Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet ΕΠΙΛΟΓΗ CONTROLLER - Page: 1

Cette partie de ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes

STELVASControlleristMember since 2017
1.PIONEER SR2
2.DENON MC 4000
3.NUMARK NV II
4.NUMARK NS 6 II
Παντα με VDJ.Με ενδιαφερει ποιο εχει καλυτερη ποιοτητα ηχου.Ευχαριστω.
 

Posté Tue 22 Oct 19 @ 10:05 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
πρακτικα ξερεις οτι συγκρινεις 2 και οχι 3 εταιριες ε? denon akai numark ειναι ολες στο ιδιο γκρουπ (νομιζω κιολας οτι η numark βασικα τις αγορασε) γι αυτο πλεον παρατηρουνται ομοιοτητες σχεδιαστικα με την denon που παλια ειχε την δικη της γραμμη (και ωραιες καρτες ηχου ομολογουμενως)... στο δια ταυτα δε ξερω αν μπορεις να βρεις ουσιαστικες διαφορες μιας και η κατηγορια τιμης ειναι σχεδον ιδια. αυτο που θα ρωταγα εγω αν ημουν στην θεση σου θα ταν "ποια κονσολα απο τις παρακατω δουλευει "απροβληματιστα" στο vdj"...
 

Posté Tue 22 Oct 19 @ 6:14 pm
STELVASControlleristMember since 2017
Δεκτο και ευχαριστω για την απαντηση.Εσυ με την πειρα σου πια μου προτεινεις?
 

Posté Tue 22 Oct 19 @ 8:18 pm
Οι 4 controllers που αναφέρεις, δεν ανήκουν στην ίδια "κατηγορία". Θα το τεκμηριώσω και χωρίς τεχνική σύγκριση: Δεν μπορείς να συγκρίνεις έναν controller που κοστίζει ~360€, με έναν που κοστίζει 712€, κοινώς τα διπλάσια χρήματα!!!

Πέραν αυτού, εγώ προσωπικά θα επέλεγα τον DDJ-SR2. Όχι γιατί θα "ακούσεις" την όποια διαφορά (στην οποία αναφέρεσαι), ούτε γιατί είναι ο ακριβότερος εξ' αυτών. Αλλά, διότι είναι Pioneer (με ότι αυτό θετικότατα συνεπάγεται) και διαθέτει τα περισσότερα buttons - knobs, τα οποία είναι "πολύτιμα" για mapping.

Τέλος, θα "διαφωνήσω" με τον φίλο μου τον Πάνο, ως προς το θέμα "υποστήριξη". Απ' όλα όσα έχω διαβάσει στο ελληνικό και ξένο forum έως σήμερα, όταν ένας controller υποστηρίζεται επίσημα από την Atomix, τα όποια "προβλήματα" είναι δυσεύρετα και υφίστανται σε πάρα πολύ εξειδικευμένες περιπτώσεις (τις οποίες σπανιότατα ένας χρήστης να "συναντήσει").
 

Posté Tue 22 Oct 19 @ 8:43 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Theios Giorgos wrote :
Οι 4 controllers που αναφέρεις, δεν ανήκουν στην ίδια "κατηγορία". Θα το τεκμηριώσω και χωρίς τεχνική σύγκριση: Δεν μπορείς να συγκρίνεις έναν controller που κοστίζει ~360€, με έναν που κοστίζει 712€, κοινώς τα διπλάσια χρήματα!!!
εγω επιμενω και τους κατατασω παντως στην ιδια κατηγορια.... και βασικα επι της ουσιας μονο ο denon ειναι πιο φτηνος απ τους υπολοιπους το οποιο παιζει να ναι και για λογους καθαρα μαρκετινγκ.
σε αυτο που αναφερα για την υποστηριξη τωρα εννοω σταθεροτητα ... δεν εννοω προβληματικη συμβατοτητα απο το vdj (αυτο μπορει να οφειλεται ακομα και σε drivers πχ..) και για να καταλαβεις καλυτερα τι εννοω... τωρα εχω το rz οχι το sz... πριν απ αυτο ειχα το rx οχι το sx ;)
 

Posté Thu 24 Oct 19 @ 8:01 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
και για να μη συνεχιζουμε οφ τοπικ αν γουσταρεις τις οθονες εγω θα χτυπαγα nv ετσι για την πουτανιά! επισης λαβε υποψιν σου οτι τα μοντελα της numark ειναι τετραφετα!
 

Posté Thu 24 Oct 19 @ 8:03 am
STELVASControlleristMember since 2017
PANOSV wrote :
και για να μη συνεχιζουμε οφ τοπικ αν γουσταρεις τις οθονες εγω θα χτυπαγα nv ετσι για την πουτανιά! επισης λαβε υποψιν σου οτι τα μοντελα της numark ειναι τετραφετα!


PANOSV σιγουρα η NV ειναι πιο μουρατη αλλα εχει 1 usb και 1 RCA input ενω η N6 II εχει 2 usb και 2 RCA inputs με διαφορα στη τιμη ουτε 100 ευρω.Οποτε μαλλον προσανατολιζομαι στην Ν6 II
 

Posté Thu 24 Oct 19 @ 11:15 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
και? θα το χρησιμοποιησεις? δε το λεω ειρωνικα...δε ξερω που παιζεις ποσο συχνα και τι , αλλα συνεργαζεσαι και με αλλους που θα παιξετε παρεα?
εκτος βεβαια αν εισαι γαμοdj και θες δευτερο πισι για backup που εκει παω πασο
 

Posté Thu 24 Oct 19 @ 12:45 pm
@ Stelvas...

Το "παιδεύεις" τζάμπα. Το γιατί:

1. Προσωπικά θα προτιμούσα Denon, έναντι Numark. Πήγαινε σε ένα οποιοδήποτε μαγαζί που να έχει "εκθετήριο", περιεργάσου 2 controllers της ίδιας τιμής των 2 αυτών κατασκευαστών και συνειδητοποίησε την μέρα με την νύχτα, όσον αφορά την τελικά "ποιότητα" κατασκευής. Πλην, όμως, ο DENON MC 4000, στον οποίο αναφέρθηκες είναι entry-level, άρα εκτός "συναγωνισμού"...

2. Ο NUMARK NVII διαθέτει οθόνες, που όπως έχουμε χιλιοαναφέρει, σου είναι "άχρηστες", καθότι θα πρέπει να διπλο-επεξεργάζεσαι τα όποια κομμάτια (σε VDj & Serato), για να τις αξιοποιήσεις πλήρως. Οπότε, εκτός "συναγωνισμού" και αυτός...

3. NUMARK NS 6II, έχει το πλεονέκτημα ότι μπορεί να "διαχειριστεί" 2 laptops. Και αυτό, όντως είναι πάρα πολύ βασικό, για έναν Dj που παίζει σε γάμους. Επίσης, θεωρητικά, οι παράμετροι ηχητικής πιστότητας του NS6II είναι "καλύτεροι" και από τον PIONEER SR2. Πλην, όμως, ο DENON διαθέτει mirrored decks και αυτό θα πρέπει να το προσέξεις, γιατί αρκετούς δεν τους εξυπηρετεί αυτή η διάταξη. Επίσης έχει RCA για Booth-Out, άρα δεν απευθύνεται σε ένα "σοβαρό" Booth. Και.. δεν είναι Pioneer, ως προς την ποιότητα κατασκευής.

Συμπέρασμα: Σκέψου πόσο σημαντικές είναι για σένα οι διαφορές που επισήμανα και κατέληξε ανάλογα, μεταξύ NUMARK NS 6II και PIONEER SR2.


Υ.Γ. Τους NI γιατί τους έχεις "εκτός"?
 

Posté Thu 24 Oct 19 @ 4:08 pm
STELVASControlleristMember since 2017
Θα ηθελα και μια γνωμη για την MIXARS PRIMO.(Κυριος για τα αρνητικα που μπορει να εχει με το VDJ και οχι μονο.)
 

Posté Tue 12 Nov 19 @ 11:07 am
STELVASControlleristMember since 2017
Επανερχομαι γιατι δεν πηρα καποια απαντηση.Τα κουμπια της mixars primo ειναι ολα συμβατα με το VDJ.Ρωταω γιατι ειμαι ετοιμος να την παραγγειλω και δεν θελω να κανω καμια πατατα.Ευχαριστω.
 

Posté Wed 20 Nov 19 @ 11:12 am
Υποστηρίζεται πλήρως (αν είναι αυτό που ρωτάς)
Από εκεί και πέρα δεν είναι κάποια ιδιαίτερα δημοφιλής κονσόλα για να την έχει κάποιος που μπαίνει εδώ μέσα και να μπορεί να σου δώσει "hands on experience" γνώμες και συμβουλές.
 

Posté Wed 20 Nov 19 @ 11:17 am
STELVASControlleristMember since 2017
Τελικα αγορασα την MIXARS PRIMO.Με μια πρωτη ματια φαινεται πολλη καλη κατασκευη και ανταποκρινεται αρκετα καλα με το VDJ.
Θα ηθελα να ρωτησω τα εξεις.
1.Χρειαζεται να κατεβασω το MIXARS firmware updater?
2.Το site της εταιριας εχει 6 διαφορετικα firmware,χρειαζεται να τα κατεβασω ολα?
3.Γενικα χρειαζεται να κανω καποιες αλλες ενεργειες?
4.Δεν ξερω τι ειναι τα Drivers που ακουω και αν χρειαζονται στην περιπτωση μου.
Ξερω οτι χρειαζεται να αγορασω αδεια για το controller και θα το κανω.Ευχαριστω.
 

Posté Fri 10 Jan 20 @ 9:41 am
STELVASControlleristMember since 2017
STELVAS wrote :
Τελικα αγορασα την MIXARS PRIMO.Με μια πρωτη ματια φαινεται πολλη καλη κατασκευη και ανταποκρινεται αρκετα καλα με το VDJ.
Θα ηθελα να ρωτησω τα εξεις.
1.Χρειαζεται να κατεβασω το MIXARS firmware updater?
2.Το site της εταιριας εχει 6 διαφορετικα firmware,χρειαζεται να τα κατεβασω ολα?
3.Γενικα χρειαζεται να κανω καποιες αλλες ενεργειες?
4.Δεν ξερω τι ειναι τα Drivers που ακουω και αν χρειαζονται στην περιπτωση μου.
Ξερω οτι χρειαζεται να αγορασω αδεια για το controller και θα το κανω.Ευχαριστω.


 

Posté Tue 14 Jan 20 @ 9:06 am
Λοιπόν:
Drivers ονομάζεται ένα σύνολο αρχείων που απαιτείται πολλές φορές ώστε μια συσκευή να αναγνωριστεί και να δουλέψει σωστά σε ένα λειτουργικό σύστημα όπως τα Windows.
Πολλές συσκευές αναγνωρίζονται αυτόματα από τα Windows και δουλεύουν με περιορισμένες δυνατότητες μέχρι να εγκατασταθούν οι απαιτούμενοι drivers.
Οπότε ναι, όποτε ο κατασκευαστής δίνει drivers πρέπει να τους κατεβάζεις και να τους κάνεις εγκατάσταση στον υπολογιστή σου.

Επίσης:
Firmware ονομάζεται ένα είδος "προγράμματος" που τρέχει μια συσκευή στο εσωτερικό της, ανεξαρτήτως αν είναι συνδεδεμένη σε κάποιον υπολογιστή ή όχι (αρκεί να έχει τροφοδοσία). Στην ουσία πρόκειται για ένα "πρόγραμμα" που διαβάζει π.χ. τα κουμπιά που πατάς στο μηχάνημα και τα μετατρέπει σε εντολές που καταλαβαίνει ο υπολογιστής (MIDI).
Το "πρόγραμμα" αυτό (firmware) αποθηκεύεται μέσα στην συσκευή σε κάποιο ειδικό τσιπάκι μνήμης (EEPROM). Γι αυτό το λόγο λέμε οτι κάνουμε αναβάθμιση του firmware της συσκευής και όχι εγκατάσταση του firmware στον υπολογιστή. Στον υπολογιστή κάνουμε εγκατάσταση drivers.
Εκτός σπανιοτάτων περιπτώσεων, μία συσκευή πρέπει πάντα να "τρέχει" το πιο πρόσφατο firmware.
Για να αναβαθμίσουμε το firmware μιας συσκευής συνήθως απαιτείται/χρησιμοποιούμε ένα "ειδικό πρόγραμμα" που έχει τη δυνατότητα να επαναπρογραμματίσει το ειδικό τσιπάκι μνήμης της συσκευής.
Επομένως στην περίπτωση σου:
Κατεβάζεις το firmware updater (είναι το ειδικό πρόγραμμα αναβάθμισης του firmware) και το πιο πρόσφατο firmware.
Διαβάζεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τις οδηγίες που έρχονται είτε με το πρόγραμμα είτε με το αρχείο του firmware για το πως να κάνεις αναβάθμιση το firmware και τις ακολουθείς ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ.
 

Posté Tue 14 Jan 20 @ 10:30 am
stlvsPRO InfinityMember since 2018
Απο αυτα που εχω διαβασει εδω: https://www.facebook.com/groups/245522469669763/ ,πρεπει να κανεις ολα τα firmware updates με τη σειρα,ειδικα το 1.13 γιατι,λενε, ειναι σημαντικο..το τελευταιο update (1.15) ενω το βγαλανε για να λυσει καποια προβληματα με τα jog,ισως δημιουργει καποια αλλα,οποτε προτεινουνε να μεινεις στο 1.14..Επισης θα πρεπει να κανεις και ενα jog calibration ειτε auto ειτε manual (οδηγιες θα βρεις στο site της Mixars,θα επισημανω κι εγω ενα βιντεακι στο τελος)

* Οταν με το καλο το δουλεψεις,θα ηθελα να μοιραστεις τις εντυπωσεις σου,γιατι οπως καταλαβαινεις με τοσες πληροφοριες που εχω συγκεντρωσει,ειμαι στο τσακ να την παρω κι εγω

https://www.youtube.com/watch?v=AGXWyq4Nl0I&fbclid=IwAR3iRBQyqMwt6M8Nta0fu0K8PvBXax44KkDDV3I5mPleoJuiSzV0A2wrC3A
 

Posté Tue 14 Jan 20 @ 7:31 pm
Καλησπέρα σας,
Είμαι εντελώς ερασιτέχνης,παίζω μουσική μόνον σε συγκεντρώσεις φιλων και εχω και κάποια (μεγάλης!! ) ηλικία,οπότε ζητώ α)την βοήθεια σας και β)...την κατανόηση σας.
Έχω ένα hercules rmx που μουχλιαζει σε ένα συρτάρι και επειδή με ψιλοτρωει η τσεπη μου, σκέφτομαι να τον κατεβάσω στο εξοχικό και να πάρω κάτι πιο καινούργιο.
Έχω βρει, στα χρήματα που διαθέτει η πορτοφολα, ένα denon mc4000 και ένα μεταχειρισμένο vestax vci380 .
Το θέμα είναι ότι και τα δύο αυτά διαόλια, έχουν άλλο πρόγραμμα και γω θέλω το vdj που ήδη έχω και (ψιλο)ξερω.
Όπως ανέφερα και παραπανω σαν γέρικο σκυλί που είμαι ,αδυνατω να αρχίσω να ξαναδιαβάζω και να μαθαινω καινουργια προγραμματα......άσε που θέλω να το αναβαθμισω κιολας.

Το ερώτημα μου λοιπόν έχει δύο σκελη
1)Ποιον από τους δύο θα περνάτε για να ταιριάξει καλύτερα το vdj (αν ταιριάζει) και
2)Ποιον από τους δύο θα περνάτε αν χρησιμοποιούσατε το δικό τους πρόγραμμα (κοινό και στους δυο)
Προκαταβολικές ευχαριστίες
Μιχάλης
 

Posté Tue 14 Jan 20 @ 8:49 pm
Ελπίζω να μη είναι πρόβλημα, που γράφω σε αλλού φίλου το νήμα .
Το έκανα για οικονομία χώρου!!
 

Posté Tue 14 Jan 20 @ 9:06 pm
Καλό θα ήταν να ανοίξεις άλλο νήμα όμως. Τα bytes τα ίδια είναι... :P
Για την περίπτωση σου πάντως θα σου πρότεινα την Denon.
Αν έχεις κι άλλες απορίες άνοιξε νέο νήμα, να μην κάνουμε hijack αυτό εδώ.
 

Posté Tue 14 Jan 20 @ 9:15 pm
Ok το έκανα..αν έχεις την καλοσύνη σβηστά από εδώ
Ευχαριστώ!
 

Posté Tue 14 Jan 20 @ 9:21 pm
83%