Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Παιδικό Αποκριάτικο Party
Με κάλεσαν για να παίξω σε σχολικό(παιδικό) αποκριάτικο πάρτυ. Ηλικίες από 6 ως 12 περίπου.

Τι παίζουμε ρε παίδες?

Ειλικρινά με την μόδα των Trap(μέγας αρνητής), δεν ξέρω πως μπορεί να βγει ένα νορμάλ προγραμματάκι μιας και όλα τα νεούδια θα ξέρουν μόνο τέτοια "στολίδια" - εκεί καταντήσαμε.
Ιδέες?

(Πλάνο ζητάω, όχι playlist🤓)
 

Posté Tue 13 Feb 24 @ 8:34 pm
Στις ηλικίες αυτές την βγάζεις καθαρή με τα "συνηθισμένα"
Λίγα αποκριάτικα, και λίγο mainstream. Από mainstream δεν χρειάζεται να παίξεις trap, αλλά η Φουρέιρα είναι διαχρονική αξία. Οπότε πιάσε Reggaeton και τέτοια που έχουν πιο κόσμιο ρεπερτόριο και θα είσαι οκ.
 

Posté Tue 13 Feb 24 @ 11:53 pm
icj27331 wrote :
Με κάλεσαν για να παίξω σε σχολικό(παιδικό) αποκριάτικο πάρτυ. Ηλικίες από 6 ως 12 περίπου.

Τι παίζουμε ρε παίδες?

Ειλικρινά με την μόδα των Trap(μέγας αρνητής), δεν ξέρω πως μπορεί να βγει ένα νορμάλ προγραμματάκι μιας και όλα τα νεούδια θα ξέρουν μόνο τέτοια "στολίδια" - εκεί καταντήσαμε.
Ιδέες?

(Πλάνο ζητάω, όχι playlist🤓)


Παίζω (αφιλοκερδώς) στα σχολικά πάρτι στα σχολεία των παιδιών μου, από τότε που πηγαίναν νήπιο (τώρα πάνε γυμνάσιο). Πάντα είναι μια ενδιαφέρουσα αλλά εξουθενωτική εμπειρία. Τα παιδιά σε περικυκλώνουν, κρέμονται από το μπουθ, σου μιλάνε συνέχεια, σου ζητάνε συνεχώς κομμάτια, απο τραπ μέχρι χεβι μεταλ, ( μου έχει πει οχτάχρονο "κύριε, πότε θα σταματήσετε να παίζεται αυτές τις βλακείες να βάλετε κανένα ροκ") τα ποιο μικρα σε ρωτάνε τι κάνουν τα κουμπάκια της κονσόλας και αν μπορούν να τα πατήσουν, θέλουν να φορέσουν τα ακουστικά, γενικά ένα χάος. Και επειδή προσπαθώ να παίξω όσα περισσότερα μπορώ από τα κομμάτια που μου ζητάνε και ταυτόχρονα να κρατήσω έναν υποτυπώδη ειρμό, φεύγω με πονοκέφαλο.

Μια παράμετρος σε αυτά τα πάρτι είναι οι γονείς, (κυρίως μαμάδες), που συνήθως έχουν πολύ περισσότερη ανάγκη για διασκέδαση από τα παιδιά, και αν τους παίξεις τίποτα ντίσκο ή καμιά Ευλαμπία, κάνα Μπίγαλη, κάνα Rock & Roll ή Ελληνικά 60s, και γενικά οτιδήποτε τους θυμίζει τα νιάτα τους, κάνουν χαβαλέ, χορεύουν και παρασύρουν και τα πιτσιρίκια. Είναι πολύ ποιο εύκολο να ξεκινήσει το πάρτι από τις μαμάδες παρά από τα πιτσιρίκια. Οσο και να φαίνεται παράξενο το "περάσαμε ωραία" είναι ένα συμπέρασμα που θα το βγάλουν οι γονείς. Τα πιτσιρίκια έχουν το νου τους κυρίως στα πατατάκια και στις πίτσες.
Και ενα warning, πρόσεξε που θα τοποθετήσεις τον εξοπλισμό σου και πώς θα περάσεις τα καλώδια σου. Τα παιδιά τρεχοβολάνε συνέχεια πάνω κάτω χωρίς καμιά αίσθηση κινδύνου, και ακουμπάνε ποτήρια με πορτοκαλάδες παντού.


Υ.Γ. Ναι να περιμένεις να σου ζητήσουν τράπ, (ούτε εγώ παίζω τέτοια για κανένα λόγο), και να περιμένεις σε κάποιες (ευτυχώς λίγες) περιπτώσεις, αφού έρθει το παιδάκι να σου ζητήσει τραπ 5-6 φορές, να έρθει να στο ζητήσει και η μαμά του.
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 11:10 am
Ξέρω ξέρω, γι αυτό τα αποφεύγω όσο μπορώ.

Απλά είναι από το σχολείο του μικρού και θέλω να "δικτυωθώ" ακόμα περισσότερο, δεν κλείνω πόρτες, εκτός αν ακούσω επίμονα για τραπ, οπότε όχι μόνο κλείνω πόρτες αλλά και την καγκελόπορτα🤣

ΥΓ: 1)Μάλλον το παρτάκι θα γίνει μεσημέρι απ ότι μου είπαν, αν βάλω φωτορυθμικά ή κανένα Par Bar, θα είναι ανώφελο λογικά έτσι?
(Εσωτερικός χώρος- μαγαζί)

2)Για να συνδέσω ενεργά δικά μου ηχεία και τα παθητικά του μαγαζιού με ενισχυτή πως γίνεται όταν έχω μόνο μια έξοδο στον μίκτη?
Συνδέω κανονικά τα δικά μου και από την έξοδο του κάθε ηχείου θα μπω στην είσοδο του τελικού τους?
Αν μόνο έτσι γίνεται, πολύ καλώδιο λέμε🤣
Εκτός αν δουλέψει REC έξοδος αναγκαστικά.
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 12:43 pm
Δεν θα συνιστούσα την έξοδο REC.
Η έξοδος REC είναι έξοδος σταθερής έντασης. Με λίγα λόγια η ένταση του σήματος είναι πάντα η μέγιστη (σαν να είναι το master στο unity gain) και φυσικά ΔΕΝ ελέγχεται από το Master ή κάποιο άλλο ρυθμιστικό έντασης, παρά μόνο από τα volume faders των deck.
Αν η κονσόλα σου έχει έξοδο booth, είναι μια πολύ καλή λύση.
Αν όχι, τότε splitter. Αλλιώς αποφάσισε ή τα δικά σου ή του μαγαζιού.
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 2:10 pm
Γενικώς "πάντρεμα" ενεργών και ενισχυτή με ηχεία δεν γίνεται όπως περιέγραψα από την έξοδο thru των ηχείων;
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 2:13 pm
The Party Engineer wrote :
και να περιμένεις σε κάποιες (ευτυχώς λίγες) περιπτώσεις, αφού έρθει το παιδάκι να σου ζητήσει τραπ 5-6 φορές, να έρθει να στο ζητήσει και η μαμά του.


Ακόμα θυμάμαι και γελάω μια μαμά που ήρθε (με καλό, αλλά αποφασιστικό τρόπο) να μου ζητήσει εξηγήσεις γιατί δεν παίζω το κομμάτι που ήθελε να ακούσει ο γιόκας της, σε ένα πάρτυ κάπου εκεί στο 2017..

Ο γίοκας ήθελε το Dab. Προσπάθησα ευγενικά να της εξηγήσω οτι λόγω στίχων δεν θα ήταν πρέπων να παίξει σε ένα πάρτυ παιδιών δημοτικού.
Τότε ζήτησε να της πω τους στίχους (μάλλον δεν με πολυπίστευε μέχρι εκείνο το σημείο)
Αρνήθηκα 2-3 φορές να της πω τους στίχους κι αφού επέμενε κι άλλο, τους είπα..
Έφυγε κατακοκκινισμένη, και ελαφρώς τσατισμένη με το μπουμπούκι της!

Καλή τύπισσα! Κυριλέ! Υποθέτω βέβαια οτι ο γιόκας θα άκουσε ένα μικρό εξάψαλμο μετά :P
Όχι οτι ο εξάψαλμος θα έλυνε τίποτα..


 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 2:20 pm
icj27331 wrote :
Γενικώς "πάντρεμα" ενεργών και ενισχυτή με ηχεία δεν γίνεται όπως περιέγραψα από την έξοδο thru των ηχείων;


Και ναι και όχι.

Γίνεται (όπως και από την έξοδο thru των ενισχυτών, αν έχουν) αλλά έτσι δεν έχεις ανεξάρτητο έλεγχο έντασης. Που σημαίνει οτι ίσως να μην είναι καθόλου εύκολο να εξισορροπήσεις τις εντάσεις μεταξύ 2 τελείως διαφορετικών συστημάτων.
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 2:22 pm
PhantomDeejay wrote :
The Party Engineer wrote :
και να περιμένεις σε κάποιες (ευτυχώς λίγες) περιπτώσεις, αφού έρθει το παιδάκι να σου ζητήσει τραπ 5-6 φορές, να έρθει να στο ζητήσει και η μαμά του.


Ακόμα θυμάμαι και γελάω μια μαμά που ήρθε (με καλό, αλλά αποφασιστικό τρόπο) να μου ζητήσει εξηγήσεις γιατί δεν παίζω το κομμάτι που ήθελε να ακούσει ο γιόκας της, σε ένα πάρτυ κάπου εκεί στο 2017..

Ο γίοκας ήθελε το Dab. Προσπάθησα ευγενικά να της εξηγήσω οτι λόγω στίχων δεν θα ήταν πρέπων να παίξει σε ένα πάρτυ παιδιών δημοτικού.
Τότε ζήτησε να της πω τους στίχους (μάλλον δεν με πολυπίστευε μέχρι εκείνο το σημείο)
Αρνήθηκα 2-3 φορές να της πω τους στίχους κι αφού επέμενε κι άλλο, τους είπα..
Έφυγε κατακοκκινισμένη, και ελαφρώς τσατισμένη με το μπουμπούκι της!

Καλή τύπισσα! Κυριλέ! Υποθέτω βέβαια οτι ο γιόκας θα άκουσε ένα μικρό εξάψαλμο μετά :P
Όχι οτι ο εξάψαλμος θα έλυνε τίποτα..




Μπράβο ρε Phantom έτσι θέλουν, ξ€βράκ₩μα με κάθε δυνατή ευκαιρία!
Πρέπει να τους δίνουμε να καταλάβουν τι επιτέλους ακούνε τα παιδάκια!

(Όχι ότι άλλαξε κάτι, το πιο πιθανό είναι να το έβαλαν στο repeat στο αμάξι ή στο σπίτι μιας και ο "κακός κύριος" δεν το έβαλε🤣)

Εν τέλει, εσύ δεν ένιωσες όμορφα που τελικά έδειξες ότι είχες δίκιο για την άρνησή σου;
Αυτό εξηγώ σε όλους τους συναδέλφους και μη, ότι εμείς πρέπει να σπάσουμε το απόστημα, με όποιον τρόπο μπορούμε...
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 2:38 pm
Περισσότερο ντροπή ένιωσα λέγοντας τους στίχους (εντάξει, μισή ντροπή δική μου, μισή ντροπή δική της) παρά "ικανοποίηση" που είχα δίκιο.
Η συγκεκριμένη δεν ήρθε με τσαμπουκά και ύφος. Ήρθε με ωραίο τρόπο. Οπότε το όλο θέμα ήταν ακόμα πιο "περίεργο".

Αλλά πλέον το θυμάμαι και χαμογελάω σαν μια ευχάριστη ανάμνηση από τα παλιά!
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 3:10 pm
Ήθελα να ήμουν παρών στην φάση που της είπες "την δικιά σου παίρνουμε g@ngb@ng" χα χα χα χα χα .
Για τι ηλικία ο γιόκας?
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 3:17 pm
Κοντά στα 10 :P

Δεν είναι μόνο οτι το είπα.. ήταν και η στιγμή που η "μαμά" δεν ζήτησε εξηγήσεις για το τι είναι gangb@ng (εννοώντας με τον τρόπο αυτό οτι ήξερε) που το έκανε ακόμα πιο περίεργο και σουρεαλιστικό!
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 3:22 pm
Σιγά μην δεν ήξερε😏
Ο γιος αντίθετα ,παρόλο που το ζήτησε, ίσως πίστευε ότι είναι κανένα νεό μοντέλο της Ninjango 🤣
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 3:40 pm
ilias7Home userMember since 2005
Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις τι σου ζητούσαν καθώς είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο ότι αν δεν παίξεις τουλάχιστον 20 ΤΡΑΠ ( θα σου ζητάνε συνεχώς σαν σφίγκες μπροστά σου...... θα σε πιάσει πονοκέφαλος) θα ξενερώσουν. Ούτε καρναβαλίστηκα ακούν, ούτε και διασκεδάζουν με αυτά. Άντε 6-7 τύπου Φουρέιρα. Και φυσικά dance with the devil. Οπότε με δεδομένο ότι εσύ δεν παίζεις ΤΡΑΠ στόχευσε στους γονείς για να σωθεί.
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 7:19 pm