Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Mac air M1 & stems 2.0
Καλησπέρα. Προσανατολίζομαι προς την αγορά του παρακάτω μηχανήματος για χρήση ως BackUp laptop. Θα είναι και μια πρώτη επαφή με mac για να δω αν με βολεύει, ώστε μελλοντικά να αντικαταστήσω το main laptop (asus rog m14), με κάποιο αντίστοιχο mac air.. το ερώτημα μου είναι αν "σηκώνει" τα stems 2.0 και γενικά αν υπάρχει κάποια ένσταση όσον αφορά τα χαρακτηριστικά του για χρήση αποκλειστικά vdj..

https://www.skroutz.gr/s/25634974/Apple-MacBook-Air-13-3-2020-IPS-Retina-Display-M1-8GB-256GB-SSD-Silver-GR-Keyboard.html

Υ.γ. το ξέρω ότι θα πρέπει να χρησιμοποιώ εξωτερικό δισκο
 

Posté Thu 20 Apr 23 @ 2:11 pm
Το MAC Air M1 μια χαρά σηκώνει STEMS 2.0

ΟΜΩΣ
Επειδή στα νέα MAC εδώ και κάποια χρόνια όλα είναι κολλημένα στην motherboard και δεν αναβαθμίζεται τίποτα, MHN πάρεις MAC με μόνο 8GB RAM. Ναι είπες οτι είναι για backup. Αλλά τα MAC με 8GB RAM υποφέρουν σε ότι κι αν κάνεις. Μόνο με το που το ανοίγεις, με το καλημέρα που λένε, έχει εξαντλήσει σχεδόν και τα 8GB RAM και μετά αρχίζει να χρησιμοποιεί τον SSD για RAM (με όσα ακόμα προβλήματα αυτό συνεπάγεται)

Οπότε: Ναι, σε MAC Air M1, αλλά από 16GB RAM και πάνω.

Υ.Γ.: Αυτή την στιγμή μπορείς να βρεις πολλά μεταχειρισμένα MAC Air Μ1 και MacBook Μ1 "κοψοχρονιά" σε τιμές εξευτελιστικά χαμηλές για MAC. Όλα όμως έχουν 8GB RAM. Δεν είναι τυχαίο..
 

Posté Thu 20 Apr 23 @ 3:41 pm
Όποτε η επόμενη επιλογή είναι 7 core /16gb στα 1300ευρω ή 8 core/16gb στα 1500 ευρώ. Εδώ τι γίνεται;
 

Posté Thu 20 Apr 23 @ 4:00 pm
Δεν νομίζω ότι ένας πυρήνας παίζει τόσο μεγάλο ρόλο στην απόφαση σου. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά (που δεν ανέφερες) παίζουν πιο σοβαρό ρόλο.
Εκτός κι αν μιλάμε για ακριβώς ίδια μηχανήματα με την μόνη διαφορά να είναι στην CPU.
 

Posté Thu 20 Apr 23 @ 7:25 pm
 

Posté Thu 20 Apr 23 @ 7:53 pm
το ¨Διαθέτει Ελληνικό-Αγγλικό πληκτρολόγιο." και το ''usb NO'' πρεπει να με προβληματιζει?
 

Posté Thu 20 Apr 23 @ 8:20 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
χτυπα το μια χαρα ειναι... το no usb ειναι το οτι εχουν ολες κι ολες 2 usb c που σημαινει οτι πρεπει να παρεις και ενα καλο πολυ-hub μετα.
εγω με τα 8 παντως δεν εχω κανενα θεμα σε τιποτα! ασε τους haters να σπειρουν διχονοια!! :p (come to the apple side my son...οπως θα λεγε και ο darth :p )
 

Posté Fri 21 Apr 23 @ 9:39 am
Εσύ έχεις με τα 8gb δηλαδή και τρέχει μια χαρά? Και stems 2.0? Επίσης όταν λέμε καλο-πολυ καλό hub για τι κόστος μιλάμε?
 

Posté Fri 21 Apr 23 @ 1:13 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
ναι ...τρεχει σφαιρα..αν θες σου δινω ενα anydesk να μπεις και να δεις και μονος σου...καλο hub εννοουμε κατι επωνυμο της ταξης του πενηνταρικου περιπου...
 

Posté Fri 21 Apr 23 @ 9:55 pm
Τελικά το χτύπησα και τώρα θα αρχίσω τις ερωτήσεις. Χαχαχαχα. Καλά να πάθετε... Για αρχή υπάρχει κάποιος τρόπος να μεταφέρω τα mapping απ' τα controller μου για να μην τα φτιάχνω απ' την αρχή?
 

Posté Wed 26 Apr 23 @ 7:16 pm
λογικά είναι xml αρχεία μέσα στον φάκελο VirtualDJ\Mappers ...
 

Posté Wed 26 Apr 23 @ 7:41 pm
The Party Engineer wrote :
λογικά είναι xml αρχεία μέσα στον φάκελο VirtualDJ\Mappers ...

στα windows ξερω που ειναι.. αλλα ειναι συμβατα με το mac? κι αν ναι που βρισκεται ο root folder στο mac?
 

Posté Wed 26 Apr 23 @ 7:43 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
ανοιξε το finder βρε ανθρωπε και κανε παιχνιδι απο κει, η πηγαινε στο spotlight και ψαξε απο κει mappings ...θα σε εκπληξει ποσο καλο και λειτουργικο search εχει
 

Posté Thu 27 Apr 23 @ 9:16 am
Στα mac δεν υπάρχει το γραναζακι κάτω δεξιά στο settings/options που σε πάει στο φάκελο του VDJ?
 

Posté Thu 27 Apr 23 @ 1:06 pm
Χαχαχαχα. Ξεκινάω απ το μηδέν! Γέρικο σκυλί περπατησιά αλλάζει;
 

Posté Thu 27 Apr 23 @ 3:13 pm
The Party Engineer wrote :
Στα mac δεν υπάρχει το γραναζακι κάτω δεξιά στο settings/options που σε πάει στο φάκελο του VDJ?

Φυσικά και υπάρχει
 

Posté Fri 28 Apr 23 @ 9:58 am
PhantomDeejay wrote :
The Party Engineer wrote :
Στα mac δεν υπάρχει το γραναζακι κάτω δεξιά στο settings/options που σε πάει στο φάκελο του VDJ?

Φυσικά και υπάρχει

Ναι οντως.. ξεχασα να απαντησω. Ευχαριστω πολυ!
 

Posté Fri 28 Apr 23 @ 10:36 am