Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Μέτρημα bpm - Page: 2
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Άσχετο αλλά...
Αντε μπες στην ομάδα να μην ανοίγουμε εδώ αυτές την συζητήσεις 😁😁😁 να συμμετέχουν και άλλοι... έλα σαν μέλος σαν Γιώργος όχι σαν vdj
 

Posté Tue 20 Feb 24 @ 11:02 pm
Απεχθάνομαι το Facebook για τέτοιου είδους συζητήσεις.
Εδώ αν κάποιος προσπαθήσει να διαβάσει τι γράψαμε, υπάρχει μια σειρά και βγάζει άνετα νόημα.
Στο Faccebook την ίδια συζήτηση θα την διάβαζε με εντελώς τυχαία σειρά και θα μπερδευόταν ακόμα περισσότερο.
Αυτός είναι ένας από τους σημαντικότερους λόγους που δεν παίρνω μέρος σε συζητήσεις στο FB για οποιοδήποτε θέμα.
 

Posté Tue 20 Feb 24 @ 11:07 pm
Διάβασα και ξαναδιάβασα τι λέει ο Phantom, δοκίμασα να μετρήσω, έβαλα μετρονόμους, άκρη δεν έβγαλα.
Καλαματιανός πχ, 7/8 ... ποια είναι τα 7 και ποια τα 8, δεν κατάφερα να το ξεδιαλύνω , (και αυτό μάλλον εξηγεί το ότι όσο και να προσπάθησα να μάθω κιθάρα, δεν ...)
.... το μόνο που μπόρεσα να μετρήσω είναι τα 12 βήματα του χορού, ώστε να κάνω την αλλαγή πάντα στο πρώτο βήμα, που εκεί την έκανα έτσι και αλλιώς, γιατί αυτό μου έλεγε το αυτί μου ...
 

Posté Tue 20 Feb 24 @ 11:36 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
The Party Engineer wrote :
Διάβασα και ξαναδιάβασα τι λέει ο Phantom, δοκίμασα να μετρήσω, έβαλα μετρονόμους, άκρη δεν έβγαλα.
Καλαματιανός πχ, 7/8 ... ποια είναι τα 7 και ποια τα 8, δεν κατάφερα να το ξεδιαλύνω , (και αυτό μάλλον εξηγεί το ότι όσο και να προσπάθησα να μάθω κιθάρα, δεν ...)
.... το μόνο που μπόρεσα να μετρήσω είναι τα 12 βήματα του χορού, ώστε να κάνω την αλλαγή πάντα στο πρώτο βήμα, που εκεί την έκανα έτσι και αλλιώς, γιατί αυτό μου έλεγε το αυτί μου ...


https://youtu.be/dVIABtEbBHI?feature=shared

Δες αυτό το βίντεο και ίσως σε βοηθήσει
 

Posté Tue 20 Feb 24 @ 11:51 pm
The Party Engineer wrote :
Διάβασα και ξαναδιάβασα τι λέει ο Phantom, δοκίμασα να μετρήσω, έβαλα μετρονόμους, άκρη δεν έβγαλα.
Καλαματιανός πχ, 7/8 ... ποια είναι τα 7 και ποια τα 8, δεν κατάφερα να το ξεδιαλύνω


Αυτό που λέω ο καημένος δεν είναι να βάλεις μετρονόμους.
Αυτό που λέω είναι οτι στην δική μας χρήση τα νούμερα αυτά (time signature) είναι σχεδόν άχρηστα στο 99% των περιπτώσεων.
ΔΕΝ μας ενδιαφέρει καθόλου ο παρονομαστής (το 8). Είναι η διάρκεια κάθε "νότας" (4η /8η 16η κτλ)
Θα μπορούσε να σε ενδιαφέρει ο αριθμητής καθώς κάθε 7 beats ο ρυθμός επαναλαμβάνεται από την αρχή.
Με λίγα λόγια για να κάνεις σωστή loop σε Καλαματιανό πρέπει να κάνεις loop 7 ή 14 beats.
Και έτσι μπορείς να βρεις και στο σωστό phrasing (αυτό που τώρα βρίσκεις κοιτώντας τα βήματα, το οποίο είναι 10000% σωστό :) )
 

Posté Wed 21 Feb 24 @ 8:24 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Απεχθάνομαι το Facebook για τέτοιου είδους συζητήσεις.
Εδώ αν κάποιος προσπαθήσει να διαβάσει τι γράψαμε, υπάρχει μια σειρά και βγάζει άνετα νόημα.
Στο Faccebook την ίδια συζήτηση θα την διάβαζε με εντελώς τυχαία σειρά και θα μπερδευόταν ακόμα περισσότερο.
Αυτός είναι ένας από τους σημαντικότερους λόγους που δεν παίρνω μέρος σε συζητήσεις στο FB για οποιοδήποτε θέμα.
παρα πολυ σωστα!!


 

Posté Wed 21 Feb 24 @ 9:11 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Ξανά διάβασα όλα αυτά που γράψαμε γιατί εκείνη την μέρα είχαμε live ροή και κάποια τα έχανα...

Θέλω να σχολιάσω αυτό που έγραψες για μίλια και χιλιόμετρα.

Νομίζω ότι δεν είναι ακριβώς έτσι...
Εμείς αυτό που κάνουμε, είναι να έχουμε ένα αμάξι που τρέχει ως 65 χιλιόμετρα και αλλάζουμε κοντέρ και βάζουμε 130... το αμάξι δε θα τρέξει πιο γρήγορα θα πάει 65... αυτό σημαίνει ότι αν πάω να κάνω κόντρα με ένα αμάξι που τρέχει ως 130 χιλιόμετρα θα χάσω γιατί το δικό μου τρέχει ως 65...
Αν πάω όμως παω να τρέξω με ένα ίδιο ακριβός αμάξι σαν το δικό μου τότε θα πάει ίδια ταχύτητα.

Νομίζω ότι δεν μπορεί ένα Ζεϊμπέκικο 65 bpm να τρέξει το ίδιο με ένα τσιφτετέλι 130 bpm επειδή άλλαξα το κοντέρ ×2 στο μάτι.

Η κουβέντα μας έχει να κάνει με δύο κατηγορίες... την ταχύτητα bpm και με τον ρυθμό 4/4 κτλ .

Τα τσιφτετέλια είναι 4/4 ρυθμό και 130 bpm ... πως μπορεί να τρέξει ένα Ζεϊμπέκικο 9/8 ρυθμό 65 ταχύτητα και να είναι το ίδιο επειδή το έκανα ×2 το Ζεϊμπέκικο?
 

Posté Thu 07 Mar 24 @ 7:32 am
STELVASControlleristMember since 2017
 

Posté Thu 07 Mar 24 @ 7:48 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
STELVAS wrote :
Για ακου αυτο https://youtu.be/k37mcGXf9RM


Αυτό άκουσε το εσύ σαν πρώτη φάση και εξήγησε μου τι έχει κάνει. Πως το έκανε?
Και αν αυτό που ακούς με το αυτί είναι όλα τα ίδια σε ταχύτητα
 

Posté Thu 07 Mar 24 @ 7:57 am
STELVASControlleristMember since 2017
lakis69 wrote :
STELVAS wrote :
Για ακου αυτο https://youtu.be/k37mcGXf9RM


Αυτό άκουσε το εσύ σαν πρώτη φάση και εξήγησε μου τι έχει κάνει. Πως το έκανε?
Και αν αυτό που ακούς με το αυτί είναι όλα τα ίδια σε ταχύτητα


Ισως να μην εχει και τοσο σημασια η ταχυτητα αν αυτο που ακους ειναι ωραιο(ακομα και σαν αλλαγη ρεπερτοριου).Τωρα για το πως το εκανε μαλλον πρεπει να γνωριζεις βασικες αρχες μουσικης αν και πιστευω ενας εμπειρος dj θα μπορουσε να το αναπαραξει η εστω να πειραματηστει
 

Posté Thu 07 Mar 24 @ 8:54 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
STELVAS wrote :
lakis69 wrote :
STELVAS wrote :
Για ακου αυτο https://youtu.be/k37mcGXf9RM


Αυτό άκουσε το εσύ σαν πρώτη φάση και εξήγησε μου τι έχει κάνει. Πως το έκανε?
Και αν αυτό που ακούς με το αυτί είναι όλα τα ίδια σε ταχύτητα


Ισως να μην εχει και τοσο σημασια η ταχυτητα αν αυτο που ακους ειναι ωραιο(ακομα και σαν αλλαγη ρεπερτοριου).Τωρα για το πως το εκανε μαλλον πρεπει να γνωριζεις βασικες αρχες μουσικης αν και πιστευω ενας εμπειρος dj θα μπορουσε να το αναπαραξει η εστω να πειραματηστει

ok αυτο ειναι ο ορισμος της προχειρης παραγωγης! αν και δεν ασχολουμαι με ελληνικα μπορουσε να το κανει με πολυ καλυτερο τροπο... αν καποιος εχει πειραματιστει κατ ελαχιστον με ενα daw για να φτιαξει καποιο medley, versus , rmx η εστω edit για καποιο track θα το κανε πολυ πιο καλα και σωστα για το αυτι...
 

Posté Thu 07 Mar 24 @ 9:06 am
Μπερδεύεσαι απίστευτα πολύ.
Θα προσπαθήσω πραγματικά τελευταία φορά να το εξηγήσω όσο πιο απλά μπορώ.
Αλλά πρώτα:
Τα χιλιόμετρα ανά ώρα σε σχέση με τα μίλια ανά ώρα τα αναφέραμε σχετικά με τις μουσικές υπογραφές, όχι σχετικά με τα μισά/διπλά BPM.
Επίσης, αν όλα τα αυτοκίνητα που πάνε με 130χλμ/ω πούμε οτι επειδή είναι Ι.Χ. πάνε με 65 χλμ/ω, τότε το ίδιο αποτέλεσμα δεν έχουμε;
Αντίστοιχα αν έχουμε δίπλα δίπλα ένα Porsche και ένα Ford F150 να πάνε με 120 χλμ/ω και πούμε οτι
"όχι, το F150 είναι 4χ4 άρα η ταχύτητα του δεν είναι 120 γιατί έχει κίνηση και στους 4 τροχούς, άρα έχει ταχύτητα 60" τι θα πετύχουμε;

Και τώρα:
Ας τα ξεχάσουμε ΟΛΑ αυτά. BPM, time signatures, κλειδιά κ.ο.κ.
Ας γυρίσουμε στα βασικά. Πες οτι είναι 1984 και έχεις μπροστά σου 50 βινύλια και 2 ΜΚ2.
Τι θες να κάνεις;
Σαν DJ θες γενικά να κάνεις μετάβαση από το ένα κομμάτι στο άλλο, όσο πιο ομαλά γίνεται.
Πως το κάνεις;
Ο πιο εύκολος και ευχάριστος (στο αυτί) τρόπος είναι να ταιριάξεις τα beats του ενός κομματιού με το άλλο. Δεν ξέρεις BPM, δεν ξέρεις time signature, δεν ξέρεις κλειδιά. Βάζεις τον δίσκο, και αλλάζεις το pitch slider μέχρι να πετύχεις να μην ακούς ιππόδρομο.
Όταν τελειώσεις, έχεις ταιριάξει τα beats του ενός κομματιού με τα beats του άλλου.
Με την ένοια "ταιριάξει" εννούμε προφανώς οτι τα downbeats του ενός κομματιού πέφτουν πάνω σε downbeats του άλλου.

Με αυτή την απλή λογική μπορείς να μιξάρεις "τα πάντα, με τα πάντα"

Το πόσο καλά θα ακούγεται η μίξη, είναι άλλο θέμα. Αλλά δεν θα ακούς ιππόδρομο, ούτε κάτι που θα σου προκαλεί δυσφορία. Έτσι είναι πολύ εύκολο να μιξάρεις π.χ. tango (3/4) με εμβατήριο (2/2)
Και δεν χρειάστηκε να μπλέξεις με BPM, time signatures κ.ο.κ.

Συμφωνούμε μέχρι εδώ;

Αν δούμε το τι κάναμε πιο προσεκτικά όμως θα δούμε οτι στην ουσία ταιριάξαμε την συχνότητα των beats μέσα σε ένα Α χρονικό διάστημα του ενός κομματιού με την συχνότητα των beats του άλλου κομματιού μέσα στο ίδιο χρονικό διάστημα.
Ακόμα δεν ξέρουμε νούμερα. Ξέρουμε μόνο τι κάναμε.

Την συχνότητα των beats αποφασίσαμε να την βαφτίσουμε BPM ή αλλιώς Beats Per Minute.
Το κάναμε έτσι για να έχουμε εύκολους σχετικά υπολογισμούς.
Εξάλου και η ταχύτητα περιστροφής των δίσκων βινιλίου σε περιστροφές ανά λεπτό δίνεται.

Μετρώντας λοιπόν τα BPM των δύο κομματιών που ταιριάξαμε, βλέπουμε οτι, ΣΟΚ, τα BPM ακολουθούν κάποιους απλούς κανόνες:
Ή θα είναι ίσα, ή το είναι θα είναι 0.75x του άλλου (και όλα τα πολλαπλάσια του), ή θα είναι 0.5x του άλλου (και όλα τα πολλαπλάσια του)
Οτιδήποτε άλλο, δεν ακούγεται σωστά (ιππόδρομος)
Πάλι μέχρι εδώ δεν μπλέξαμε με time signatures.

Θα μου πεις πως μέτρησες τα BPM?
Μετρώντας τον μετρονόμο. Και ο μετρονόμος δεν έχει time signatures.

Τέλος:
Η "ταχύτητα" είναι υποκειμενικός όρος. Ακόμα και στην φυσική.
Κάτι κινείται και έχει μια κάποια ταχύτητα ΠΑΝΤΑ σε σχέση με κάτι αλλο.
Επειδή ακριβώς είναι υποκειμενική, υπάρχουν πολλά τρικ που μπορούν να κάνουν ένα κομμάτι να ακούγεται πιο "γρήγορο" ή πιο "αργό" ενώ στην πραγματικότητα το tempo του είναι σταθερό.
Κλασσικό παράδειγμα:
Ρυθμός "four to the floor" (4/4)
Χτυπάμε την μπότα στην αρχή κάθε beat για 4 μέτρα
Τώρα ξεκινάμε και παίζουμε νότες τετάρτου στα high hats σε κάθε τέταρτο.
Μετά το γυρίζουμε σε νότες όγδοου, και τέλος σε νότες δέκατου έκτου.
Το κομμάτι "ακούγεται" πολύ πιο γρήγορο τώρα απ' οτι ήταν, ενώ στην ουσία έχει σταθερό tempo.
Είναι το ίδιο ακριβώς τρικ που κάνουν τα house κομμάτια με το snare για να κάνουν buildup. Νομίζεις οτι το κομμάτι έχει γίνει πιο γρήγορο γιατί ακούς πολύ περισσότερες νότες μικρότερης διάρκειας στον ίδιο χρόνο. Αλλά το tempo είναι σταθερό.

Από εκεί και πέρα, εγώ δεν μπορώ (τουλάχιστον γραπτώς) να το εξηγήσω άλλο.

 

Posté Thu 07 Mar 24 @ 9:39 am
Έχω ακούσει DJ με πολύ καλά skills, τεχνικά και αισθητικά άρτιες αλλαγές, που όμως δεν κατάφερνε με τίποτα να πιάσει τον παλμό του κόσμου και να τον διασκεδάσει.
Έχω ακούσει και πιτσιρικά να κάνει αλλαγές ότι να ναι, το προηγούμενο κομμάτι με το επόμενο να μην έχουν καμιά σχέση, και παρ όλα αυτά να δέρνει αλύπητα 500-600 άτομα από κάτω του, και να τους έχει 4 ώρες χωρίς ανάσα.

Πείτε μου τώρα εσείς ποίος είναι ποιο καλός DJ από τους δυο.

Η δουλειά μας είναι να διασκεδάζουμε τον κόσμο που μας ακούει. Όσο περισσότερα πράγματα ξέρουμε γύρω από την δουλειά μας σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο τόσο καλύτερα. Αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό, και πολλές φορές δεν είναι και το μείζων.

Θεωρώντας ότι για να κάνεις αυτή τη δουλειά έχεις μια στοιχειώδη αίσθηση της μουσικής και του τι είναι εύηχο, ότι σου ακούγετε ωραία είναι σωστό.
Άλλα ακόμα και το τι ακούγετε ωραία, είναι σχετικό.
Και άμα έμενα κάτι μου ακούγετε λάθος, εξακολουθεί να μου ακούγετε λάθος όσο και να προσπαθείς να με πείσεις ότι τεχνικά είναι σωστό.
Και ανάποδα, όταν εσύ κάνεις κάτι που ακούγεται ωραίο και ο κόσμος από κάτω γουστάρει, τι νόημα έχει να έρθω να σου πω ότι αυτό που κάνεις είναι λάθος τεχνικά.

Είναι όλα πολύ σχετικά καλά μου παιδιά, και σε ότι με αφορά, (επειδή είμαι και εγώ κάνα δυο κλικ ψυχαναγκαστικός, και θέλω να τα κάνω σωστά τα πράγματα) παίζω πολύ καλύτερα και περνάω και ποιο ωραία από τότε που σταμάτησα να αγχώνομαι για τα skills μου και επικεντρώθηκα στην μουσική και στον κόσμο που έχω από κάτω μου.
 

Posté Thu 07 Mar 24 @ 7:39 pm