Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Απορία

Ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes.

Γεια σας! Έχω την εξής απορία: Όταν ανοίγω το Virtual τα ποτενσιόμετρα βρίσκονται σε κάποια θέση, ενώ στον κοντρόλερ σε άλλη. Πρέπει να μετακινήσω όλα τα ποτενσιόμετρα για να συγχρονιστούν. Γιατί γίνεται αυτό, και πως φτιάχνει (αν φτιάχνει)? Ευχαριστώ...
 

Posté Sat 03 Sep 16 @ 11:31 am
Ποιον controller χρησιμοποιείς; Οι περισσότεροι controllers όταν ανοίγει το πρόγραμμα, "λένε" στο πρόγραμμα την θέση που έχουν τα ποτενσιόμετρα. Αν ο controller σου δεν έχει αυτή τη δυνατότητα / λειτουργία (ή έχεις πειράξει κάτι που διατάραξε αυτή τη λειτουργία) τότε το πρόγραμμα βάζει όλα τα ποτενσιόμετρα στις προκαθορισμένες θέσεις τους και όντως πρέπει να τα κουνήσεις για να συγχρονιστούν.
 

Posté Sat 03 Sep 16 @ 1:22 pm
Χρησιμοποιώ τον Audophony DJazz pro. Σίγουρα κάτι θα έχω πειράξει, αλλά δεν ξέρω τι....... Υπάρχει κάπου να το αλλάξω?
Το Virtual κρατάει τις τελευταίες ρυθμίσεις όταν κλείνω το πρόγραμμα, απ' ότι κατάλαβα....
 

Posté Sat 03 Sep 16 @ 1:40 pm
Το κάνει και με εργοστασιακές ρυθμίσεις αυτό.
 

Posté Sat 03 Sep 16 @ 2:31 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
O sygkekrimenos controller den prosferei tin leitourgia kata tin opoia otan kanei initialize stelnei tis theseis twn pontesometrwn. Epomenws, einai kati pou den mporoume na to ftiaksoume
 

Posté Sat 03 Sep 16 @ 11:06 pm
Αντιμετώπισα το ίδιο ακριβώς θέμα (με Denon MC6000MK2) από την ημέρα που (λόγω "προβλημάτων" των ASIO Drivers) χρησιμοποίησα (κατόπιν προτροπής του Phantom) WASAPI Drivers.

Εάν ο controller είναι "On", πριν ανοίξω το Virtual, τότε όλων των ειδών τα ποτενσιόμετρα (ευθύγραμμα και περιστροφικά) απαιτούν κίνηση για να συγχρονιστούν. Αντιθέτως, εάν ανοίξω πρώτα το Virtual και μετά τον controller, το "πρόβλημα" παύει να υφίσταται!

Δεν ξέρω εάν η παρατήρησή μου, βοηθάει κάπου...
 

Posté Sun 04 Sep 16 @ 5:32 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Auto simainei oti o controller stelenei tis theseis twn pontesiometrwn mono otan anoigei. Opws eipa pio panw, den mporoume na kanoue kati, afou i konsola den prosferei kapoia "entoli" tin opoia mporei to VDJ na steilei wste na kanei tin konsola na ksanasteielei autes tis plirofories.
Toulaxiston auto vlepw apo ta arxeia mapping gia tin audiphony. Yparxei omws mia pithanotita kati na kanoume...

@nikoslagos .. Dokimase auto..
- Me tin konsola anoixti, trekse auto to programmataki.http://www.virtualdj.com/download/miditrace.exe
- Epelekse tin konsola apo deksia (kai sta 2 koutakia)
- Kane klik sto koumpi Send.
- An pareis diafora (kai polla) data aristera, tote exoume elpides - postsre edw ena screenshot
An oxi, tote tzifos.
 

Posté Sun 04 Sep 16 @ 1:13 pm
Λοιπόν το "πρόβλημα" λύθηκε κάνοντας πρώτα αυτό που έγραψε ο Theios Giorgos. Ανοίγω το πρόγραμμα και κατόπιν τον κοντρόλερ! Σας ευχαριστώ πολύ όλους ακόμη μία φορά για την βοήθεια σας!!
 

Posté Sun 04 Sep 16 @ 7:58 pm
Theios Giorgos wrote :
Αντιμετώπισα το ίδιο ακριβώς θέμα (με Denon MC6000MK2) από την ημέρα που (λόγω "προβλημάτων" των ASIO Drivers) χρησιμοποίησα (κατόπιν προτροπής του Phantom) WASAPI Drivers.


Τους ASIO Drivers τους απεγκατέστησες;
Δεν πρέπει να τους απεγκαταστήσεις. Απλά μην τους χρησιμοποιείς. Εκτός κι αν έχουν "χαλάσει" τελείως με την τελευταία ενημέρωση των Windows 10.

Τεχνική λεπτομέρεια: Οι ASIO Drivers είναι το βασικό απαιτούμενο ώστε ο controller να στέλνει τις θέσεις από τα ποτενσιόμετρα κάθε φορά που ανοίγει το πρόγραμμα. Αυτό γίνεται μέσω μιας εντολής MIDI. Χωρίς τους ASIO drivers ο controller αγνοεί την εντολή. Με τους ASIO drivers εγκατεστημένους η εντολή δουλεύει κανονικά.
 

Posté Mon 05 Sep 16 @ 7:44 am
Γιώργο...

Εάν θυμάσαι την περίπτωσή μου, οι ASIO drivres λειτουργούσαν κανονικότατα, μέχρι την ημέρα που πέρασα την έκδοση 8.1. Τότε, είχα postάρει ότι ξαφνικά το latency αυξήθηκε υπερβολικά, σε σημείο που ήταν αδύνατον πλέον να παίξω (όσο και εάν προσπάθησα να το μειώσω)! Και τότε ήταν που μου είχες προτείνει να χρησιμοποιήσω τους WASAPI...

Έχω Windows 7 και τους ASIO τους έχω απεγκαταστήσει. Οποτέ, πλέον, τι μου προτείνεις να κάνω?
 

Posté Mon 05 Sep 16 @ 9:13 am
Δεν τους έχω απεγκαταστήσει τους ASIO Drivers, αλλά όλα λειτουργούν σωστά! Και έχω τα Win 8.1
 

Posté Mon 05 Sep 16 @ 9:19 am
Theios Giorgos wrote :
Γιώργο...

Εάν θυμάσαι την περίπτωσή μου, οι ASIO drivres λειτουργούσαν κανονικότατα, μέχρι την ημέρα που πέρασα την έκδοση 8.1. Τότε, είχα postάρει ότι ξαφνικά το latency αυξήθηκε υπερβολικά, σε σημείο που ήταν αδύνατον πλέον να παίξω (όσο και εάν προσπάθησα να το μειώσω)! Και τότε ήταν που μου είχες προτείνει να χρησιμοποιήσω τους WASAPI...

Έχω Windows 7 και τους ASIO τους έχω απεγκαταστήσει. Οποτέ, πλέον, τι μου προτείνεις να κάνω?


Να τους ξανεγκαταστήσεις αλλά να μην τους χρησιμοποιείς.
 

Posté Mon 05 Sep 16 @ 2:10 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
Εγώ να καταθέσω πως με την Denon DN MC6009 MK2 τα ποτενσιόμετρα εμφανίζονται στην ίδια θέση που βρίσκονται κ στον controller ανοίγοντας τον πριν απο το πρόγραμμα.Επίσης ήθελα να ρωτήσω....τελικά ASIO ή WASAPI drivers στην DENON DN MC 6000 MK2???
 

Posté Mon 12 Sep 16 @ 2:09 pm
Με Windows 10, WASAPI (τους ASIO τους αφήνουμε εγκατεστημένους)
Με Windows 7/8/8.1 ASIO
 

Posté Mon 12 Sep 16 @ 3:58 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Με Windows 10, WASAPI (τους ASIO τους αφήνουμε εγκατεστημένους)
Με Windows 7/8/8.1 ASIO


Ok...Ευχαριστώ
 

Posté Mon 12 Sep 16 @ 4:13 pm


(Les anciens sujets et forums sont automatiquement fermés)