Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Ταξίδι με αεροπλάνο.

Ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes.

iliaslHome userMember since 2009
Καλημέρα ! παιδιά αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει στο εξής.
Εχω μια εκδήλωση στη Γερμανία και πρόκειτε να ταξιδέψω με αεροπλάνο.
Τι μπορώ να πάρω μαζί μου μέσα στο αεροπλάνο και τι όχι?
Διαθέτω μια βαλίτσα τις magma xl στην οποία βάζω μέσα ένα controler pionner sx 2 + λάπτοπ τροφοδοτικά , ακουστικά σκληρούς δίσκους.
Με τους σκληρούς δίακους υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο να σβηστεί κάτι στον έλεχγο όταν περνάνε?
οποιαδήποτε πληροφορία ξέρετε θα ήταν πολύ χρήσιμη και τι ακριβώς να προσέξω . Αν είναι εύκολο για όσους γνωρίζουν να απαντήσουν άμεσα για να μπορώ να κλείσω το συντομότερο δυνατόν τα εισητήρια .
Ευχαριστώ εκ των προταίρων!!!!
 

Posté Fri 28 Jul 17 @ 9:55 am
1. Δεν γνωρίζω εάν οι δίσκοι SSD επηρεάζονται, αλλά οι HDD σίγουρα! Γι αυτό και όσες φορές ταξίδεψα αεροπορικώς, το ίδιο το προσωπικό ελέγχου μου συνέστησε - ζήτησε να αδειάζω την τσάντα του laptop, τοποθετώντας τα πράγματα σε ειδικό καλαθάκι, το οποίο δεν πέρασε από το μηχάνημα ελέγχου, αλλά υποβλήθηκε σε οπτικό (και μόνον) έλεγχο...

2. Η βαλίτσα έχει πολύ μεγάλες διαστάσεις, για να δεχθούν να την πάρεις εντός αεροπλάνου! Αλλά και να δεχτούν, το πιθανότερο είναι (τελικά) να πληρώσεις (extra) μία μικρή περιουσία. Συνεπώς, αυτό που θα έκανα εάν ήμουν εγώ στην θέση σου, θα ήταν:
Α. Να αφαιρέσω από την βαλίστα laptop και external HDDs.
Β. Να την κλειδώσω (και εάν δεν κλειδώνει, να την δώσω για περιτύλιξη με ειδικό νάιλον).
Γ. Να την δηλώσω - δώσω ως αποσκευή, όπως ακριβώς τις υπόλοιπες βαλίτσες.
Δ. Να πάρω μαζί μου εντός αεροπλάνου laptop και external HDDs.
 

Posté Fri 28 Jul 17 @ 7:26 pm
iliaslHome userMember since 2009
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! ακριβώς όσα ανάφερες παραπάνω είχα στο μυαλό μου να κάνω. Το λάπτοπ σαν χειραποσεκυή στο αεροπλάνο μαζί με τους δίσκους και όλα τα υπόλοιπα , controler καλωδια ακουστικα στη βαλίτσα. Οποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας βοηθήσει
 

Posté Sat 29 Jul 17 @ 9:35 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Επειδή ταξιδεύω αρκετά συχνά εξωτερικό, είναι όπως τα είπε ο Theios Giorgos, laptop και σκληρό στην χειραποσκευή.

Το μόνο που μπορώ να προσθέσω είναι, προσοχή με τον controller στην βαλίτσα. Βρές ένα τρόπο να την προστατέψεις από χτυπήματα και κακο-μεταχείρηση (φενιζόλ , ανάμεσα στα ρούχα σου κλπ)
Αν δεν την δηλώσεις ώς "εύθραυστο" (υπάρχει μία επιβάρυνση - δεν ξέρω πόσο), οι εργάτες μεταφόρτωσης αποσκευών δεν θα της φερθούν με τον καλύτερο τρόπο.

Δες επίσης ποιό είναι το μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος της βαλίτσας (διαφέρει από εταιρία σε εταιρία). Αν το υπερβείς έχεις επιπλέον χρέωση.

Καλό ταξίδι !

 

Posté Sat 29 Jul 17 @ 9:04 pm
iliaslHome userMember since 2009
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας !!!!
 

Posté Sun 06 Aug 17 @ 6:28 pm


(Les anciens sujets et forums sont automatiquement fermés)