Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet DN-SC2000+DJM400 vs Kontrol S2

Ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes.

Χαιρετώ το forum...
Σκέφτομαι να προβώ σε αλλαγή του controler μου με νέο.
Απο τη μια βλεπω το Denon DN-SC2000 (σε πρωτη φαση ενα μιας που μπορει να διαχειριστει 2 deck και αργοτερα δυο) σε συνδιασμο με το ηδη υπαρχον μικτη Pioneer DJM 400.
Απο την αλλη βλεπω και το NI Kontrol S2 (ενδεχομενως χωρις την χρηση του DJM)
Σκεφτομουν και το Pioneer DDJ-SR αν και μου βγαινει overbudget.

Πως τα βλεπε τα παραπανω; Ποιο θα προτιμουσατε και γιατι;
 

Posté Mon 15 Jun 15 @ 9:12 am
To S2 (το πρώτο μοντέλο) δεν υποστηρίζεται από το VirtualDj και ούτε πρόκειται να υποστηριχθεί στο μέλλον
Αντίθετα το S2 MKII (δεύτερη έκδοση) υποστηρίζεται πλήρως.
Τώρα όσον αφορά τα SC2000 δυστυχώς δεν "περπάτησαν" και πολύ και γενικά φαίνεται οτι υπήρχαν κάποια θεματάκια με αυτούς τους controller.
Οπότε αν σκέφτεσαι μεταξύ της S2 MKII (μιας και δεν αναφέρεις καθαρά πιο μοντέλο κοιτάς) και των SC2000 τότε η λύση είναι η S2 MKII
Αν σκέφτεσαι μεταξύ S2 και SC2000 τότε ή τα SC2000 ή κάτι άλλο...

Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστείς και την αντίστοιχη άδεια του VirtualDj αφού κανένα από αυτά δεν έρχεται με VirtualDj LE
 

Posté Mon 15 Jun 15 @ 10:21 am
Τι ειδους θεματάκια είχαν οι SC2000 γιατι δεν γνωριζω (μιας που μου αρεσουν αρκετα στο ματι αλλα λογω οτι δεν πολυκυκλοφορουν δεν τα εχω λειτουργησει ποτε);
Βασικα για την Kontrol S2 mk2 κοιταζα γιατι η mk1 ειναι δυσευρετη (εκτος αν δω μεταχειρισμενη) αν και γι την mk2 ειχα ακουσει οτι υπηρχαν θεματα (δεν ξερω αν βγηκε καποιο update και τα διορθωσε).
 

Posté Mon 15 Jun 15 @ 12:01 pm
Πάει καιρός και δεν θυμάμαι. Κάποιο θέμα υπήρχε όμως που στην ουσία χρειαζόταν αναβάθμιση το firmware (που δεν έγινε ποτέ)
Αυτά τα κολλήματα υπήρχαν και με το Traktor οπότε ήταν καθαρά θέμα κονσόλας.

Για την S2 MKII δεν έχω ακούσει για κάποιο πρόβλημα, αλλά δεν είναι και δημοφιλής controller μεταξύ των χρηστών του VirtualDj για να έχουμε κάποιο ικανοποιητικό δείγμα ως προς το αν εμφανίζει προβλήματα ή όχι. (Γενικά σαν κονσόλα μιλάμε πάντα)
 

Posté Mon 15 Jun 15 @ 12:28 pm


(Les anciens sujets et forums sont automatiquement fermés)