Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet ΡΥΘΜΙΣΗ ΕΚΠΟΜΠΗΣ HXOY ΜΕΣΩ VIRTUAL

Ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes.

Καλησπέρα σας.
Ενώ τελικά μετά από πολλές προσπάθειες , μπόρεσα και άνοιξα την πόρτα 8000 και τελικά συνδέομαι κανονικά , μόλις ανόίγει το παράθυρο της εκπομπής στο προφίλ μου , γράφει
OFF AIR , και φυσικά δεν πατιέται το Play , ενώ εγώ έχω συνδεθεί κανονικά όπως είπα , και παίζει και μουσική.
Παρακαλώ τα φώτα σας.
Ευχαριστώ

Υ.Σ : Αναφέρομαι σε εκπομπή ήχου μέσω του Virtual , μέσω του προφίλ μου , απο την ενότητα Broadcasting.
 

Posté Tue 09 Mar 21 @ 1:41 pm
D.J.John Live In The Mix wrote :
Καλησπέρα σας.
Ενώ τελικά μετά από πολλές προσπάθειες , μπόρεσα και άνοιξα την πόρτα 8000 και τελικά συνδέομαι κανονικά , μόλις ανόίγει το παράθυρο της εκπομπής στο προφίλ μου , γράφει
OFF AIR , και φυσικά δεν πατιέται το Play , ενώ εγώ έχω συνδεθεί κανονικά όπως είπα , και παίζει και μουσική.
Παρακαλώ τα φώτα σας.
Ευχαριστώ

Υ.Σ : Αναφέρομαι σε εκπομπή ήχου μέσω του Virtual , μέσω του προφίλ μου , απο την ενότητα Broadcasting.

http://www.virtualdj.com/user/D_J_John_Live_In_The_Mix/live.html

 

Posté Tue 09 Mar 21 @ 3:14 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Μια χαρά ακούγεσαι εδώ
 

Posté Tue 09 Mar 21 @ 11:18 pm
djdad wrote :
Μια χαρά ακούγεσαι εδώ


Μπάμπη μου Καλησπέρα. Τι Κάνεις ? Ολα Καλά ?
Σε Ευχαριστώ για την απαντησή σου.

Μετά απο πολύ παίδεμα βρήκα και ρύθμισα την πόρτα 8000 , και πράγματι συνδέομαι κανονικά.
Αλλά ενώ εκπέμπω μουσική και είμαι συνδεμένος , μου γράφει OFF AIR και φυσικά δεν με αφήνει να πατήσω το play κάτω απο το OFF AIR , κι ετσι δεν ακούγεται μουσική.
Οταν ξεσυνδέομαι τότε το βινίλιο γράφει το Virtual και ακούγεται μουσική.
Οταν συνδέομαι , τότε το βινίλιο γράφει το δικό μου λογότυπο , αλλά γράφει OFF AIR και δεν πατιέται το Play.

Αυτό είναι το προβλημά μου.
Γιατί δεν ακούγομαι ?

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Posté Thu 11 Mar 21 @ 10:05 am
Δοκίμασες να επισκεφτείς την σελίδα από άλλη σύνδεση (π.χ. από το κινητό σου μέσω Data και όχι Wi-Fi) ???
Στο λέω αυτό γιατί κάποια router κάνουν εσωτερική ανάστροφη δρομολόγηση* όταν καταλαβαίνουν οτι πρόκειται για τον ίδιο host και έτσι στην ουσία σε περιπτώσεις σαν κι αυτή μπορεί να δημιουργείται πρόβλημα...

*Με λίγα λόγια το router καταλαβαίνει οτι η σύνδεση που ζητάς καταλήγει πίσω στον υπολογιστή σου και αντί να στείλει το αίτημα στο internet και να λάβει την επιστροφή από το internet δρομολογεί το αίτημα απ' ευθείας πίσω χωρίς να φεύγει ποτέ από το router προς το internet...
 

Posté Thu 11 Mar 21 @ 10:39 am
PhantomDeejay wrote :
Δοκίμασες να επισκεφτείς την σελίδα από άλλη σύνδεση (π.χ. από το κινητό σου μέσω Data και όχι Wi-Fi) ???
Στο λέω αυτό γιατί κάποια router κάνουν εσωτερική ανάστροφη δρομολόγηση* όταν καταλαβαίνουν οτι πρόκειται για τον ίδιο host και έτσι στην ουσία σε περιπτώσεις σαν κι αυτή μπορεί να δημιουργείται πρόβλημα...

*Με λίγα λόγια το router καταλαβαίνει οτι η σύνδεση που ζητάς καταλήγει πίσω στον υπολογιστή σου και αντί να στείλει το αίτημα στο internet και να λάβει την επιστροφή από το internet δρομολογεί το αίτημα απ' ευθείας πίσω χωρίς να φεύγει ποτέ από το router προς το internet...


Σωστό αυτό πού λές και το σκέφτηκα , αλλά δεν έχει σημασία το ότι παιζω μουσική απο άλλον υπολογιστή και στο virtual στην εκπομπή μου , συνδέομαι με άλλον ?
Προφανώς οχι επειδή μιλάμε για το ίδιο router ?
Αλλά άλλη ip έχει ο υπολόγιστής που πάιζω μουσική , και έχω ανοίξει την πόρτα 8000 στο router ,
και άλλη ο υπολογιστής που μπαίνω στην εκπομπή μου , πάντα όμως στό ίδιο router , αλλά με διαφορετικές ip.

Αν είναι έτσι θα δοκιμάσω και αυτό πού λές και θα επανέρθω.

 

Posté Thu 11 Mar 21 @ 10:47 am
D.J.John Live In The Mix wrote :
PhantomDeejay wrote :
Δοκίμασες να επισκεφτείς την σελίδα από άλλη σύνδεση (π.χ. από το κινητό σου μέσω Data και όχι Wi-Fi) ???
Στο λέω αυτό γιατί κάποια router κάνουν εσωτερική ανάστροφη δρομολόγηση* όταν καταλαβαίνουν οτι πρόκειται για τον ίδιο host και έτσι στην ουσία σε περιπτώσεις σαν κι αυτή μπορεί να δημιουργείται πρόβλημα...

*Με λίγα λόγια το router καταλαβαίνει οτι η σύνδεση που ζητάς καταλήγει πίσω στον υπολογιστή σου και αντί να στείλει το αίτημα στο internet και να λάβει την επιστροφή από το internet δρομολογεί το αίτημα απ' ευθείας πίσω χωρίς να φεύγει ποτέ από το router προς το internet...


Σωστό αυτό πού λές και το σκέφτηκα , αλλά δεν έχει σημασία το ότι παιζω μουσική απο άλλον υπολογιστή και στο virtual στην εκπομπή μου , συνδέομαι με άλλον ?
Προφανώς οχι επειδή μιλάμε για το ίδιο router ?
Αλλά άλλη ip έχει ο υπολόγιστής που πάιζω μουσική , και έχω ανοίξει την πόρτα 8000 στο router ,
και άλλη ο υπολογιστής που μπαίνω στην εκπομπή μου , πάντα όμως στό ίδιο router , αλλά με διαφορετικές ip.

Αν είναι έτσι θα δοκιμάσω και αυτό πού λές και θα επανέρθω.



Τελικά μπήκε φίλος από αλλού και φυσικά με άλλο router , αλλά δυστυχώς και πάλι γράφει OFF AIR ,
ενώ βλέπει το λογοτυπό μου , κι εγω εκμπέμπω κανονικά μουσική συνδεμένος.

Καί μάλιστα έπειδή , έχει και εκείνος το virtual , εκέινος συνδέθηκε απο το το router του , και έκανε εκπομπή , και όλα κανονικά τον άκουσα κι εγώ , και άκουγε και αυτός απο τον δικό του υπολογιστή.

Αρα αλλού είναι το πρόβλημα .
Αλλά πού ?
 

Posté Thu 11 Mar 21 @ 12:41 pm
D.J.John Live In The Mix wrote :
D.J.John Live In The Mix wrote :
PhantomDeejay wrote :
Δοκίμασες να επισκεφτείς την σελίδα από άλλη σύνδεση (π.χ. από το κινητό σου μέσω Data και όχι Wi-Fi) ???
Στο λέω αυτό γιατί κάποια router κάνουν εσωτερική ανάστροφη δρομολόγηση* όταν καταλαβαίνουν οτι πρόκειται για τον ίδιο host και έτσι στην ουσία σε περιπτώσεις σαν κι αυτή μπορεί να δημιουργείται πρόβλημα...

*Με λίγα λόγια το router καταλαβαίνει οτι η σύνδεση που ζητάς καταλήγει πίσω στον υπολογιστή σου και αντί να στείλει το αίτημα στο internet και να λάβει την επιστροφή από το internet δρομολογεί το αίτημα απ' ευθείας πίσω χωρίς να φεύγει ποτέ από το router προς το internet...


Σωστό αυτό πού λές και το σκέφτηκα , αλλά δεν έχει σημασία το ότι παιζω μουσική απο άλλον υπολογιστή και στο virtual στην εκπομπή μου , συνδέομαι με άλλον ?
Προφανώς οχι επειδή μιλάμε για το ίδιο router ?
Αλλά άλλη ip έχει ο υπολόγιστής που πάιζω μουσική , και έχω ανοίξει την πόρτα 8000 στο router ,
και άλλη ο υπολογιστής που μπαίνω στην εκπομπή μου , πάντα όμως στό ίδιο router , αλλά με διαφορετικές ip.

Αν είναι έτσι θα δοκιμάσω και αυτό πού λές και θα επανέρθω.



Τελικά μπήκε φίλος από αλλού και φυσικά με άλλο router , αλλά δυστυχώς και πάλι γράφει OFF AIR ,
ενώ βλέπει το λογοτυπό μου , κι εγω εκμπέμπω κανονικά μουσική συνδεμένος.

Καί μάλιστα έπειδή , έχει και εκείνος το virtual , εκέινος συνδέθηκε απο το το router του , και έκανε εκπομπή , και όλα κανονικά τον άκουσα κι εγώ , και άκουγε και αυτός απο τον δικό του υπολογιστή.

Αρα αλλού είναι το πρόβλημα .
Αλλά πού ?

Μπάμπη , Γιώργο , τα φώτα σας παιδιά παρακαλώ. Σας Ευχαριστώ πολύ.
 

Posté Thu 11 Mar 21 @ 2:23 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Δλδ τώρα δεν δουλευει πάλι ?
Ξαναδες πάλι το port forwarding. Μήπως άλλαξε το τελευταίο μέρος της local IP ? Αν συνδέεις τον υπολογιστή που κάνεις εκπομπή με Wifi (και όχι με ethernet), ενδέχεται την επόμενη φορά που θα συνδεθείς να πάει άλλο local IP π.χ 192.168.1.x

EDIT. Μόλις μπήκα και ακούγεσαι .... "χάλια" με αυτό που πάιζεις ΧΑΧΑ (αλλά ακούγεσαι)

ΒΤW, γιατί δεν δοκιμάζεις με καμμια άλλη πλατφορμα τύπου listen2myradio με icecast/shoutcast , ώστε να περνάει και η πληροφορία τι παίζεις και ίσως άλλα μυνήματα ?
 

Posté Thu 11 Mar 21 @ 3:27 pm
djdad wrote :
Δλδ τώρα δεν δουλευει πάλι ?
Ξαναδες πάλι το port forwarding. Μήπως άλλαξε το τελευταίο μέρος της local IP ? Αν συνδέεις τον υπολογιστή που κάνεις εκπομπή με Wifi (και όχι με ethernet), ενδέχεται την επόμενη φορά που θα συνδεθείς να πάει άλλο local IP π.χ 192.168.1.x

EDIT. Μόλις μπήκα και ακούγεσαι .... "χάλια" με αυτό που πάιζεις ΧΑΧΑ (αλλά ακούγεσαι)

ΒΤW, γιατί δεν δοκιμάζεις με καμμια άλλη πλατφορμα τύπου listen2myradio με icecast/shoutcast , ώστε να περνάει και η πληροφορία τι παίζεις και ίσως άλλα μυνήματα ?


Μπάμπη μου Καλησπέρα και σε ευχαριστώ που ασχολείσε.

Καταρχήν την ip ελέχγω πρίν ξεκινήσω απο την γραμμή εντολών , για σιγουριά.
Και το laptop που παίζω , είναι συνδεμένο με ehternet.
Οπότε όπως και νά'χει είμαστε σίγουρα εντάξει με την ip.

Κατά δεύτερον πώς με άκουγες αφού δεν ήμουν κάν συνδεμένος και δεν έπαιζα.
Οπότε δεν έπαιζα χάλια.....χαχαχα.

Και οι άλλοι τρόποι εκπομπής που μου λές γνωστοί μέν , παρακινδυνεμένοι..... δε.......

Ωστόσο μόλις δοκίμασα αυτό που λέει ο Γιώργος πιο πάνω , δηλαδή να συνδεθώ απο αλλού , και οχι απο το router μου , και σύνδεσα το κινητό μου , με δεδομένα , και δουλεύει και ακούγομαι κανονικά.

Αλλά μόλις συνδέομαι απο το router μου , το ίδιο πρόβλημα.
OFF AIR.

 

Posté Fri 12 Mar 21 @ 11:33 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Ποιο router εχεις ? Ποσταρε εδω πως εχεις κανρι το port forwarding.
 

Posté Fri 12 Mar 21 @ 6:28 pm
djdad wrote :
Ποιο router εχεις ? Ποσταρε εδω πως εχεις κανρι το port forwarding.

TO ROUTER EINAI NOVA ZXHN H108N V2.5
Δέν μπορώ να κάνω print screen και αναγκαστικά τα έκανα αντιγραφή όπως είναι.
Ξαναλέω απο αλλού με άλλα router φυσικά με ακούνε , κι εγω που μπήκα με δεδομένα απο το κινητό , πάλι ακουγόμουν κανονικά.
Αλλά μόλις μπαίνω απο το δικό μου router ναι μεν μου δείχνει το λογοτυπό μου ότι έιμαι συνδεμένος , αλλά μου γράφει OFF AIR και φυσικά δεν πατιέται το Play.
H ip μου έιναι αυτή του υπολογιστή που παίζω μουσική φυσικά.

Enable
Name
Virtual
Protocol
TCP AND UDP
WAN Host Start IP Address
WAN Host End IP Address
WAN Connection
Internet_ADSL
WAN Start Port
8000
WAN End Port
8000
Enable MAC Mapping
LAN Host IP Address
192.168.1.2
LAN Host Start Port
8000
LAN Host End Port
8000

Enable Name WAN Host Start IP Address WAN Start Port LAN Host Start Port WAN Connection Modify Delete
Protocol WAN Host End IP Address WAN End Port LAN Host End Port LAN Host Address
Υποβολή
Virtual
8000
8000
Internet_ADSL
TCP AND UDP
8000
8000
192.168.1.2

 

Posté Sat 13 Mar 21 @ 12:54 pm
Γιαννη τι συνδεση εχεις ADSL η VDSL ???
1. Δωσε static IP 192.168.1.50 και οχι 192.168.1.2 !!
2. αλλαξε παλι την IP στις ρυθμισεις
3. αν εχεις ADSL δεν πειραζεις τιποτα στο σημειο που λεει ADSL , αν εχεις VDSL , κανεις κλικ και το αλλαζεις
4 . ανοιξε σε ενα browser και πατα canyouseeme και μετα την πορτα 8000 , αν εισαι οκ θα σου απαντηση enable
 

Posté Sat 13 Mar 21 @ 3:25 pm
INFRAGUARD wrote :
Γιαννη τι συνδεση εχεις ADSL η VDSL ???
1. Δωσε static IP 192.168.1.50 και οχι 192.168.1.2 !!
2. αλλαξε παλι την IP στις ρυθμισεις
3. αν εχεις ADSL δεν πειραζεις τιποτα στο σημειο που λεει ADSL , αν εχεις VDSL , κανεις κλικ και το αλλαζεις
4 . ανοιξε σε ενα browser και πατα canyouseeme και μετα την πορτα 8000 , αν εισαι οκ θα σου απαντηση enable

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απαντησή σου.
1) & 2) Η static ip που μου δίνεις δεν δουλεύει καν , ενώ η ip που έχω βάλει και είναι του υπολογιστή που πάιζω δουλεύει μια χαρά , εκτός router μου.
3) adsl εχω και δεν εχω πειράξει τίποτα σε αυτό το κομμάτι.
4) Το canyouseeme μου δείχνει την πόρτα 8000 κλειστή , ενώ όμως δεν ισχύει γιατί όπως είπα εκτός router μου δουλεύει κανονικά , και άλλα site ελέγχου port την 8000 μου την δείχνουν ανοικτή.
 

Posté Sat 13 Mar 21 @ 5:06 pm
Γιάννη ο λόγος που σου είπα να βάλεις 192.168.1.50 είναι γιατί αν εσύ δώσεις static IP 192.168.1.2,
Το Router δεν το ξέρει, οπότε αν συνδεθεί άλλη συσκευή laptop κινητό το Router μπορεί να δώσει στη επόμενη συσκευή που θέλει να συνδεθεί την 192.168.1.2 οπότε έτσι θα έχεις πρόβλημα
Το ότι δεν σου δίνει ανοιχτή την πόρτα τo προγράμματα κι κάτι κάνεις λάθος
Και κάτι τελευταίο η συνδεση σου είναι forthnet?

 

Posté Sat 13 Mar 21 @ 6:03 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Οδηγίες υπάρχουν εδώ https://portforward.com/zte/zxhn-h108n/v25-nova/
Eισαι σίγουρος ότι το Local IP του υπολοσιστή σου είναι 192.168.1.2 ?
Αν δεν δουλεύει, ίσως χρειάζεται κάποιο exception στο firewall
 

Posté Mon 15 Mar 21 @ 1:51 pm
djdad wrote :
Οδηγίες υπάρχουν εδώ https://portforward.com/zte/zxhn-h108n/v25-nova/
Eισαι σίγουρος ότι το Local IP του υπολοσιστή σου είναι 192.168.1.2 ?
Αν δεν δουλεύει, ίσως χρειάζεται κάποιο exception στο firewall

Kαλησπέρα Μπάμπη.
Ναι η ip του υπολογιστή που παίζω μουσική , είναι αυτή , την έχω τσεκάρει σίγουρα.
Η ip του υπολογίστή που παίζω μουσική , είναι πάντα η ίδια το έχω καρατσεκάρει επίτηδες , και το τσεκάρω πάντα πρίν αρχίσω να παίζω μουσική.
Και πράγματι εκτός router μου εκπέμπω και ακούγομαι κανονικότατα.
Μόνο αν συνδεθώ για παράδειγμα απο άλλον υπολογίστή στο σπίτι μου εντός router μου τότε μου βγάζει OFF AIR.
Δηλαδή με οποιαδήποτε σύνδεση εκτός router μου , είναι όλα εντάξει.
Με Ακούνε κανονικά , απο άλλα σπίτια , και εγώ με το κινητό , αλλά με σύνδεση με δεδομένα με ακούω κανονικά.
Όμως αν συνδεθώ στο router μου απο τον άλλον υπολογιστή μου , μου βγάζει OFF AIR.
Από το link που μου έστειλες έκανα τις ρυθμίσεις.
Και κάτι τελευταίο .
Κάποιοι απο άλλα σπίτια μου είπανε μεν οτι με ακούνε , αλλά ωστόσο μου είπαν επίσης ότι κάθε τόσο τους εγραφε offair και κάνανε ανανέωση για να με ξανακούσουν.

 

Posté Wed 17 Mar 21 @ 12:40 pm
INFRAGUARD wrote :
Γιάννη ο λόγος που σου είπα να βάλεις 192.168.1.50 είναι γιατί αν εσύ δώσεις static IP 192.168.1.2,
Το Router δεν το ξέρει, οπότε αν συνδεθεί άλλη συσκευή laptop κινητό το Router μπορεί να δώσει στη επόμενη συσκευή που θέλει να συνδεθεί την 192.168.1.2 οπότε έτσι θα έχεις πρόβλημα
Το ότι δεν σου δίνει ανοιχτή την πόρτα τo προγράμματα κι κάτι κάνεις λάθος
Και κάτι τελευταίο η συνδεση σου είναι forthnet?
Καλησπέρα.
Ξεκινώντας απο το τελευταίο , ναι η συνδεσή μου είναι Nova δηλαδή Forthnet.
Nova είναι το router και έχω κάνει τίς ρυθμίσεις κανονικά όπως είπα και στον Μπάμπη.
Το θέμα όπως λεώ είναι ότι με ακούνε εκτός router μου , από άλλα σπίτια , κι εγώ με το κινητό με σύνδεση δεδομένων.
Επίσης η ip του υπολογίστή που παίζω μουσική , είναι πάντα η ίδια το έχω καρατσεκάρει επίτηδες , και το τσεκάρω πάντα πρίν αρχίσω να παίζω μουσική.




 

Posté Wed 17 Mar 21 @ 12:47 pm
Το όλο θέμα είναι καθαρά θέμα router.
Δοκίμασε στον υπολογιστή σου να αλλάξεις τους DNS Servers (λογικά από το DHCP έχει πάρει σαν DNS την IP του router) και δώσε τους Google Public DNS, δηλαδή 8.8.8.8 primary και 8.8.4.4 secondary
Δες αν τώρα δουλεύει...

Αν δουλεύει πες μου να σου εξηγήσω γιατί, αλλά και πως μπορείς να το "διορθώσεις" για όλο σου το δίκτυο
 

Posté Wed 17 Mar 21 @ 5:45 pm


(Les anciens sujets et forums sont automatiquement fermés)