Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet SX2 ερώτηση για τυχόν πρόβλημα.

Ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes.

lakis69PRO InfinityMember since 2011
Έχω αγοράσει περίπου πριν 1 χρόνο μεταχειρισμένο το pioneer sx2 .... Η ερώτηση μου είναι... ο κοντρόλλερ μέσα στα jog έχει δυο φωτιζόμενους κύκλους (φώτο) , έναν λευκό και έναν κόκκινο.... παρατήρησα σε ένα βίντεο στο you tube να το δουλεύει ένας dj με το serato και όταν σήκωνε το fader που ήταν να παίξει μουσική, άναβε ο κόκκινος κύκλος και όταν το κατέβαζε έσβηναν...(βοήθεια για να καταλάβεις πιο παίζει στον αέρα)... εμένα αυτό δε το κάνει...γενικά πότε δεν κατάλαβα πότε ανάβουν οι κόκκινη κύκλοι... παρατήρησα ότι ανάβουν μόνο όταν ανάβω τον κοντρόλλερ για πρώτη φορά που κάνει το demo ή αν το βάλω στο slip....
Αυτό είναι θέμα mapping του vdj δεν το υποστηρίζει? ή μήπως παίζει να έχει κάποιο τεχνικό θέμα ο κοντρόλλερ μου?.... σε γενικές γραμμές παίζει άψογα δεν μου έκανε πότε τίποτα , εμφανισιακά είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση σχεδόν καινούργιο!
 

Posté Sat 18 Jan 20 @ 2:21 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
απο το manual http://www.virtualdj.com/manuals/hardware/pioneer/ddjsx2/layout/decks.html

JOGWHEEL: Touch sensitive platter for scratching (vinyl mode), bending (CD Mode) or Grid adjustment. The white inner leds will rotate according to the software jogwheel position and they will also blink at the last 30 seconds of a track. The red leds will blink if you scratch while Slip Mode is active or will turn on when you touch the touch-sensitive surface.
 

Posté Sat 18 Jan 20 @ 11:11 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Αν πάλι θέλεις τα κόκκινα leds να δείχνουν ποιο κανάλι έχεις ανοιχτό, μπορεις να αλλάξεις το action του LED_JOG_INNER σε..
is_audible ? constant 0.99 : constant 0.0
 

Posté Thu 23 Jan 20 @ 12:02 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Ναι το θέλω να το κάνει αυτό! Σε ευχαριστώ θα το δοκιμάσω!...

Οπότε λογικά αν και δεν έχω πολλές απαντήσεις, δεν είναι τεχνικό θέμα είναι μια χαρά ο κοντρολλερ μου ?
 

Posté Thu 23 Jan 20 @ 7:38 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
djdad wrote :
Αν πάλι θέλεις τα κόκκινα leds να δείχνουν ποιο κανάλι έχεις ανοιχτό, μπορεις να αλλάξεις το action του LED_JOG_INNER σε..
is_audible ? constant 0.99 : constant 0.0


Προσπάθησα να βάλω τον κωδικό που μου έδωσες χωρίς να σβήσω τα άλλα που είχε αλλά δεν μπόρεσα να τα καταφέρω να το κανω να δουλέψει, να ανάβουν τα κόκκινα όταν ανοίγω τα φειντρ... πρόσεξα όμως ότι, πρέπει να την έχει αυτήν την εντολή...
Προσπαθώ να ανεβάσω μια φωτο που έβγαλα από το κινητό αλλά είναι μάλλον μεγάλη ανάλυση... Μόλις μπορέσω θα την ανεβάσω να την δεις να μου πεις τι λάθος κάνω
 

Posté Wed 05 Feb 20 @ 2:12 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Αυτό που έχω μαρκαρισμένα μπλε είναι η εντολή που μου έστειλες
 

Posté Wed 05 Feb 20 @ 2:17 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
lakis69 wrote :
Αυτό που έχω μαρκαρισμένα μπλε είναι η εντολή που μου έστειλες


ΜΑ αν κρατήσεις τα προηγούμενα θα μπερδεύεσαι...
 

Posté Wed 05 Feb 20 @ 3:06 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
djsadim wrote :
lakis69 wrote :
Αυτό που έχω μαρκαρισμένα μπλε είναι η εντολή που μου έστειλες


ΜΑ αν κρατήσεις τα προηγούμενα θα μπερδεύεσαι...


Έκανα μια προσπάθεια μην χάσω τα άλλα... πχ όταν πατάω το slip θέλω να ανάβουν τα κόκκινα. Από ότι βλέπω στης ρυθμίσεις του ,έχει όλες της εντολές για όλα αλλά δεν ξέρω γιατί δεν δουλεύει αυτό με το fader
 

Posté Wed 05 Feb 20 @ 3:12 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
δεν ειναι σωστή η σύνταξη σου
 

Posté Wed 05 Feb 20 @ 5:02 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
αν και όπως είπε ο Θανάσης θα μπερδεύεσαι μια και αναθέτεις στα leds να σου δίνουν 2 πληροφορίες χωρίς να ξερεις ποιά από τις 2 είναι ... δοκίμασε ...
is_audible ? constant 0.99 : load_pulse ? touchwheel_touch ? get_slip_active ? blink 200ms ? constant 0.99 : constant 0.0 : constant 0.99 : constant 0.0 : constant 0.0
 

Posté Wed 05 Feb 20 @ 10:55 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Ευχαριστώ 😊
 

Posté Thu 06 Feb 20 @ 6:11 am
Βασικά η εντολή που είχε νόημα είναι:
get_slip_active ? blink 200ms ? constant 0.99 : constant 0.0 : is_audible ? constant 0.99 : constant 0.0

Αυτή η εντολή κάνει 2 πράγματα:
1) Ανάβει το led όταν το deck είναι στον αέρα
2) Αναβοσβήνει γρήγορα το led όταν αυτό κάνει slip ακόμα κι αν δεν είναι στον αέρα.

Προσοχή: Το "κάνει slip" είναι διαφορετικό πράγμα από το "είναι ενεργοποιημένο το slip"
 

Posté Thu 06 Feb 20 @ 8:20 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Ακόμα δεν βρήκα χρόνο να το δοκιμάσω!
Οπότε να βάλω την δική σου εντολή?
 

Posté Wed 12 Feb 20 @ 4:04 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
PhantomDeejay wrote :
Βασικά η εντολή που είχε νόημα είναι:
get_slip_active ? blink 200ms ? constant 0.99 : constant 0.0 : is_audible ? constant 0.99 : constant 0.0

Αυτή η εντολή κάνει 2 πράγματα:
1) Ανάβει το led όταν το deck είναι στον αέρα
2) Αναβοσβήνει γρήγορα το led όταν αυτό κάνει slip ακόμα κι αν δεν είναι στον αέρα.

Προσοχή: Το "κάνει slip" είναι διαφορετικό πράγμα από το "είναι ενεργοποιημένο το slip"



Σήμερα βρήκα χρόνο μιας και μένουμε σπίτι, να δοκιμάσω της εντολές αλλά και πάλι δεν δουλεύει όταν σηκώνω τα fader . Ανάβουν τα κόκκινα led σε ότι έκανε και πριν

 

Posté Sun 22 Mar 20 @ 10:41 am


(Les anciens sujets et forums sont automatiquement fermés)