Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Κόλλημα τραγουδιου on air - ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ - Page: 2
Η ορθή λύση, για audio συσκευές, είναι η εγκατάσταση ενός Voltage Regulator / Power Conditioner with filters. Και ένα ιδιαίτερα αξιόλογο, είναι αυτό: https://www.furmanpower.com/product/6a-prestige-voltage-regulator-export/

Τώρα, το ποιος θα δαπανήσει 1.800€+, είναι μία άλλη ιστορία. Αλλά, δεδομένου του ότι πληρώνεις παίρνεις, τα πράγματα είναι απλά...

Και όχι, ακόμη και με On-Line UPS, δεν λύνεις όλα τα πιθανά προβλήματα του ρεύματος. Πόσο μάλλον, με Line-Interactive UPS...
 

Posté Wed 19 Jul 23 @ 10:26 am
απλα εγω να πω οτι 12 χρονια παιζω με msi λαπτοπ τα χριστουγεννα που μας περασαν πηρα τουμπανο msi παλι με 2000 ευρω το οποιο οπως αποδειχτηκε ΔΕΝ κανει για την δουλεια ενω τα προηγουμενα εκαναν
αν κοιταξεις το νημα μου ειναι προσφατο εχει τιτλο κοψιματακια ηχου
θελω να πω οτι καθε μηχανημα ειναι μια νεα συσκευη και δεν ξερεις αν ειναι οκ απλα επειδη η προηγουμενη ηταν εναταξει
μετα απο πολλα φορματ και μπολικο πονοκεφαλο το χαρισα στο παιδι και ησυχασα
θεν θα πεθανουμε κιολας για ενα λαπτοπ
παρε αλλο
 

Posté Wed 19 Jul 23 @ 4:55 pm
kokkinoskoufitsos wrote :
απλα εγω να πω οτι 12 χρονια παιζω με msi λαπτοπ τα χριστουγεννα που μας περασαν πηρα τουμπανο msi παλι με 2000 ευρω το οποιο οπως αποδειχτηκε ΔΕΝ κανει για την δουλεια ενω τα προηγουμενα εκαναν
αν κοιταξεις το νημα μου ειναι προσφατο εχει τιτλο κοψιματακια ηχου
να προσθεσω οτι το ειχα τρεξει και με serato ( το ειχε η κονσολα μου ) παλι φυσικα με προβληματα
θελω να πω οτι καθε μηχανημα ειναι μια νεα συσκευη και δεν ξερεις αν ειναι οκ απλα επειδη η προηγουμενη ηταν εναταξει
μετα απο πολλα φορματ και μπολικο πονοκεφαλο το χαρισα στο παιδι και ησυχασα
θεν θα πεθανουμε κιολας για ενα λαπτοπ
παρε αλλο


 

Posté Wed 19 Jul 23 @ 8:07 pm

 

Posté Wed 19 Jul 23 @ 8:08 pm
ενταξει τα εκανα μανταρα σβηστε κανα ποστ
 

Posté Wed 19 Jul 23 @ 8:08 pm
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα... Διότι στο τέλος και όποιος "άσχετος" διαβάζει το forum, Θα καταλήξει στο (άτοπο) συμπέρασμα ότι το Virtual Dj απαιτεί "ειδικό" laptop για να λειτουργήσει απροβλημάτιστα...

Για εμένα, λοιπόν και όχι μόνο, τα πράγματα είναι απλά και έχουν ως εξής: Τα τελευταία χρόνια η Atomix έχει κυριολεκτικά "απογειώσει" το Virtual Dj με ικανότητες - δυνατότητες, θέλοντας να καλύψει τις απαιτήσεις - ιδιαιτερότητες και των πιο απαιτητικών Digital DJs.

Αυτό, έχει ως απόλυτα λογικό αποτέλεσμα το Virtual Dj να είναι πλέον πολύ πιο "απαιτητικό" και σε hardware και σε settings (του laptop). Όπως ακριβώς συμβαίνει και με τα οποιαδήποτε hi-tech games.

Από κει και πέρα, το να πάει ο οποιοσδήποτε να δαπανήσει ένα σεβαστό ποσό, για να αποκτήσει hardware τελευταίας τεχνολογίας, είναι το εύκολο (τρόπος του λέγειν).

Το δύσκολο, είναι να αντιληφθεί - συνειδητοποιήσει - "χωνέψει" ότι θα πρέπει να αφιερώσει ώρες, να στρώσει τον πισινό του και να διαβάσει - δοκιμάσει - πειραματιστεί, ώστε να είναι σε θέση πλέον να ρυθμίζει ορθά - βέλτιστα το εκάστοτε laptop του.

Εν κατακλείδι, ας μου επιτραπεί να παρομοιάσω το όλο θέμα με τη διαφορά ενός συμβατικού και ενός αγωνιστικού αυτοκινήτου. Το συμβατικό αυτοκίνητο, οδηγείται από τον κάθε ένα από εμάς. Το αγωνιστικό αυτοκίνητο, όχι, δεν οδηγείται από τον κάθε ένα από εμάς.

Και φυσικά ένας οποιοσδήποτε επαγγελματίας οδηγός αγώνων είναι και "εν μέρει" μηχανικός, είναι γνώστης ανά πάσα ώρα και στιγμή και για το τι ακριβώς συμβαίνει στο αγωνιστικό αυτοκίνητο και που και πώς (έστω και προσεγγιστικά) πρέπει να "διορθωθεί" ή βελτιωθεί.
 

Posté Thu 20 Jul 23 @ 7:04 am
Theios Giorgos wrote :
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα... Διότι στο τέλος και όποιος "άσχετος" διαβάζει το forum, Θα καταλήξει στο (άτοπο) συμπέρασμα ότι το Virtual Dj απαιτεί "ειδικό" laptop για να λειτουργήσει απροβλημάτιστα...

Για εμένα, λοιπόν και όχι μόνο, τα πράγματα είναι απλά και έχουν ως εξής: Τα τελευταία χρόνια η Atomix έχει κυριολεκτικά "απογειώσει" το Virtual Dj με ικανότητες - δυνατότητες, θέλοντας να καλύψει τις απαιτήσεις - ιδιαιτερότητες και των πιο απαιτητικών Digital DJs.

Αυτό, έχει ως απόλυτα λογικό αποτέλεσμα το Virtual Dj να είναι πλέον πολύ πιο "απαιτητικό" και σε hardware και σε settings (του laptop). Όπως ακριβώς συμβαίνει και με τα οποιαδήποτε hi-tech games.

Από κει και πέρα, το να πάει ο οποιοσδήποτε να δαπανήσει ένα σεβαστό ποσό, για να αποκτήσει hardware τελευταίας τεχνολογίας, είναι το εύκολο (τρόπος του λέγειν).

Το δύσκολο, είναι να αντιληφθεί - συνειδητοποιήσει - "χωνέψει" ότι θα πρέπει να αφιερώσει ώρες, να στρώσει τον πισινό του και να διαβάσει - δοκιμάσει - πειραματιστεί, ώστε να είναι σε θέση πλέον να ρυθμίζει ορθά - βέλτιστα το εκάστοτε laptop του.

Εν κατακλείδι, ας μου επιτραπεί να παρομοιάσω το όλο θέμα με τη διαφορά ενός συμβατικού και ενός αγωνιστικού αυτοκινήτου. Το συμβατικό αυτοκίνητο, οδηγείται από τον κάθε ένα από εμάς. Το αγωνιστικό αυτοκίνητο, όχι, δεν οδηγείται από τον κάθε ένα από εμάς.

Και φυσικά ένας οποιοσδήποτε επαγγελματίας οδηγός αγώνων είναι και "εν μέρει" μηχανικός, είναι γνώστης ανά πάσα ώρα και στιγμή και για το τι ακριβώς συμβαίνει στο αγωνιστικό αυτοκίνητο και που και πώς (έστω και προσεγγιστικά) πρέπει να "διορθωθεί" ή βελτιωθεί.

εγω παντως πηγα σε δυο επαγγελματιες τεχνικους που η δουλεια τους ειναι αυτη και δεν εκανα τιποτα
 

Posté Thu 20 Jul 23 @ 2:29 pm
Για να μην ανοίγω νέο θέμα. Οποιος θέλει απαντά: Νεό lpatop, Lenovo Legion i7 13ης γενιάς vs Asus Rog. Εχε κάποιος άποψη/γνώμη ???
 

Posté Sat 22 Jul 23 @ 8:03 am
Έτσι όπως το αναφέρεις, δεν βοηθάς... Γράψε αναλυτικά στοιχεία από: 1. CPU, 2. RAM (υφιστάμενη και μέχρι τι επέκταση υποστηρίζεται), 3. VGA (που πλέον παίζει καταλυτικό ρόλο), 4. HDD (εάν είναι NVMe ή 2,5" SSD). Σαν brand, σαφώς Asus, αλλά...
 

Posté Sat 22 Jul 23 @ 10:16 am
Ψάξε το λίγο παραπάνω.
Όταν αγόρασα το δικό μου Asus ROG (επεξεργαστής 11ης γενιάς) ήμουν σχεδόν έτοιμος να πάρω το Legion (της εποχής)
Αλλά με λίγο ψάξιμο έμαθα οτι το Legion 11ης γενιάς είχε προβλήματα με το Latency (που δεν τα είχε το 10ης)
Οπότε πήγα στο Asus.
Γενικά όταν είναι να δώσεις 2 κουβάδες λεφτά για laptop, ψάξε λίγο στο Google και στο YouTube για reviews πραγματικών χρηστών και εδικά gamers. Θα μάθεις και τα υπέρ και τα κατά κάθε μοντέλου και θα αποφασίσεις πιο εύκολα τι σου ταιριάζει
 

Posté Sun 23 Jul 23 @ 11:05 pm
Είμαι μεταξύ, 1) Lenovo LOQ 16in*144Hz i7-13620H 16GB SSD1TB RTX4050-6GB W11.
2) Lenovo LEGION Slim 5*AI+ 16in-2K 165Hz i7-13700H 16GB SSD512GB RTX4060-8GB W11.
3) Asus Rog Strix G16 G614 G614JV-AS73 16" IPS FHD 165Hz (i7-13650HX/16GB/512GB SSD/GeForce RTX 4060/W11.
4) Asus Rog Zephyrus M16 (2022) GU603ZM-K8061W 16" 165Hz (i7-12700H/16GB/1TB SSD/GeForce RTX 3060/W11.
Ακούω γνώμες, ώστε να ψάξω για το/τα συγκεκριμένα μοντέλα περισσότερο
 

Posté Mon 24 Jul 23 @ 6:27 am
Asus Rog Strix G16 G614 G614JV-AS73, αλλά, όπως ανέφερε και ο συνονόματος, θα διάβαζα πρώτα όσες περισσότερες κριτικές μπορούσα...
 

Posté Mon 24 Jul 23 @ 3:05 pm
Theios Giorgos wrote :
Asus Rog Strix G16 G614 G614JV-AS73, αλλά, όπως ανέφερε και ο συνονόματος, θα διάβαζα πρώτα όσες περισσότερες κριτικές μπορούσα...


Παρόλο που είναι ο επεξεργαστής στο 1,9ghz ??? ( i7 13650HX-1.9GHz)
 

Posté Mon 24 Jul 23 @ 6:20 pm
Εγω με τη σειρα μου να σε ενημερωσω οτι εχω το zephirus m16 του 2020 με Ι7 κι εχω θεμα με τις θερμοκρασιες... οχι κατι αντιληπτο στους αλλους αλλα εγω που το παρακολουθω παιζοντας με εκνευριζει πολυ. μπορει σε idle στα καλα του καθουμενου (κυριολεκτικα) να ανεβασει cpu 85 βαθμους και μετα να πεσει στους 50. Αλλα γενικα δουλευει ψηλα. Και μιλαω για χειμωνα, τωρα με τους καυσωνες δεν το παιρνω μαζι μου καν.... κατα τα αλλα δυνατο μηχανημα και γρηγορο. Πολυ ψαξιμο ομως για τις ιδανικες ρυθμισεις
 

Posté Mon 24 Jul 23 @ 10:21 pm
Dj Chris Agg wrote :
Theios Giorgos wrote :
Asus Rog Strix G16 G614 G614JV-AS73, αλλά, όπως ανέφερε και ο συνονόματος, θα διάβαζα πρώτα όσες περισσότερες κριτικές μπορούσα...
Παρόλο που είναι ο επεξεργαστής στο 1,9ghz ??? ( i7 13650HX-1.9GHz)
Ναι... https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-13650HX-vs-Intel-Core-i7-12700H/m2049566vsm1750314 Και γενικότερα, μην κάνεις (και εσύ) το λάθος να κρίνεις από την ταχύτητα...

 

Posté Tue 25 Jul 23 @ 7:18 am
dimitris_g wrote :
Εγω με τη σειρα μου να σε ενημερωσω οτι εχω το zephirus m16 του 2020 με Ι7 κι εχω θεμα με τις θερμοκρασιες... οχι κατι αντιληπτο στους αλλους αλλα εγω που το παρακολουθω παιζοντας με εκνευριζει πολυ. μπορει σε idle στα καλα του καθουμενου (κυριολεκτικα) να ανεβασει cpu 85 βαθμους και μετα να πεσει στους 50. Αλλα γενικα δουλευει ψηλα. Και μιλαω για χειμωνα, τωρα με τους καυσωνες δεν το παιρνω μαζι μου καν.... κατα τα αλλα δυνατο μηχανημα και γρηγορο. Πολυ ψαξιμο ομως για τις ιδανικες ρυθμισεις


Πολύ σοβαρό θέμα για εμένα. Με αυτές τις καιρικές συνθήκες, κάθε καλοκαίρι,παίζω πολλές φορές σε εξωτερικούς χώρους. Με όχι πάντα τέντα για τον ήλιο !!!
Μεχρι τώρα το Lenovo (Υ510P), με εχει βγάλει ασπροπρόσωπο.

Εχει κάποιος άλλος εμπειρία σε αυτό το θέμα των θερμοκρασιών σε ASUS?
Πριν λιγο καιρο είχε και ενας αλλος συνάδελφος αναφέρει οτι αγόρασε ASUS. Αν μπορεί να μας πει την γνώμη-εμπειρία του, θα το εκτιμούσα.
 

Posté Tue 25 Jul 23 @ 11:18 am
Έχω ένα Asus ROG Zephyrus M16 με επεξεργαστή i9-11ης γενιάς.
Είναι "αλήθεια" οτι αν κοιτάς τις θερμοκρασίες που αναφέρει το Armory Crate αγχώνεσαι λίγο. Μέχρι να συνιδητοποιήσεις οτι οι θερμοκρασίες που αναφέρει σε τρομάζουν γιατί δεν έχουν καθόλου smoothing.
Δηλαδή την μία στιγμή σου λέει 80, και αμέσως μετά 50.

Στο δια ταύτα όμως:
Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τις θερμοκρασίες του.
Πριν δέκα μέρες με 38 βαθμούς θερμοκρασία χώρου, έτρεχα το Resolume Arena για 6 ώρες σε "super duper wild mode" και το laptop απλά ήτανε "ζεστό". Όχι καυτό.
Με το VirtualDJ και με Real Time Stems 2.0 ανοιχτά δεν ζεστάθηκε ποτέ.
Με το Adobe After Effects και το Premiere να κάνει Render 4Κ video μπορεί οι ανεμιστήρες να ακούγονται (φτάνουν στο τέρμα) αλλά οι θερμοκρασίες παραμένουν φυσιολογικές, έως χαμηλές.

Αυτό που έχω καταλάβει προσωπικά είναι οτι όταν η CPU και η GPU είναι σχετικά IDLE το laptop αφήνει τις θερμοκρασίες λίγο πιο "χαλαρές" για να μην δουλεύει τα fan όλη την ώρα / για να δουλεύει πιο ύσηχα. Μόλις όμως κάνεις κάτι απαιτητικό, δεν είδα ποτέ κάτι παράλογο, ούτε είχα θέμα με τις θερμοκρασίες.

Γενικά οι θερμοκρασίες είναι κάτι που είναι καλό να γνωρίζουμε, αλλά δεν είναι ανάγκη να αγχωνόμαστε για αυτές. Τουλάχιστον όχι αν δεν έχουμε πρόβλημα, ή αν δεν ξέρουμε να εκτιμήσουμε τι σημαίνει αυτό που βλέπουμε.


Υ.Γ.: Επειδή πολλοί άνθρωποι δεν ήξεραν να ερμηνεύσουν σωστά την θερμοκρασία λαδιού του κινητήρα και αγχωνόντουσαν / πηγαίνανε να επισκευάσουν απόλυτα σωστά και λειτουργικά αυτοκίνητα, γι αυτό το λόγο οι κατασκευαστές την κατήργησαν από το ταμπλό, την έθαψαν μέσα σε κάποιο service μενού, και την έβαλαν να δείχνει πιο "μέσες" / ομαλοποιημένες τιμές.. :P
 

Posté Wed 26 Jul 23 @ 10:54 am
The Party Engineer wrote :
Και μια και έφτασε η συζήτηση στα UPS .... τα line interactive κάνουν δουλειά* ; ή τα on line είναι μονόδρομος ;
* σε περίπτωση που παίρνεις από μια "θορυβώδη" γραμμή με ψυγεία κτλ ....


τα on line είναι μονόδρομος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Posté Thu 03 Aug 23 @ 5:37 am
INFRAGUARD wrote :
The Party Engineer wrote :
Και μια και έφτασε η συζήτηση στα UPS .... τα line interactive κάνουν δουλειά* ; ή τα on line είναι μονόδρομος ;
* σε περίπτωση που παίρνεις από μια "θορυβώδη" γραμμή με ψυγεία κτλ ....


τα on line είναι μονόδρομος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


να υποθέσω ότι είχες κάποια αντίστοιχη δυσάρεστη εμπειρία; .... αν δεν βαριέσαι πες λεπτομέρειες ...
 

Posté Thu 03 Aug 23 @ 5:59 am