Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Δεν διαβάζει μερικά αρχεία
Παιδιά αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα... Κάνω μετάβαση από windows σε mac και πέρασα τα αρχεία μου από εξωτερικό σκληρό στον εσωτερικό του mac πάντα μέσα από το browser του VDJ. Την database την περ;σα με τον εξής τρόπο... Έκανα export database από το μενού του βιρτουαλ, την έβαλα στον σκληρό δίσκο,πήγα αντέγραψαν την μουσική μου και τον zip φάκελο της database στο mac...
Άνοιξα το virtual και έκανα restore database μέσα από το virtual.
Δουλεύουν όλα κανονικά εκτός από όταν πάω να παίξω από το history η από τις playlist. Δεν διαβάζει πολλά κομμάτια.
 

Posté Fri 28 Apr 23 @ 6:34 am
Γιατί έπμπλεξες τόσα πολλά πράγματα;
Νομίζω οτι οι οδηγίες που σου έδωσα στο άλλο νήμα ήταν σαφής:
Κάνεις copy μέσα από τον Browser του VirtualDJ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ
Το πρόγραμμα ενημερώνει τις database αυτόματα.

Τώρα το πρόβλημα με το ιστορικό και τις playlist δεν διορθώνεται έτσι εύκολα.
Το ιστορικό σου έχει αποθηκευμένα τα αρχεία σαν θέσεις στον εξωτερικό σκληρό.
Από την στιγμή που εσύ τα έβαλες σε μια άλλη διαδρομή στον εσωτερικό, το πρόγραμμα δεν γνωρίζει που πήγε το κάθε αρχείο.
Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να το διορθώσεις αυτό, αλλά κανένας δεν είναι "εύκολος" / λύση ενός κλικ.
Αν την ώρα που έκανες αντιγραφή τα κομμάτια στον εσωτερικό δίσκο είχες την σοφία να τα βάλεις όλα μαζί όπως ακριβώς ήταν στον εξωτερικό σε ένα "φάκελο" στον εσωτερικό, τότε η δική μου προσωπική συμβουλή θα ήταν να κάνεις μαζική αντικατάσταση των path στα αρχεία του ιστορικού και των playlist.

Βέβαια η "μαζική αντικατάσταση" σε περιβάλλον MAC είναι από μόνη της ένα αστείο..

Χονδρικά, εγώ θα έκανα τα εξής βήματα:
  • Αντιγραφή των φακέλων History και Playlists από το παλιό μηχάνημα (Windows) σε ένα φλασάκι
  • Άνοιγμα σε υπολογιστή Windows όλων των αρχείων m3u από τους φακέλους που είναι στο φλασάκι με το Notepad++
  • Μαζική αντικατάσταση του "\" με "/"
  • Μαζική αντικατάσταση του "D:/" (ή οτι άλλο γράμμα εμφανίζεται στο ιστορικό) με το Root της διαδρομής που έβαλα τα αρχεία μου στο MAC. Π.χ. "/Volumes/MAC OS/Users/GT/Desktop/Music/"
  • Αποθήκευση των αρχείων
  • Αντιγραφή των αρχείων από το φλασάκι στο MAC και έλεγχος.


Σημείωση: Την φασαρία αυτή θα την είχες γλυτώσει αν κρατούσες τον εξωτερικό δίσκο.. :P
Το πρόβλημα είναι οτι έκανες και αλλαγή λειτουργικού, και αλλαγή διαδρομής αρχείων ταυτόχρονα.
 

Posté Fri 28 Apr 23 @ 10:11 am
Αρα με λίγα λόγια και με τον 3ξωτερικο που έχω ήδη να δούλευα στο νέο σύστημα πάλι θα είχα θέμα με τα playlists και τα history η κατάλαβα λάθος? Και τα ξανακάνω πάλι όλο από την αρχή, αν αυτό είναι καλύτερο....
Να γλυτώσω την φασαρία ψάχνω...
 

Posté Fri 28 Apr 23 @ 10:31 am
PhantomDeejay wrote :
Σημείωση: Την φασαρία αυτή θα την είχες γλυτώσει αν κρατούσες τον εξωτερικό δίσκο.. :P


S. Chalikopoylos wrote :
Αρα με λίγα λόγια και με τον 3ξωτερικο που έχω ήδη να δούλευα στο νέο σύστημα πάλι θα είχα θέμα με τα playlists και τα history η κατάλαβα λάθος?


Κατάλαβες λάθος.
Αν έπαιζες με τον εξωτερικό, θα ήταν σχεδόν plug & play
 

Posté Fri 28 Apr 23 @ 10:56 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
αυτο που σου περιγραφει ο Γιωργος το περασα απο μονος μου (με φλασακια edit στο notepad++ κλπ) γιατι σαν ηλιθιος δε ρωτησα πριν..για να μη σου πω ποσα αρχεια εχασα... οντως αν αφηνες τον εξωτερικο θα σουν plug n play
 

Posté Fri 28 Apr 23 @ 11:53 am
Άρα τώρα υποθέσουμε ότι δεν έχω κάνει τίποτα από όλα αυτά, με ποια σειρά να τα ξανακάνω απ την αρχή?
 

Posté Fri 28 Apr 23 @ 12:04 pm