Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Vdj settings ερωτησεις... - Page: 1
Το συστημα μου:
laptop:
Intel Core i7-7700HQ 2.8 GHz
16 GB - DDR4
On-board graphics adapter model Intel HD Graphics 630
Discrete graphics adapter model NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti

Με κονσολα Pioneer DDJ-RX

1) Ειδα ενα τυπο στο youtube να προτεινει καποιες ρυθμισεις για το vdj : https://www.youtube.com/watch?v=iDr4m9P9nT4
Προς το τελος λοιπον αναφερει για τα experimentalBeatAnalyzer, experimentalSkinEngine & experimentalWaveColors. Δεν εχω καταλαβει σε τι ακριβως μπορει να βοηθησει αν τα βαλουμε στο "yes" , αλλα το βασικοτερο ειναι να μου πειτε που πρεπει να ειναι στο δικο μου συστημα.
Εγω χωρις να πειραξω τιποτα στα settings τα βρηκα ετσι:



2) Στην παραπανω φωτο αν δειτε εχω επιλεγμενα 3 FX για το καθε deck. Πως μπορω αυτα τα FX να τα κανω save στο FX bank 1 της κονσολας και στο FX bank 2 να βαλω καποια αλλα ? (στο support-hardware-manual της RX δεν αναφερονται καθολου τα συγκεκριμενα κουμπια)
Παρακατω δινω την φωτο απο την κονσολα και αλλες 2 φωτο που ισως βοηθησουν...

υ.γ. : μηπως στο pluginBanks απλα γραφω αυτα που θελω με την σειρα ?



 

Posté Fri 16 Apr 21 @ 11:37 pm
Οι ρυθμίσεις experimental στο VirtualDJ είναι εναλλακτικοί αλγόριθμοι για την βελτίωση του προγράμματος. Είναι δηλαδή δοκιμαστικοί διαφορετικοί τρόποι για να γίνει κάτι και μας βοηθούν στο να δούμε ποιός από τους δύο αλγόριθμους δουλεύει καλύτερα.
Οπότε απλά δοκίμασε να δεις τι βολεύει εσένα.

Για τα κουμπιά FX ASSIGN θα πρέπει να κάνεις remapping.
Κατ αρχήν έχεις δίκιο δεν αναφέρονται στο manual και αυτό θα διορθωθεί σύντομα.
Πάντως η λειτουργία τους είναι να κάνουν copy τα effects από το ένα deck στο άλλο.

Για να χρησιμοποιήσεις τα Effect banks βάλε τις εξής εντολές στα κουμπιά
FX1_ASSIGN:
effect_bank_load 1

FX2_ASSIGN:
effect_bank_load 2

SHIFT_FX1_ASSIGN:
effect_bank_save 1

SHIFT_FX2_ASSIGN:
effect_bank_save 2


Πατώντας SHIFT+ το κουμπί αποθηκεύεις τα επιλεγμένα effects σε ένα bank
Πατώντας το κουμπί ανακαλείς την bank.
 

Posté Sat 17 Apr 21 @ 1:56 pm
Το remapping εγινε με επιτυχια, αλλα τα φωτακια led των FX ASSIGN (1 & 2) δεν αναβουν πλεον καθολου.
Τι πρεπει να κανω για να αναβει καθε φορα το κουμπι που ειναι επιλεγμενο?
Γιατι τωρα πρεπει να κοιταω στην οθονη για να βλεπω ποιο fx bank εχω στο καθε deck...
 

Posté Sun 18 Apr 21 @ 11:44 pm
Βρες το LED_FX1_ASSIGN άλλαξε το σε
effect_bank_load 1


Αντίστοιχα και το 2
 

Posté Mon 19 Apr 21 @ 7:06 am
Δεν το βρισκω.
Και στο search αν γραψω "fx1" μου βγαζει αυτα στην φωτο απο κατω.
Αντιστοιχα αποτελεσματα εχω και για το "FX2"

 

Posté Mon 19 Apr 21 @ 1:07 pm
Όταν κάνεις αναζήτηση σου δείχνει μόνο τα κλειδιά που έχουν προγραμματισμό.
Χρησιμοποίησε το Drop Down Box δίπλα από τη λίστα (εκεί που γράφει KEY)
 

Posté Mon 19 Apr 21 @ 1:15 pm
Το εκανα αλλα παλι δεν αναβουν τα led

 

Posté Mon 19 Apr 21 @ 4:42 pm
Κάνε μου μια χάρη...
Αν αντί για "effect_bank_load 1" γράψεις "blink" το led αναβοσβήνει;
 

Posté Mon 19 Apr 21 @ 5:23 pm
ΝΑΙ
 

Posté Mon 19 Apr 21 @ 5:59 pm
Δοκίμασε τότε αυτό:
effect_bank_load 1 ? on : off
 

Posté Mon 19 Apr 21 @ 6:11 pm
Ουτε ετσι αναβουν τα led.

υ.γ : αυτο το "......? on : off" δεν το πολυκαταλαβαινω με την εννοια οτι τα fx1 & fx2 οταν αναβει το ενα πρεπει να σβησει το αλλο και παντα καποιο απο τα 2 bank πρεπει να ειναι αναμενο.
Ετσι π.χ αν πατησω το fx1 δυο φορες δεν θα πρεπει να αναβοσβησει αλλα να μενει αναμενο οσες φορες και να το παταω μεχρι να πατησω το fx 2 και να αναψει-γυρισει στο bank 2 (λεω εγω τωρα...)
 

Posté Mon 19 Apr 21 @ 6:18 pm
Κάνε μου μια χάρη (γιατί κάτι θυμήθηκα τώρα)
1) Άνοιξε τις ρυθμίσεις και βρες την ρύθμιση "pluginBanks"
2) Σβήσε ότι γράφει
3) Κάνε επανεκκίνηση το πρόγραμμα
4) Αποθήκευσε ξανά 2 νέα banks (πατώντας SHIFT+FX1, SHIFT+FX2)

Τώρα δουλεύει το led ? (με κώδικα "effect_bank_load 1" και "effect_bank load 2" αντίστοιχα)

Υ.Γ.: Το "? on : off" δεν ελέγχει άμεσα το led. Βασικά το script έχει την έννοια "είναι αληθές οτι έχω γράψει πριν το ερωτηματικό; Τότε ΟΝ αλλιώς OFF"
Κανονικά αυτό δεν χρειάζεται σε τόσο απλές περιπτώσεις εντολών όπως τo effect_bank_load 1, αλλά είπα να το δοκιμάσεις μήπως υπήρχε κανένα bug.
 

Posté Mon 19 Apr 21 @ 7:06 pm
Αυτό που θυμήθηκα είναι αυτό το thread:
https://www.virtualdj.com/forums/240469/Greek_Forum/script.html

Κι εδώ υπήρξε κάποιο μπλέξιμο με την εντολή effect_bank_load 1 (δεν επέστρεφε true όταν έπρεπε) και το πρόβλημα λύθηκε με το σβήσιμο της ρύθμισης και την νέα αποθήκευση των banks
 

Posté Mon 19 Apr 21 @ 7:08 pm
Ουτε τωρα αναβουν...μουλαρωσανε
 

Posté Mon 19 Apr 21 @ 7:15 pm
Επισης εκανα στις ρυθμισεις το mapping της RX σε factory default και παλι δεν αναβουν τα led ενω θα επρεπε
 

Posté Mon 19 Apr 21 @ 7:36 pm
Μηπως και βοηθησω...
Εκανα στο mapping factory default
Εσβησα και οτι ειχε στο "pluginBanks"
Εκλεισα το vdj και ξανα ανοιγμα...
Τωρα αναβει ΜΟΝΟ το fx2 (led) οταν το παταω

Παρατηρησα κατι ομως και στο λεω, οτι πριν ανοιξω το θεμα εδω στο φορουμ, αν πατουσα Shift & Fx1 ΔΕΝ μου εκανε save τα 3 εφφε που ειχα επιλεγμενα. Δηλαδη η κονσολα ειχε ας πουμε 2 bank προεπιλεγμενα, και αν εγω πατουσα ενα απο τα δυο οκ αναβανε και τα led αλλα ηταν παντα 2 συγκεκριμενα bank. Αν ομως απο το vdj αλλαζα με το ποντικι οποιοδηποτε effe, τοτε εσβηνε και το led (λογικο αφου δεν ηταν μερος του Bank)

Εννοειτε δεν ειχα πειραξει τιποτα στο mapping πριν ανοιξω το θεμα εδω (εκτος απο το κουμπι "tag track" που απλα εσβησα το action για να μην ανοιγει καθε φορα που το πατουσα κατα λαθος τα info του τραγουδιου)

Τωρα ομως μετα απο τις παραπανω δοκιμες αν γυρισω σε factory default ΔΕΝ ειναι το ιδιο με το "προηγουμενο factory default" που ειχα πριν τις δοκιμες.
Δηλαδη :
1) Πλεον αναβει ΜΟΝΟ το fx2 led
2) Shift & FX1 και Shift & FX2 κανουν πλεον save bank (ενω δεν εκαναν)
 

Posté Mon 19 Apr 21 @ 11:55 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Tα SHIFT+FX1/2_ASSIGN έχω την εντύπωση πως είναι τα keys με όνομα FX3_ASSIGN και FX4_ASSIGN αντίστοιχα

Άρα πρέπει...
FX1_ASSIGN :
effect_bank_load 1


FX2_ASSIGN:
effect_bank_load 2


FX3_ASSIGN (βρες το από την λίστα στο drop-down):
effect_bank_save 1


FX4_ASSIGN (βρες το από την λίστα στο drop-down):
effect_bank_save 2


και σβήνεις τα action από τα keys με όνομα..
SHIFT_FX1_ASSIGN, SHIFT_FX2_ASSIGN, και όλα τα LED_FXx_ASSIGN

Επίσης - και για αποφυγή παρανοήσεων - όταν κάνεις Save (SHIFT+ FX ASSIGN), στο Bank αποθηκεύονται τα Effect που έχεις επιλεγμένα στο Deck το οποίο καλείται όταν πατάς τον συνδυασμό κουμπιών. Δλδ, αν επιλέξεις 3 Effect στο Deck 1, αν πατήσεις SHIFT+FX ASSIGN από την κονσόλα σου στο Deck 2, τότε στο Bank θα αποθηκευτόυν τα Effect που έχεις επιλέξει στο Deck 2.
 

Posté Tue 20 Apr 21 @ 4:22 am
Εχει ενδιαφερον αυτο....

DJDAD εκανα factory default στο mapping, και οι ρυθμισεις ειναι by default ακριβως οπως μου τις ειπες, αρα δεν χρειαστηκε να κανω κατι.

Αλλα, τα led δεν αναβουν.

(τωρα ξεκιναει το περιεργο...)

Τοτε λοιπον εσβησα οτι ειχε στο pluginBanks" (οπως μου ειχε πει ο PHANTOMDEEJAY)
Οταν λοιπον παταω "x" για να σβησουν τα "pluginBanks" η γραμμη δεν ειναι κενη αλλα πλεον γραφει "Echo,Flanger,Reverb|Cut,Distortion,Wahwah" .
Οποτε τι εγινε : στο "pluginBank" σβηστηκαν οι επιλογες που ειχα εγω, και αυτοματος φορτωθηκαν οι επιλογες που εχει by default.
Οταν λοιπον το "pluginBank" εχει τα default εφφε τα led αναβουν κανονικα.
Αλλα με το που αλλαξω εστω και ενα εφφε απο τα τρια του bank τοτε το συγκεκριμενο led σβηνει και δεν ξανααναβει. Και save να κανω (SHIFT_FX1_ASSIGN, SHIFT_FX2_ASSIGN) τα led δεν αναβουν.

Αρα δηλαδη τι : για να αναβουν τα led πρεπει να εχω με το ζορι τα 2 bank που θελει αυτο ?
bank 1: Echo,Flanger,Reverb
bank 2: Cut,Distortion,Wahwah


 

Posté Tue 20 Apr 21 @ 11:09 am
Τελικα δεν υπαρχει τροπος να αναβουν τα led fx bank (1&2) με effect της επιλογης μας ?
 

Posté Fri 23 Apr 21 @ 11:20 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Δοκίμασε το εξής.
Στο σκιν διάλεξε 2 Custom buttons και βάλε τις εντολές
effect_bank_save 1
και
effect_bank_save 2
αντίστοιχα.
Ξεκινώντας από τα default Effects, αλλάξε κάποιο από αυτά από το σκιν.
Χρησιμοποίησε τo 1ο Custom button (effect_bank_save 1) αντί τον συνδυασμό από τον controller για να σώσεις την αλλαγή στο Bank 1.
Χρησιμοποίησε τωρα το FX ASSIGN και δες αν τα λαμπακια ανάβουν κάθε φορά που επιλέγεις την μία Bank ή την άλλη.
Αυτο το τεστ είναι για να δούμε αν τα λαμπακια δουλεύουν κανονικά και το προβλημα είναι στον SHIFT συνδυασμό.
 

Posté Fri 23 Apr 21 @ 11:31 am
80%