Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Reset key χωρις την χρηση του master tempo

Ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes.

Καλησπερα παιδες!

Δοκιμαζω κατι και θα ηθελα μια εντολη, οπου χωρις την χρηση του master tempo οταν αλλαζω το tempo (bpm) και αλλαζει και η τονικοτητα (musical key) φυσικα, να επιστρεφω την τονικοτητα στην αρχικη της τιμη. (Με το "key 0" δεν γινεται εννοειται, πριν το προτεινει καποιος.)
Αυτο ακριβως που θελω το καταφερα μονο οταν φορτωσω το ιδιο τραγουδι στο αλλο deck, ανοιξω την λιστα "key_match_menu" και διαλεξω την "ακριβη ταυτιση" οπου αντιγραφει το κλειδι (που θελω στο εκαστοτε τραγουδι δλδ) σε οποιο tempo και αν το βαλω να παιξει εννοειται.

Ευχαριστω!
 

Posté Thu 05 Mar 20 @ 7:59 pm
Αυτό που θες το κάνει... το master_tempo :P

Αν κατάλαβα σωστά τι θες να κάνεις:

Φορτώνεις ένα κομμάτι με αρχικό κλειδί έστω 1Α
Με κλειστό το master tempo αλλάζεις το pitch έστω στο +9%
Το κομμάτι πλέον έχει γίνει 3Α
Εσύ θες με ένα κουμπί να επιστρέψει το κομμάτι στο 1Α αλλά να παραμείνει στο τρέχων tempo/bpm, σωστά;
Αν ναι, τότε ανοίγοντας το master_tempo το κομμάτι αυτόματα γίνεται 1Α κρατώντας το τρέχων tempo.

Προσοχή: Το VirtualDJ έχει δύο "παρόμοιες" εντολές που μπορεί να σε μπερδεύουν.
Την εντολή key_lock που ήταν για χρόνια η default εντολή για κλείδωμα του tempo και χρησιμοποιείται στο 90+% των controller mappings, και την master_tempo.
Η διαφορά του key_lock σε σχέση με το master_tempo είναι οτι το key_lock κλειδώνει το κλειδί στην τιμή που αυτό έχει την ώρα που το ενεργοποιείς, ενώ το master_tempo επιστρέφει πάντα στο αρχικό κλειδί.

Στο παράδειγμα με το κομμάτι πιο πάνω, αν ενεργοποιήσεις το key_lock την ώρα που βρίσκεσαι στο +9% (με κλειδί 3Α) δεν θα συμβεί τίποτα στον ήχο.
Αν όμως επαναφέρεις το pitch στο +0% τότε το κομμάτι δεν θα επιστρέψει στο 1Α. Θα παραμείνει στο 3Α!!!

Επειδή όταν φορτώνεις ένα κομμάτι το κομμάτι φορτώνει με το αυθεντικό κλειδί και το key_lock είναι συνήθως ενεργοποιημένο, το key_lock έχει σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα με το master tempo (το κομμάτι παραμένει στο αρχικό του κλειδί αλλάζοντας το pitch)
 

Posté Thu 05 Mar 20 @ 11:35 pm
Ολα αυτα που λες τα ξερω παραπολυ καλα.
Ομως αυτο που δοκιμασα για πρωτη φορα επειτα απο τοσα χρονια (2005) που ασχολουμαι με το Virtual DJ, ειναι χωρις την χρηση του master tempo να επαναφερω εγω την τονικοτητα (οπως προειπα πως) και το αποτελεσμα ειναι πραγματικα φοβερο σε ποιοτητα ηχου. Δεν ξερω αν το εχεις δοκιμασει (ή αλλος) ποτε με αυτον τον τροπο για να δεις ποσο καθαρος ειναι ο ηχος ακομα και σε +-50%.
Κι ολα αυτο γιατι θα μου πεις; Διοτι τοοοσα χρονια (δυστυχως) οποιον αλγοριθμο κι αν εχουν βαλει για το pitch shifting, ε πως να το κανουμε ειναι χαλια. Και το pitch quality 3 και αυτο δεν ειναι καλο. Και με καλο ηχοσυστημα και υψηλα db, ε τοτε δυστυχως εγω προσωπικα (διοτι ο κοσμος οτι ακουει χαιρεται) δεν τον αντεχω τον ηχο και η μονη λυση (μου τουλαχιστον) ειναι να επαναφερω το pitch στο μηδεν. (Τι αλλο;)
Ξερω πολυ καλα οτι υπαρχουν παααραπολλα posts σε ολες τις χωρες για το θεμα ποιοτητας ηχου, αλλα με αυτο που δοκιμασα και ακουσα τα αποτελεσματα, μπορει και να αλλαξει τα πραγματα ριζικα.

Αυτα!
 

Posté Thu 05 Mar 20 @ 11:55 pm
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
 

Posté Fri 06 Mar 20 @ 12:30 am
djbro78gr wrote :
χωρις την χρηση του master tempo να επαναφερω εγω την τονικοτητα (οπως προειπα πως) και το αποτελεσμα ειναι πραγματικα φοβερο σε ποιοτητα ηχου. Δεν ξερω αν το εχεις δοκιμασει (ή αλλος) ποτε με αυτον τον τροπο για να δεις ποσο καθαρος ειναι ο ηχος ακομα και σε +-50%.
Κι ολα αυτο γιατι θα μου πεις; Διοτι τοοοσα χρονια (δυστυχως) οποιον αλγοριθμο κι αν εχουν βαλει για το pitch shifting, ε πως να το κανουμε ειναι χαλια. Και το pitch quality 3 και αυτο δεν ειναι καλο. Και με καλο ηχοσυστημα και υψηλα db, ε τοτε δυστυχως εγω προσωπικα (διοτι ο κοσμος οτι ακουει χαιρεται) δεν τον αντεχω τον ηχο και η μονη λυση (μου τουλαχιστον) ειναι να επαναφερω το pitch στο μηδεν. (Τι αλλο;)
Ξερω πολυ καλα οτι υπαρχουν παααραπολλα posts σε ολες τις χωρες για το θεμα ποιοτητας ηχου, αλλα με αυτο που δοκιμασα και ακουσα τα αποτελεσματα, μπορει και να αλλαξει τα πραγματα ριζικα.

Αυτα!


Σε όλο το κείμενο αναφέρεις χάλια ήχο και χάλια pitch shifting (time stretching) και θες εκτός από το pitch να αλλάξεις και την τονικότητα;;;
Και πως νομίζεις οτι αλλάζει η τονικότητα; Ο ίδιος αλγόριθμος που χρησιμοποιείται για το master_tempo, ο ίδιος κάνει και την αλλαγή τονικότητας.
Αν νομίζεις οτι η αλλαγή του pitch (χωρίς master tempo) και στη συνέχεια το ταίριασμα του κλειδιού με το αυθεντικό κλειδί προσφέρει καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα απ' οτι η αλλαγή του tempo (με χρήση master tempo/key_lock) τότε πρόκειται για placebo effect και μπορείς να ηχογραφήσεις δύο δείγματα για να τα αναλύσεις.

Και κάτι τελευταίο/ άσχετο:
Η αλλαγή τονικότητας ή η αλλαγή tempo (κρατώντας το κλειδί σταθερό) είναι από την φύση της μια "καταστροφική" διαδικασία.
Χονδρικά το κομμάτι σπάει σε χιλιάδες μικρά κομμάτια τα οποία στη συνέχεια επανασυντίθονται είτε σε διαφορετικές θέσεις με το αυθεντικό κλειδί (master tempo), είτε στις ίδιες θέσεις με διαφορετικό pitch (tonal shifting).
Όσο πιο μικρό είναι το εύρος της αλλαγής, τόσο πιο αρμονικό είναι το αποτέλεσμα. Όσο πιο μεγάλες είναι οι αλλαγές, τόσο "χειρότερο" θα είναι το αποτέλεσμα μέχρι που από ένα εύρος και μετά η όλη διαδικασία παράγει έντονα παράσιτα που κάνουν τη χρήση του αλγόριθμου απαγορευτική για οτιδήποτε άλλο εκτός από effect.
Λόγω της φύσης λοιπόν του συγκεκριμένου αλγόριθμου είναι αδύνατο να φτάσεις σε εύρος -50% χωρίς παράσιτα με "τέλειο" αποτέλεσμα.
Ο αλγόριθμος θα πρέπει για κάθε κομμάτι που κόβει να γεμίσει απόσταση ίση με το μισό κομμάτι πριν παίξει το "αυθεντικό" κομμάτι.

Δεν ξέρω πως παίζετε μερικοί συνάδελφοι, αλλά προσωπικά θεωρώ οτι τιμές pitch μεταξύ 8% & 12% είναι μόνο για να βγει μια "μακρινή" αλλαγή. Τιμές μεγαλύτερες του 12% τις θεωρώ χρήσιμες μόνο για effects. Αλλά αυτό είναι προσωπικό γούστο... :P

Υ.Γ.:
Δυστυχώς στο 90+% των μαγαζιών που έχει τύχει να πάω τα τελευταία 5 χρόνια, τα artifacts του master tempo είναι το τελευταίο σε θέμα "ποιότητας" ήχου στο οποίο πάσχουν... (είτε από τα ηχοσυστήματα, είτε από τους DJ)

Υ.Γ.2:
Και τα 4 προγράμματα για DJ-ing χρησιμοποιούν τον ίδιο ακριβώς αλγόριθμο time-stretching. Με μια μικρή διαφορά, οτι στο Serato για να πάρεις τον αλγόριθμο που έχουν τα άλλα 3 πρέπει να πληρώσεις το PNP expansion pack... :P



 

Posté Fri 06 Mar 20 @ 1:13 am
Συνεχως βλεπω να αναφερεται το οτι το (παλιο, το οποιο υπαρχει ακομα βεβαια ως εντολη) key_lock ειναι διαφορετικο σε σχεση με το master tempo, δλδ δυο διαφορετικες εντολες. Πως ειναι δυνατον να ειναι δυο διαφορετικες εντολες (οπως το αναφερες και πιο πανω) οταν χθες ακομα, για αλλη μια φορα, διοτι λεω μηπως τοοοσα χρονια μου διαφευγει και κατι (λαθος ειμαι ανθρωπους κανω) μεσα απο τα settings απενεργοποιησα το master tempo (δλδ για ολα τα decks, ως γνωστο), εβαλα την εντολη key_lock απλα σε deck που επαιζε και τι ενεργποιηθηκε; Το master tempo. Πως λετε-λενε ολοι οτι ειναι δυο διαφορετικα πραγματα; Απλα (οπως λεει κι ο λαος) αλλαξε ο Μανωλιος κι εβαλε τα ρουχα του αλλιως! Με λιγα λογια και το key_lock (του τοτε) ειναι το master tempo (σημερα). Δεν κανει κλειδωμα του κλειδιου στην τιμη που ειναι καθε φορα. Σωστα τα λεω ή μου διαφευγει κατι;

Και παμε στο θεμα ηχου, οταν επαναφερεις την τονικοτητα μεσω του key_match_menu (χωρις master tempo παντα) οταν αλλαξει το tempo. Το δοκιμασες οντως; Οντως δεν το ακους καλα; Καθαρα; Καλυτερα απο το master tempo με pitch quality 0,1,2 ή 3; Εγω παντως μονο καταστροφικο ή χαλια δεν το ακουω.

Τεσπα ομως σ´ ευχαριστω παραπολυ για τον χρονο σου (βλεπω και καταλαβαινω ποσο πολυ ασχολεισαι με ολους για λυσεις, κτλ.) αλλα θα ηθελα μια απλη απαντηση στο αν γινεται να επαναφερω (με οποια εντολη μπορει να ξερεις/ξερετε) το μουσικο κλειδι στην αρχικη του τιμη οταν το tempo αλλαξει αλλα χωρις την χρηση του master tempo. Ή εστω να βαλω δε κουμπι την εντολη "ακριβης ταυτιση" κλειδιου που βρισκεται μεσα στο key_match_menu.

Αυτα και ευχαριστω για τον χρονο και κοπο!
 

Posté Fri 06 Mar 20 @ 1:51 pm
djbro78gr wrote :
Συνεχως βλεπω να αναφερεται το οτι το (παλιο, το οποιο υπαρχει ακομα βεβαια ως εντολη) key_lock ειναι διαφορετικο σε σχεση με το master tempo, δλδ δυο διαφορετικες εντολες. Πως ειναι δυνατον να ειναι δυο διαφορετικες εντολες (οπως το αναφερες και πιο πανω) οταν χθες ακομα, για αλλη μια φορα, διοτι λεω μηπως τοοοσα χρονια μου διαφευγει και κατι (λαθος ειμαι ανθρωπους κανω) μεσα απο τα settings απενεργοποιησα το master tempo (δλδ για ολα τα decks, ως γνωστο), εβαλα την εντολη key_lock απλα σε deck που επαιζε και τι ενεργποιηθηκε; Το master tempo. Πως λετε-λενε ολοι οτι ειναι δυο διαφορετικα πραγματα; Απλα (οπως λεει κι ο λαος) αλλαξε ο Μανωλιος κι εβαλε τα ρουχα του αλλιως! Με λιγα λογια και το key_lock (του τοτε) ειναι το master tempo (σημερα). Δεν κανει κλειδωμα του κλειδιου στην τιμη που ειναι καθε φορα. Σωστα τα λεω ή μου διαφευγει κατι;


Σε δύο custom buttons γράψε στο 1 key_lock και στο άλλο master_tempo.
Απενεργοποίησε το master tempo/key lock
Άλλαξε το pitch του τραγουδιού...
Πάτα key_lock και άλλαξε πάλι το pitch....
Απενεργοποίησε το key_lock
Ενεργοποίησε το master_tempo

Εσύ ακούς να κάνουν το ίδιο πράγμα;

djbro78gr wrote :
Και παμε στο θεμα ηχου, οταν επαναφερεις την τονικοτητα μεσω του key_match_menu (χωρις master tempo παντα) οταν αλλαξει το tempo. Το δοκιμασες οντως; Οντως δεν το ακους καλα; Καθαρα; Καλυτερα απο το master tempo με pitch quality 0,1,2 ή 3; Εγω παντως μονο καταστροφικο ή χαλια δεν το ακουω.

Επαναλαμβάνω οτι ο ίδιος ακριβώς αλγόριθμος κάνει και τα δύο (αλλαγή του tempo με σταθερό κλειδί, ή αλλαγή κλειδιού με σταθερό tempo)
Οπότε αυτό που σου λέω είναι οτι είναι σχεδόν αδύνατο να έχει "μεγάλη" διαφορά η αλλαγή tempo με master_tempo VS αλλαγή pitch και στη συνέχεια αλλαγή κλειδιού.
Μικροδιαφορές στρογγυλοποίησης μεταξύ των δύο "μεθόδων" μπορεί να υπάρχουν. Αλλά είναι τόσο μικρές που είναι σχεδόν αδύνατο να τις αντιληφθείς ακουστικά.
Επίσης εγώ ποτέ δεν είπα οτι ακούω κάτι χάλια. Είπα οτι ο αλγόριθμος master tempo / pitch shifting / tonal shifting είναι "καταστροφικός" από τη φύση του.
Καταστροφικός σημαίνει οτι μετατρέπει το κομμάτι με τέτοιο τρόπο που είναι αδύνατο να συνθέσεις ξανά την αρχική πληροφορία χωρίς απώλειες ή διαφορές.
Το "καταστροφικός" εδώ είναι τεχνικός όρος.
Εγώ προσωπικά μια χαρά ακούω τον ήχο και με master_tempo μέχρι το +8% / -4% που δουλεύω συνήθως.
Αν ο ήχος είναι διαφορετικός σε σχέση με pitch=+0%, φυσικά και είναι. Δεν γίνεται να μην είναι. (Λόγω της φύσης του αλγόριθμου που λέγαμε κτλ)

djbro78gr wrote :
Τεσπα ομως σ´ ευχαριστω παραπολυ για τον χρονο σου (βλεπω και καταλαβαινω ποσο πολυ ασχολεισαι με ολους για λυσεις, κτλ.) αλλα θα ηθελα μια απλη απαντηση στο αν γινεται να επαναφερω (με οποια εντολη μπορει να ξερεις/ξερετε) το μουσικο κλειδι στην αρχικη του τιμη οταν το tempo αλλαξει αλλα χωρις την χρηση του master tempo. Ή εστω να βαλω δε κουμπι την εντολη "ακριβης ταυτιση" κλειδιου που βρισκεται μεσα στο key_match_menu.

Αυτα και ευχαριστω για τον χρονο και κοπο!


Η μοναδική εντολή που κάνει αυτό που θες είναι η master_tempo.
Αν αποκλείσουμε αυτή την εντολή τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις την key_match_button ΑΛΛΑ αφενός θα πρέπει να έχεις clone το κομμάτι και αφετέρου η διαφορά του pitch θα πρέπει να είναι σχετικά μικρή ώστε το κομμάτι να κάνει απόλυτη ταύτιση με τον κλώνο του και όχι συμβατή.
 

Posté Fri 06 Mar 20 @ 5:36 pm
Να ´σαι καλα και σ´ ευχαριστω πολυ!
 

Posté Fri 06 Mar 20 @ 8:10 pm


(Les anciens sujets et forums sont automatiquement fermés)