,τι αλλο πηγαιναν αυτα τα παιδια ετσι θα βγαιναν.
 

Posté Wed 26 Jan 11 @ 5:32 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
PhantomDeejay wrote :
"ψηφιακό προσέσσορα" (κοινώς Loudspeaker Management System) γιατί αλλιώς δεν μπορούσε να παίξει επειδή δεν είχε καλό ήχο... Βλέπετε στο μαγαζί υπήρχε αναλογικό EQ, αναλογικό Crossover και δύο αναλογικά Compressor/Limiter ΟΛΑ της dbx... αλλά το παιδί στη σχολή έμαθε τους ψηφιακούς "προσέσσορες"


kai ti diafores exoun auta?
ti kanoun auta?
ego sto magazi pou epeza, eixe arage tetoio prama?? !!

O asxetos

 

Posté Wed 26 Jan 11 @ 5:36 am
Στο Γκάζι δεν έχει ψηφιακό προσέσσορα.
Στο χωριό, έχει έναν ψηφιακό που όμως είναι κινέζικος.
Οπτικά είναι μούρη. Αφού στο προφίλ των ρυθμίσεων, αποθηκεύεις το όνομα του μαγαζιού και φαίνεται στην LCD οθόνη του μηχανήματος.
Αν το ανοίξεις μέσα, χρησιμεύει και σαν φωλιά για την κλώσσα.
'Αδειο το εργαλείο!
 

Posté Wed 26 Jan 11 @ 6:41 am
aledjo wrote :

kai ti diafores exoun auta?
ti kanoun auta?

Ο συνδυασμός EQ+Crossover+Compressor/Limiter ισοδυναμεί με ένα Loudspeaker Management System (LMS).

Το EQ ρυθμίζει την χροιά του ήχου, το Crossover σπάει τον ήχο για να στείλει διαφορετικό σήμα στα SUB και διαφορετικό στους δορυφόρους, και τα compressor/limiter χρησιμοποιούνται κατά το δοκούν, κυρίως για να προστατέψουν το σύστημα από υπερβολικά "γκάζια".

Δεν ξέρω αν στο μαγαζί που έπαιζες είχες κάτι απ' όλα αυτά... Τα περισσότερα μαγαζιά ή έχουν μόνο EQ ή LMS.

Ο λόγος που τόνισα τι εξοπλισμό είχε το μπαράκι ήταν για να καταλάβουν οι σχετικοί πόσο άσχετος ήταν ο τύπος και πόσο "μούρη" το έπαιζε...

Για να καταλάβεις Aledjo η dbx είναι μία απο τις κορυφαίες εταιρείες στον χώρο του signal processing (EQ, Crossovers, Compressors, Limiters, Feedback Eliminators, De-Essers, κτλ) και όσοι γνωρίζουν απο ήχο (όχι όσοι το παίζουν σχετικοί) ξέρουν οτι τα ψηφιακά LMS δεν μπορούν να "νικήσουν" σε "ποιότητα" ήχου τα αντίστοιχα αναλογικά μηχανήματα. Ο λόγος που επικρατούν (και προσωπικά έχω εγκαταστήσει 8 μέχρι σήμερα) είναι η ευκολία σε mobile εφαρμογές (μνήμες - presets ανάλογα με τον εξοπλισμό ή τον τύπο του event) και η συγκεντρωτικά χαμηλότερη τιμή τους (Ένα καλό LMS κοστίζει αρκετά μεν αλλά κοστίζει πάντα λιγότερο από όλα μαζί τα αντίστοιχα αναλογικά μηχανήματα).

 

Posté Wed 26 Jan 11 @ 7:07 am
DjTribal A wrote :
Phantom νομιζω οτι ο χαρακτηρας που βγαζουν να οφειλεται στο γεγονος οτι το "προφιλ" του τυπικου φοιτητη της SAE ειναι ενα παιδι που ο μπαμπας του εχει χρημα, και που ο ιδιος πιθανο να καθοταν ολη του τη ζωη μεχρι να τον στειλουν στη SAE να κανει κατι. Πιθανολογω οτι σε οποιοδηποτε ΙΕΚ, College η ο,τι αλλο πηγαιναν αυτα τα παιδια ετσι θα βγαιναν.

Μπορεί... Απλά για την ώρα είναι δύο στα δύο... Αν γίνει τρία στα τρία θα παύει να είναι σύμπτωση... Γι αυτό και τόνισα οτι επιφυλάσσομαι ακόμα...
 

Posté Wed 26 Jan 11 @ 7:09 am
RadioDJ105 wrote :

Οπτικά είναι μούρη. Αφού στο προφίλ των ρυθμίσεων, αποθηκεύεις το όνομα του μαγαζιού και φαίνεται στην LCD οθόνη του μηχανήματος.
Αν το ανοίξεις μέσα, χρησιμεύει και σαν φωλιά για την κλώσσα.
'Αδειο το εργαλείο!

Προσωπικά στο μαγαζί που παίζω εγκατέστησα ένα dbx Driverack PA και γυρίζω μόνιμα την LCD να μου δείχνει τους compressors. Όταν περνάει η ώρα και η ένταση ανεβαίνει θέλω να ξέρω πότε μπαίνω στην "επικίνδυνη" ζώνη (οι compressors χρησιμοποιούνται περισσότερο σαν limiter)
Πάντως και το dbx μέσα σχεδόν άδειο είναι... Το μόνο "ογκώδες" πράγμα είναι ο μετασχηματιστής. Κατά τα άλλα ζήτω η ψηφιακή τεχνολογία...


 

Posté Wed 26 Jan 11 @ 7:15 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
 

Posté Wed 26 Jan 11 @ 7:45 am
Se DMC fash kai kala? An epaize kai o Sparky T mporei na elege.

Btw, einai Sifu, οχι Sifus
 

Posté Wed 26 Jan 11 @ 8:11 am
 

Posté Wed 26 Jan 11 @ 8:14 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
DjTribal A wrote :
Phantom νομιζω οτι ο χαρακτηρας που βγαζουν να οφειλεται στο γεγονος οτι το "προφιλ" του τυπικου φοιτητη της SAE ειναι ενα παιδι που ο μπαμπας του εχει χρημα, και που ο ιδιος πιθανο να καθοταν ολη του τη ζωη μεχρι να τον στειλουν στη SAE να κανει κατι. Πιθανολογω οτι σε οποιοδηποτε ΙΕΚ, College η ο,τι αλλο πηγαιναν αυτα τα παιδια ετσι θα βγαιναν.


Yparxei kapoia alitheia se ayto, me tin diafora oti ... eno ta 'kolegiopaida' einai mallon sigouro oti o mpampas exei lefta (kai ara isos einai kakomathimena apo to dna tous), se sxoles mousikis texnologias tha breis kai polous pou agapane to antikeimeno alla o mpampas den exei lefta kai pane me tis oikonomies tous, giati epireastikan (paramythiastikan) apo oli aytin tin "lampsi" sta "talent show" pou kaliergeite systimatika.
Parte ena paradeigma apo tis antistoixes sxoles tou ant1..., pws to poulane, wste na paroun oli tin pita..
Etsi an exeis kai ligo "pswnio" -me tin kali ennoia- den einai kai dyskolo na pistepseis pos tha pareis kai esy kati apo ta fwta.. pragma piou bebaia kamia sxesi den exei me tin elliniki pragmatikotita. Kanenas den egine -idiaitera- diasimos stin ellada (toulaxiston teleytaia), epeidi einai kalos hxolhptis h esto kai dj...

Me ola ayta na min pareksigithw,... h gnosi otan dinete organomena apo mia sxoli sigoura einai kalo pragma, eksartate panta apo ton "mathiti" poso prosgeiomenos einai kai poso mathainei se bathos h diabazei papagalia....
Stin proti periptosi tha hksere na ksexorisei (sto paradeigma tou Phantom) oti mporouse na kanei tin douleia tou me ta mixanimata pou brike kai oxi na zitaei 'papagalia' oti eixan h oti emathe stin sxoli.
 

Posté Wed 26 Jan 11 @ 8:33 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Oti mathaineis einai kalo.

Eimai yper autwn twn sxolwn. Kai genika yper tis paideias se ola ta epipeda. Opws eipe ki o Giwrgos einai sto xeri tou kathenos na filtrarei tis gnwseis pou tou parexontai, na exei apopsi kai proswpikotita. Sti zwi mou exw mathei prwta na akouw, na rwtaw kai meta na milaw. Akoma ki an to kserw.

Vevaia, autes oi sxoles sou dinoun tin prwti yli.. (fantazomai). To megalytero sxoleio einai sigoura i idia i douleia. Kai ti douleia gia na ti matheis prepei kapoios na sti deiksei. Epomenws to ena den katargei to allo.

Twra ti epipedo mporei na exei i kathe sxoli, auto den to kserw. Den nomizw pws prepei na valoume pantws tampeles se anthrwpous pou epilegoun auton ton dromo.

To sigouro pantws einai pws gia na aksiopoiseis tetoiou eidous sxoles, prepei na ksereis kai pente pragmata. Mono etsi tha mporeseis na estiaseis sta simantika kai na pareis kati mesa apo auto.
 

Posté Wed 26 Jan 11 @ 9:06 am
1)Ena paidi apo tn polh m (Agios Nikolaos - Krhth) 3ekinise stn ilikia twn 14 na asxoleitai me djing.Epaize edw mazi me tn kalutero dj ths polhs sta kalutera club kai ma8ene apo auton ka8ws htan kai filoi.Sthn ilikia twn 16 asxolei8hke kai me electronic music production.Stn ilikia tn 20 mphke stn a8ina se clubakia ka8ws ekane parallhla to djing course kai thn hxolipsia ths SAE.!Ekeinh tn periodo epaize sto soho (Gazi) mazi me tn dj fence kai twra to kalokairi htan edw.Kaname stn polh m 10 peripou kala beach party(ka8ws eimaste dipla stn 8alassa) kai sas plhroforw oti sta 9 epaize autos.Gia mena einai enas para polu kalos dj(o kaluteros stn polh m)!Dn 3erw an auto simainei kati,dn 3erw an ema8e na paizei toso kala apo tn sxolh tou h an h3ere apo prin....Pantws to paidi auth th stigmh GAMAEI!

2)Allo ena paidi apo tn poli m pali 3ekinise apo mikrh na asxoleitai me to djing kai pige kai auth stn SAE(mn sas ta polulogo...) kai twra teleiwnei tis spoudes tis...San foititria kalokairia pasxa kai xristougenna einai edw...Dn exei perasei OUTE MIA fora na nai pasxa xristougenna ktl ktl kai na mn dw Guest Star:Miss Blessed...Kai auth paizei poluuu kala (da3ei oxi san tn allo vevaia)...

@Phantom 2/2 kakes entipwseis gia sena,2/2 kales gia mena :P!
 

Posté Wed 26 Jan 11 @ 9:25 am
Είπες όμως τις μαγικές λέξεις: Και οι δύο ξεκίνησαν απο μικροί... Δεν τους την βάρεσε μια μέρα να βγάλουν μια σχολή Dj και να το παίζουν φίρμες!

Τώρα για να μην παρεξηγηθώ, δεν αμφισβητώ ούτε κατακρίνω την αξία της γνώσης απ' όπου κι αν προέρχεται... (Και νομίζω οτι έχω αποδείξει έμπρακτα οτι μοιράζομαι απλόχερα όλες μου τις γνώσεις). Αλλά η στείρα γνώση από μόνη της δεν λέει τίποτα και δεν προσφέρει και τίποτα!
Μακάρι να έπεσα πάνω σε "περιπτώσεις" και η συγκεκριμένη σχολή να κάνει σωστά την δουλειά της. Υπενθυμίζω οτι παλιότερα το πιο δύσκολο πράγμα στο dj-ing ήταν να βρεις κάποιον πρόθυμο να σου δείξει πέντε πράγματα και να μοιραστεί μαζί σου μερικές γνώσεις. Με κάτι τέτοιες κινήσεις (SAE) ο δρόμος ανοίγει σε περισσότερους και αυτό (για μένα τουλάχιστον) μόνο καλό μπορεί να είναι.

Τέλος να σημειώσω οτι απλά σχολίασα το "ύφος" 2 αποφοίτων και να επαναλάβω οτι ελπίζω να μην τους φουσκώνουν τα μυαλά εκεί μέσα...

>>> Αν πάω σε μια σχολή ασφαλούς οδήγησης και μάθω 5 πράγματα για να οδηγώ καλύτερα (και ασφαλέστερα) σαφώς και είναι κάτι καλό.
Αν όμως η σχολή αυτή με βάλει να τρέξω σε αγώνα καρτ με τον Fernando Alonso και μου δώσει την εντύπωση οτι τώρα πλέον είμαι οδηγός F1 τότε περισσότερο ΚΑΚΟ θα μου κάνει απ' οτι αν δεν πήγαινα ποτέ σ' αυτή την σχολή... Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι θέλω να πω!!!
 

Posté Wed 26 Jan 11 @ 10:36 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
se auti ti sxoli eixe paei enas gnosto mou dj opoios paizei latin epaggelmatika.
etsi loipon pige se auti ti sxoli gia na mathei perissotera beatmatching ktl.
kathe fora pou pigene meta me eperne tilefono kai mou elege ti tous mathane.
tou arese poly kai leei oti aksizei ta lefta tou.

itan 1000 euro gia 3 mines.
tous mathane leei me binylia kai cd na kanoun beatmatching kai genika polla.

tora isos gi'auton na itan polla epidi den eixe asxolithei perissotero.

pantos ego prosopika, OTAN mazepso lefta kai tha exo na ksodepso, tha pao se auti ti
sxoli, na do ti kanoun, na rotiso leptomeries kai an mou gemisei to mati tha pao na paro "ptyxio"


bebaia pigenontas kapoios se mia sxoli, tou dinetai autopepithisi sto na paei na paiksei live
giati allios einai na eisai spiti monos sou kai allios na niotheis oti kapoios sou exei diksei kai
ekeinos sou exei pei oti eisai etoimos na paikseis.

thymamai otan piga na paikso ego proti fora se kafeteria pou de mou eixe diksei kaneis oute eixa rotisei kanenan.
san bregmeni gata imoun....

oti eixa diabasei apo forums kai dokimes spiti. ax re hercules mk1
 

Posté Wed 26 Jan 11 @ 12:49 pm
94%