Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Πως επιλέγω τον τύπο των Stems (1.0 ή 2.0) - Page: 1
Ωραία και εντυπωσιακά τα STEMS 2.0 αλλά δεν βρίσκω την επιλογή να επιστρέψω στα STEMS 1.0 που λειτουργούν realtime στο hardware μου!
Υπάρχει η επιλογή ή να κάνω downgrade και να κόψω τις αναβαθμίσεις στο laptop μου, μέχρι νεοτέρας;
 

Posté Sun 13 Nov 22 @ 12:19 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
OPTIONS -> StemsRealitimeSeperation βάλτο στο Reduced quality (Stems 1.0). Λογικά μετά την ανάλυση του συστήματός σου, εκεί πρέπει να στο έχει βάλει ή να σου προτέινει να κάνει pre-compute.
Με το Reduced quality είναι σαν να έχεις την προηγούμενη έκδοση, δεν χρειάζεται να κάνεις downgrade σε προηγούμενη έκδοση.

Για τα Stems 2.0 χρειάζεσαι nVidia RTX (ή έστω GTX 16xx) ή Mac M1/M2
 

Posté Sun 13 Nov 22 @ 12:28 pm
Ευχαριστώ!
 

Posté Sun 13 Nov 22 @ 12:39 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Επισης μπορείς -αν δεν θέλεις να σε ρωτάει κάθε φορά που πατάς ένα Stem Pad- να αλλάξεις
OPTIONS -> 'Stems Allow Reduced Quality' απο Ask σε Always.
Με αυτές τις ρυθμίσεις θα έχεις και γρήγορα Stems 1.0 (Reduced quality) οταν φορτώνεις τραγούδια real time και Stems 2.0 HQ οταν κάνεις Prepare stems με την ανεση σου.
Best of both Worlds.. οπως λένε και στο χωριό μου :)
 

Posté Sun 13 Nov 22 @ 7:31 pm
Και αυτό πολύ καλό tip, ευχαριστώ!
Η νέα έκδοση είναι απίστευτη σε ποιότητα, πραγματικά για όσους κάνουν mash ups, θελουν γρήγορο karaoke ή να φτιάξουν δικές τους extended versions τραγουδιών είναι κορυφαίο χαρακτηριστικό!

Επί της ευκαιρίας, υποστηρίζει και τους tensor cores της AMD; Τα laptop με RDNA 2 και σε λίγους μήνες θα έχουν φτάσει σε πολύ καλές τιμές (γιατί θα κυκλοφορήσουν τα AMD phoenix με RDNA 3 που φημολογούνται ότι θα είναι απίστευτα σε επιδόσεις) και σκόπευα να αναβαθμίσω προς εκεί λόγο κόστους.
 

Posté Sun 13 Nov 22 @ 7:50 pm
djdad wrote :
OPTIONS -> StemsRealitimeSeperation βάλτο στο Reduced quality (Stems 1.0). Λογικά μετά την ανάλυση του συστήματός σου, εκεί πρέπει να στο έχει βάλει ή να σου προτέινει να κάνει pre-compute.
Με το Reduced quality είναι σαν να έχεις την προηγούμενη έκδοση, δεν χρειάζεται να κάνεις downgrade σε προηγούμενη έκδοση.

Για τα Stems 2.0 χρειάζεσαι nVidia RTX (ή έστω GTX 16xx) ή Mac M1/M2


Μπαμπη ελπιζω η ερωτηση μου να μην ειναι off topic ... χρησιμοποιουσα την εντολη

setting 'Mathengine' disable ? setting 'Mathengine' GPU & setting 'eqMode' EZRemix : setting 'Mathengine' disable & setting 'eqMode' frequency
σε custom button αμεσοτητα... την μετετρεψα σε

setting 'StemsRealitimeSeperation' disabled ? setting 'StemsRealitimeSeperation' enabled & setting 'eqMode' EZRemix : setting 'StemsRealitimeSeperation' disabled & setting 'eqMode' disabled

Που ειναι το λαθος Οεο?
 

Posté Mon 14 Nov 22 @ 4:01 pm
Οτι δεν έβαλες quotes μάλλον στα options ? Και οτι το EQMode δεν έχει "Disabled" σαν επιλογή ?
setting 'stemsRealitimeSeperation' 'Disabled' ? setting 'stemsRealitimeSeperation' 'Enabled' & setting 'eqMode' 'EZRemix' : setting 'stemsRealitimeSeperation' 'Disabled' & setting 'eqMode' 'Frequency'

 

Posté Mon 14 Nov 22 @ 4:27 pm
PhantomDeejay wrote :
Οτι δεν έβαλες quotes μάλλον στα options ? Και οτι το EQMode δεν έχει "Disabled" σαν επιλογή ?
setting 'stemsRealitimeSeperation' 'Disabled' ? setting 'stemsRealitimeSeperation' 'Enabled' & setting 'eqMode' 'EZRemix' : setting 'stemsRealitimeSeperation' 'Disabled' & setting 'eqMode' 'Frequency'


Γιωργο δεν δουλευει ουτε ετσι...

 

Posté Mon 14 Nov 22 @ 4:48 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
dimitris_g wrote :
PhantomDeejay wrote :
Οτι δεν έβαλες quotes μάλλον στα options ? Και οτι το EQMode δεν έχει "Disabled" σαν επιλογή ?
setting 'stemsRealitimeSeperation' 'Disabled' ? setting 'stemsRealitimeSeperation' 'Enabled' & setting 'eqMode' 'EZRemix' : setting 'stemsRealitimeSeperation' 'Disabled' & setting 'eqMode' 'Frequency'


Γιωργο δεν δουλευει ουτε ετσι...



setting 'StemsRealtimeSeparation' 'Disabled' ? setting 'StemsRealtimeSeparation' 'Enabled'  & setting 'eqmode''EZRemix' : setting 'StemsRealtimeSeparation' 'Disabled' & setting 'eqmode' 'Frequency'

ετσι δουλεύει
ηταν λαθος γραμενα το stemsRealitimeSeperation και το eqMode
 

Posté Mon 14 Nov 22 @ 5:08 pm
LOL.
To eqMode που ήταν λάθος;
Το Seperation vs Separation το είδα τώρα..
 

Posté Mon 14 Nov 22 @ 5:40 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
PhantomDeejay wrote :
LOL.
To eqMode που ήταν λάθος;

έχεις δίκιο δουλεύει και με τις δυο συντάξεις
και επειδή έκανα αντιγραφή από δικό μου σκριπτ θεώρησα οτι ήταν και αυτό λάθος συντακτικά χωρίς να το τσεκάρω LOL
 

Posté Mon 14 Nov 22 @ 5:59 pm
To case δεν παίζει ρόλο.
Απλά προσωπικά έχω συνηθίσει να γράφω τα settings με camel toe όπως ακριβώς είναι και στο παράθυρο των ρυθμίσεων του προγράμματος.
Από εκεί και πέρα όντως δεν δοκίμασα το script πριν το γράψω γιατί απλά προχθές είχα γράψει παρόμοιο κώδικα για το skin μου και ήξερα οτι δουλεύει... Οπότε την πάτησα και εγώ με το sepEration vs sepAration :)
 

Posté Mon 14 Nov 22 @ 6:03 pm
Αν και έγινα ρεζίλι με το separation επανέρχομαι για να πω ότι κάτι δεν πάει καλά... Έκανα copy paste την εντολή, δεν δούλεψε. Ξαναπροσπάθησα με νέο copy paste και επανεκκίνηση του vdj, δούλεψε για λίγο μόνο το disable/enable των stems , αλλά το eq παρέμεινε στο frequency μόνιμα. Τελικά μετά από λίγο που ξαναδοκιμάσα σταμάτησε να δουλεύει και το math engine (πείραξα χειροκίνητα το ez remix για να το επαναφέρω αλλά παρόλαυτα δεν δούλευε).. σε εσάς δουλεύει αυτή η εντολή κανονικά;
 

Posté Mon 14 Nov 22 @ 11:07 pm
Ναι δουλεύει κανονικά.
Μόνο που αν έκανες copy/paste χρειάζεται ένα space ανάμεσα στο 'eqmode' και το 'EZRemix'
Ο σωστός κώδικας για copy/paste είναι αυτός:
setting 'stemsRealtimeSeparation' 'Disabled' ? setting 'stemsRealtimeSeparation' 'Enabled'  & setting 'eqMode' 'EZRemix' : setting 'stemsRealtimeSeparation' 'Disabled' & setting 'eqMode' 'Frequency'


Επίσης δεν υπάρχει πλέον ρύθμιση (setting) mathEngine όπως υπήρχε πριν. Μάλλον εννοούσες την ρύθμιση για real time ?
 

Posté Tue 15 Nov 22 @ 1:29 am
Λοιπόν μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά...
Στην προηγούμενη έκδοση όταν έπαιζε το τραγούδι και ήταν στον αέρα εάν πάταγες αυτή την εντολή έκλεινε τα stems και γύριζε το equalizer σε frequency... Τώρα σε αυτή την έκδοση αυτό δεν γίνεται. Για την ακρίβεια πρέπει να πατήσω την εντολή πριν φορτωθεί το κομμάτι, και πάλι πολλές φορές το IQ παραμένει σε θέση frequency ενώ είμαι ενεργοποιημένα τα stems (δεν έχω χειρισμό δηλαδή μέσω του ΕQ).. και κατά συνέπεια δεν μπορώ να ξέρω από πριν αν τα steams είναι enabled η desabled παρά μόνο την ώρα που φορτώνω το κομμάτι και βλέποντας την κυματομορφή... Θα μελετήσω κι άλλο γιατί σίγουρα κάτι έχει αλλάξει και δεν το έχω "πιάσει" ακόμα..
 

Posté Tue 15 Nov 22 @ 2:38 pm
Στη νέα έκδοση τα stems δεν "κλείνουν" ποτέ. Μπορείς να απενεργοποιήσεις τον διαχωρισμό real-time αλλά αν π.χ. φορτώσεις κομμάτι που έχει προϋπολογισμένα stems αυτά θα δουλέψουν κανονικά.

Οπότε πρέπει να σταματήσεις να σκέφτεσαι με την λογική του τι έκανες πριν.

Επίσης αν φορτώσεις ένα κομμάτι, υπολογιστούν τα stems του real time και στη συνέχεια απενεργοποιήσεις τον διαχωρισμό real-time, το κομμάτι θα μπορεί να δουλευτεί ΜΕ stems μέχρι να το κάνεις unload αφού τα stems έχουν ήδη υπολογιστεί και βρίσκονται ήδη στη μνήμη.


Και κάτι τελευταίο: η επιλογή stemsRealTimeSeparation έχει 3 επιλογές. Η μία από αυτές είναι το Reduced Quality.
Αν ο υπολογιστής σου δεν είναι αρκετά δυνατός για διαχωρισμό real time σε full quality (enabled) και έτσι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο η ρύθμιση αυτή γυρίζει σε "Reduced Quality" τότε το παραπάνω script δεν θα δουλεύει 100% σωστά σαν toggle.
 

Posté Tue 15 Nov 22 @ 7:02 pm

setting 'stemsRealtimeSeparation' 'Disabled' ? off & setting 'stemsRealtimeSeparation' 'Enabled'  & setting 'eqMode' 'EZRemix' : on & setting 'stemsRealtimeSeparation' 'Disabled' & setting 'eqMode' 'Frequency'


Γράφοντας το κουμπί με αυτό τον τρόπο, όταν ο διαχωρισμός σε πραγματικό χρόνο είναι ενεργοποιημένος, το κουμπί θα ανάβει κιόλας. Έτσι θα ξέρεις αν τον έχεις ενεργοποιημένο ή όχι.
 

Posté Tue 15 Nov 22 @ 9:29 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
ετσι απο περιεργεια παντως...και περισοοτερο στο μοτιβο "κουβεντα να γινεται.." εχετε καθολου γνωση/στατιστικα σχετικα με το ποσοι χρησιμοποιουν γενικα στεμς?
γιατι προσωπικα η μοναδικη χρηση που βρισκω ειναι να τα κανω export ωστε να τα χρησιμοποιω για edits
 

Posté Tue 15 Nov 22 @ 10:24 pm
Εγώ προσωπικά, πάντως, τα έχω "σκίσει"! Και ιδίως όταν παίζω 70s και 80s, όπου οι "πόρτες" είναι, είτε ανύπαρκτες, είτε διαρκούν το πολύ μία φράση (8 beats), με έχουν εξυπηρετήσει αφάνταστα! Εάν δε, τα όποια κομμάτια είναι 'κατάλληλα', βγαίνει mash-up για πλάκα.

Το μόνο πρόβλημα μου, την συγκεκριμένη περίοδο, είναι που να βρω ~2.000€ για νέο laptop ("της προκοπής"), αφού το δικό μου δεν υποστηρίζει Stems 2.0 και δεν θέλω να μπλέξω με 'Stems Preparation' - 'Save'... :-(
 

Posté Wed 16 Nov 22 @ 6:38 am
PANOSV wrote :
ετσι απο περιεργεια παντως...και περισοοτερο στο μοτιβο "κουβεντα να γινεται.." εχετε καθολου γνωση/στατιστικα σχετικα με το ποσοι χρησιμοποιουν γενικα στεμς?
γιατι προσωπικα η μοναδικη χρηση που βρισκω ειναι να τα κανω export ωστε να τα χρησιμοποιω για edits

Εγω δεν νομιζω να μπορω να δουλεψω χωρις stems πια, χαχαχαχαχα
Σοβαρα μιλωντας, τα stems στα pads ουτε τα ακουμπαω αλλα στο EQ σου προσφερουν απιστευτες δυνατοτητες, ειδικοτερα στα Ελληνικα....

 

Posté Wed 16 Nov 22 @ 9:50 am
50%