Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Ρυθμισεις βελτιωσης ηχου

Ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes.

Καλησπερα.Εχοντας δουλεψει το vdj ετυχε να δοκιμασω και το serato το οποιο ξεκλειδωνει με το controller μου (Denon mc7000). Παρολο που το serato ειναι πολυ δυσχρηστο και το περιβαλλον του πολυ πισω, διαπιστωσα , εχοντας ανοιχτα και τα 2 λογισμικα και παιζοντας το ιδιο τραγουδι , οτι το vdj εχει λιγο πιο ''μουντο'' ηχο, σε σχεση με τον πιο καθαρο και χρωματισμενο του serato. Yπαρχουν ρυθμισεις ωστε να βελτιωθει αυτο? Θα βοηθουσε κατι τετοιο https://www.virtualdj.com/forums/204477/General_Discussion/VDJ8_Internal_Mixer_Config.html

ή οποιαδηποτε αλλη ρυθμιση του eq?
 

Posté Tue 11 May 21 @ 1:25 pm
Ναι, να χαμηλώσεις λίγο το gain στο Serato ή να αυξήσεις λίγο το gain στο VirtualDJ.

Το έχουμε γράψει πολλές φορές, οτι με μετρήσεις (και όχι με το αυτί) τα προγράμματα βγάζουν ακριβώς τον ίδιο ήχο αν απενεργοποιήσεις το autogain και στα δύο, και παίξεις το κομμάτι με την κανονική του ταχύτητα.

Αφήνοντας λίγο το master tempo στην άκρη, οι όποιες διαφορές ακούς είναι στην πραγματικότητα διαφορές στην ένταση καθώς το αυτί έχει την ψευδαίσθηση πως οτι πιο δυνατό είναι και πιο καλό.
Τέλος για το master tempo αν έχεις καλό υπολογιστή μπορείς πλέον να βάλεις το pitch quality στην τιμή 4 για ακόμα καλύτερο master tempo (που έτσι κι αλλιώς είναι καλύτερο ακόμα και από το έξτρα PNT του Serato)
 

Posté Wed 12 May 21 @ 6:41 am
Παρακολουθοντας το forum ανακαλυπτω συνεχως καινουργια πραγματα που μου εχουν ξεφυγει...
Το pitch quality σε μενα το βρηκα στο 2.
Σε i7 7700 (λαπτοπ) και 16gb ram, θα εχω προβλημα να το βαλω στο 4 ?
Και με ενεργοποιημενο το master tempo παντα, θα ακουσω καλυτερη ποιοτητα ηχου ?
(δεν ειμαι σε θεση ακομα να κανω δοκιμες ηχου σε "δυνατο" συστημα)
 

Posté Wed 12 May 21 @ 11:15 pm
Όχι δεν θα έχεις πρόβλημα να το βάλεις στο 4

Τώρα για το αν θα ακούσεις διαφορά, εξαρτάται από το πόσο θα αλλοιώσεις το αρχικό tempo.
Μέχρι +/-5% δεν θα ακούσεις καμία διαφορά. Από +/-5% μέχρι +/-10% ίιιιιιιισως καταλάβεις κάτι.
Από +/-10% και πάνω αν έχεις καλό αυτί και καλό σύστημα μπορεί να καταλάβεις κάποιες διαφορές.

Πάντως να ξέρεις το pitch quality 4 είναι ο τελευταίος "super duper" αλγόριθμος του Z Plane Elastique που σημαίνει οτι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή διαθέσιμο.
 

Posté Thu 13 May 21 @ 8:16 am
Αρα δηλαδη εγω που ΔΕΝ ξεφευγω απο το +/- 5 ειναι καλυτερα να το αφησω στο 2 για να μην "ζοριζω" το laptop αδικα ?
(παιζω και videos...)
 

Posté Thu 13 May 21 @ 12:40 pm
Δεν πρόκειται να ζορίσεις το laptop σου (i7 7ης γενιάς) με αυτή την αλλαγή.
Εδώ δεν ζορίζεται το δικό μου laptop (i7 4ης γενιάς) ενώ στο σταθερό (i5 4ης γενιάς) η διαφορά στη CPU είναι απειροελάχιστη.
Απλά η σημείωση "απαιτεί γρήγορη CPU" είναι γιατί υπάρχουν άτομα που χρησιμοποιούν το VirtualDJ με Celeron 10ετίας και βάλε.

Στην τελική βάλτο στο 4 και ΑΑΑΑΑΑΝ δεις διαφορά στη CPU (που δεν θα δεις) το κατεβάζεις :P
 

Posté Thu 13 May 21 @ 4:35 pm


(Les anciens sujets et forums sont automatiquement fermés)