Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Μερικές ερωτήσεις, περί “αναγνώρισης” τραγουδιών…

Ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes.

1. Σε όλα ανεξαιρέτως τα κομμάτια που έχω στο δίσκο μου, έχω δώσει την μορφή (filename): Τίτλος – ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ [έτος]. Η πλειοψηφία των κομματιών μου είναι wav, συνεπώς δεν υπάρχει η δυνατότητα προσθήκης tags (π.χ. μέσω Tag&Rename). Το VDj παρουσιάζει στο εκάστοτε deck, αλλά και στον broswer τα κομμάτια (wav) ανάποδα, κοινώς στον καλλιτέχνη τον τίτλο και στον τίτλο τον καλλιτέχνη. Γίνεται αυτό να αλλάξει (αυτόματα, τρόπον τινά) και εάν ναι, πως?

2. Κάποιες φορές, όταν ανοίγω ένα φάκελο κομματιών, ενώ τα κομμάτια έχουν ήδη φορτωθεί μία φορά και επεξεργαστεί (cues, etc), παρ’ όλα αυτά δεν μου εμφανίζει "αυτόματα" τα δεδομένα τους στις προεπιλεγμένες στήλες του browser, όπως π.χ. Bpm, Rating, Bitrate, κ.τ.λ. Εάν, όμως, ξανα-φορτώσω τον φάκελο, τότε εμφανίζονται κανονικά! Γιατί γίνεται αυτό και πως ενδεχομένως διορθώνεται?
 

Posté Fri 30 Sep 16 @ 9:08 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Theios Giorgos wrote :
.... Η πλειοψηφία των κομματιών μου είναι wav, συνεπώς δεν υπάρχει η δυνατότητα προσθήκης tags ...


Auto den einai akrives. Ta wav arxeia ypostirizoun id3tags kai to VDJ episis. Epeidi den yparxei diathesimo title-artist filename parsing sto VirtualDJ, auto pou prepei na kaneis einai na xrisimopoiiseis ena allo programma px. Tag&Rename (Google it), na xrisimopoiiseis ena pattern pou tairiazei me to naming twn arxeiwn sou kai na enimerwseis ta Tags twn Artist. Title kai Year. Meta anoigeis to VDJ, vazeis apo ta settings na xrisimopoiei Tags (getTags ...) kai meta kaneis batch Reload Tabs apo ton Browser

PS. Min allakseis to filename twn arxeiwn sou giati tha xaseis ta dedomena tis VirtualDJ database (BPM, Cues klp_)

 

Posté Fri 30 Sep 16 @ 10:17 am
Μπάμπη, σε ευχαριστώ για την απάντηση, απλά κάποιες διευκρινίσεις:

Χρησιμοποιώ ήδη το Tag&Rename, αλλά σε αρχεία mp3. Στα wav, όταν δεν προέρχονται direct από cd, μέσω windows διαγράφω τα όποια tags και κατόπιν δίνω σε όλα το filename με την συγκεκριμένη μορφή που προανέφερα.

Επειδή, καλώς ή κακώς, δεν μου είναι απολύτως "χρήσιμα" τα tags, αφού στο filename έχω όλες τις λίαν απαραίτητες πληροφορίες που θέλω, έχω περιορίσει και το search μόνον στο filename και κάνω την δουλειά μου άριστα.

Απλά το VDj, τα "βλέπει" ανάποδα. Και σκεφτόμουν μήπως θα μπορούσα να το αντιστρέψω αυτό...

 

Posté Fri 30 Sep 16 @ 5:52 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Dokimase auto .. (alla krata backup tin database kai dokimase to se ena mikro fakelo)

Anoigeis to VDJ, epilegeis ola ta arxeis tou fakeloy me CTRL +A
Deksi klik panw se ena apo auta, Tag Editor

Tha sou anoiksei me "multiple values" sta perissotera pedia, den tha vlepeis times.
Displa sto filename, yparxei mia koukida... Rename title-Artist
Patas OK

CTRL+A na epilekseis pali ola ta arxeia tou fakelou (an den einai epilegmena)
Deksi klik ...Batch -- >Parse filenames
Mallon den deis allagi ekeini ti stigmi, alla an kleiseis kai anoikseis to VDJ, logika tha sta exei antistrepsei.

Gia pio mazikes allages mporeis na kaneis "recurse" ena fakelo pou periexei allous ypofakelous kai na epanalaveis tin pio panw diadikasia, alla kalo einai na to pas vima vima

Me ton tropo auto, pairneis swsta ta pedia tis DB you VDJ kai ta filenames opws "prepei" na einai

PS. Einai vasiko na min kaneis rename apo Tag&Rename giati alloiws tha xasei i database ta paths
 

Posté Fri 30 Sep 16 @ 11:10 pm
Μερικές ακόμα ερωτήσεις, παρόμοιου περιεχομένου, γι αυτό και δεν ανοίγω νέο thread…

1. Όπως προανέφερα στο αρχικό post, όλα τα αρχεία μου έχουν την μορφή (filename): Τίτλος – ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ [έτος]. Στα settings του search έχω επιλέξει: Search In Drives + In Folder + FileName (μόνο).
Επιθυμώ, όταν βρίσκομαι σε έναν συγκεκριμένο φάκελο και κάνω search (π.χ. κατά έτος), να μου εμφανίζει (εάν όχι μόνο, τουλάχιστον πρώτα) τα αποτελέσματα του συγκεκριμένου φακέλου και των υπο-φακέλων του. Τώρα, όμως, εμφανίζει αποτελέσματα απ’ όλο το δίσκο της μουσικής, χωρίς οποιοδήποτε διαχωρισμό! Πως μπορεί να “διορθωθεί” αυτό?

2. Κατά την επιλογή – φόρτωση στο browser ενός φακέλου, αρκετές φορές δεν μου εμφανίζει τις πληροφορίες όλων των στηλών (π.χ. bpm ή bitrate, κ.α.), παρότι τα κομμάτια είναι αναγνωρισμένα και παιγμένα αρκετές φορές στο παρελθόν. Γιατί συμβαίνει αυτό?
Να διευκρινίσω, εάν παίζει ρόλo, ότι η πλειοψηφία των κομματιών μου είναι wav και ένας φάκελος μπορεί να περιέχει και 300 κομμάτια…

3. Όταν στις στήλες επιλέξω π.χ. short by Year, δεν έχω καταλάβει ποια είναι η ταξινόμηση κομματιών με τα ίδια χαρακτηριστικά. Θα μπορούσε (και εάν ναι, πως) π.χ. η πρώτη ταξινόμηση να είναι π.χ. ανά έτος ή ανά στυλ, αλλά τα κομμάτια με το ίδιο έτος ή στυλ να ταξινομούνται με π.χ. αύξων bpm? Κοινώς, μπορεί να εφαρμοστεί πρωτεύουσα και δευτερεύουσα ταξινόμηση?
 

Posté Fri 02 Dec 16 @ 7:49 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
1. Auto mporei na ginei mono an kaneis "recurse" ton fakelo , wste na sou deiksei to periexomeno kai twn ypofakelwn prin kaneis Search. To Search sou dinei prwta ta apotelesmata apo to n fakelo pou einai epilegmenos (gi auto xreiazetai to recurse) kai meta ola ta alla.

2. Den to exw paratirisei. Tha dokimasw me merikous megalous fakelous pou exw ai tha epanelthw.

3. Patas prwta to pedio pou thes na einai "deutereuon" kai meta to pedio pou thes na einai "prwteuon"
 

Posté Fri 02 Dec 16 @ 9:35 am
Μπάμπη, σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση - απάντηση, αλλά στο 1ο θέμα δεν... και στο 3ο εν μέρει...

1. Παράδειγμα:
- Βρίσκομαι στο φάκελο D:\FOREIGN\GENRES\BEAT\House.
- Recurse τον φάκελο House, ώστε να βλέπω σε "ανάπτυξη" τους υποφακέλους του: π.χ. Acid, Deep, Euro, Garage, Progressive, Tribal, κ.τ.λ.
- Κάνω search κατά "2016", με σκοπό να μου εμφανίσει (τουλάχιστον πρώτα σε σειρά) όλα τα κομμάτια του συγκεκριμένου φακέλου House και των υποφακέλων που προανέφερα, τα οποία κυκλοφόρησαν το 2016.
- Ως αποτέλεσμα, μου εμφανίζει όλα, μα όλα τα κομμάτια του 2016 που περιέχονται στον D:\, με παντελώς τυχαία σειρά!

Τι κάνω λάθος?

3. Παράδειγμα:
Έστω ότι θέλω την σειρά εμφάνισης των κομματιών: Year - από το νεότερο προς το παλαιότερο και Bpm - από το μικρότερο προς το μεγαλύτερο.
- Επιλέγω (μονό κλικ) ταξινόμηση κατά bpm, από το μικρότερο προς το μεγαλύτερο (δευτερεύον ταξινόμηση).
- Κατόπιν επιλέγω (μονό κλικ) ταξινόμηση κατά year (πρωτεύον ταξινόμηση).
- Έτσι, εμφανίζονται τα κομμάτια από το παλαιότερο προς το νεότερο (άρα αντίστροφα απ' ότι θέλω) και με bpm από το μικρότερο προς το μεγαλύτερο (άρα όπως ακριβώς το θέλω).
- Εάν ξανακλικάρω το year, εμφανίζονται τα κομμάτια από το παλαιότερο προς το νεότερο (άρα όπως ακριβώς το θέλω), αλλά με bpm από το μεγαλύτερο προς το μικρότερο (άρα αντίστροφα απ' ότι θέλω και απ' ότι ήταν πριν)!

Τι κάνω λάθος?
 

Posté Fri 02 Dec 16 @ 5:42 pm
Theios Giorgos wrote :

1. Όπως προανέφερα στο αρχικό post, όλα τα αρχεία μου έχουν την μορφή (filename): Τίτλος – ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ [έτος]. Στα settings του search έχω επιλέξει: Search In Drives + In Folder + FileName (μόνο).
Επιθυμώ, όταν βρίσκομαι σε έναν συγκεκριμένο φάκελο και κάνω search (π.χ. κατά έτος), να μου εμφανίζει (εάν όχι μόνο, τουλάχιστον πρώτα) τα αποτελέσματα του συγκεκριμένου φακέλου και των υπο-φακέλων του. Τώρα, όμως, εμφανίζει αποτελέσματα απ’ όλο το δίσκο της μουσικής, χωρίς οποιοδήποτε διαχωρισμό! Πως μπορεί να “διορθωθεί” αυτό?

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Για να σου δουλέψει ΣΩΣΤΑ η αναζήτηση τότε δυστυχώς ή ευτυχώς πρέπει να τακτοποιήσεις τη βάση δεδομένων σου.
Η αναζήτηση γίνεται αποκλειστικά στη βάση δεδομένων και πουθενά αλλού.

Οι επιλογές αναζήτησης που αναφέρεις οτι έχεις επιλεγμένες είτε είναι ελλείπείς (δεν μας τις είπες όλες) είτε είναι λάθος.

Αυτές είναι οι προσωπικές μου ρυθμίσεις, και αν εξαιρέσεις την επιλογή Content Unlimited θα έπρεπε λίγο πολύ να είναι και οι δικές σου.

Theios Giorgos wrote :
2. Κατά την επιλογή – φόρτωση στο browser ενός φακέλου, αρκετές φορές δεν μου εμφανίζει τις πληροφορίες όλων των στηλών (π.χ. bpm ή bitrate, κ.α.), παρότι τα κομμάτια είναι αναγνωρισμένα και παιγμένα αρκετές φορές στο παρελθόν. Γιατί συμβαίνει αυτό?
Να διευκρινίσω, εάν παίζει ρόλo, ότι η πλειοψηφία των κομματιών μου είναι wav και ένας φάκελος μπορεί να περιέχει και 300 κομμάτια…

Δεν μας λες όπως αν τα κομμάτια τα εμφανίζει ως νέα (με πράσινο αστεράκι) ή όχι.

Theios Giorgos wrote :
3. Παράδειγμα:
Έστω ότι θέλω την σειρά εμφάνισης των κομματιών: Year - από το νεότερο προς το παλαιότερο και Bpm - από το μικρότερο προς το μεγαλύτερο.
- Επιλέγω (μονό κλικ) ταξινόμηση κατά bpm, από το μικρότερο προς το μεγαλύτερο (δευτερεύον ταξινόμηση).
- Κατόπιν επιλέγω (μονό κλικ) ταξινόμηση κατά year (πρωτεύον ταξινόμηση).
- Έτσι, εμφανίζονται τα κομμάτια από το παλαιότερο προς το νεότερο (άρα αντίστροφα απ' ότι θέλω) και με bpm από το μικρότερο προς το μεγαλύτερο (άρα όπως ακριβώς το θέλω).
- Εάν ξανακλικάρω το year, εμφανίζονται τα κομμάτια από το παλαιότερο προς το νεότερο (άρα όπως ακριβώς το θέλω), αλλά με bpm από το μεγαλύτερο προς το μικρότερο (άρα αντίστροφα απ' ότι θέλω και απ' ότι ήταν πριν)!

Τι κάνω λάθος?

Δεν κάνεις κάτι λάθος. Απλά μην περιμένεις ταξινόμηση με δύο επίπεδα τύπου Excel. Ίσως κάποια στιγμή να προστεθούν έξτρα φίλτρα/κριτήρια για ταξινόμηση σε πολλά επίπεδα, αλλά αυτό δεν είναι κάτι "κρίσιμο" σε λογισμικό για Dj.

Τώρα:
Θα σε στεναχωρήσω, αλλά κάνεις τη ζωή σου δύσκολή χωρίς να χρειάζεται. Προφανώς ακολουθείς μια λογική στην μουσική σου βιβλιοθήκη που είναι λάθος, και την ακολουθείς για τους λάθος λόγους.
Αν μπορώ να σου δώσω μερικές συμβουλές:

1) Ξεφορτώσου τα WAV. Αν έχεις κολλήματα με την ποιότητα ήχου των αρχείων σου τότε μετέτρεψε τα όλα σε FLAC. Το πρόβλημα με τα WAV είναι οτι εκτός του τεράστιου όγκου τους δεν έχουν "standard" tags, ενώ και το Header τους δεν είναι και το καλύτερο προγραμματιστικά. Αυτό πρακτικά σημαίνει οτι το πρόγραμμα πρέπει κάθε φορά να διαβάζει ολόκληρα τα αρχεία για να αντλήσει κάποιες πληροφορίες. Σε ένα φάκελο με 300 αρχεία WAV που πιθανότατα έχει μέγεθος μερικά GB το "διάβασμα" αντί να διαρκέσει μερικά χιλιοστά (ms) του δευτερολέπτου μπορεί να χρειαστεί μερικά ολόκληρα δευτερόλεπτα. Καν'το τώρα αυτό σε μεγαλύτερη κλίμακα και δες τι γίνεται σε όλη τη μουσική σου βιβλιοθήκη.
2) Φτιάξε τα tags σου. Μπορεί μέχρι πριν απο μερικά χρόνια να υπήρχε πόλεμος μεταξύ του αν πρέπει να φτιάχνεις τα tags ή τα filenames και τι είναι "καλύτερο", αλλά τα tags νίκησαν. ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα προγράμματα πλέον στηρίζονται στα tags. Μια σωστή βάση δεδομένων μπορεί να σου δώσει ακριβέστατα αποτελέσματα ακόμα και για τις πιο μυστήριες και δύστροπες αναζητήσεις. Μια βάση δεδομένων "σαλάτα" θα δίνει τα αντίστοιχα αποτελέσματα.
3) Προσπάθησε να αποφύγεις τα διπλά - τριπλά αρχεία, αποτέλεσμα του να φτιάχνεις "φακέλους-λίστες" στη μουσική σου βιβλιοθήκη. Εκτός από τον τζάμπα χώρο που ξοδεύεις (ειδικά με WAV) μπερδεύεσαι εύκολα και στην αναζήτηση.
4) Απέφυγε τα διπλά - τριπλά ονόματα στην διαδρομή των αρχείων. Μπερδεύουν και εσένα και τις αναζητήσεις. Και εννοώ το εξής:
"D:\Music\House\House 2016\Summer 2016\NEW\What a cool house compilation summer 2016\What a cool house compilation summer 2016 - 01 - This Cool Artist - That Cool Track -2016 NEW.wav"

Έχω γράψει πολλές φορές οτι η ΣΩΣΤΗ οργάνωση της μουσικής βιβλιοθήκης είναι από τα πιο σημαντικά πράγματα που πρέπει να κάνει ένας σύγχρονος Dj. Είναι αντίστοιχο με την εποχή του βινυλίου ή του CD που μπορεί να είχες 10.000 βινύλια, αλλά αν δεν είχες σωστή οργάνωση τότε ποτέ δεν έβρισκες το τραγούδι που ήθελες.
Μπορεί η τεχνολογία να προχώρησε και με την βοήθεια της αναζήτησης να έγιναν τα πράγματα πιο εύκολα, αλλά αυτό δεν είναι πανάκεια. Το να τσουβαλιάζουμε τραγούδια σε φακέλους από εδώ κι απο εκεί χωρίς οργάνωση κάποια στιγμή θα δείξει τις αδυναμίες του.

Υ.Γ.: Δεν ισχυρίζομαι οτι εσύ κάνεις όσα ανέφερα παραπάνω. Απλά τα γράφω να τα βλέπουν κι άλλοι που μπορεί να τα κάνουν. Απ' όλα τα παραπάνω στην περίπτωση σου ισχύει σίγουρα το 1: Άμεση μετατροπή των αρχείων WAV σε FLAC και "φτιάξιμο" στο βαθμό που είναι δυνατόν των tags. Μπορείς να κρατήσεις τα αρχεία WAV σε ένα δίσκο "αρχειοθέτησης" στο σπίτι σου αν θέλεις. Δεν χρειάζεται να τα "πετάξεις". Παιδεύεσαι όμως τζάμπα όταν το 2016 (σε λίγο 2017) προσπαθείς να δουλέψεις με αρχεία WAV και χωρίς tags
 

Posté Mon 05 Dec 16 @ 10:27 am
Γιώργη, ευχαριστώ πολύ για την μακροσκελή και αναλυτική σου απάντηση. Όταν βρεις χρόνο και όρεξη, απάντησέ μου στα κάτωθι:

A. WAV vs FLAC

1. Ο κυρίως λόγος επιλογής μορφής wav, προέκυψε από την ανάγνωση κάποιων ιστοσελίδων, όπου αρκετοί ήταν αυτοί οι οποίοι υποστήριζαν ότι τα μουσικά αρχεία μορφής flac, υστερούσαν (έστω και ανεπαίσθητα) σε πιστότητα ήχου (έναντι των wav).
- Τελικά, ισχύει αυτό ή όχι?
2. Η συντριπτική πλειοψηφία των αρχείων μου wav, έχει πλέον POIs (Cues, Saved Loops, κ.α.).
- Εάν τα μετατρέψω σε flac, τα POIs θα “σωθούν” ή όχι? Γιατί, εάν δεν υπάρχει τρόπος να σωθούν, τότε δεν το σκέφτομαι καν και ας ξέρω (πλέον) ότι ήταν παντελώς λανθασμένη μου επιλογή.

B. TAGS & SEARCH

1. Σαφέστατα και προσθέτω tags (έστω και “εικονικά” στα wav, μέσω VDj) σε όλα, μα όλα τα κομμάτια μου.
- Εφόσον η πλειοψηφία των αναζητήσεων μου, αφορά Title ή Artist ή Year (πληροφορίες, οι οποίες υφίστανται σε κάθε περίπτωση στο FileName), γιατί θα πρέπει στα settings του Search να έχω επιλεγμένη οποιαδήποτε άλλη παράμετρο, πέραν του FileName?
2. Όσον αφορά στην εμφάνιση στον Broswer, το παράδειγμα του Excel ήταν κατατοπιστικό!

C. READING

1. Όπως προανέφερα, κατά την επιλογή – φόρτωση στο browser ενός φακέλου, αρκετές φορές δεν μου εμφανίζει τις πληροφορίες όλων των στηλών (π.χ. bpm ή bitrate, κ.α.), παρότι τα κομμάτια είναι αναγνωρισμένα και παιγμένα αρκετές φορές στο παρελθόν.
Στην ερώτηση εάν τα κομμάτια είναι “νέα” ή εάν τα εμφανίζει με πράσινο αστεράκι, η απάντηση είναι όχι. Μια επιπλέον παρατήρηση επ’ αυτού, είναι ότι δεν το κάνει στα ίδια κομμάτια κάθε φορά, αλλά σε διαφορετικά και τυχαία.
- Τελικά, υπάρχει καμιά ιδέα, για το τι μπορεί να συμβαίνει?

D. LIBRARY

Για το θέμα της καλύτερης δυνατής οργάνωσης μουσικής βιβλιοθήκης, θεωρώ ότι θα ήταν καλύτερο να ανοίξω ένα νέο thread και να γραφούν όσο το δυνατόν περισσότερες απόψεις. Το σίγουρο είναι ότι δεν διαθέτω διπλότυπα ή τριπλότυπα αρχεία, ούτε παρόμοιες ονομασίες διαδρομών…
 

Posté Tue 06 Dec 16 @ 9:38 am
A. Όχι και πάλι όχι
Το FLAC είναι ΜΗ ΑΠΟΛΕΣΤΙΚΟΣ (LOSELESS) αλγόριθμος συμπίεσης. Τελεία και παύλα. Οποιαδήποτε άλλη συζήτηση είναι να 'χαμε να λέγαμε να περνάει η ώρα στο καφενείο παίζοντας πρέφα.
Υπάρχει τρόπος να κρατήσεις τα POI αλλά δεν είναι εύκολος (με 2-3 κλικ)
Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου αναφέρω πως. Πάντως μπορείς να ξεκινήσεις τουλάχιστον να συμπληρώνεις την βιβλιοθήκη σου με FLAC στα νέα κομμάτια (ότι θα βάζεις από εδώ και πέρα) μέχρι να βρεις χρόνο και όρεξη να μετατρέψεις τα παλιά σου αρχεία.

Β. Δεν προσθέτεις tags. Ενημερώνεις την βάση δεδομένων του προγράμματος. Και πρέπει να ανοίξεις και τις άλλες επιλογές για να επιταχύνεις τις αναζητήσεις. Αυτό γίνεται γιατί το να κάνει parse το filename κάθε φορά η αναζήτηση είναι πιο επίπονο.
Για να το καταλάβεις θα στο πως ως εξής:
Έστω ότι έχουμε μια βάση 100.000 εγγραφές με 200 χαρακτήρες κείμενο σε κάθε εγγραφή σε μία και μοναδική στήλη. Μία αναζήτηση θα ολοκληρωθεί μέσα σε 1 δευτερόλεπτο.
Αν την ίδια βάση την σπάσουμε στα δύο (200.0000 εγγραφές με 100 χαρακτήρες κείμενο ή 100.000 εγγραφές με 100 χαρακτήρες κείμενο σε 2 στήλες) τότε η αναζήτηση θα πραγματοποιηθεί σε λιγότερο από το μισό χρόνο, δηλαδή σε λιγότερο από 0.5 sec.
Αν το θέμα σου είναι αποκλειστικά και μόνο τα αποτελέσματα που εμφανίζει η αναζήτηση τότε ναι θεωρητικά δεν θα υπάρξουν αλλαγές. Όμως στην πράξη έχω παρατηρήσει στον εαυτό μου να κάνει το εξής:
Την ώρα που παίζω βλέπω οτι σε ένα κομμάτι κάτι έχω γράψει λάθος. Αναργαμματισμό, ορθωγραφία, λ'αθος τ΄ονους, ΚΕφαλαιοποίηση, κάτι τέλος πάντων. Ανοίγω τον tag editor και το διορθώνω επιτόπου. Εγώ πλέον το βλέπω σωστά (και ενημερώνεται αυτόματα και το tag) αλλά το όνομα του αρχείου εξακολουθεί και είναι λάθος!

Γ. Πολύ φοβάμαι οτι μάλλον υπάρχει κάποιο Illegal character σε κάποιο σημείο στη βάση σου και σου "χαλάει" μερικές εγγραφές. Αν τα τραγούδια φορτώνουν και παίζουν κανονικά και ΔΕΝ εμφανίζονται με πράσινο αστεράκι τότε στείλε μας την βάση να κάνουμε ένα έλεγχο.
 

Posté Thu 08 Dec 16 @ 7:53 am
PhantomDeejay wrote :
A. Όχι και πάλι όχι
Το FLAC είναι ΜΗ ΑΠΟΛΕΣΤΙΚΟΣ (LOSELESS) αλγόριθμος συμπίεσης. Τελεία και παύλα. Οποιαδήποτε άλλη συζήτηση είναι να 'χαμε να λέγαμε να περνάει η ώρα στο καφενείο παίζοντας πρέφα.
Υπάρχει τρόπος να κρατήσεις τα POI αλλά δεν είναι εύκολος (με 2-3 κλικ)
Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου αναφέρω πως. Πάντως μπορείς να ξεκινήσεις τουλάχιστον να συμπληρώνεις την βιβλιοθήκη σου με FLAC στα νέα κομμάτια (ότι θα βάζεις από εδώ και πέρα) μέχρι να βρεις χρόνο και όρεξη να μετατρέψεις τα παλιά σου αρχεία.


Ναι, με ενδιαφέρει! Να υποθέσω ότι ο τρόπος είναι πρώτα η μετατροπή του εκάστοτε wav αρχείου σε flac και κατόπιν χειροκίνητη "ενημέρωση" της βάσης με το νέο αρχείο. Και επειδή τα POI είναι σε συγκεκριμένα χρονικά σημεία, καταγεγραμένα στην βάση δεδομένων και η χρονική διάρκεια του εκάστοτε κομματιού δεν αλλάζει, θα "συμπέσουν". Σωστά?

PhantomDeejay wrote :
Β. Δεν προσθέτεις tags. Ενημερώνεις την βάση δεδομένων του προγράμματος. Και πρέπει να ανοίξεις και τις άλλες επιλογές για να επιταχύνεις τις αναζητήσεις. Αυτό γίνεται γιατί το να κάνει parse το filename κάθε φορά η αναζήτηση είναι πιο επίπονο.


Κατανοητό! Απλά είχα την εντύπωση ότι επιλέγοντας εύρεση μόνον κατά filename, η διεργασία γίνεται πιο απλή - γρήγορη.

PhantomDeejay wrote :
Γ. Πολύ φοβάμαι οτι μάλλον υπάρχει κάποιο Illegal character σε κάποιο σημείο στη βάση σου και σου "χαλάει" μερικές εγγραφές. Αν τα τραγούδια φορτώνουν και παίζουν κανονικά και ΔΕΝ εμφανίζονται με πράσινο αστεράκι τότε στείλε μας την βάση να κάνουμε ένα έλεγχο.


Με την πρώτη ευκαιρία, σε ενημερώνω μέσω pm και την αποστέλω

 

Posté Thu 08 Dec 16 @ 10:57 am
Γιώργο, όταν βρεις χρόνο ανέφερέ μου το πως θα υλοποιήσω την μετατροπή για την οποία αναφέρθηκες, καθώς και εάν γνωρίζεις να υπάρχει τρόπος (plug-in) στο EAC (που χρησιμοποιώ για ripping), ώστε να γίνεται πλέον αυτόματα το export σε flac...
 

Posté Tue 13 Dec 16 @ 6:32 am


(Les anciens sujets et forums sont automatiquement fermés)