Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Hercules rmx parts - ανταλακτικα

Ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes.

Καλησπέρα σε όλους,

χρησιμοποιώ μια Hercules RMX εδώ και 6 χρόνια χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Πριν περίπου δύο χρόνια πρέπει να έπεσε νερό/ποτό πάνω στην κονσόλα και από τότε τα faders της έντασης και του crossfade τρεμοπαίζανε στο VDJ. Δεν έδωσα πολύ σημασία γιατί με λίγο παίξιμο πάνω κάτω διορθωνόταν το πρόβλημα. Τον τελευταίο όμως χρόνο ειδικά το crossfade δεν έστρωνε με τίποτα με αποτέλεσμα να ανοίξω την κονσόλα για να δω τι ακριβώς γίνεται. Δυστυχώς σχεδόν όλα τα faders είχαν επιφανειακή σκουριά και λίγη στο εσωτερικό τους. Τα καθάρισα με λίγο οινόπνευμα (μέσα-έξω) αλλά αφού ξανάδεσα το σύστημα (πολλεεεές βίδες), παρατήρησα ότι το πρόβλημα στο crossfae παραμένει. Η ερώτηση μου είναι αν ενδείκνυται η χρήση αντισκουριακού WD-40 ή αν υπάρχει τρόπος για προμήθεια ανταλλακτικού (επικοινώνησα ήδη με τον Νάκα που την είχα αγοράσει και με πληροφόρησαν ότι η Hercules δεν δίνει ξεχωριστά τα faders από την πλακέτα σαν ανταλλακτικά κι έτσι είναι ασύμφορη η επισκευή του). Ευχαριστώ!
 

Posté Wed 04 Jan 17 @ 8:35 pm
Προσωπικά θα σε απογοητεύσω...

Με το WD-40, εκτός του ότι δεν θα κάνεις δουλειά, θα "επιδεινώσεις" την κατάσταση! Και γενικότερα να έχεις κατά νου ότι sprays (και καλά) ποτενσιομέτρων σπανίως και κάνουν δουλειά και το fader έχει το μαμίσιο feeling...
 

Posté Thu 05 Jan 17 @ 6:26 am
Το έχω δοκιμάσει σε ποντισιόμετρα που έχουν σκόνη νερό κλπ σε φθαρμένα από το χρόνο δεν έχει κανένα αποτέλεσμα.
Πρώτα σπρέι για ποντισιόμετρα χωρίς λάδι και λίγο δούλεμα στα ποντισιόμετρα και μετά για να μην είναι στεγνά και κολλάνε λίγο wd 40 και λόγο σπρέι γράσου.
Το ξαναλέω όταν υπάρχει φθορά στο γραφίτη δεν διορθώνεται.
 

Posté Thu 05 Jan 17 @ 7:31 am
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Μου φαίνεται ότι δεν θα βρω λύση με τα σπρέι όπως μου τα λέτε. Μήπως έχετε υπόψιν σας που μπορώ να βρω ανταλλακτικά;
 

Posté Thu 05 Jan 17 @ 10:14 am
djnet71PRO InfinityMember since 2007
Gangstafar wrote :
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Μου φαίνεται ότι δεν θα βρω λύση με τα σπρέι όπως μου τα λέτε. Μήπως έχετε υπόψιν σας που μπορώ να βρω ανταλλακτικά;


Ο Νάκας είναι αντιπρόσωπος στην Ελλάδα.Κάνε ένα τηλέφωνο στο service του να σου πουν αν μπορούν να αναλάβουν
 

Posté Sun 08 Jan 17 @ 4:42 pm
Τους πήρα ήδη αλλά δε συμφέρει. Πρέπει να μου αλλάξουν όλη την πλακέτα...
 

Posté Tue 10 Jan 17 @ 8:07 pm


(Les anciens sujets et forums sont automatiquement fermés)