Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet απορια
καλημερα στην ομαδα
σεταρω το νεο μου λαπτοπ και εχω μια απορια μα τα στμς 2
κατ αρχην εχω αυτο
Κατασκευαστής : MSI
Διάσταση οθόνης : 17.3''
Ανάλυση οθόνης : 1920 x 1080 144hz
Επεξεργαστής : Intel Core i7-13620H
Μνήμη : 16GB
Σκληρός δίσκος : 1TB M.2 SSD NVMe
Κάρτα γραφικών : NVIDIA GeForce RTX 4060
Μνήμη κάρτας γραφικών : 8GB
Λειτουργικό σύστημα : Windows 11 Home GR
Κατασκευαστής επεξεργαστή : -
Χαρακτηριστικά μνήμης : DDR5 - 5200MHz

τα στεμς 2 ομως τρεχουν αρκετα αργα σχεδον το ιδιο με το παλιο μου λαπτοπ που εχει gtx 1650
μαλιστα καποια στιγμη μου εβγαλε ειδοποιηση οτι το λαπτοπ δεν ειναι αρκετα δυνατο για τα στεμς 2 και να μην κανω διαχωρισμο αμεσο
φανταζομαι οτι ειναι καποια ρυθμιση που πρεπει να αλλαξω γιατι αν μη τι αλλο το μηχανημα ειναι αξιολογο
τι πιστευετε οτι πρεπει να πειραξω?
και κατι ακομα στην εγκατασταση ο φακελος virtyaldl δεν πηγε στα εγγραφα αλλα στα c-appdata-local
ειναι σωστο?
ευχαριστω
 

Posté Thu 20 Apr 23 @ 10:55 am
Ναι. Σίγουρα κάποια ρύθμιση σου διαφεύγει. Κάνε ένα screenshot από τα settings σου στο performance. To laptop σου θα φορτώνει λογικά stems 2 απροβληματιστα τραγούδια 4λεπτα σε 10-15 δευτερόλεπτα.. όσο για το δεύτερο σκέλος της ερώτησης, ναι. Έχει αλλάξει ο root folder εδώ και κάποιο διαστημα
 

Posté Thu 20 Apr 23 @ 1:46 pm
Μήπως έκανες αντιγραφή το αρχείο settings.xml από το παλιό σου laptop ?
Αν ναι, κοίτα τη ρύθμιση stemsFix και αν το "Don't use GPU" είναι ενεργοποιημένο, απενεργοποίησε το.
 

Posté Thu 20 Apr 23 @ 3:33 pm
το Don't use GPU ηταν οντως πατημενο αλλα και οταν το απενεργοποιησα παλι δεν αλλαξε κατι οποτε ψυλιαστηκα οτι κατι τρεχει με την καρτα Nvidia και τελικα ηταν απενεργοποιημενη απο ενα προγραμμα της msi το media senter τελικως ολα καλα 4 λεπτα κομματι κανει 10-12 δευτερολετα σας ευχαριστω ολους
 

Posté Thu 20 Apr 23 @ 7:21 pm