Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet ενα "παραξενο" προβλημα

Ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes.

καλησπερα σε ολους.θα προσπαθησω να αναλυσω το προβλημα που εχω με οσο πιο απλα λογια μπορω και με παραδειγματα σεχτικα με το virtual dj.
ειμαι νομιμος χρηστης του εδω και 1,5 χρονο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το συγκεκριμενο προγραμμα καθως εχω εταιρια υπηρεσιων dj.
Εχω παρατηρησει λοιπον το εξης προβλημα.

εχουμε π.χ τον φακελο "τραγουδια" με ολα τα mp3 μεσα σε αυτον.Εχουμε κανει δεξι κλικ και "add to search database".
Υπαρχει ενα τραγουδι π.χ το "απιστος" στον φακελο αυτον σε 4 διαφορετικες εκτελεσεις (remix κλπ).
Κανωντας search το συγκεκριμενο τραγουδι το βγαζει κανονικα στις 4 εκτελεσεις.Συνεχιζω κανονικα την δουλεια μου εκεινη την μερα.
Στην επομενη εκδηλωση μου (οπου ειναι και η επομενη εκκινηση του υπολογιστη) κανοντας search το ιδιο τραγουδι,μου το βγαζει 2 φορες,και οχι 4,που
σημαινει οτι με καποιο "τροπο" η database εξαφανιζει κοματια.Κανω παλι την δουλεια μου.
Στην επομενη εκδηλωση μου μετα απο μια εβδομαδα κανωντας παλι search το συγκεκριμενο κομματι δεν το βρισκει καμια φορα,ενω δεν εχει αλλαξει τιποτα στον δισκο.Αυτο το θεμα να σημειωσω συμβαινει με σχεδον ολα τα κομματια απλα σαν παραδειγμα λεω ενα.Μολις ξανακανω δεξι κλικ στο φακελο και "add to serch database" ξαναδουλευουν ολα κανονικα αλλα για 3-4 φορες παλι,και πρεπει σε καθε 3-4 εκδηλωσεις,να κανω αυτο στον φακελο με τα τραγουδια μου και μου πιανει 2 ωρες η ολη διαδικασια γιατι ο δισκος μου ειναι 4 tb.

Να σημειωθει οτι τον υπολογιστη με τα τραγουδια και το προγραμα το χρησιμοποιω μονο στις εκδηλωσεις που σημαινει μονο καθε σαββατοκυριακο.

Συμβαινει σε καπιον αλλον αυτο?
 

Posté Tue 17 Sep 13 @ 3:02 am
Το πιθανότερο είναι να έχει γίνει κάποιο corruption στην βάση δεδομένων.
Κράτα ένα αντίγραφο ασφαλείας, και μετά κάνε Check - Clean - Fix στη βάση σου.
 

Posté Tue 17 Sep 13 @ 3:23 am
το εχω κανει και αυτο αλλα τιποτα.....
 

Posté Tue 17 Sep 13 @ 3:45 am
Πόσα αρχεία έχει μέσα αυτός ο φάκελος;;;
 

Posté Tue 17 Sep 13 @ 3:53 am
800 000
 

Posté Tue 17 Sep 13 @ 3:55 am
800 χιλιάδες αρχεία μέσα σε ΕΝΑ φάκελο;;;

Θα έχεις προβλήματα από το ίδιο το λειτουργικό...
Προσωπικά θα σου πρότεινα να σπάσεις τον φάκελο σε υποφακέλους με κάτω από 5000 αρχεία ο ένας...
 

Posté Tue 17 Sep 13 @ 4:07 am
Σημείωση:
Εάν ο δίσκος σου είναι FAT32 (αμφιβάλω λόγω μεγέθους) τότε ο μέγιστος αριθμός αρχείων σε ένα φάκελο είναι 65.534
Εάν ο δίσκος σου είναι NTFS τότε το θεωρητικό μέγιστο είναι 4.294.967.295 αρχεία σε κάθε φάκελο, αλλά τα Windows γενικά ζορίζονται με μεγάλους φακέλους λόγω caching των ονομάτων και του index των περιεχομένων του φακέλου...

Εάν σε ενδιαφέρουν οι βαρετές τεχνικές λεπτομέρειες μπορώ να σου τις πω!
 

Posté Tue 17 Sep 13 @ 4:14 am
δεν ειναι ενας φακελος,εχει υποφακελους με κατω απο 500 κομματια ο καθενας
 

Posté Tue 17 Sep 13 @ 4:20 am
Εγω θα σου προτεινα να αλλαξεις την επιλογη του search database απο automatic σε manual. Εγω ειχα το ιδιο προβλημα και το ελυσα ετσι
 

Posté Tue 17 Sep 13 @ 4:22 am
πρεπει να ειναι προβλημα database και οχι κατι αλλο
 

Posté Tue 17 Sep 13 @ 4:23 am
Για να δεις εάν φταίει η database κάνε το εξής:

1. Κράτα backup της βάσης
2. Σβήσε την βάση από το root του δίσκου
3. Άνοιξε το VirtualDJ και κάνε "Add to search DB"
4. Αυτό θα δημιουργήσει μία νέα βάση εκ του μηδενός
5. Κάνε δοκιμές να δεις αν χάνονται τα κομμάτια
Εάν χάνονται τότε κάτι είναι λάθος στο δίσκο σου (π.χ. αρχεία με ονόματα (συμπεριλαμβανομένης και της διαδρομής του φακέλου) μεγαλύτερα από 255 χαρακτήρες)
Εάν το πρόβλημα λυθεί τότε η παλιά βάση ήταν corrupted και το Check - Clean - Fix δεν το έφτιαξε.
Σε αυτή την περίπτωση στείλε μου ένα PM.
 

Posté Tue 17 Sep 13 @ 4:54 am
phantom αμα κανω αυτο που λες δν τηα χασω τα hot cues στην νεα playlist?
 

Posté Tue 17 Sep 13 @ 1:12 pm
Στην νέα database θες να πεις...

Ναι. Αλλά προς το παρών κάνουμε troubleshooting του προβλήματος να δούμε που οφείλετε...
 

Posté Wed 18 Sep 13 @ 1:16 am
kalimera paides.... exw th herculles contoll air... ekei pou paizw kanei ena periergo thorubo mexri pou stamataei kai na paizei... to laptop mou einai kainourio (samsung)...... ti mporei na ftaiei..?
prin parw th control air eixa th Mk2 ths hercules kai epaize kanonika... afou ekana ena format t laptop arxisan ta problhmata... help... euxaristw
 

Posté Mon 23 Sep 13 @ 5:06 am
Θα σε παρακαλούσα να μην κάνεις hi-jack σε άσχετα νήματα με το δικό σου πρόβλημα.
Άνοιξε ένα καινούργιο νήμα να σε βοηθήσουμε εκεί.
Το παρών νήμα αφορά πρόβλημα με την database ενός μέλους και όχι με τον ήχο.

Ευχαριστώ!
 

Posté Tue 24 Sep 13 @ 4:45 am


(Les anciens sujets et forums sont automatiquement fermés)