Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Πρόβλημα ξανά!

Ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes.

Κόλλημα τραγουδιών και προγράμματος
 

Posté Sat 28 Dec 19 @ 8:27 pm
Χωρίς να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες / λεπτομέρειες, το να σου δώσουμε συμβουλές που θα λύσουν το πρόβλημα έχει τις ίδιες πιθανότητες με το να σου δώσουμε τους νικηφόρους αριθμούς του Τζόκερ.

Edit:
1) ΔΕΝ χρειάζεται να ανοίγεις καινούργιο νήμα κάθε φορά. Κράτα όλες τις πληροφορίες σε ένα. Έτσι και εμείς θα μπορούμε να σε βοηθήσουμε, και εσύ να δεις όλες τις συμβουλές μαζεμένες σε ένα σημείο.
2) Με αφορμή τα άλλα νήματα: ΜΗΝ γράφεις με κεφαλαία. Στον κόσμο του internet τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζεις.
3) Η περιοδικότητα του προβλήματος κάτι σημαίνει. Έχεις ρυθμίσει τον υπολογιστή σου για μέγιστο performance στα power options? Έχεις κλείσει την επιλεκτική αναστολή λειτουργίας των USB ?
4) Όπως είπα και πιο πάνω... Χρειαζόμαστε πολύ περισσότερες πληροφορίες από αυτές που μας δίνεις.
 

Posté Mon 30 Dec 19 @ 10:56 am
Καλησπέρα και συγνώμη για το άνοιγμα πολλών συζητήσεων αλλά κι εγώ ψάχνω να βρω μια λύση χωρίς να έχω πολλές γνώσεις υπολογιστών.

Έχω λαπτοπ Dell i7 και παίζω με την XDJR1.

Το virtual έπαιζε κανονικά χωρίς προβλήματα μέχρι τις 10/12 που για πρώτη φορά υπήρξε κόλλημα σε κάποιο τραγούδι. Όταν λέω κόλλημα εννοώ Σάν να σταμάτησε Για 2-3 δευτερόλεπτα στο ίδιο σημείο του τραγουδιού. Το ίδιο συνέβη έξι με εφτά φορές το ίδιο βράδυ . Από κείνη τη μερα και μετά κάθε φορά που παίζω μου κάνεις συνεχώς το ίδιο πράγμα . Αποκορύφωση πριν από δύο ημέρες και αφού μου είχε κάνει το ίδιο πράγμα 7-8 φορές Το πρόγραμμα πάγωσε και σταμάτησε να παίζει για έξι με 7 δευτερόλεπτα . Θα ήθελα εάν μπορεί κάποιος να επικοινωνήσει μαζί μου μέσω την viewer Και να δει – ελέγξει αν έχει πειραχτεί κάτι από τις ρυθμίσεις του virtual. Πράγμα το οποίο εγώ δεν έχω κάνει. Έχω σοβαρό πρόβλημα και δεν μπορώ να δουλέψω.

Σας ευχαριστώ και περιμένω νέα σας.
 

Posté Mon 30 Dec 19 @ 1:44 pm
Καλησπέρα και συγνώμη για το άνοιγμα πολλών συζητήσεων αλλά κι εγώ ψάχνω να βρω μια λύση χωρίς να έχω πολλές γνώσεις υπολογιστών.

Έχω λαπτοπ Dell i7 και παίζω με την XDJR1.

Το virtual έπαιζε κανονικά χωρίς προβλήματα μέχρι τις 10/12 που για πρώτη φορά υπήρξε κόλλημα σε κάποιο τραγούδι. Όταν λέω κόλλημα εννοώ Σάν να σταμάτησε Για 2-3 δευτερόλεπτα στο ίδιο σημείο του τραγουδιού. Το ίδιο συνέβη έξι με εφτά φορές το ίδιο βράδυ . Από κείνη τη μερα και μετά κάθε φορά που παίζω μου κάνει συνεχώς το ίδιο πράγμα . Αποκορύφωση πριν από δύο ημέρες και αφού μου είχε κάνει το ίδιο πράγμα 7-8 φορές Το πρόγραμμα πάγωσε και σταμάτησε να παίζει για έξι με 7 δευτερόλεπτα . Θα ήθελα εάν μπορεί κάποιος να επικοινωνήσει μαζί μου μέσω team viewer Και να δει – ελέγξει αν έχει πειραχτεί κάτι από τις ρυθμίσεις του virtual. Πράγμα το οποίο εγώ δεν έχω κάνει. Έχω σοβαρό πρόβλημα και δεν μπορώ να δουλέψω.

Σας ευχαριστώ και περιμένω νέα σας.
 

Posté Mon 30 Dec 19 @ 1:47 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
αρχικα πρεπει να καταλαβεις πως απ την στιγμη που επιλεγεις να ειναι το εργαλειο δουλειας σου το πισι και η κονσολα πρεπει να μαθεις καποια πραγματα γι αυτα, τουλαχιστον βασικα. Το θεμα που περιγραφεις κατα 90% οφειλεται σε καποια διεργασια που κανει το πισι και κολαει το συμπαν. Γενικα θα πρεπει να ελεγξεις σε τι κατασταση ειναι το πισι ,τι τρεχει απο πισω ταυτοχρονα και να δεις γιατι κολλησε, μπορει επισης να φταιγαν τα updates...μηπως εκανε update στα windows?
 

Posté Tue 31 Dec 19 @ 11:07 am
Καλησπέρα! Το λαπτοπ είναι καινούργιο. Επίσης δούλευε κανονικά. Μέχρι την ημέρα που έκανε το πρώτο κόλλημα. Τα χαρακτηριστικά του είναι:

DELL
Επεξεργαστής (CPU)

Κατασκευαστής
Intel
Οικογένεια
Core i7
Μοντέλο
8565U
Συχνότητα
1,8 GHz
Γενιά
Whiskey Lake (8th Gen)
Μνήμη (RAM)

Χωρητικότητα Μνήμης
8 GB
Τύπος
DDR4
Κάρτα Γραφικών

Κατασκευαστής
Nvidia
Μοντέλο
GeForce MX130
Μνήμη
2 GB

Σκληρός Δίσκος

Τύπος
SSD
Χωρητικότητα
128 GB
Δευτερεύων Σκληρός Δίσκος

Τύπος
HDD
Χωρητικότητα
1000 GB

Συνδέσεις
Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB 2.0, USB 3.1, USB-C, Wi-Fi

Λειτουργικό Σύστημα
Windows 10.

Update μόνο αυτά που μου βγάζει επίσημα η Dell. Την πρώτη φορά που το έκανε δεν ήταν Καν συνδεδεμένος στο internet. Πως μπορώ να δω αν κάποιο άλλο προγράμμα που τρέχει ταυτόχρονα το κολλάει; Γιατί πριν δεν το κολλούσε;

Αν κάνω απεγκατάσταση και εγκαταστησω ξανα το virtual μήπως λυθεί το πρόβλημα;

Τι προτείνεται;
 

Posté Tue 31 Dec 19 @ 5:17 pm
Η περίπτωσή σου "μυρίζει" χάσιμο επικοινωνίας μεταξύ laptop και controller. Σε 1η φάση άλλαξε το καλώδιο USB και βεβαιώσου ότι έχεις τις ορθές ρυθμίσεις των θυρών USB: Πίνακας Ελέγχου > Όλα Τα Στοιχεία > Επιλογές Παροχής Ενέργειας > Επεξεργασία Ρυθμίσεων Σχεδίου > Ρυθμίσεις Για Προχωρημένους > Ρυθμίσεις USB > Ρύθμιση Επιλεκτικής Αναστολής Λειτουργίας USB > Απενεργοποιημένες...
 

Posté Thu 02 Jan 20 @ 5:38 pm
Γεια σας,

Δυστυχώς το καλώδιο αλλάχτηκε αλλά το πρόβλημα παραμένει.
Όπως επίσης και οι ρυθμίσεις για τις θύρες usb δεν έλυσαν το πρόβλημα.
 

Posté Fri 03 Jan 20 @ 12:16 am
 

Posté Fri 03 Jan 20 @ 8:03 pm
Σχετικά με αυτό που ανέφερε ο Phanotm, θα σου πω τα εξής:

Έχω διαβάσει ότι το "Εργαλείο Αναγνώρισης & Εγκατάστασης" drivers της Dell παρουσιάζει διάφορα προβλήματα στο laptop, όταν εγκατασταθεί. Επειδή, όμως, κάθε μοντέλο της Dell δεν έχει "μοναδικούς" drivers, στο δικό μου (Inspiron 5558) έκανα το εξής:

1. Εγκατέστησα το εν λόγω εργαλείο και άφησα το software να κάνει αυτόματη αναγνώριση των drivers.
2. Σημείωσα ποιους ακριβώς απαιτεί το laptop.
3. Έκανα format και ακολούθως "Clean Installation" των Windows 10.
4. Κατέβασα (μόνο) τους απαιτούμενους (και όχι όλους) drivers και τους εγκατέστησα χειροκίνητα.

Το ίδιο ακριβώς εφάρμοσα και στο laptop του Dimitris_g και εδώ και αρκετό καιρό δεν έχουμε αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα...
 

Posté Sat 04 Jan 20 @ 7:51 am
Κύριοι,

Ο υπολογιστής έχει όλες τις τελευταίες ενημερώσεις.

Επίσης αν έχει εντοπιστεί πρόβλημα εδώ και χρόνια όπως διαβάζω από το link του Phantom γιατί δεν ενημερώνεται (αναφέρομαι στους υπεύθυνους του virtual), ότι εσείς που έχετε Dell μην αγοράσετε το virtual γιατί δεν παίζει σωστά ή μπορεί να σας δημιουργήσει προβλήματα. Η αν θέλετε να παίξετε με virtual μην αγοράσετε Dell.
Το να λέτε οτι το virtual είναι το πιο γνωστό και δημοφιλές dj software, παίζει παντού κτλ κτλ και να πετάτε το μπαλάκι στη dell δεν νομίζω οτι είναι σωστό και δίκαιο γι αυτούς που πληρώνουν και σας εμπιστεύονται για να κατεβάσουν το πρόγραμμα και αποτελεί εργαλείο της δουλειάς τους.
Το μόνο που αναφέρεται είναι οι στάνταρ απαιτήσεις που χρειάζονται για να λειτουργεί σωστά. Εγώ που έχω ένα ολοκαίνουργιο λάπτοπ 8ης γενιάς αξίας 1100 ευρώ με πολύ παραπάνω δυνατότητες από τις απαιτούμενες κι έχω πληρώσει 340 ευρώ για να αγοράσω το virtual infinity τι πρέπει να κάνω; Εχω ήδη εκτεθεί από σταματήματα και παγώματα του προγράμματος στα ξαφνικά.
Ποιος θα μου δώσει μια λύση;
Δηλαδή η λύση είναι να αλλάξω laptop;
 

Posté Thu 09 Jan 20 @ 3:21 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
μην προσπαθεις να ριξεις το μπαλακι αλλου ...
η λυση ειναι στο να κατανοησεις τα εργαλεια που χρησιμοποιεις οπως σου ξανα εγραψα.
αν κατσεις και βαλεις drivers μονος σου το μηχανημα θα πεταει... φταιει η atomix γι αυτο? φταει η dell και η καθε dell που πηδαει τα μηχανηματα της σκοπιμα στον βωμο της "ευκολιας και αυτοματοποιησης"...
σαφεστατα και αν εσυ εδωσες 1100 για ενα μηχανημα που καλιστα θα κανες την δουλεια σου με ενα με πιο κατω απο τα μισα φταις εσυ και μονο εσυ γιατι υπεθεσες πως αν παρεις το ακριβοτερο θα τα κανει ολα καλυτερα μεταφεροντας το προβλημα σου παρακατω.
 

Posté Thu 09 Jan 20 @ 4:00 pm
Πως θα βάλω τους drivers μόνος μου; Και ποιοι ειναι αυτοί που πρέπει να βάλω για να λειτουργεί σωστά όπως λέτε;
Δυστυχώς δεν γνωρίζω τη διαδικασία. Μπορείτε να με βοηθήσετε;
 

Posté Fri 10 Jan 20 @ 11:44 pm
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
Theios Giorgos wrote :
Σχετικά με αυτό που ανέφερε ο Phanotm, θα σου πω τα εξής:

Έχω διαβάσει ότι το "Εργαλείο Αναγνώρισης & Εγκατάστασης" drivers της Dell παρουσιάζει διάφορα προβλήματα στο laptop, όταν εγκατασταθεί. Επειδή, όμως, κάθε μοντέλο της Dell δεν έχει "μοναδικούς" drivers, στο δικό μου (Inspiron 5558) έκανα το εξής:

1. Εγκατέστησα το εν λόγω εργαλείο και άφησα το software να κάνει αυτόματη αναγνώριση των drivers.
2. Σημείωσα ποιους ακριβώς απαιτεί το laptop.
3. Έκανα format και ακολούθως "Clean Installation" των Windows 10.
4. Κατέβασα (μόνο) τους απαιτούμενους (και όχι όλους) drivers και τους εγκατέστησα χειροκίνητα.

Το ίδιο ακριβώς εφάρμοσα και στο laptop του Dimitris_g και εδώ και αρκετό καιρό δεν έχουμε αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα...


Ορίστε ρε συ φίλε .... δυο τρία ποστ πιο πάνω είναι .... ήμαρτον !!!

 

Posté Sun 12 Jan 20 @ 5:10 pm
harisstamatakis wrote :
Κύριοι,

Ο υπολογιστής έχει όλες τις τελευταίες ενημερώσεις.

Επίσης αν έχει εντοπιστεί πρόβλημα εδώ και χρόνια όπως διαβάζω από το link του Phantom γιατί δεν ενημερώνεται (αναφέρομαι στους υπεύθυνους του virtual), ότι εσείς που έχετε Dell μην αγοράσετε το virtual γιατί δεν παίζει σωστά ή μπορεί να σας δημιουργήσει προβλήματα. Η αν θέλετε να παίξετε με virtual μην αγοράσετε Dell.
Το να λέτε οτι το virtual είναι το πιο γνωστό και δημοφιλές dj software, παίζει παντού κτλ κτλ και να πετάτε το μπαλάκι στη dell δεν νομίζω οτι είναι σωστό και δίκαιο γι αυτούς που πληρώνουν και σας εμπιστεύονται για να κατεβάσουν το πρόγραμμα και αποτελεί εργαλείο της δουλειάς τους.
Το μόνο που αναφέρεται είναι οι στάνταρ απαιτήσεις που χρειάζονται για να λειτουργεί σωστά. Εγώ που έχω ένα ολοκαίνουργιο λάπτοπ 8ης γενιάς αξίας 1100 ευρώ με πολύ παραπάνω δυνατότητες από τις απαιτούμενες κι έχω πληρώσει 340 ευρώ για να αγοράσω το virtual infinity τι πρέπει να κάνω; Εχω ήδη εκτεθεί από σταματήματα και παγώματα του προγράμματος στα ξαφνικά.
Ποιος θα μου δώσει μια λύση;
Δηλαδή η λύση είναι να αλλάξω laptop;


Κατ' αρχήν:
Δεν είναι δουλειά μας (ούτε είναι τεχνικά εφικτό) να δοκιμάζουμε εκατοντάδες μοντέλα laptop κάθε χρόνο για να δούμε πως συμπεριφέρονται.
Επίσης: Δεν είναι όλα τα μοντέλα μιας εταιρείας ή μιας "γενιάς" "προβληματικά" ή "απροβλημάτιστα" ώστε να εκδίδουμε κανόνες και συμβουλές αγοράς.
Τέλος, λόγω συνεχών ενημερώσεων σε drivers, firmware και OS ένα μοντέλο που σήμερα είναι "απροβλημάτιστο" αύριο μπορεί να εμφανίσει προβλήματα, αλλά και το αντίστροφο, ένα "προβληματικό" μοντέλο να γίνει "απροβλημάτιστο".
Δουλειά μας είναι να δοκιμάζουμε το πρόγραμμα σε μια πληθώρα υπολογιστών με διάφορα χαρακτηριστικά (από πολύ αδύναμα μέχρι πολύ δυνατά συστήματα) ώστε να βλέπουμε τις δυνατότητες του προγράμματος και τα γενικότερα πλαίσια συμβατότητας και συμπεριφοράς.

Τώρα:
Κατά την αγορά ενός υπολογιστή, ενός controller ή ακόμα κι ενός αυτοκινήτου, ο αγοραστής είναι αυτός που πρέπει να κάνει έρευνα αγοράς. Δεν είναι όλα τα laptop ίδια, όπως δεν είναι όλες οι κονσόλες ίδιες ή όλα τα αυτοκίνητα ίδια. Ανάλογα με τη χρήση, τις απαιτήσεις, αλλά και την τσέπη του κάθε χρήστη προκύπτει η βέλτιστη αγορά για τον καθένα. Πρόσεξε, μια λέξη κλειδί εδώ είναι η χρήση. Για χρήση dj-ing δεν θες laptop "τούμπανο" μεν (και ειδικά με το VirtualDJ) αλλά:
> Θες laptop με επεξεργαστή intel και όχι AMD (γιατί πολλοί drivers από κονσόλες δεν παίζουν καλά με AMD - αυτό δεν είναι πρόβλημα του VirtualDJ)
> Θες laptop που να μην είναι σχεδιασμένο για μέγιστη εξοικονόμηση ενέργειας και μέγιστη διάρκεια μπαταρίας (γιατί στο βωμό αυτό θυσιάζεται η ταχύτητα - δες παρακάτω)
> Θες laptop που να έχει καλό σύστημα εξαερισμού γιατί με το που αυξάνεται η θερμοκρασία πάνω από ένα σημείο πολλά τρελά πράγματα συμβαίνουν στους υπολογιστές (ανάμεσα τους και η πτώση ταχύτητας)
> Κ.Α. (Και άλλα)

Όλα αυτά τα έχουμε γράψει πολλές φορές. Και σχεδόν κάθε χρόνο, όλο και κάποιος ρωτάει κάτι και κάνουμε μια μίνι σύνοψη του τι χρειάζεται, τι πρέπει να προσέξει κάποιος, τι να αποφύγει κ.ο.κ.
Όλα αυτά τα βρίσκει κάποιος πολύ εύκολα με μια απλή αναζήτηση στο Google ή στο Forum.

Τέλος:
Άφησα τελευταία την επεξήγηση του όρου ταχύτητα.
Στο Dj-ing δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η ονομαστική ταχύτητα του επεξεργαστή αυτή καθ' αυτή. Αυτό που παίζει ρόλο είναι η ταχύτητα "απόκρισης" του επεξεργαστή.
Για να το πούμε πιο απλά αν ο επεξεργαστής ήταν αυτοκίνητο, δεν μας νοιάζει η τελική του ταχύτητα (ή τα άλογα που βγάζει ο κινητήρας) αλλά η ροπή του. Δεν μας νοιάζει αν έχει τελική 180 ή 260 χμ/ω αλλά πόσο γρήγορα κάνει το 0-100 (ή το 120-160)
Στους επεξεργαστές υπάρχει αυτό που λέμε DPC latency και έχει να κάνει με το πόσο γρήγορα εξυπηρετούνται από τον επεξεργαστή οι επονομαζόμενες ΚΡΙΣΙΜΕΣ διεργασίες.
Το κακό με τις κρίσιμες διεργασίες είναι αφενός οτι είναι "πολλές" και αφετέρου οτι φτάνουν σε ακανόνιστο ρυθμό στον επεξεργαστή. Αυτό όμως είναι κάτι που σε γενικό βαθμό οι σύγχρονοι επεξεργαστές το διαχειρίζονται με επιτυχία. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν κάποιοι drivers (ή πολύ πιο σπάνια άλλες διεργασίες) "πλημμυρίζουν" τον επεξεργαστή με "κρίσιμες αιτήσεις". Τότε είναι που ο επεξεργαστής (χωρίς στην ουσία να ευθύνεται) μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα και καθυστερήσεις γιατί ξαφνικά λαμβάνει υπερβολικά μεγάλο αριθμό κρίσιμων αιτήσεων.
Αυτό είναι που συμβαίνει και σε κάποια μοντέλα της Dell. Το πρόγραμμα που "ελέγχει για ενημερώσεις" το Dell Support Assist πλημμυρίζει κατά διαστήματα τον επεξεργαστή με κρίσιμες διεργασίες. Όμως το πρόβλημα αυτό δεν το εμφανίζουν ούτε όλα τα μοντέλα, ούτε όλες οι εκδόσεις του συγκεκριμένου προγράμματος.

Οπότε, σαν ΠΡΩΤΗ απόπειρα ελέγχου θα πρέπει να δοκιμάσεις να απεγκαταστήσεις/σβήσεις το συγκεκριμένο πρόγραμμα από τον υπολογιστή σου, για να δεις αν φταίει ή όχι.
 

Posté Mon 13 Jan 20 @ 10:57 am


(Les anciens sujets et forums sont automatiquement fermés)