Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet PAIDIA XREIAZOMAI BOH9EIA!! - Page: 1

Cette partie de ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes

EXW THN KARTA HXOU U46XL KAI THN KONSOLA HERCULES DJ CONTROL MP3 E2 KAI PAIZEI ENA TRAGOUDI STO DECK A KAI AKOUW KAI STA AKOUSTIKA TO IDIO DECK TO TRAGOUDI AKOUGETAI MIA XARA..OTAN PAIZEI ENA TRAGOUDI STO DECK A KAI STA AKOUSTIKA AKOUW TO DECK B AKOUGONTAI TA TRAGOUDIA KAI TWN DUO DECKS MAZI...PWS 9A BORW NA AKOUW KA9ARA TO ENA TRAGOUDI MONO??
 

Posté Sat 14 May 11 @ 8:30 am
djppkHome userMember since 2008
Kαλωσήρθες στο forum,
αρχικά θα σε παρακαλούσαμε να γράφεις με μικρά γράμματα,
κατα δεύτερον εφ'όσον έχεις την κονσόλα της Hercules (DJ CONTROL MP3 E2) μπορείς να βάλεις το serial number και να αποκτήσεις τις δυνατότητες της limited version (βλέπε: http://www.virtualdj.com/products/comparison.html )
Στο θέμα μας τώρα, για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε στο έπακρο καλό θα ήταν να μας περιγράψεις λίγο το setup που έχεις στο VirtualDj
καθώς και μερικά χαρακτηριστικά του pc? laptop? που έχεις, όπως επίσης και της κάρτας ήχου που προανέφερες!
Κάνε αυτες τις εργάσιες που θα βοηθήσουν και ξαναπόσταρε όταν είσαι έτοιμος ;)
 

Posté Sat 14 May 11 @ 9:07 am
'Ενα από τα πράγματα που σιχαίνομαι στα 39 μου χρόνια, είναι οι κυρίως τίτλοι:
"Βοήθεια"
''Επιασε φωτιά η αποθήκη" (του Σάντσο και κινδυνεύει η Λόλα).
"ΣΟΣ-sos-SOS"
και "Ερώτηση".

που συναντάω επάνω από διάφορα μηνύματα.

Πόσο μυαλό χρειάζεται, ώστε στον τίτλο να κάνει κάποιος μια σύντομη περιγραφή του ρημαδο-προβλήματος που αντιμετωπίζει.

Δεν έχω κάτι με το παλικάρι, αλλά απλά έκφρασα την τσαντίλα μου επί του θέματος.

(σόρυ που βγήκα εκτός τόπικ).

ΥΓ= Δεν σας κρύβω, πως όταν είδα το μήνυμα σκέφτηκα πως ο φίλος θέλει δανεικά!

Στο θέμα μας τώρα
Την U46XL με τις 3 στέρεο εξόδους έχω κι εγώ και λειτουργεί περίφημα στο λάπτοπ μου.
'Εχω όμως αγορασμένη βερσιόν του Virtual.
 

Posté Sat 14 May 11 @ 9:48 am
paidia euxaristw gia tis apanthseis sas kai gia tis sumboules sas sto forum..:P :)
se sxesh me to problhma pou antimetopizw!!
ta xaraxthristika tou laptop mou einai:
intel core i3 2.13Ghz
ram 2 GB
windows7 home premium 64-bit

h karta hxou einai Η U46 XL:
4 εισόδους και 6 εξόδους
2 στερεοφωνικές line εισόδους
μια μικροφωνική είσοδο με +48V phantom power και έξοδο ακουστικών

kai to virualdj to exw katevasei!!
 

Posté Sun 15 May 11 @ 2:22 am
djppkHome userMember since 2008
Καλήμερα,
όπως βλέπω αυτά που έπρεπε να γίνουν έγιναν, δηλαδή για την ακρίβεια τα περισσότερα απο αυτά,
αυτό που πρέπει να κάνεις τώρα είναι να μας πείς αναλυτικά το setup που έχεις, τι εννοώ;
Λοιπόν:
Αρχικά τις συνδεσμολογίες σου (που έχεις βάλει την κάρτα ήχου, σε ποιές εξόδους δίνεις ήχο απο την κονσόλα κτλ),
επόμενο βήμα είναι να ανοίξεις το configuration (config) του VirtualDj και να μας γράψεις τις ρυθμίσεις που έχεις στην καρτέλα "Ρυθμίσεις Ήχου",
δηλαδή τι επιλογές έχεις βάλει στα "κουτάκια" (Εισοδοι, Εξοδοι, Κάρτα Ήχου).
Μια ακόμα λεπτομέρεια, άν δεν κάνω λάθος είδα οτι η κάρτα ήχου που έχεις (U46XL) υποστηρίζει ASIO (Audio Stream Input/Output) drivers τους έχεις εγκαταστήσει;;
 

Posté Sun 15 May 11 @ 3:05 am
exw sundesei enan teliko enisuxth sto master enos meixth kai apo to ena line tou meixth phgainw sto ena output ths karta hxou!!kai exw sundesei thn karta hxou me usb sto pc..opws kai thn konsola me usb..
kai apo to config sto inputs den exw tpt..
sto outputs exw akoustika
kai sthn karta hxou exw thn asio 2.0 - ESI U46
 

Posté Sun 15 May 11 @ 3:36 am
snik3Home userMember since 2009
loukas1995 wrote :
exw sundesei enan teliko enisuxth sto master enos meixth kai apo to ena line tou meixth phgainw sto ena output ths karta hxou!!kai exw sundesei thn karta hxou me usb sto pc..opws kai thn konsola me usb..
kai apo to config sto inputs den exw tpt..
sto outputs exw akoustika
kai sthn karta hxou exw thn asio 2.0 - ESI U46


sto outputs dipla molis valeis headphones vgazei ena allo koutaki aspro
ti griafei ekeino?
apo poio output tis kartas pas ston mikti?
 

Posté Sun 15 May 11 @ 5:42 am
Μήπως δεν έχεις εγκαταστήσει σωστά την κάρτα;
Εγώ όταν την είχα αγοράσει την U46XL, επειδή δεν ήμουν βέβαιος αν πράγματι μου πρόσφερε ανεξάρτητες στερεοφωνικές εξόδους, πήγα το ίδιο το λάπτοπ στον Νάκα και μπροστά στα μάτια μου, μου το σετάρισαν.
'ΟΧΙ. Δεν είμαι ηλίθιος, αλλά με μια άλλη κάρτα (Terratec) είχα το πρόβλημα που αναφέρει ο φίλος.

Βασικά δες κάτι απλό, άνοικε το κοντρόλ πάνελ που θα δεις δίπλα από το ρολόι.

Αυτό είναι ένα άσπρο κυκλάκι που αν θυμάμαι καλά λέει "ESI". (Στο έχω μεγενθύνει και στη φώτο για να το βρεις πιο εύκολα)

Αυτό, (το κοντρόλ πάνελ) δεν έχει ιδιαίτερες ρυθμίσεις να κάνεις (πατσάρισμα δηλαδή).
Προκειμένου να σου δείξω πως πρέπει να είναι το κοντρόλ πάνελ, ανοίγω το λάπτοπ και ετοιμάζω printscreen για να δεις πως πρέπει να είναι.
Στην παρακάτω φώτο, θα δεις πως ΔΕΝ πρέπει να είναι.
Δηλαδή, έχω ανοίξει το λάπτοπ και δεν έχει δει την κάρτα ήχου. Πως το κατάφερα; Εύκολο. \'Εβαλα την κάρτα ήχου χωρίς να έχω πατήσει το κουμπί Power που έχει μπροστά της. Επίσης το κατάφερα, βάζοντάς την σε άλλη θύρα USB από αυτήν που είχα κάνει την εγκατάσταση.
'Ενα μικρό tip για την εγκατάσταση, είναι πως ΔΕΝ πατάς "install" αλλά "Run as administrator". Μόνο έτσι κατάφερα να εγκαταστήσω αυτή την κάρτα σε Windows Vista.



Στην φώτο που ακολουθεί από κάτω, βλέπεις την κάρτα πως είναι όταν δουλεύει. Την έβαλα στη σωστή θύρα USB και επιπλέον πάτησα το "power" που έχει μπροστά. η διαφορά φαίνεται. 'Εχουν ανάψει όλες οι ενδείξεις. Δυστυχώς αυτή η κάρτα δεν έχει VU-Meter να ανεβοκατεβαίνουν με τον ήχο.

 

Posté Sun 15 May 11 @ 6:45 am
file snik3 mou bgazei ena para9uraki to opoio exei duo epiloges..
1: master: Chan 1&2 / headphones: 3&4
2: master: Chan 3&4 / headphones: 1&2
kai phgainw apo to output 1 ston mixth!!

radiodj mallon thn exw egatasthsei swsta giati mou bgazei thn deuterh eikona!!ara se sxesh me tthn egatastash ola coble!!
 

Posté Sun 15 May 11 @ 7:21 am
loukas1995 wrote :

kai phgainw apo to output 1 ston mixth!!

Και τα ακουστικά που τα συνδέεις; Πάνω στην κάρτα;

Κανονικά αφού έχεις εξωτερικό μίκτη θα έπρεπε να στέλνεις 2 γραμμές στον μίκτη σου και τα ακουστικά να τα κουμπώνεις εκεί.

Αν τα ακουστικά είναι πάνω στην κάρτα τότε θα πρέπει στο VirtualDj να επιλέξεις 1: master: Chan 1&2 / headphones: 3&4
και στην κάρτα ήχου να κάνεις τα εξής:
Monitor 1&2 = 0
Monitor 3&4 = Full
Output 1&2 = Full
Output 3&4 = 0
Output 5&6 = 0 (Αδιάφορο)
Master = Full
 

Posté Sun 15 May 11 @ 7:35 am
file phantom..etsi opws mou les na ta valw..ta paizoun to idio tragoudi kai ta akoustika kai ta hxeia..dld ama kanw thn allagh allazei kai sta duo to idio..den elenxw poio tragoudi 9elw na akousw sta akoustika!!
 

Posté Sun 15 May 11 @ 7:45 am
Αν πειράξεις την master ένταση του προγράμματος αλλάζει και η ένταση των ακουστικών;
 

Posté Sun 15 May 11 @ 7:48 am
nai!!allazei!!
 

Posté Sun 15 May 11 @ 7:51 am
Δοκίμασε ως εξής:
Monitor 1&2 = 0
Monitor 3&4 = 0
Output 1&2 = Full
Output 3&4 = Full
Output 5&6 = Full
Master = Full
 

Posté Sun 15 May 11 @ 7:56 am
Νομίζω, πως κατέληξα στα κανάλια 3+4 και 5+6 για κάποιο τέτοιο λόγο.
Πάνε σχεδόν 2 χρόνια από τότε που την πήρα και δεν θυμάμαι γιατί δεν προτίμησα τα 1+2 και 3+4.

Πάντως, για δοκίμασε τα 3+4 και τα 5+6 και στο πάνελ της κάρτας, βάλε σαν ρύθμιση, ότι στη 2η φώτο που ανέβασα νωρίτερα.
 

Posté Sun 15 May 11 @ 7:59 am
phantomdj etsi paizoun opws sthn arxh..dhladh akougontai kai ta duo tragoudia!!
 

Posté Sun 15 May 11 @ 8:02 am
Κάνε το εξής τεστ:
Στο outputs βάλε external mixer.
Φόρτωσε δύο διαφορετικά τραγούδια στα deck και βάλτα να παίξουν.
Δοκίμασε τώρα όλες τις εξόδους τις κάρτας σου να βρεις ποια είναι το δεξί και ποια το αριστερό deck. Όταν το βρεις τότε ξαναγύρνα σε Headphones
 

Posté Sun 15 May 11 @ 8:06 am
eida poia einai to de3ei kai poia to aristero..kai twra ti na kanw?
 

Posté Sun 15 May 11 @ 8:11 am
kai pali to idio ginete phantomdj!!
 

Posté Sun 15 May 11 @ 8:13 am
snik3Home userMember since 2009
wraia
apo to output 1 pane me rca sto mikti kai sto parathiraki dipla apo tin epilogi headphones ase tin epilogi pou leei "Master:1&2 Headphones:3&4"
ta akoustika sou na einai panw stin karta ixou otan to kaneis afto kai dokimase na deis an doulevei
 

Posté Sun 15 May 11 @ 7:49 pm
77%