Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Αγορα Controller (Help Pls) - Page: 1

Cette partie de ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes

Καλησπερα φιλοι,
μια και κοντευει η ωρα αγορας, θελω μία ή και περισσότερες συμβουλές. Εχω δει απο κοντα και περιεργαστει, την Denon mc6000, την Ergo, και τη VCI 400. Ειμαι κυρίος mobile Dj εκδηλώσεων, αρα εχει σημασια το μεγεθος, οταν μεταφερεις σε διαφορετικα σημεια τον controller 3-4 φορες το Σ-Κ. Αν εχω καταλαβει σωστα, ολες παρεχουν εκπτωση στο Vdj. Πρεπει να παραδεκτώ οτι περιμενα την αισθηση των κουμπιών της denon, αρκετα ποιο ¨λαστιχενια¨ και μου εκανε πολυ θετικη εντυπωση το οτι δεν ειναι ετσι. Οπως επισης οτι, μονο τα cue & play, στην Vestax που τοσο εκθιαζουν, ειναι πολυ μακρια απο αυτο το ¨κλικ¨που εχω συνηθισει τοσα χρονια. Πραγμα που δεν ισχυει για τα υπολοιπα κουμπιά της. Ετσι καταληγω αρκετα προβληματισμενος, και για μια ακομα φορα ζητω βοηθεια μηπως επιτελους αγορασω κατι, γιατι αρχισε να με κουραζει το τοσο ψαξιμο. Δεν υπαρχει και καταστημα που να εχει και τους τρεις στημενους για live δοκιμη, μονο τους ergo & denon βρηκα στημενους.
 

Posté Wed 26 Jun 13 @ 1:30 pm
Η DENON στην Ευρώπη έρχεται με Traktor οπότε ΔΕΝ θα έχεις έκπτωση για το PRO Full.
 

Posté Wed 26 Jun 13 @ 1:53 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Logw elleipsis eksodwn-eisodwn (syndeseis XLR, MICrofwnwn klp), tha sou proteina na apokleiseis tin Ergo. Einai poly kali konsola, alla tha prepei ekei pou paizeis na yparxei miktis.
Metaksy twn allwn dyo, tha sou proteina tin VCI 400 me kleista matia gia pollous logous pou exoun anaferthei kata kairous kai se posts tou Ellinikou forum.
Oson afora to gegonos oti i Denon MC-6000 den eerxetai me VirtualDJ stin Ellada (Eurwpi), an kai efoson katalikseis se autin tin konsola, katitha kanoume (den mporw na pw perissotera edw ;) )
 

Posté Wed 26 Jun 13 @ 3:57 pm
Καλημερα,
Αν και οπως ανοιξα την σελιδα απογοητευτικα απο την απανατηση του Phantom, διαβαζοντας παρακατω μπορω να πω οτι ψιλο υσηχασα. Μαλλον κλεινω προς την Denon γιατι ειναι και αναλογικος μικτης, πραγμα που δεν ισχυει για τον Vestax. Ωπως με πληροφορησαν απο καταστημα που τον ειχαν, μου ειπαν οτι αν διακοπει η usb επικοινωνια, δεν λειτουργει ως αυτονομος μικτης. Αν και εχω δει σε αλλα post, οτι δεν ειναι ετσι, και παλι Αν καταλαβα σωστα. Επισης το θεμα υπαρξης μικτη εκει που παιζω δεν με προβληματιζει, αφου παντα θα υπαρχει. Φυσικα αυτο που ανεφερε ο DJDad, χριζει διερευνησης, αλλα δεν ξερω με ποιον τροπο, αφου ακομα δεν μπορω να καταχωρησω στοιχεια επικοινωνιας.
Παντος ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τον χρονο που ασχολειστε με το θεμα μου.
Χρήστος
 

Posté Thu 27 Jun 13 @ 1:11 am
εγω εχω τη ergo και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο αυτην! αν χρησημοποιας vdj ειναι οτι πρεπει! πολυ απλη μικρη για τη μετακινηση και ευκολη στη χρηση! επισης απο οτι ξερω μπορεις να συνδεσεις μικροφωνο(επειδη ο phantom ειπε πως δεν μπορεις αν δεν κανω λαθος) αν και εγω δεν χρησημοποιω...
δεν ξερω καλα τα αλλα 2 controller αλλα αν θες να μαθεις κατι περισσοτερο για την ergo ρωτα! γενικα θα την προτεινα σε καποιον αλλον να την αγορασει!
 

Posté Thu 27 Jun 13 @ 6:32 am
Gia Mobile Epaggelmatiko stisimo , xreiazesai kati kalo , kai ola se ena , na einai kai miktis.
American Audio , exeis dei? VMS 4.1 ?
 

Posté Thu 27 Jun 13 @ 7:55 am
alexmakPRO InfinityMember since 2009
Ego pou exo tin mc 6000 tha sou protina tin vci 400...
 

Posté Thu 27 Jun 13 @ 11:08 am
Για να μην σας ζαλίζω άλλο, κάνω κατευθείαν τις ερωτήσεις.
Α) Θα ήθελες alexmak να μου εξηγήσεις κάπως ποιο αναλυτικά, γιατί κάποιος που έχει την denon προτείνει μια άλλη? Tι είναι αυτό που δεν σε καλύπτει.
Β) Ισχύει ότι, στην Vestax αν διακοπεί η σύνδεση μέσω USB με το pc, δεν λειτουργεί ως αυτόνομος μικτής? Αυτό συμβαίνει και στην Denon?
Γ) Με το θέμα του service τι γίνεται? Έχει κάποιος feedback? από δική του περίπτωση? Πρόκειται για ακριβά μηχανήματα και έχει μεγάλη σημασία.
Δ) Το μικρόφωνο δεν με απασχολεί αφού εκεί που παίζω υπάρχει σχεδόν πάντα μικτής.
Ευχαριστώ, για την ώρα
 

Posté Fri 28 Jun 13 @ 2:27 am
Για να σε βοηθήσω λίγο:
1) Η DENON έχει πλήρη hardware μίκτη. Εάν διακοπεί η σύνδεση USB το κομμάτι του αναλογικού μίκτη εξακολουθεί και λειτουργεί κανονικά.
2) Το Service της DENON στην Ελλάδα το έχει η Κινοτεχνική που έχει και την επίσημη αντιπροσωπεία. Επειδή το χρειάστηκα για επισκευές και ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ (αν ψάξεις θα βρεις την ιστορία) έχω να πω οτι είναι ΑΨΟΓΟ και "οικονομικό" για όποιον δεν μένει μόνιμα στην επαρχία.
3) Πολλοί χρήστες της DENON διαμαρτύρονται οτι τα κουμπιά PLAY/PAUSE και CUE μετά από κάποια χρήση αρχίζουν να μην ακούνε σωστά τα κλικ και χρειάζονται αντικατάσταση. Προσωπικά σε όλα μου τα μηχανήματα αλλάζω τα πλήκτρα αυτά ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ κάθε χρόνο.
Στην MC-6000 (την έχω 2,5 χρόνια τώρα) έχω αλλάξει τα πλήκτρα αυτά 2 φορές και ποτέ δεν μου παρουσίασαν πρόβλημα πάνω στο "χρόνο" με κατά μέσο όρο περίπου 36 ώρες εργασίας την εβδομάδα.
Σημ: ΔΕΝ κοπανάω τα πλήκτρα με σφυρί, ούτε όμως τους φέρομαι και με το γάντι. Το κόστος αντικατάστασης των 4 πλήκτρων εκτός εγγύησης μαζί με τα εργατικά είναι κάτω από 20 ευρώ.

4) Για την Vestax δεν ξέρω πολλά. Μπορείς να βρεις όμως εδώ το νήμα που έχει ανοίξει ένας συνάδελφος και να διαβάσεις αρκετά. Αυτό που ξέρω είναι οτι σαν hardware μίκτης δουλεύουν μόνο τα δύο κανάλια (C και D) εγκαθιστώντας το τελευταίο firmware update.

Τέλος σαν NLU μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μας μέσω του support http://www.virtualdj.com/contact/index.html
Απλά βάλε το Ελληνικό σημαιάκι για να το δούμε κατευθείαν και να μην ψαχνόμαστε!

Αυτά!
Αν έχεις άλλες απορίες για την DENON μπορείς να ρωτήσεις και να σου απαντήσω. Όπως ανέφερα έχω την κονσόλα 2,5 χρόνια (από τις πρώτες που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα) και έχουμε περάσει πολλές εργατοώρες μαζί!!!

 

Posté Fri 28 Jun 13 @ 2:57 am
alexmakPRO InfinityMember since 2009
I denon mou exei parousiasei mikroprovlimata opos: na exei xalasei o crossfader, na exoune kaei apo mona tous kapoia led kai opos anefere kai o phantom cue, play kai cue akoustikon na theloun allagma kathe 1 - 2 xronia analoga posi xrisi tis kaneis kai pos tin douleveis, kai kati alla pio mikra provlimata.. An exereseis auta einai enas poli kalos controler.. To vci 400 sto protino gia to logo oti exei perisoteres dinatotites sto mapping (auto mporei na mn se endiaferei analoga ti thelei o kathenas) , san diataxi koumpion kai faders volevei apisteuta. Genika dn mporo na to xonepso oti enas controler ton 700 euro na vgazei tetoia provlimata kai i hercules rmx pou eixa na mn mou eixe vgalei to paramikro pou itane controler ton 250 euro..
 

Posté Fri 28 Jun 13 @ 11:16 am
@alexmak file na pw k egw oti eixa hercules e2 gia prwto controller..pou ekane 95e an 8imame kala...fantasteite..prwtos controller k magemenos egw :P tou eixa piei to aima kai POTE 2-2,5 xronia pou tn eixa den evgale to paramikro provlima sta koumpia tou.....pws ta katefere i hervules na vgalei tetoion controller den to pistevoune oute oi idioi :P hahaha kamia fora o f8inos einai pio aksiopistos se 8ema koumpiwn toulaxiston!!!!!
 

Posté Fri 28 Jun 13 @ 11:21 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Dj Chris Agg wrote :
Β) Ισχύει ότι, στην Vestax αν διακοπεί η σύνδεση μέσω USB με το pc, δεν λειτουργεί ως αυτόνομος μικτής? Αυτό συμβαίνει και στην Denon?


http://www.vestax.com/v/release/detail.php?id=255

H VCI-400 δουλεύει ως μίκτης χωρίς υπολογιστή, αλλά, μόνο τα δύο κανάλια (άγνωστο με ποιό σκεπτικό αποφάσισε η Vestax κάτι τέτοιο). Έχοντας δουλέψει και τις δύο, το κυρίως προτέρημα της Denon είναι το μέγεθος. Κατά τ'άλλα, για μένα η επιλογή της VCI-400 ήταν ξεκάθαρη, τόσο από άποψη λειτουργικότητας και εργονομίας, όσο και ποιότητας κατασκευής (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και η Denon δεν είναι στα αναμενόμενα επίπεδα).
 

Posté Sat 29 Jun 13 @ 11:02 am
γεια σας,θα ηθελα τη γνωμη σας για το ποια κονσολα να παρω..μεχρι τωρα,τουλαχιστον,ειμαι αναμεσα στην American Audio VMS2 και την Numark Mixtrack Pro 2...εσεις ποια θα μου προτεινατε???επισης η Numark Mixtrack Pro (οχι η 2) εχει καρτα ηχου και αν ναι αξιζει???Περιμενω γρηγορα απαντηση αν γινεται γιατι βιαζομαι..Ευχαριστω εκτον προτερων!!!
 

Posté Wed 03 Jul 13 @ 7:24 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Kati pou prepei na ksereis einai oti eno oles pou aneferes ypostirizontai apo to VirtualDJ Full Pro, den erxontai oles me to VirtualDJ LE kai oute exeis ekptosi kai gia ugrade.
H Vms2 erxetai me to VirtualDJ LE, einai kali epilogi kai dinei kai kali elptosi.
H mixtrack pro 2 DEN erxetai me VirtualDJ LE.
Aksizei na deis kai kati apo Pioneer kai Hercules h Rellop.
 

Posté Wed 03 Jul 13 @ 8:13 pm
Έχεις κάτι να μου προτείνεις από pioneer,Hercules ή Rellop??αλλά μέχρι 250€
 

Posté Thu 04 Jul 13 @ 7:44 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Hercules DJControl AirPlus (den erxetai me VirtualDJ LE, tha xreiastei na agoraseis tin Pro Full)
Reloop Beatmix (VirtualDJ LE)
Pioneer WeGO (VirtualDJ LE)
 

Posté Thu 04 Jul 13 @ 8:23 am
Ανάμεσα στην pioneer και την Rellop ποια θα μου πρότεινες??
 

Posté Thu 04 Jul 13 @ 8:32 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Den einai idia katigoria, h beatmix ienai ftinoteri pragma pou fainetai kapos stin poiotita kataskeuis
All pantos einai kales kai oi 2.
To kalytero einai na tis deis apo konta - poia tha sou kanei 'click'
Prosthese kai tin Hercules Rmx2 sti lista sou
 

Posté Thu 04 Jul 13 @ 9:11 am
Ωραία και η Hercules αλλα πάει στα 290€

Πιστεύεις ότι η pioneer wego αξίζει περισσότερο από την Rellop beatmix??

Επίσης μήπως ξέρεις να μου δώσεις πληροφορίες για την Akiyama quark ??αξίζει η τσάμπα λεφτά??
 

Posté Thu 04 Jul 13 @ 9:35 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Den tithetai thema aksizei i den aksizei, kalyteri i xeiroteri. Einai kapws san ta autokinita. Ola exoun na prosferoun kati diaforetiko pou aggizei kapoies katogories anthrwpwn me diaforetika kritiria. An eixame oloi ta idia kritiria tha vlepame mono ena autokinito stous dromous.

tha pas se kapoio katastima pou tous exei stimenous, tha tous deis apo konta kai tha pareis auton pou tha sou gemisei perissotero to mati. Oles oi proanafertheises konsoles kanoun mia xara tin douleia. Einai thema goustou aisthisis..i opws eipe o Giwrgos.."klik"
 

Posté Thu 04 Jul 13 @ 4:39 pm
59%