Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Crash! - Page: 1

Cette partie de ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes

....και μετά από δυο χρόνια απροβλημάτιστα με vdj και ddj sx και sx2 ήρθε η σημερινή βραδιά να τα γκρεμίσει όλα. Γάμος και πριν έρθει το ζευγάρι ξαφνικά σταματάει η μουσική τελείως (χωρίς να πείραξω κάτι) και ασπρίζει η οθόνη. Ο επεξεργαστής ούτε που έπιανε μια γραμμή. Μήνυμα "το προγραμμα δεν ανταποκρίνεται" και φυσικά close the program για να μην χάνουμε άλλο χρόνο. Παίζω γύρω στα 40 λεπτά χωρις θέματα (ευτυχώς γιατί ήταν και η είσοδος και ο χορος του ζευγαριού μέσα σε αυτά) και ξαφνικά πάλι με τον ίδιο ακριβώς τροπο και χωρίς να κάνω τίποτα σταματάει η μουσική, κλείνει μόνο του και ξανανοίγει. Βάζω ένα κομμάτι και εκεί που πάει να με πιάσει πανικός κλείνει στο επόμενο λεπτό πάλι!!!! Εκεί έκανα μια πλήρη επανεκκίνηση και στο λαπτοπ και στο controller και από κει και πέρα (ευτυχώς) μέχρι τώρα δεν έχει κάνει κάτι. Version 8.2 b32236.... Το χειρότερο από όλα είναι οτι δεν υποψιάζομαι καν τι μπορεί να φταίει. Το crash guard δεν υπάρχει πια;
 

Posté Sat 18 Jun 16 @ 11:53 pm
Εάν το Googlαρες θα υποψιαζόσουν, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι 100% virus... ;-)
 

Posté Sun 19 Jun 16 @ 8:29 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To crash guard yparxei, alla afora crashes tou programmatos kai oxi twn Windows.
 

Posté Sun 19 Jun 16 @ 10:46 am
Μα δεν κρασαραν τα windows!!!! Το προγραμμα κρασαρε
 

Posté Sun 19 Jun 16 @ 3:24 pm
Εχω καποιες υποψιες και θελω τη βοηθεια σας για να μπορεσω να καταληξω καπου. Την περασμενη εβδομαδα αγορασα ενα ηχειο (http://www.plaisio.gr/fotografia-video/hxos/forita-hxeia/Creative-Ixeio-Bluetooth-Soundblaster-Free-Mavro-70SB166000000.htm) το οποιο επειδη δεν καταφερα να το συνδεσω ασυρματα στο laptop, το συνδεσα με usb και το επελεξα απο το sound setup του virtual οπου επαιξε κανονικα. Πηγαινοντας να παιξω στον γαμο το Σαββατο και ανοιγοντας το προγραμμα μου βγαζει μηνυμα κατω δεξια οτι το sound blaster is missing και ανοιγω το sound set up για να επιλεξω το config της sx2. Εκει εχω αποθηκευμενα και καποια αλλα config, απο την sx1 που ειχα, καθως και ενα της sx2 που εκ των υστερων προσεξα οτι εγραφε Pioneer_DDJ_SX2 (και οχι
Pioneer_DDJ_SX2 οπως αυτο που δουλευω συνεχεια) Επειδη μετα απο καθε crash μου ανοιγε το προγραμμα με sound blaster πηγα και της δυο φορες και νομιζω οτι εβαλα το config χωρις το asio. Μονο την τριτη φορα και αφου εκανα restart στο laptop προσεξα οτι εχω 2 config sx2 και επελεξα το asio. Απο εκει και περα επαιξα ολο το βραδυ χωρις θεμα... Και τωρα οι τρεις ερωτησεις... Παιζει να φταει το config που ηταν χωρις asio? Παιζει να φταει το ηχειο που εγκατασταθηκε? (και δεν βρισκω και πουθενα να το απεγκατασταστησω) Τελος το κτημα που επαιζα εχει ενα θεμα με τα ρευματα. Απο μια μπαλαντεζα (Που εκ των υστερων εμαθα οτι ειναι και προβληματικη) επαιρναν οι δυο ενισχυτες, και η κονσολα με το laptop. Βεβαια οι ενισχυτες δεν εκλεισαν ουτε εδειξαν κατι αλλα ρωταω μηπως.....

Edit Μολις θυμηθηκα οτι δεκα λεπτα πριν το πρωτο crush εβαλα το iphone να φορτιζει σε usb3 του λαπτοπ.... Μετα το πρωτο crush σκεφτηκα μηπως φταει αυτο (δεν το ειχα ξανακανει νομιζω) και το εβγαλα κατ'ευθειαν... Τα επομενα δυο crush ηρθαν χωρις το κινητο πανω....
 

Posté Sun 19 Jun 16 @ 8:07 pm
* Config 1 PIONEER_DDJ_SX2
Config 2 PIONEER_DDJ-SX2 (asio)

Κανονικα δουλευω το δευτερο, ουτε καν ειχα προσεξει το αλλο.. Χτες ομως πανω στον πανικο ειμαι σχεδον σιγουρος οτι εβαλα το config 1
 

Posté Sun 19 Jun 16 @ 9:12 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Katarxin, otan i othoni "asprizei" auto einai Windows freeze/crash kai oxi katharo crash tou programmatos. Se auti tin periptwsi, kati den pige kala me ta Windows, kai to programma stamatise na antapokrinetai.

Oson afora tis kartes ixou, auto pou exei simasia den einai an xrisimopoiieis tous WASAPI i tous ASIO, einai an i karta ixou xrisimopoieitai apo ta Windows.
Gia na apofugeis themata pou mporei na prokypsoun apo to gegonos oti ta Windows mporei na xrisimopoiisoun tin karta ixou (gia opoiodipote logo), kalo einai i karta ixou tou controller na min einai epilegmeni san default karta ixou twn Windows.

Ta reumata episis paizoun rolo. Mia apeirolelaxisti "ptwsi tasis" mporei na min epireasei ton enisxyti i kapoion analogiko mikti, alla sigoura tha epiressoun enan ypologisti kai tin paroxi reumatos sta USB.
 

Posté Sun 19 Jun 16 @ 9:58 pm
Ακόμη και όταν το λάπτοπ έχει την μπαταρία επάνω του επηρεάζεται από πτώση τάσεως?
 

Posté Mon 20 Jun 16 @ 6:16 am
@ Dimitris_g

- Googlαρε το θέμα της άσπρης οθόνης, διάβασε μερικά άρθρα, δες εάν από όλα αυτά που αναφέρονται "ταιριάζει" κάτι με την περίπτωσή σου και πράξε ανάλογα...
- Σε κάποιες περιπτώσεις, οι drivers ήχου μπορεί να επηρεάσουν (έμμεσα) τους drivers γραφικών...
- Όταν ένα οποιοδήποτε laptop αποτελεί "εργαλείο" δουλειάς, όπου η σταθερότητά του αποτελεί το Α και το Ω, δεν το "σκαλίζουμε" (settings) και δεν το "φορτώνουμε" με οτιδήποτε άλλο (hardware & software) πλην των "απολύτως απαραίτητων"! Σαφώς και υπάρχουν εξαιρέσεις, για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα...

@ Chris Agg

- Θεωρητικά όχι. Πρακτικά ίσως, εάν το laptop τραβάει αρκετό ρεύμα εκείνη την στιγμή (Cpu "φορτωμένη", συνδεδεμές USB συσκευές, κ.τ.λ.) και η μπαταρία δεν "ανταποκριθεί" άμεσα (για οποιονδήποτε λόγο).
 

Posté Mon 20 Jun 16 @ 6:55 am
Ωραια, το κουβαρι ξετυλιγεται σιγα σιγα. Καταρχην ασπρη οθονη εβγαλε μονο στο πρωτο crash και αυτο αφου παγωσαν ολα και πατησα το x να κλεισει το προγραμμα. Δευτερον και πιο σημαντικο κανα τεταρτο πριν το δευτερο crash ακουστηκε απο τα ηχεια ενας ηχος αποτυχιας των windows και μου εβγαλε ενα μηνυμα οτι τα windows δεν μπορεσαν να ολοκληρωσουν την εγκατασταση μιας συσκευης, πραγμα που μου εκανε μεγαλη εντυπωση γιατι πρωτον δεν ειχα βαλει εγω default καρτα ηχου την pioneer και δευτερον γιατι δεν ειχα ιντερνετ αλλα ουτε και συνδεσα καποια συσκευη εκεινη την ωρα.. Πως μπορει να μπηκε η pioneer απο μονη της default?
 

Posté Mon 20 Jun 16 @ 8:39 am
Μάλλον το καλώδιο USB κάνει νερά. Επειγόντως αντικατάσταση... (Ειδικά τώρα το καλοκαίρι με τις πιο υψηλές θερμοκρασίες τα laptop μας παίζουν πιο στρεσαρισμένα και μπορεί να αποκλαύψουν διάφορες αδυναμίες.
Εκτός από το καλώδιο USB η θερμοκρασία του laptop παίζει επίσης τρομερό ρόλο. Όταν ένα laptop υπερθερμαίνεται μπορεί να εμφανίσει οποιοδήποτε παράξενο σύμπτωμα.
 

Posté Mon 20 Jun 16 @ 3:58 pm
George φαινεσαι πολυ σιγουρος και ισοπεδωτικος για το καλωδιο... Παρακαμπτεις ολα τα παραπανω? Εγω θα ξεκινησω με ενα φορματ και θα φροντισω να ειναι default καρτα για τα windows η καρτα του Laptop. Παραδοξως ηταν σαν default η pioneer κατι που εγινε τελευταια και δεν γνωριζω καν πως.... Επειτα αν μου το ξαναπαρουσιασει θα αλλαξω και το καλωδιο που ετσι κι αλλιως εχω παντα δευτερο μαζι μου. Ο λογος που θα τηρησω αυτη τη σειρα και δεν τα κανω ολα τωρα ειναι γιατι θελω να ανακαλυψω τι εφταιγε. Οσον αφορα τη θερμοκρασια υπαρχει καποια αξιοπιστη εφαρμογη που να την μετραει? Αν και δεν νομιζω να φταιει αυτο γιατι το laptop μου (I3, 8gb ram,ssd λειτουργικο) δουλευει απροβληματιστα και πολυ χαλαρα και μνημη και επεξεργαστη. Ουτε εχω κολησει ποτε κανοντας οτιδηποτε στα windows..
 

Posté Mon 20 Jun 16 @ 7:02 pm
Φαίνομαι σίγουρος ακριβώς λόγω της περιγραφής σου.
Για να σταματήσει το VirtualDj να αποκρίνεται (άσπρη οθόνη) σημαίνει οτι η κονσόλα σου "αποσυνδέθηκε" στιγμιαία από τον υπολογιστή. Επειδή όμως η αποσύνδεση ήταν στιγμιαία τα Windows δεν ανέφεραν την αποσύνδεση στο πρόγραμμα το οποίο προσπαθούσε να δημιουργήσει buffer στον αέρα. Αν τα Windows ανέφεραν την αποσύνδεση τότε ο ήχος θα σταματούσε και το πρόγραμμα θα σε ειδοποιούσε για την αποσύνδεση και την επανασύνδεση αμέσως μετά.

Επίσης στο γεγονός της στιγμιαίας αποσύνδεσης συνηγορούν Α) Ο ήχος που άκουσες από τα ηχεία του laptop και Β) οτι η προεπιλεγμένη κάρτα ήχου άλλαξε μόνη της στην SX2.
Αυτό έγινε γιατί τα windows πάντα ορίζουν μια "νέα" κάρτα ήχου σαν προεπιλεγμένη.
Η SX2 δεν είναι γενικά νέα κάρτα ήχου στο σύστημα σου, αλλά:

1) Γίνεται αποσύνδεση. Τα Windows δεν προλαβαίνουν να την καταλάβουν
2) Γίνεται σύνδεση μιας κάρτας ήχου (της SX2). Επειδή τα Windows θεωρούν οτι η SX2 είναι ακόμα συνδεδεμένη θεωρούν οτι η κάρτα ήχου που συνδέεται είναι "νέα" δηλαδή μια "δεύτερη" SX2. Έτσι λοιπόν "εγκαθιστούν" drivers (για την ακρίβεια συνδέουν το interface με το WASAPI module) και την ορίζουν σαν προεπιλεγμένη κάρτα ήχου.

Όλα αυτά δείχνουν οτι φταίει είτε το καλώδιο USB είτε υπερθέρμανση του υπολογιστή, είτε κάποια κατά λάθος κίνηση στα καλώδια κοντά στη θύρα usb στο laptop.
 

Posté Tue 21 Jun 16 @ 10:35 am
Ωραία. Απλά αν δεν έγινα σαφής από το πρώτο post να επισημάνω οτι και στα τρία crush ο ήχος κόπηκε μαχαίρι. Επίσης να πω οτι το καλώδιο το έχω πιασμένο κουλούρα. Παίζει κάποιο ρόλο αυτό; Βέβαια πάντα έτσι το είχα αλλά...τέλος αν ξέρεις απάντησε μου πως μπορούμε να ελέγξουμε το θέμα της θερμοκρασίας
 

Posté Tue 21 Jun 16 @ 11:29 am
Είναι λογικό ο ήχος να κοπεί. Τόσο γιατί η κάρτα ήχου είναι πάνω στον controller (που αποσυνδέθηκε) όσο και γιατί το πρόγραμμα "πάγωσε"
Αυτό που λες για το καλώδιο usb δεν το "καταλαβαίνω"
Αν το κάνεις κύκλους επειδή είναι πολύ μεγάλο τότε καλό θα ήταν να πάρεις ένα μικρότερο (όσο πιο μεγάλο μήκος έχει το καλώδιο τόσο πιο εύκολα μπορεί να αστοχήσει)
Αν το μαζεύεις κουλούρα (πάλι κύκλους) όταν το αποθηκεύεις τότε δεν υπάρχει πρόβλημα (και αυτός είναι ο σωστός τρόπος) αρκεί να είναι "κύκλος" και να μην το πιέζεις στη μέση ώστε να γίνεται έλλειψη γιατί σ' αυτή την περίπτωση μπορεί να "σπάσουν" τα καλώδια στις πλευρές με την έντονη καμπυλότητα.
Αν εννοείς κάτι άλλο πες το να σου πω.

Τέλος για τη θερμοκρασία αν έχεις υπολογιστή Windows λύσεις υπάρχουν πολλές. Προσωπικά χρησιμοποιώ το rainmeter σε συνδυασμό με το HWiNFOx64. Εκτός από τη θερμοκρασία μπορείς να δεις και πολλά άλλα χρήσιμα πράγματα για την κατάσταση του υπολογιστή σου όπως οι ταχύτητες των ανεμιστήρων κτλ.
Για MAC ξέρω οτι υπάρχουν αντίστοιχα προγράμματα, αλλά δεν ξέρω ποια...



 

Posté Tue 21 Jun 16 @ 11:43 am
Χμ...

Γιώργο, μόλις έκανα μία "προσομοίωση" (out / in το USB cable) του όλου σκηνικού (εκ περιέργειας) και τα αποτελέσματα:

- Το Virtual "πάγωσε" - freeze, αλλά άσπρη οθόνη δεν είδα...
- Τα Windows "στα καπάκια" έκαναν detect τον controller...
- Το κομμάτι συνέχισε να παίζει κανονικά, από εκεί που διεκόπη...

Οπότε?...
 

Posté Tue 21 Jun 16 @ 11:53 am
Δεν μπορείς να κάνεις προσομοίωση διακοπής μερικών millisecond (ή και λιγότερο). Έκανες προσομοίωση αποσύνδεσης βγάζοντας και βάζοντας το καλώδιο. Και φυσικά εφόσων τα Windows κατάλαβαν την αποσύνδεση όλα λειτούργησαν άψογα. Το πρόγραμμα σταμάτησε (καθώς η κάρτα ήχου αποσυνδέθηκε) και συνέχισε όταν την ξανασύνδεσες χωρίς να κολλήσει. Όλα αυτά είναι λογικά και αναμενόμενα.

Υ.Γ.: Λόγω του τρόπου λειτουργίας της θύρας USB είναι σίγουρο οτι τα Windows θα καταλάβουν μια αποσύνδεση όταν βγάζεις το καλώδιο (είτε από την θύρα του υπολογιστή είτε από την θύρα του controller)
 

Posté Tue 21 Jun 16 @ 12:44 pm
Αφου μας εβαλες σε σκεψεις με τη θερμοκρασια τωρα οφειλεις να βαλεις μια ενδειξη temp στο επομενο update του silversleek 3! ; )
 

Posté Wed 22 Jun 16 @ 9:05 pm
Να επανέφερω λίγο το θέμα με το ρεύμα... Δεδομένου οτι η sx2 έχει δίκη της τροφοδοσία και επειδή έπαιρνε ρεύμα από μια μπαλαντέζα προβληματική μαζί με τους ενισχυτές, μια μικρή πτώση τάσης θα μπορούσε να προκαλέσει την αποσύνδεση που λες;
 

Posté Thu 23 Jun 16 @ 12:10 pm
Πολύ πιθανό, ναι.
 

Posté Thu 23 Jun 16 @ 12:37 pm
77%