Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet ΠΑΓΩΜΑ CONTROLLER

Ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes.

djnet71PRO InfinityMember since 2007
Παίδες καλησπέρα.
Σήμερα το μεσημέρι δούλευα στο vdj περνώντας νέα τραγούδια στους virtualfolders ενώ είχα κανονικά συνδέσει την hercules RMX2 BLACK&GOLD και δούλευα με αυτήν.Τον ήχο τον έστελνα σε μικρό ζευγάρι ηχείων που έχω εδώ στο γραφείο για Monitor.
Κάποια στιγμή ακούστηκε ένας θόρυβος σαν να έκλεισε η κονσόλα...και όντως έτσι έγινε!Πάγωσε η κονσόλα και δεν ανταποκρινόταν κανένα κουμπί.Έκλεισα και άνοιξα το vdj αλλά τίποτα!Στα options την έβλεπε την κονσόλα αλλά από κάτω τα outputs ήταν κενά!Προσπάθησα να την επιλέξω και μετά apply αλλά τίποτα!Το vdj έπαιζε από το Macbook και από εκεί έπαιρνα και ήχο!
Έκλεισα και άνοιξα την κονσόλα και μετά την είδε κανονικά!
Να σημειώσω πως την συνδέω μέσω hub στο macbook.Επίσης ο θόρυβος ''κλεισίματος'' ακούστηκε μόλις είχα τελειώσει με κάτι αλλαγές στα options,στο autogain.
Επειδή το βράδυ παίζω σε μαγαζί και ψιλοανησύχησα λέω να πάω με την παλιά μου την ΜΚ2 αλλά μήπως μπορεί κάποιος από τους ''admins'' να δει τι πρόβλημα καταγράφηκε (ήμουν συνδεδεμένος στο ίντερνετ).?

Ευχαριστώ
 

Posté Sat 14 Jan 17 @ 3:01 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
Μάλλον είναι το ΣΚ των προβλημάτων!Ενώ έπαιζα απόψε με το macbook και την Hercules MK2 (συνδεδεμένη σε usb hub) περίπου στο τετράωρο μου έκανε το εξής:
Ενώ έπαιζε το κομμάτι ξαφνικά σταμάτησε σαν να πατήθηκε το Pause και μετά από 4 δευτερόλεπτα ξεκίνησε πάλι μόνο του από εκεί που είχε σταματήσει σαν να ξαναπάτησα το play!!!
Την στιγμή εκείνη δεν είχα καμία επαφή με την κονσόλα οπότε σίγουρα δεν πατήθηκε κάτι κατά λάθος!
Καμιά ιδέα τι μπορεί να παίχτηκε?
Αν και αυτό έχει καταγραφεί γιατί πάλι(ευτυχώς)ήμουν συνδεδεμένος στο ίντερνετ ...είμαι όλος αυτιά!!!

Thanxxx
 

Posté Sun 15 Jan 17 @ 2:17 am
djnet71PRO InfinityMember since 2007
Και τα περίεργα και ανεξήγητα συνεχίζονται!Μόλις άκουσα το χθεσινό djset(για καλή μου τύχη το έγραφα)για να βρω και το σημείο που έκανε pause για μερικά δευτερόλεπτα.
Είχα σημειώσει και το κομμάτι και πήγα κατευθείαν....
Δεν υπήρχε καμία διακοπή....το κομμάτι γράφτηκε κανονικά!Το άκουσα 3-4 φορές για να σιγουρευτώ!!!Κι όμως στην εγγραφή δεν έκανε διακοπή!!!
Τι παίζει????
 

Posté Sun 15 Jan 17 @ 5:50 pm
Τέτοια "προβλήματα" δεν καταγράφονται. Το μόνο που καταγράφεται και στέλνεται στους servers του VirtualDj είναι τα crash του software.
Αυτό που υποψιάζομαι είναι disconnection του USB. Το γιατί δεν μπορώ να το μαντέψω. Από τα power options του υπολογιστή μέχρι στιγμιαία πτώση τάσης ή κακή επαφή του καλωδίου USB οι αιτίες μπορεί να είναι πολλές.

Σ' αυτό συνηγορεί και το γεγονός οτι δεν άκουσες "διακοπή" στην εγγραφή.
Και στο εξηγώ:

Το VirtualDj όταν δεν ορίζεις αναλογική είσοδο για την εγγραφή γράφει το πρόγραμμα "ψηφιακά". Δηλαδή γράφει στο δίσκο τα ίδια ακριβώς δεδομένα που στέλνει και στο master output της κάρτας ήχου σου.
Με λίγα λόγια η διακοπή στο τραγούδι έγινε γιατί αποσυνδέθηκε η κάρτα ήχου, και το τραγούδι συνέχισε μόλις η κάρτα ήχου ξανασυνδέθηκε. Το πρόγραμμα "ψηφιακά" έκανε την εγγραφή κανονικά γιατί απλά έγραφε τα "buffer" που έστελνε και στο master της κάρτας ήχου.
Όσο το πρόγραμμα ήταν "παγωμένο" (διακοπή ήχου) το πρόγραμμα προσπαθούσε να στείλει το ίδιο buffer στην κάρτα ήχου που είχε αποσυνδεθεί και δεν έπαιζε. Έτσι και η εγγραφή "περίμενε" μέχρι η αποστολή του buffer να είναι επιτυχημένη και έπειτα συνέχισε κανονικά.
Αυτό δεν θα συνέβαινε αν η εγγραφή γινόταν από "αναλογική πηγή".

Τέσπα. Χονδρικά το πρόβλημα σου είναι αποσύνδεση της USB. Το γιατί, πρέπει να το ψάξεις ή να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες.
 

Posté Sun 15 Jan 17 @ 9:29 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Τέτοια "προβλήματα" δεν καταγράφονται. Το μόνο που καταγράφεται και στέλνεται στους servers του VirtualDj είναι τα crash του software.
Αυτό που υποψιάζομαι είναι disconnection του USB. Το γιατί δεν μπορώ να το μαντέψω. Από τα power options του υπολογιστή μέχρι στιγμιαία πτώση τάσης ή κακή επαφή του καλωδίου USB οι αιτίες μπορεί να είναι πολλές.

Σ' αυτό συνηγορεί και το γεγονός οτι δεν άκουσες "διακοπή" στην εγγραφή.
Και στο εξηγώ:

Το VirtualDj όταν δεν ορίζεις αναλογική είσοδο για την εγγραφή γράφει το πρόγραμμα "ψηφιακά". Δηλαδή γράφει στο δίσκο τα ίδια ακριβώς δεδομένα που στέλνει και στο master output της κάρτας ήχου σου.
Με λίγα λόγια η διακοπή στο τραγούδι έγινε γιατί αποσυνδέθηκε η κάρτα ήχου, και το τραγούδι συνέχισε μόλις η κάρτα ήχου ξανασυνδέθηκε. Το πρόγραμμα "ψηφιακά" έκανε την εγγραφή κανονικά γιατί απλά έγραφε τα "buffer" που έστελνε και στο master της κάρτας ήχου.
Όσο το πρόγραμμα ήταν "παγωμένο" (διακοπή ήχου) το πρόγραμμα προσπαθούσε να στείλει το ίδιο buffer στην κάρτα ήχου που είχε αποσυνδεθεί και δεν έπαιζε. Έτσι και η εγγραφή "περίμενε" μέχρι η αποστολή του buffer να είναι επιτυχημένη και έπειτα συνέχισε κανονικά.
Αυτό δεν θα συνέβαινε αν η εγγραφή γινόταν από "αναλογική πηγή".

Τέσπα. Χονδρικά το πρόβλημα σου είναι αποσύνδεση της USB. Το γιατί, πρέπει να το ψάξεις ή να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες.


Ok PhantomDeejay!!!Θα το παρακολουθήσω ''στενά'' όλη την εβδομάδα μέχρι το επόμενο djset και θα ενημερώσω.

Once more...Σε ευχαριστώ!

 

Posté Sun 15 Jan 17 @ 9:48 pm


(Les anciens sujets et forums sont automatiquement fermés)