Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet 2 Vms4 σε Virtual Dj 7, γινετε ? - Page: 2

Ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes.

djsadimPRO InfinityMember since 2006
 

Posté Wed 13 Apr 11 @ 11:07 am
Ωραιος ;)
 

Posté Wed 13 Apr 11 @ 1:03 pm
Παιδες εχω ακομα μια ερωτηση. Αμα συνδεσω 2 Vms4 στο Virtual DJ 7 Pro FULL και τις ρυθμησω ετσι ωστε η 1 Vms4 να εχει τα deck A και Β και η 2 Vms4 τα deck C και D θα δουλευει σωστα το CONTROLLING ΤΩΝ DECK ? Υποψην οτι δεν ρωταω για τους μικτες γιατι δεν με νοιαζουν οι μικτες απλος, αν το CONTROLLING ΤΩΝ DECK θα δουλευει σωστα.
 

Posté Sat 16 Apr 11 @ 2:29 am
Ναι!
 

Posté Sat 16 Apr 11 @ 8:30 am
Ουσιαστικα η Vms4 ειναι 4καναλη οσο αφορα το μικτη και 2καναλη οσο αφορα τα Deck ?
 

Posté Sat 16 Apr 11 @ 8:34 am
Παιδια θελω για ακομα μια φορα (και ελπιζω για τελευταια) τη βοηθεια σας.

Διαβασα οσα μου ειπε ο djsadim τα οποια με βοηθησαν πολυ και τον ευχαριστω πολυ αλλα παραλληλα προβληματιστηκα ποιο πολυ. Αυτο που με απασχολει τωρα ειναι το εξης. Ο PhantomDeejay μου ειχε πει οτι "Για να το κάνεις αυτό πρέπει να φτιάξεις 2 device definition files και 2 device mappers. Διαφορετικά το mapping θα είναι το ίδιο, και οι κονσόλες θα στέλνουν πανομοιότυπες εντολές (κάτι σαν κλώνοι) ενώ ο ήχος θα βγαίνει μόνο απο την μία κονσόλα." Εγω τωρα θελω να μου πειτε πως θα φτιαξω 2ο device definition files, 2ο device mappers και πως θα κανω την δευτερη κονσολα να διαβαζει τα 2α και οχι τα 1α. Αυτα που διαβασα εγω ελεγαν τη ειναι τα definition και τα mappers files που τα βρισκουμε και γενικος πως τα προγραμματιζουμε, αλλα πουθενα δεν ειδα πως φτιαχνουμε 2ο (definition και mapper file) αμα χρειαστει και πως το ρυθμιζουμε.


 

Posté Sat 23 Apr 11 @ 12:21 pm
Λοιπόν, αφού έχεις όρεξη να το ψάξεις περισσότερο:
Κατ' αρχήν θα κατεβάσεις το MIDI trace tool.
Θα πάρεις το sysexid και απο τις δύο κονσόλες. Σε κάθε definition file θα βάλεις το αντίστοιχο sysex ολόκληρο (χωρίς ερωτηματικά)
Επίσης στα definition files καλό θα είναι να "παίξεις" σωστά με τα deck και τα κανάλια.
Αφού τελειώσεις με τα definition files κάνεις copy - paste ένα mapper της original VMS και κάνοντας edit αλλάζεις το device που επηρεάζει ώστε να αναφέρει τα καινούργια definition files.

Τώρα μπορείς μέσα απο το VDJ να κάνεις map κάθε κονσόλα χωριστά...
 

Posté Tue 26 Apr 11 @ 12:39 am
Με αυτο το τροπο (χοντρικα) μπορω και να κανω 2 ή ακομα και 3 συσκευες να δουλευουν σαν 1 μαζι ?
 

Posté Wed 27 Apr 11 @ 12:26 pm
Αν μιλάμε για ΙΔΙΕΣ συσκευές, ναι.
Αν μιλάμε για διαφορετικές συσκευές δεν χρειάζεται όλη αυτή η διαδικασία καθώς έχουν διαφορετικό mapper απο το VDJ έτοιμο που απλά τον αλλάζεις.
 

Posté Thu 28 Apr 11 @ 12:45 am


(Les anciens sujets et forums sont automatiquement fermés)