Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet cues points κ.α.
Καλησπέρα.Εγκατέστησα το virtual dj στο νεο μου υπολογιστή.Μετέφερα μουσική και απο το c:users\user\appdata\local\virtualdj μετέφερα όλο το φάκελο.Ο παλιός υπολογιστής δεν αποθήκευε τo database.xml στα έγγραφα,αλλά στον δισκο που είχα την μουσική.Στον παλιο υπολογιστή είχα λίστες στις οποίες είχα τραγούδια με cues και άλλες πληροφορίες.Οι λίστες μετφέρθηκαν στον νέο υπολογιστή και μετά το analyze "ζωντάνεψαν"οι λίστες.Βρήκαν τον προορισμό.Αυτά που δεν βρέθηκαν είναι τα cues που είχα τοποθετήσει.Έκανα απεγκατάσταση το virtual και το εγκατέστησα ξανά.Τα cues όμως δεν επανήλθαν.Παρατήρησα επίσης οτι στον παλιό υπολογιστή δεν είχα ενεργοποιήσει το one drive και επίσης ούτε στον νέο.
Παρακαλώ όποιος έχει γνώσεις πάνω στο θέμα,θα τον παρακαλούσα να μου απαντήσει.Ευχαριστώ πολύ.
 

Posté Mon 11 Dec 23 @ 11:39 pm
Τα τραγούδια σου που είναι τώρα;
Αν είναι στον εξωτερικό δίσκο, τότε θα έπρεπε να δει και τα cues.
Τα cues αποθηκεύονται στην database
Kάθε δίσκος έχει την δική του database, και χωρίς να ξέρουμε τι κάνουμε ή χωρίς να μας ζητηθεί από την τεχνική υποστήριξη, ΔΕΝ αντιγράφουμε ποτέ την database ενός δίσκου σε άλλο δίσκο.
 

Posté Tue 12 Dec 23 @ 6:53 am
Είναι στον εσωτερικό δίσκο του laptop.Μετά απο μια καλή προσπάθεια,τελικά κατάφερα να επαναφέρω τα cues.Ευχαριστώ.
 

Posté Tue 12 Dec 23 @ 10:33 am
Λοιπόν,νόμιζα οτι το διόρθωσα αλλά,υπάρχουν τραγούδια στις playlist που έχουν την παλιά διαδρομή(π.χ. F:.....) ,απο τον παλιό δίσκο.Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να φαίνονται σαν χαμένα στο νέο λάπτοπ.Υπ'όψιν,στο νέο λαπτοπ,όλη η μουσική είναι στον τόμο C: και δεν έχω partition.
 

Posté Tue 12 Dec 23 @ 7:53 pm
Ο πιο εύκολος τρόπος είναι να κάνει ένα backup την database, τις playlist κτλ στο παλιό μηχάνημα μέσα από το VirtualDJ και μετά να κάνεις restore στο καινούργιο.

Διαφορετικά, αφού άλλαξες την θέση των κομματιών θα πρέπει να κάνεις μαζικό edit και τις playlist (που είναι φυσικό να μην ξέρουν οτι τα τραγούδια σου μετακόμισαν)
 

Posté Tue 12 Dec 23 @ 9:20 pm

Εδω μαλλον εντοπιζω το προβλημα.
 

Posté Wed 13 Dec 23 @ 6:35 am
Έκανες αυτό που σου είπα;

Και το χειρότερο απ' οτι βλέπω είναι οτι δεν έκανες απλά μια μετακόμιση των αρχείων από τον ένα δίσκο στον άλλο, αλλά άλλαξες και την δομή των φακέλων.

Πως θες το πρόγραμμα να ξέρει που βρίσκεται πλέον το αρχείο;
 

Posté Wed 13 Dec 23 @ 6:57 am
Αυτό που έκνα είναι οτι έχω και έναν εξωτερικό δίσκο όπου κρατάω back up την μουσική.Απο εκεί πήρα την μουσική και την τοποθέτησα στο νέο λάπτοπ και όχι απο τον δίσκο του παλιού υπολογιστή.Γι αυτό και αυτές οι αλλαγές.Τώρα κάθε φορά που κάνω επανεντοπισμό τραγουδιού,μου βρίσκει το τραγούδι αλλά όχι τα cues.
 

Posté Wed 13 Dec 23 @ 8:04 am
Καλή χρονιά σε όλους.Επανέρχομαι με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω.Υπάρχει κάποιος που μετέφερε το virtual dj απο υπολογιστή με windows 10 σε laptop με windows 11 και να μην αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα με της λιστες που είχε φτιάξει;; Δηλαδή να λειτούργησαν τα cues που είχε κτλ;;;;
 

Posté Wed 10 Jan 24 @ 11:46 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
αλλο τα cues αλλο οι λιστες.. τα cues ειναι στο εκαστοτε τρακ, η λιστα που περιλαμβανει το τρακ εχει και τα cues
 

Posté Wed 10 Jan 24 @ 10:23 pm
Σε γενικές γραμμές, ναι υπάρχουν πολλοί χρήστες που έκαναν αυτό που λες χωρίς κανένα πρόβλημα.

Πολλά όμως εξαρτώνται από το ΠΟΥ είναι αποθηκευμένη η μουσική σου, και από το αν απλά κάνεις αναβάθμιση ενός υπολογιστή από Windows 10 σε 11 ή αν ταυτόχρονα "πας" και σε καινούργιο υπολογιστή.
 

Posté Thu 11 Jan 24 @ 7:50 am
Θα προσπαθήσω να θέσω μερικά θέματα όσο πιο ευγενικά μπορώ:

Προσπάθησες να μεταφέρεις αρχεία και λίστες από ένα υπολογιστή σε ένα άλλο, κάνοντας στην ουσία ότι σου κατέβαινε στο κεφάλι. Στη συνέχεια, παρότι προσπαθήσαμε να σου δώσουμε κάποιες λύσεις, τις αγνόησες και έκανες πάλι οτι σου ερχότανε.

Και τώρα ρωτάς αν το έχει κάνει κάποιος με επιτυχία..

Ακόμα και στην πιο "δύσκολη" περίπτωση (μετάβαση σε νέο υπολογιστή ενώ τα αρχεία αρχικά βρίσκονται στον δίσκο C του παλιού υπολογιστή), αν ακολουθήσεις κάποιους απλούς κανόνες και οδηγίες η μετάβαση γίνεται εύκολα και με επιτυχία.

Επειδή το στυλ μου δεν είναι να νουθετώ, αλλά να βοηθάω, θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω μερικά πράγματα:

Τόσο η database όσο και οι λίστες σου, αποθηκεύουν την διαδρομή του αρχείου σαν "κλειδί" για να βρίσκουν το αρχείο.
Για παράδειγμα, το τραγούδι που έβαλες screenshot, θα αποθηκευτεί σε μια playlist (και σε ένα ιστορικό) σαν
E:\1.ΕΛΛΗΝΙΚΑ\7. ΤΣΙΦΤΕΤΕΛΕ ελληνικα\Χριστινα Σαλτη-Fyge.mp3
Όσο το πρόγραμμα μπορεί να βρει το αρχείο εκεί, τα cue points και οι λίστες θα δουλεύουν άψογα.
Πήγες στον καινούργιο υπολογιστή, και για κάποιο λόγο αντί να βάλεις το τραγούδι στην ίδια θέση, το πήγες στο F:\1.ΕΛΛΗΝΙΚΑ\1Β-MUST\6.σκυλοποπ\Χριστινα Σαλτη-Fyge.mp3

Σε ρώτησα πιο πάνω, πως περιμένεις πλέον το πρόγραμμα να ξέρει που βρίσκεται το αρχείο αφού "μετακόμισε" ;

Όταν εσύ φορτώνεις τα κομμάτια της λίστας σου, η λίστα λέει πήγαινε "Μπουμπουλίνας 5, στον 3ο όροφο, κουδούνι Σάλτη"
Αλλά το κομμάτι πλέον είναι "Κολοκοτρώνη 12, στον 2ο όροφο, κουδούνι Σάλτη"

Απο εκεί ξεκινάνε όλα σου τα προβλήματα. Αντί να αντιγράψεις τα πάντα "αυτούσια" από τον ένα υπολογιστή στον άλλο, εσύ επέλεξες να κάνεις αναδόμηση των αρχείων κατά την μεταφορά.
Και αυτό είναι που σου δημιουργεί πρόβλημα. Όχι η μεταφορά σε νέο υπολογιστή, ή αν το ο νέος υπολογιστής τρέχει Windows 11 αντί για Windows 10.
 

Posté Thu 11 Jan 24 @ 8:12 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
η βασικη ερωτηση ομως ειναι η εξης... τελικα η Χριστινα Σαλτη ειναι σκυλοποπ η τσιφτετελε?? :p
 

Posté Thu 11 Jan 24 @ 12:31 pm
PhantomDeejay wrote :
Θα προσπαθήσω να θέσω μερικά θέματα όσο πιο ευγενικά μπορώ:

Προσπάθησες να μεταφέρεις αρχεία και λίστες από ένα υπολογιστή σε ένα άλλο, κάνοντας στην ουσία ότι σου κατέβαινε στο κεφάλι. Στη συνέχεια, παρότι προσπαθήσαμε να σου δώσουμε κάποιες λύσεις, τις αγνόησες και έκανες πάλι οτι σου ερχότανε.

Και τώρα ρωτάς αν το έχει κάνει κάποιος με επιτυχία..

Ακόμα και στην πιο "δύσκολη" περίπτωση (μετάβαση σε νέο υπολογιστή ενώ τα αρχεία αρχικά βρίσκονται στον δίσκο C του παλιού υπολογιστή), αν ακολουθήσεις κάποιους απλούς κανόνες και οδηγίες η μετάβαση γίνεται εύκολα και με επιτυχία.

Επειδή το στυλ μου δεν είναι να νουθετώ, αλλά να βοηθάω, θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω μερικά πράγματα:

Τόσο η database όσο και οι λίστες σου, αποθηκεύουν την διαδρομή του αρχείου σαν "κλειδί" για να βρίσκουν το αρχείο.
Για παράδειγμα, το τραγούδι που έβαλες screenshot, θα αποθηκευτεί σε μια playlist (και σε ένα ιστορικό) σαν
E:\1.ΕΛΛΗΝΙΚΑ\7. ΤΣΙΦΤΕΤΕΛΕ ελληνικα\Χριστινα Σαλτη-Fyge.mp3
Όσο το πρόγραμμα μπορεί να βρει το αρχείο εκεί, τα cue points και οι λίστες θα δουλεύουν άψογα.
Πήγες στον καινούργιο υπολογιστή, και για κάποιο λόγο αντί να βάλεις το τραγούδι στην ίδια θέση, το πήγες στο F:\1.ΕΛΛΗΝΙΚΑ\1Β-MUST\6.σκυλοποπ\Χριστινα Σαλτη-Fyge.mp3

Σε ρώτησα πιο πάνω, πως περιμένεις πλέον το πρόγραμμα να ξέρει που βρίσκεται το αρχείο αφού "μετακόμισε" ;

Όταν εσύ φορτώνεις τα κομμάτια της λίστας σου, η λίστα λέει πήγαινε "Μπουμπουλίνας 5, στον 3ο όροφο, κουδούνι Σάλτη"
Αλλά το κομμάτι πλέον είναι "Κολοκοτρώνη 12, στον 2ο όροφο, κουδούνι Σάλτη"

Απο εκεί ξεκινάνε όλα σου τα προβλήματα. Αντί να αντιγράψεις τα πάντα "αυτούσια" από τον ένα υπολογιστή στον άλλο, εσύ επέλεξες να κάνεις αναδόμηση των αρχείων κατά την μεταφορά.
Και αυτό είναι που σου δημιουργεί πρόβλημα. Όχι η μεταφορά σε νέο υπολογιστή, ή αν το ο νέος υπολογιστής τρέχει Windows 11 αντί για Windows 10.


Καλησπέρα,καλή χρονιά.Μόλις τώρα διάβασα αυτά που μου έγραψες.Έκανα άλλη μια προσπάθεια και πάλι όμως δεν τα κατάφερα.Για να σας κατατοπίσω,αυτή τη φορά έβγαλα τον ssd δίσκο που αποθήκευα την μουσική μου και την πέρασα όπως ήταν στην τοποθεσία c: του νέου μου laptop.Έκανα copy paste μέσα απο το virtual dj όλη την database στο νέο laptop .Δεν βρίσκει ούτε τα τραγούδια απο της λίστες (μου βγάζει ένα κοκκινο χ πάνω σε κάθε τραγούδι).όταν κάνω relocate missing file ,το βρίσκει αλλά δεν περιέχει τα cues.Αυτά που λες μου συμβαίνουν,την ωρα που πρέπει να σκέφτομαι να ετοιμάσω της λίστες μου για να παίξω σε κανα μαγαζί.....Σου ανοίγω και any desk αν θέλεις να βοηθήσεις.
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 5:12 pm
PANOSV wrote :
η βασικη ερωτηση ομως ειναι η εξης... τελικα η Χριστινα Σαλτη ειναι σκυλοποπ η τσιφτετελε?? :p

ΧΑΧΑΧΑΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΑΑΧΑ.....'Αντε ντε..

 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 5:14 pm