Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Τροπος μεταφορας απο ΤCCD σε CDP

Ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes.

Καλσηπερα σε ολους, για πρωτη φορα μεσω forum. Παρακολουθω εδω και καιρο τα πραγματικα πολυ χρησιμα θεματα, και μου εχει δημιουργηθει μια απορια. Μαλλον ειναι η τελευταια, η οποια θα με οδηγησει στο να καταληξω στην αγορα του προγραμματος. Υπαρχει τροπος ενω παιζω με Time code CD, χωρις controller, αλλα με μικτη, που εχει συνδεδεμενα επανω CD Player σε αλλα καναλια, να συνεχισω με το επομενο track απο εκει? Δηλαδη να εναλλασονται τα track μεταξυ προγραματος και κλασικων cd player?
Ζητω εκ τον προτερων συγνωμη αν εχει ηδη αναφερθει αλλου και δεν το εχω δει.
Ευχαριστώ
 

Posté Thu 04 Apr 13 @ 1:25 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
O eukoloteros tropos na to kaneis einai, me spliters stis eksodous twn cd players pou tha odigeis to sima parallila se 2 eisodous tou mikti kai se 2 eisodous tis kartas hxou gia timecode. Etsi an o miktis exei 4 line eisodous, tha syndeseis sta alla dyo kanalia tis eksodous tis kartas hxou kai tha exeis aneksartita 2 cd players kai 2 VirtualDJ players. Analoga an fortoneis audio cd h timecode cd sto player tha sikoneis to antistoixo kanali.
Ginetai kai me dikanalo mikti pou exei line / line eisodous, dedomenou oti den tha paizoun tautoxrona timecode kai audio apo to idio cd player.
 

Posté Thu 04 Apr 13 @ 2:20 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
o parapano tropos einai mallon o protimoteros giati einai hardware lysi kai exeis backup an sou kremasei o ypologistis gia opoiodipote logo.
O pio eukolos tropos einai xoris epipleon kalodia kai spliter na kaneis bypass ta timecode apo to software kai na pernaei o hxos tou cd stin eksodo. Edo omos den exeis backup, ola pernane apo ton ypologisti kai tin karta hxou.
 

Posté Thu 04 Apr 13 @ 2:24 pm
Δηλαδη στην πρωτη περιπτωση,αν καταλαβα καλα, θα χρειαστω 2καναλη καρτα ηχου και οχι απαραιτητα 4καναλη?
Aν τωρα υποθεσουμε, οτι ακολουθω τον ποιο ¨ευκολο¨ τροπο. Πως κανω bypass ta timecode apo to software? γινετε κατ' επιλογη? Προφανος εννοειται, με καποιο ομοιο τροπο οπως κανει και το Seratto? που συνδεουν τα cdp πανω σε αυτη την συσκευη που δινει μαζι, και αυτην στο laptop, και οποτε θελεις πατας ενα κουμπι στι skin, και λειτουργει το κανονικο cd.
Συγνωμη και παλι αν σας κουρασα.
 

Posté Sun 07 Apr 13 @ 10:25 am
Χρειάζεσαι κάρτα ήχου με 4 κανάλια είσοδο και 4 κανάλια έξοδο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. (Για να σε διευκολύνω, 2 κανάλια = 1 deck στον κόσμο των dj αφού δουλεύουμε με stereo)
Για να κάνεις Bypass το timecode υπάρχει ειδική εντολή στο πρόγραμμα και υπάρχει και ανάλογο κουμπάκι σε πολλά skin.
 

Posté Mon 08 Apr 13 @ 3:12 am
Λοιπόν για να κάνω μια σύνοψη στις σκέψεις μου. Πρώτος τρόπος: αγοράζω μόνο κάρτα ήχου, προτιμητέα 4 or 6 chan, και το VDj. Όπου πάω να παίξω, συνδέω τα CD Player που θα βρω στον χώρο, με splitters σε κάρτα, και μικτη ταυτόχρονα, και παίζω με timecode και όταν χρειαστώ βάζω και μερικά audio cd. Σε αυτή την περίπτωση έχω περιορισμένο έλεγχο του VDj. Εδώ όμως έχω λιγότερο ¨κουβάλημα¨ αλλά κάνω χρήση του εκάστοτε μικτη.
Δεύτερος τρόπος: Αγορά controller with stand alone mixer(Π.χ. DDJ-T1, VMS 4.1, mc 6000 κτλ.)+ Virtual Dj, και όπου πάω συνδέω τα CDPlayer και τους ενισχυτές, του χώρου σε αυτόν. Σε αυτή την περίπτωση έχω έλεγχο του VDj, και αν συμβεί κάτι έχω εναλλακτικά audio cds για να παίξω. Βέβαια όπου πάω πρέπει να αποσυνδέσω τον μικτη του χώρου και να βάλω τον controller μου πάνω στους ενισχυτές.
Μου διαφεύγει κάτι?
Κόστος στις δυο περιπτώσεις??? (Παραγοντας υψιστης σημασιας)
Σας Ευχαριστώ,
 

Posté Tue 09 Apr 13 @ 6:14 am
Dj Chris Agg wrote :
Π.χ. DDJ-T1

Την DDJ-T1 απλά ξέχνα την.


Υπάρχει και άλλος τρόπος:
Αγοράζεις controller, συνδέεις την έξοδο του controller σε μια είσοδο του μίκτη του χώρου που πηγαίνεις, και παίζεις. Αν θελήσεις CD χρησιμοποιείς τον μίκτη και τα CD Players του μαγαζιού (απλά χρειάζεσαι σχετικά ευρύχωρο booth)
Επίσης, μπορείς να πάρεις controller με stand-alone μίκτη, να συνδέσεις την έξοδο του στο μίκτη του μαγαζιού και τα CD player πάνω στον controller σου. Θεωρητικά η βέλτιστη λύση... Έτσι δεν θα έχεις νεκρό αέρα όταν θα συνδέεις/αποσυνδέεις τον εξοπλισμό σου. Επίσης γλυτώνεις την περίπτωση να κάνεις ζημιά στο ηχοσύστημα του μαγαζιού εαν οι συνδέσεις που φεύγουν απ' τον μίκτη είναι un-balanced και δεν έχεις πρόσβαση να κλείσεις τους ενισχυτές την ώρα που αποσυνδέεις τον μίκτη του μαγαζιού.

Τώρα το κόστος είναι κάτι πολύ σχετικό.
Για παράδειγμα μια αρκετά γνωστή και διαδομένη κάρτα για timecode όπως η NI Audio 6 έχει περίπου 220 ευρώ ενώ μια εναλλακτική όπως η Hercules Trim έχει 190 ευρώ. Σε αυτές τις τιμές υπολογίζεις και το πρόγραμμα 300 ευρώ χονδρικά οπότε το συνολικό κοστολόγιο είναι κοντά στα 500 ευρώ.
Αν πας σε λύση controller/μίκτη τότε τα πράγματα αλλάζουν κατά πολύ:
Για παράδειγμα η VMS 4.1 σήμερα κοστίζει 320 ευρώ. Αλλά σου δίνει και έκπτωση 50% για το VirtualDJ οπότε θα πληρώσεις συνολικά περίπου 470 ευρώ!
Αν όμως επιλέξεις την MC-6000 τότε θα χρειαστείς 720 + 300 (αφού δεν σου δίνει έκπτωση για το πρόγραμμα) 1020 ευρώ.
Αν πας στην Pioneer DDJ-SΧ θα χρειαστείς 1300 ευρώ (1000 + 300) Αν όμως πας στην Reloop Terminal Mix4 θα χρειαστείς 650 ευρώ (500+150) κτλ κτλ
Τέλος αν επιλέξεις να μην έχεις controller με hardware/stand alone μίκτη τότε οι επιλογές σου αυξάνονται κατά πολύ και αντίστοιχα οι διακυμάνσεις της τιμής μεγαλώνουν...
 

Posté Tue 09 Apr 13 @ 6:49 am


(Les anciens sujets et forums sont automatiquement fermés)