Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Virtualdj kai windows 10 [1607]

Ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes.

djMaBaPRO InfinityMember since 2006
Καλησπερα στο forum! Χρειαζομαι λιγο τα "φωτα" σας! Χρησιμοποιω windows 10 με vdj 8.2 και εξωτερικο σκληρο οπου εχω ολοκληρη τη μουσικη μου εκει! Το προβλημα μου ειναι οτι δεν εμφανιζονται οι φακελοι με τα τραγουδια μου ενω για να εμφανιστουν οι φακελοι (τα οποια καταχωρηθηκαν αυτοματα απο την εκδοση 7.4.7 στην εκδοση 8) πρεπει να τρεξω το vdj σε "run as administrator" . Ομως ετσι δεν λειτουργει το "drag n drop" να παρω δηλαδη ενα τραγουδι απο την επιφανεια εργασιας πχ και να το συρω στο player.. ΔΕΝ ΦΟΡΤΩΝΕΙ!!! Ενω σε νορμαλ ανοιγμα το drag n drop λειτουργει αλλα ετσι δεν εμφανιζονται οι φακελοι στο browser toy vdj. Τι μπορω να κανω σ αυτην την περιπτωση? Εχετε καποια ιδεα?
 

Posté Wed 03 May 17 @ 2:26 pm
Το πρόβλημα σου μοιάζει σαν πρόβλημα δικαιωμάτων πρόσβασης στα αρχεία.
Κάνε τα εξής:

1) Άνοιξε τον Windows Explorer
2) Κάνε δεξί κλικ στον εξωτερικό δίσκο
3) Επέλεξε ιδιότητες
4) Πάτα στην καρτέλα ασφάλεια
5) Πάτα το κουμπί Επεξεργασία
6 Α) Αν δεν υπάρχει η ομάδα "Authenticated Users" πάτα "Προσθήκη" και πρόσθεσε την.
6 Β) Αν υπάρχει η ομάδα "Authenticated Users" τότε κοίταξε τα δικαιώματα της να είναι όπως στην παρακάτω φωτογραφία
7) Όρισε τα δικαιώματα της ομάδας Authenticated Users ως εξής:

8) Πάτα Οk
9) Πάτα Εφαρμογή

Δοκίμασε ξανά...

Σημείωση:
Αν δεν σου δουλέψει σωστά έτσι μπορείς επίσης να ελέγξεις τα δικαιώματα της ομάδας Administrators
Επίσης σαν έσχατη λύση μπορείς να προσθέσεις την ομάδα "Everyone" και να ενεργοποιήσεις το "Πλήρης έλεγχος" στα δικαιώματα της
 

Posté Wed 03 May 17 @ 3:09 pm
djMaBaPRO InfinityMember since 2006
PhantomDeejay ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα αυτο που μου λες το εχω κανει εδω και καιρο στο σκληρο μου.
Κατι που βρηκα και λειτουργει ειτε ανοιξω το vdj νορμαλ, ειτε το ανοιξω ως "run as administrator" ειναι αφου κανω μια αλλαγη στη registry:

1) Start -> Run -> regedit
2) Navigate to HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System
3) Change "EnableLUA" from "1" to "0"
σημ. Αν δεν υπαρχει το "EnableLUA" το δημιουργουμε και μετα κανουμε επαννεκινηση
(Αυτο διορθωνει το προβλημα "drag n drop" σε παλια προγραμματα)

Το αλλο προβλημα ομως με αυτη την αλλαγη ειναι οτι δεν λειτουργουν καποια windows 10 apps πχ. edge photos κτλ...
Μικρο το κακο αν καταχωρησουμε ως default apps αλλα προγραμματα πχ firefox, paint κτλ ετσι ωστε να γινει η δουλεια μου σωστα ...
Το ερωτημα μου ομως εδω ειναι το εξης αλλο.
Θα υπαρξει καποιο προβλημα με αυτες τις αλλαγες μελλοντικα ή με τις αναβαθμισεις του vdj και windows 10 θα βρεθω με καινουρια "εκπληξη"?
Ή ειναι πιο σοφο να μην πειραξω registry και να ανοιγω το vdj8 νορμαλ (δηλ. οχι ως "run as administrator") ετσι ωστε να συνεχισω να δουλευω με την 8.χ. Να ξανασκαναρω ολα μου τα mp3 και να φτιαξω τις λιστες απο την αρχη κατι που ειναι "επιπονο" και δε βολευει, αλλα αν ειναι να δουλεψω σωστα θα το κανω... θα ηθελα τη γνωμη σας...
 

Posté Thu 04 May 17 @ 1:08 pm
Όχι, σε καμία περίπτωση δεν προτείνω να πειράξεις την registry.
Το πρόβλημα σου είναι σίγουρα πρόβλημα δικαιωμάτων. Αν θες στείλε μου ένα PM να κανονίσουμε ένα on line meeting και να το λύσουμε.
 

Posté Thu 04 May 17 @ 10:19 pm
djMaBaPRO InfinityMember since 2006
Φιλε μου PhantomDeejay σ ευχαριστω πολυ!! Οντως ηταν προβλημα δικαιωματων! Πηρα την γενναια αποφαση και ξανασκαρισα το σκληρο μου δισκο και αφου παιδευτηκα για τρεις ολοκληρες μερες κι ολα πηγαν καλα, εκανα το τραγικο λαθος να τρεξω το vdj ως διαχειριστης και τοτε ολο το scan που εκανα πηγε στο βροντο... Χαθηκαν ξανα ολες οι πληροφοριες του σκαναρισματος... Ε, μετα αρχισα να σκεφτομαι αυτα που μου ειπες περι δικαιωματων και το εψαξα καλυτερα! Οπως σου ειπα και πιο πριν, στον εξωτερικο σκληρο μου εχω βαλει το "Authenticated users" απο καιρο! Προσεξα ομως οτι μεσα στο φακελο "F:\VirtualDJ\" στο αρχειο "database.xml" στις ιδιοτητες του δεν υπηρχε οπως και τους υπολοιπους σκληρους μου, το "Authenticated users"! Μολις το προσθεσα και τικαρισα τα σημεια που μου εδειξες παραπανω τοτε ολα εστρωσαν!!! Να σ ευχαριστησω θερμα για αλλη μια φορα! Να σαι καλα!!
 

Posté Sat 06 May 17 @ 7:11 pm


(Les anciens sujets et forums sont automatiquement fermés)