Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Backup Your Music
Πως κρατάτε αντίγραφο ασφαλείας για την μουσική σας?

Εγώ:

Μουσική στο "Βασικό Dj Laptop" / Ακριβές αντίγραφο στο 2ο Laptop / αντίγραφο σε εξωτερικό δίσκο που είναι στο σπίτι / αντίγραφο σε 2ο δίσκο που είναι εκτός σπιτιού(άλλο συγγενικό σπίτι)
 

Posté Wed 07 Feb 24 @ 11:21 pm
Κάποτε τα έκανα αυτά.

Πλέον έχω όλη μου την μουσική στο Dropbox.
Και από το Dropbox συγχρονίζουν 4 υπολογιστές στον τοπικό τους δίσκο.
Οπότε τα αρχεία υπάρχουν συνολικά σε 5 μέρη. (4 υπολογιστές + το cloud)
 

Posté Thu 08 Feb 24 @ 3:16 am
Το Dropbox (επειδή δεν ξέρω) είναι με συνδρομή μηνιαία για κάποια GB/TB ;

Στο θέμα Cloud Services έχω ασχοληθεί μόνο με το Google Drive μόνο για φωτογραφίες με τον στανταρ αποθηκευτικό χώρο.
 

Posté Thu 08 Feb 24 @ 9:11 am
Ναι είναι συνδρομητικό.
Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με το Google Drive αντί για Dropbox όπου αν θες έξτρα χώρο πληρώνεις μια συνδρομή.

Προσωπικά πληρώνω χονδρικά 10 ευρώ το μήνα (120 ευρώ το χρόνο) για 2TB αποθήκευση.
Προσωπικά το θεωρώ ασήμαντο πόσο για τις ευκολίες που προσφέρει (π.χ. πέρα από Backup την δυνατότητα να στείλεις ένα λινκ για να κατεβάσει κάποιος κάποιο αρχείο που είναι ήδη στο cloud.)
 

Posté Thu 08 Feb 24 @ 11:29 am
PhantomDeejay wrote :
Ναι είναι συνδρομητικό.
Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με το Google Drive αντί για Dropbox όπου αν θες έξτρα χώρο πληρώνεις μια συνδρομή.

Προσωπικά πληρώνω χονδρικά 10 ευρώ το μήνα (120 ευρώ το χρόνο) για 2TB αποθήκευση.
Προσωπικά το θεωρώ ασήμαντο πόσο για τις ευκολίες που προσφέρει (π.χ. πέρα από Backup την δυνατότητα να στείλεις ένα λινκ για να κατεβάσει κάποιος κάποιο αρχείο που είναι ήδη στο cloud.)


Το μόνο παρατράγουδο που είχα με το Google Drive, ήταν πως όταν ήθελα να κατεβάσω έναν αριθμό αρχείων, μου τα έκανε πρώτα Zip,αλλά 70-80% των περιπτώσεων το κατέβασμα σταματούσε και φτου και απ'την αρχή.

(Δεν ξέρω τι έφταιγε, δεν ασχολήθηκα περισσότερο)

Θα κάνω μια δοκιμή το Dropbox (λογικά θα έχει κάποια free με λιγότερο χώρο) και θα επανέλθω🤓

 

Posté Thu 08 Feb 24 @ 12:25 pm
Το Dropbox είναι σούπερ. Μου το είχε προτείνει κι εμένα ο φαντομάς και από τότε σώθηκα. Αυτόματο back up παντού χωρίς κόπο και χρόνο. Ουτε να χρειάζεται να θυμάσαι που έκανες τι. Κατεβάζεις όπου βρεθείς απ οποία συσκευή έχεις εκείνη την ώρα, tablet,smartphone laptop και έτοιμος!. Μάλιστα αν είσαι με windows μπορείς να συγχρονίζεις και τις ρυθμίσεις/playlists/history και ότι άλλο σε ενδιαφέρει από το πρόγραμμα αυτόματα και στο back up laptop. (Μου το είχε στήσει ο Γιώργος κι αυτό). Δυστυχώς στο mac δεν κατάφερα να βρω τρόπο. Εν τελεί το ποσό για το Dropbox είναι αστείο μπροστά στην ξεγνοιασιά και την ασφάλεια που παρέχει για μένα
 

Posté Thu 08 Feb 24 @ 3:15 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
αν βρεθει καποια λυση για το μακ θα το χρησιμοποιησω και γω...
 

Posté Sun 11 Feb 24 @ 10:05 pm
Εγω παλι, κανω κατι αλλο και δεν κοστιζει τιποτα :p
Εκανα τα παντα virtual folders και ο σκληρος δισκος ειναι πολυ απλοποιημενος και "τακτοποιημενος" του στυλ : φακελος: 2024....με λιγους υποφακελους 01, 02, 03... σε οτι νεο περναω. Το που θα τοποθετησω τα νεα τραγουδια στις λιστες μου ειναι ανεξαρτητο με τον σκληρο, + οτι μπορω να εχω το ιδιο αρχειο ταυτοχρονα σε πολλους virtual folders.
Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι αντιγραφω στο τελος της βραδιας τον φακελο virtualDj σε ενα στικακι για την οποια αλλαγη εχει γινει μεσα στην βραδια, για να μπορω μετα στο σπιτι να συνεχισω απο εκει που σταματησα, και τουμπαλιν.
Σε οσους συναδελφους εχω δει παντος, ολοι δουλευουν με browser λιστες απο τον σκληρο κατευθειαν, ειτε ειναι virtual dj, ειτε serato κτλ...και μου κανει εντυπωση.
Εγω παντος τους virtual folders τους εχω απο την πρωτη μερα στο virtual dj , ερχομενος απο το BPM της Alcatech (εποχη 2005-2006) που δουλευε ετσι και με ειχε βολεψει πραγματικα.
 

Posté Mon 12 Feb 24 @ 11:59 am
Αυτό που λες έχει περισσότερο να κάνει με συγχρονισμό μεταξύ 2 υπολογιστών (σταθερός / laptop) παρά με backup.
Το οτι η μουσική υπάρχει σε 2 υπολογιστές είναι ένα backup, ναι, και είναι το ελάχιστο δυνατό.

Ο λόγος που 2 αντίγραφα ενώ είναι μία μέθοδος backup δεν προσφέρουν "καλή" προστασία είναι οι φυσικές καταστροφές και οι κλοπές.

Ας πούμε οτι έχεις σταθερό/laptop (2 αντίγραφα).
Αν πάθει κάτι ο σταθερός η μουσική υπάρχει στο λάπτοπ. Και το αντίστροφο..

Αλλά τι συμβαίνει σε περίπτωση π.χ. που έχεις το laptop στο σπίτι και γίνεται μία κλοπή (ή μια πυρκαγιά, ή μια πλημμύρα) και "χάνεις" ταυτόχρονα και τον σταθερό και το laptop ? (π.χ. σου τα κλέβουν και τα δύο)

Γι αυτό (και πέρα από τον κόσμο του DJ-ing) χρειάζεται και η ύπαρξη 3ου backup σε διαφορετικό φυσικό χώρο.
Όταν σχεδιάζουμε και μελετούμε "ασφάλεια δεδομένων" η ύπαρξη πολλαπλών αντιγράφων σε διαφορετικά μέσα και διαφορετικούς φυσικούς χώρους που ενημερώνονται τακτικά, είναι μείζονος σημασίας. Ανάλογα με την σπουδαιότητα των δεδομένων, πράττουμε και αντίστοιχα.

Και, οκ. Αν χάσεις μερικές χιλιάδες mp3 είναι πρόβλημα, αλλά δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου.
Τα ξανακατεβάζεις σιγά σιγά και στήνεις την βιβλιοθήκη σου από την αρχή.

Αν χάσεις όμως όλες τις φωτογραφίες και βίντεο των παιδιών σου από την πρώτη στιγμή που τα αντίκρισες στο μαιευτήριο, μέχρι την πρώτη τους μέρα στο σχολείο, μέχρι την πρώτη τους θεατρική παράσταση, μέχρι την πρώτη τους νίκη στο ποδόσφαιρο (ή το τένις) και το πρώτο τους μετάλλιο;;; :P

Αυτά είναι δεδομένα υψηλής προσωπικής αξίας που δεν ανακτώνται. Και ως εκ τούτου η ύπαρξη σοβαρού και σωστού τρόπου διατήρησης αντιγράφων ασφαλείας τους είναι σημαντική.
Το cloud είναι ΜΙΑ λύση, αλλά δεν είναι η μοναδική. Τρόποι υπήρχαν και πριν το cloud, και υπάρχουν και χωρίς το cloud για όποιον δεν θέλει ή θεωρεί τα δεδομένα του πολύ ευαίσθητα για να τα ανεβάσει στο cloud.
Αλλά θέλει "μελέτη" και σχεδιασμό..

Υ.Γ.: Ούτε το cloud από μόνο του είναι λύση..
Για παράδειγμα τι γίνεται αν αύριο βαρέσει κανόνι το Dropbox (και το X/Y/Z Dropbox) ?
Θα πρέπει να υπάρχει/υπάρχουν και φυσικό/ά αντίγραφο/α εκτός cloud.

Απλά τροφή για σκέψη..
 

Posté Mon 12 Feb 24 @ 12:58 pm
Συμφωνω με οσα ειπες, εννοειτε πως 2 "αντιγραφα" δεν φτανουν. Για τον λογο αυτον εχω αλλους 2 εξωτερικους σκληρους, αρα συνολο 4. Ε τωρα αν ταυτοχρονα "χαθουν" και τα 4 θα παω να παιξω ενα λοττο και σιγουρα θα πιασω 7απλο τζακποτ.
Απλα εγω ανεφερα αυτην την λυση εναντι π.χ. του Dropbox, για τον λογο οτι οταν αλλαζω "Θεση-φακελο" σε ενα τραγουδι η' ακομα και τον τιτλο, infos κτλ... το τραγουδι δεν "τροποποιειται" στον σκληρο δισκο. Αρα το μονο που κανω και στους 4 σκληρους ειναι να προσθετω μονο τα νεοτερα τραγουδια, προσεχοντας ευλαβικα να εχω backup συνεχομενα απο την database.
Δεν ακυρωνω το cloud - dropbox αλλα αφου εχω βρει εναν πιο οικονομικο τροπο ειμαι καλα !!!
* Μου θυμιζει λιγο την ιστορια με την κορη μου...που ενω εχει πατερα dj και μπορει να της βαλει ολη την μουσικη που θελει να ακουει στο κινητο της, εκεινη προτιμησε να πληρωνει-*πληρωνω premium λογαριασμο...
 

Posté Mon 12 Feb 24 @ 11:01 pm
periptero wrote :
Ε τωρα αν ταυτοχρονα "χαθουν" και τα 4 θα παω να παιξω ενα λοττο και σιγουρα θα πιασω 7απλο τζακποτ.

Αν και οι 4 δίσκοι είναι στην ίδια τοποθεσία δεν είναι και τόσο δύσκολο (ρώτα άτομα στη Λάρισα και στο Βόλο :P) και σίγουρα μετά δεν πιάνεις 7πλο τζακποτ!

:)
 

Posté Tue 13 Feb 24 @ 8:36 am
Παίδες όσο ωραίο είναι το online backup αρχείων, πάντα κρατάτε αντίγραφα σε φυσικό δίσκο με τουλάχιστον ένα ενημερωμένο αντίγραφο εκτός της αρχικής τοποθεσίας/χώρου.

Όπως είπε και ο Phantom δεν ξέρεις ποτέ τι μπορεί να συμβεί.

Γι αυτό εγώ όπως είπα:
Βασικός υπολογιστής-εφεδρικός υπολογιστής-δίσκος στο σπίτι-δίσκος εκτός σπιτιού και λίαν συντόμως θα έχω και στο Cloud .

Ε του Π@#$%τη , αν είναι να γίνει η συντέλεια του κόσμου, το λιγότερο που θα με νοιάζει είναι η μουσική😱
 

Posté Tue 13 Feb 24 @ 8:44 pm
κι εγώ προσπαθώ να έχω τα αρχεία μουσικής σε αρκετά backup γιατί είναι δουλειά ετών

τα έχω
1 στο 1ο laptop
2 στο 2ο laptop
3 στο cloud του OneDrive
4 τα κυριότερα, και στο cloud της Google
5 σε 1 εξωτερικό σκληρό SSD που έχω μαζί μου
6-7 σε 2 εξωτερικούς HDD (το λάθος είναι ότι τους έχω και τους 2 σπίτι, πρέπει έναν να τον έχω αλλού)
8-10 τα κυριότερα όπως και στο 4, σε διάφορα stick-άκια 128GB και 256GB

και κάθε 1-2 μήνες, κάνω copy ότι καινούριο προσθέσω στο 1ο, και στα υπόλοιπα
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 2:51 pm
freemind11 wrote :
κι εγώ προσπαθώ να έχω τα αρχεία μουσικής σε αρκετά backup γιατί είναι δουλειά ετών

τα έχω
1 στο 1ο laptop
2 στο 2ο laptop
3 στο cloud του OneDrive
4 τα κυριότερα, και στο cloud της Google
5 σε 1 εξωτερικό σκληρό SSD που έχω μαζί μου
6-7 σε 2 εξωτερικούς HDD (το λάθος είναι ότι τους έχω και τους 2 σπίτι, πρέπει έναν να τον έχω αλλού)
8-10 τα κυριότερα όπως και στο 4, σε διάφορα stick-άκια 128GB και 256GB

και κάθε 1-2 μήνες, κάνω copy ότι καινούριο προσθέσω στο 1ο, και στα υπόλοιπα

Χαρά στο κουράγιο σου….
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 4:07 pm
dimitris_g wrote :
freemind11 wrote :
κι εγώ προσπαθώ να έχω τα αρχεία μουσικής σε αρκετά backup γιατί είναι δουλειά ετών

τα έχω
1 στο 1ο laptop
2 στο 2ο laptop
3 στο cloud του OneDrive
4 τα κυριότερα, και στο cloud της Google
5 σε 1 εξωτερικό σκληρό SSD που έχω μαζί μου
6-7 σε 2 εξωτερικούς HDD (το λάθος είναι ότι τους έχω και τους 2 σπίτι, πρέπει έναν να τον έχω αλλού)
8-10 τα κυριότερα όπως και στο 4, σε διάφορα stick-άκια 128GB και 256GB

και κάθε 1-2 μήνες, κάνω copy ότι καινούριο προσθέσω στο 1ο, και στα υπόλοιπα

Χαρά στο κουράγιο σου….

Overkill πράγματι ο συνάδελφος, αλλά είναι κόπος/δουλειά πολλών ετών οπότε...κάλλιο γαιδουρόδενε...
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 4:13 pm