Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Powered USB Hub 2.0 ?? - Page: 2

Cette partie de ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes

djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Xmm, vasika egw eimai o Mpampis kai oi alloi dyo einai Giwrgides.. Alla den peirazei , mia parea eimaste. O Phantom akouei kai sto Periklis LOL
 

Posté Tue 04 Mar 14 @ 12:50 am
Οκ. Έγραψα στα γρήγορα και δεν το εξήγησα καλά.
Κατ' αρχήν πολύς κόσμος συγχέει το ρεύμα των θυρών USB με το Bandwidth.
Μπορεί το hub να έδινε "αρκετό" ρεύμα αλλά να μην σου έφτανε το bandwidth της θύρας (αριθμός δεδομένων που μπορεί να ταξιδέψει μέσα από την μία θύρα USB του υπολογιστή σου ανά δευτερόλεπτο)
Όπως και να έχει την ζημιά στην έκανε ο σκληρός.

Μπορούμε να το αναλύσουμε το θέμα όσο θέλεις, αλλά θα πρέπει να ξέρουμε την μάρκα και τον τύπο του σκληρού δίσκου, καθώς και την μάρκα/μοντέλο του USB hub.

Σημείωση:
Τώρα τελευταία κυκλοφορούν στο εμπόριο USB Hub που έχουν μια θύρα "ταχυφορτιστή" δηλαδή μια θύρα που δίνει αντί για το στάνταρ 500mA ρεύμα στη θύρα, το διπλάσιο, 1000mA.
Εάν έχετε τέτοιο hub καλό είναι να συνδέσετε τον controller σας εκεί για να εξασφαλίσετε την επάρκεια της τροφοδοσίας του από το hub.
 

Posté Tue 04 Mar 14 @ 1:27 am
δημητρη το να σου κοψανε οι θυρες το ρευμα για προστασια και να απαιτει επανεκινηση του συστηματος για να επανερθουν οταν διαπιστωσαν οτι κατι δεν παει καλα με τις εξωτερικες συσκευες δεν το λαμβανεις καθολου υποψιν>?οτι οσο βολικες ειναι θυρες απο θεμα συνδεσμολογιας αλλο τοσο προβληματικες ειναι σε "βαριες"συσκευες το γνωριζεις αυτο?για αυτο και τα αμιγος επαγγελματικα συστηματα ηχου ειναι ολα firewire που μεν ειναι 400mbs απο τα 480 θεωρητικα του usb αλλα στην πραξη ειναι σταθεροτερο και γρηγοροτερο σαν πρωτοκολλο.
 

Posté Tue 04 Mar 14 @ 8:17 am
djdad wrote :
Xmm, vasika egw eimai o Mpampis kai oi alloi dyo einai Giwrgides.. Alla den peirazei , mia parea eimaste. O Phantom akouei kai sto Periklis LOL


Τελω υπο συγχιση μετα τεκτενομενα! Συμπαθα με !
 

Posté Tue 04 Mar 14 @ 8:53 am
alfa 156 wrote :
δημητρη το να σου κοψανε οι θυρες το ρευμα για προστασια και να απαιτει επανεκινηση του συστηματος για να επανερθουν οταν διαπιστωσαν οτι κατι δεν παει καλα με τις εξωτερικες συσκευες δεν το λαμβανεις καθολου υποψιν>?οτι οσο βολικες ειναι θυρες απο θεμα συνδεσμολογιας αλλο τοσο προβληματικες ειναι σε "βαριες"συσκευες το γνωριζεις αυτο?για αυτο και τα αμιγος επαγγελματικα συστηματα ηχου ειναι ολα firewire που μεν ειναι 400mbs απο τα 480 θεωρητικα του usb αλλα στην πραξη ειναι σταθεροτερο και γρηγοροτερο σαν πρωτοκολλο.


Ομολογω οτι αυτο πρωτη φορα το ακουω... Δηλαδη εφαγε "τσαμπουκα" με τον σκληρο και μετα που τον εβγαλα ηθελε restart το λαπτοπ; Τοτε παιζει να φταει αυτο γιατι restart στο λαπτοπ αργησα πολυ να κανω ..
Εντελει συμφωνα με τα λεγομενα σας και τα παθηματα μου ενα ειναι το συμπερασμα

Οτι εχουν κανει μαλακια στην pioneer που δινουν αυτο το μηχανημα χωρις τροφοδοτικο και εφοσον ενα πολυ μεγαλο ποσοστο χρησιμοποιει εξωτερικους χωρις τροφοδοσια.

Τελοσπαντων η λυση ποια μπορει να ειναι μιας και σκληρο εξωτερικο καποια στιγμη θα χρειαστει να ξαναβαλω...
Εαν παρω μια καλη usb soundcard θα εχει και αυτη θεματα αποσυνδεσης;
 

Posté Tue 04 Mar 14 @ 9:19 am
PhantomDeejay wrote :
Οκ. Έγραψα στα γρήγορα και δεν το εξήγησα καλά.
Κατ' αρχήν πολύς κόσμος συγχέει το ρεύμα των θυρών USB με το Bandwidth.
Μπορεί το hub να έδινε "αρκετό" ρεύμα αλλά να μην σου έφτανε το bandwidth της θύρας (αριθμός δεδομένων που μπορεί να ταξιδέψει μέσα από την μία θύρα USB του υπολογιστή σου ανά δευτερόλεπτο)
Όπως και να έχει την ζημιά στην έκανε ο σκληρός.

Μπορούμε να το αναλύσουμε το θέμα όσο θέλεις, αλλά θα πρέπει να ξέρουμε την μάρκα και τον τύπο του σκληρού δίσκου, καθώς και την μάρκα/μοντέλο του USB hub.

Σημείωση:
Τώρα τελευταία κυκλοφορούν στο εμπόριο USB Hub που έχουν μια θύρα "ταχυφορτιστή" δηλαδή μια θύρα που δίνει αντί για το στάνταρ 500mA ρεύμα στη θύρα, το διπλάσιο, 1000mA.
Εάν έχετε τέτοιο hub καλό είναι να συνδέσετε τον controller σας εκεί για να εξασφαλίσετε την επάρκεια της τροφοδοσίας του από το hub.


Ωραια. Ετσι για την ιστορια το hub ειναι
http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=1C1ABEB92A2B7048AF887BEFD2453B28&pa=3DEADDD56AFD7D41BBB88E9F976998C6

Και ο σκληρος
Εξωτερικός Δίσκος Western Digital 2.5'' My Passport Ultra 1TB USB 3.0 Black

https://www.you.gr/proionta/ypologistes-anavathmisi-perifereiaka/apothikeftika-mesa/exoterikoi-skliroi-diskoi/ex-disk-wd-2,5-pass-ult-usb3-1tb-black

Εχει δυο θυρες για ταχυφορτιση george αλλα το φοβηθηκα να το βαλω εκει το controller.
Πανω στο hub εχω controller, ασυρματο ποντικι και βαζω και τον εξωτερικο οταν παιζω με το παλιο λαπτοπ
 

Posté Tue 04 Mar 14 @ 9:37 am
Δημητρη επειδη την διαχειρηση του controller των usb την εχει απευθειας το southebridge ,που σημαινει οτι αν κατι δεν παει καλα με τις εξωτερικες συσκευες σου πολυ εκολα μπορει να σου κρασσαρει ολο το συστημα για αυτο και ΔΕΝ παιζουμε με αυτα σε επαγγελματικα μηχανηματα και ειδικα την κρισημη ωρα που εχει μερικες 100αδες ατομα απο κατω.
οτι δοκιμες θελεις να κανεις deadline μεχρι την προηγουμενη μερα.
δυστηχως δεν ειναι η Pioneer μονο που δεν εχει ξεχωριστη τροφοδοσια οι περισσοτερες δενε χουνε.αυτος ητανε και ο βασικοτερος λογος που οταν αγορασα την ddj-sx την προτιμησα απο την sr.
εγω επαιζα με hercules steel,με ξεχωριστη καρτα ηχου τηn sudio4dj στην μεση του παρτυ καποιες φορες με το παλιο μου λαπτοπ την εχανα την κοσνολα στα καλα καθουμενα,μολις την εβαλα πανω σε Hub Με τροφοδοσια τελος το προβλημα.
καποτε τους δικσους τους ειχα συνδεμενους με firewire αλλα επειδη καταργηθηκε 2,5 wd αυστηρα και συνδεμενο μονο του σε δικη του θυρα.ενοητε οτι οταν παιζω στον γαμο ΔΕΝ συνδεω ουτε αποσυνδεω τιποτα απολυτως~!
και ενοητε επισης οτι 2 φορες την εβδομαδα ανοιγω το μηχανημα και το αφηνω να παιζει 4-5 ωρες για να δω οτι ολα βαινουν καλως.

επισης το καλοκαιρι την πατησα σαν εντελως ασχετος,στηνω να παιξω στο κτημα,επαιζε η μουσικη μια χαρα,ερχετε ο κοσμος,γεμιζε το κτημα σιγα σιγα ξεκιναω να φτιαξω καποιες επιλογες και 20 λεπτα πριν ερθει το ζευγαρι clics and pops σε βαθμο κακουργηματος!
επανεκινηση ,τα ιδια ,ξανα επανεκινηση παλι τα ιδια.
το μηχανημα να τονισω οτι μπαινει ιντερνετ μια φορα το χρονο ενημερωνω ολα τα συστηματα και τελος δεν κανει καμια αλλη δουλεια εκτος απο να παιζει μουσικη!
μετα απο 4-5 κιλα κρυου ιδρωτα και 4-5 επανεκινησεις και αφου καντεψαμε να καψουμε τα ηχεια απο τους θιρυβους,συνδεσα το μπακ απ μηχανημα που υπαρχει παντα σπιτι για ωρα αναγκης,επαιξα με αυτο και την αλλη μερα στο μαγαζι για εξονυχιστικο ελενχο του μηχανηματος..
και τελικα αφου ελενχθησαν ολα τα συστηματα και υποσυστηματα του λαπτοπ και δεν βρεθηκε κατι το μεμπτον ειπα στο τελος να το φυσηξω ετσι προλυπτικα με πιεστικο.....μετα το φυσιμα η ομιχλη στο μαγαζι ητανε κατι παραπανω απο εμφανης απο την σκονη που ειχε μεσα!
συμπερασμα?ειχε ανεβασει θερμοκρασια ο επξεργαστης κ προφανως εριχνε την ταχυτητα για προστασια οταν ζεστενοτανε παραπανω απο το κανονικο και δημιουργουσ εολα αυτα τα προβληματα...
απο τοτε φυσημα μια φορα το μηνα προληπτικα.
μια τοση λεπτομερεια και τι ζημεια μπορει να σου κανει την κρισιμη στιγμη.

χαρακτηριστικα λαπτοπ:
samsung b530 i5 m540 4gb ram nvidia cuda gpu 540
 

Posté Tue 04 Mar 14 @ 3:24 pm
Φιλε μου alpha κατι παιζει με την κωδικοποιηση της σελιδας ή του κειμενου σου και δεν μπορω να διαβασω το τελευταιο post σου. Αν υπαρχει καποιος τροπος ας με νημερωσει καποιος
 

Posté Wed 05 Mar 14 @ 12:59 am
dimitris_g wrote :
Φιλε μου alpha κατι παιζει με την κωδικοποιηση της σελιδας ή του κειμενου σου και δεν μπορω να διαβασω το τελευταιο post σου. Αν υπαρχει καποιος τροπος ας με νημερωσει καποιος


Ok με την κωδικοποιηση, την βρηκα την ακρη. Στο θεμα μας τωρα... Κι εγω δεν κανω πειραματα και ειδικα σε γαμους αλλα και σε μεγαλα event παντα εχω δευτερο laptop. Παρολαυτα με την wego 2 φορες σε πολυ μεγαλη εκδηλωση μου εκλεισε ο ηχος, πραγμα που με την herules rmx δεν αντιμετωπισα
ποτε (ειχε αλλα θεματα αλλα η μουσικη δεν κοβοταν ποτε).. Και στις δυο περιπτωσεις κοινο ηταν τα πολλα kw ηχου και το μονιτορ στο booth που ειχε αρκετο γκαζι (Βεβαια το λειτουργικο το εχω σε ssd οποτε δεν νομιζω να ειναι θεμα κραδασμων). Και αν στη προχθεσινη περιπτωση καταληγουμε οτι φταει ο εξωτερικος σκληρος (πραγμα ανεπιτρεπτο για μενα γιατι η μιση ελλαδα παιζει με εξωτερικους και δεν εχει θεματα) θα πρεπει να βρεθει καποια λυση γιατι το μηχανημα και στα ορια του θελω να το δουλευω χωρις να τρεμουν τα χερια μου σε καθε κινηση, και εξωτερικο θελω να χρησιμοποιω ελευθερα οταν μου καπνισει οπως τοσα χρονια με την rmx. Γιαυτο επαναλαμβανω την ερωτηση... με μια εξωτερικη καρτα ηχου εκμηδενιζω τις πιθανοτητες να μου ξανασταματησει η μουσικη η το ιδιο ευκολα σε ενα ζορι θα αποσυνδεεται και αυτη οπως η wego?
 

Posté Wed 05 Mar 14 @ 2:03 pm
Δημήτρη το πρόβλημα είναι οτι η WeGo τραβάει ρεύμα (και bandwidth) στα όρια της USB.
Το πρόβλημα με το ρεύμα λύνεται με ένα hub που έχει θύρα ταχυφορτιστή.
Το πρόβλημα με το bandwidth είναι πολύ πιο πολύπλοκο και 100% bulletproof λύση δεν υπάρχει. Θα πρέπει να βρεις πως είναι η αρχιτεκτονική των θυρών USB στον υπολογιστή σου και να μην βάζεις πάνω στο ίδιο εσωτερικό root hub συσκευές που απαιτούν πολύ bandwidth.
Όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο οι θύρες USB και τα USB HUB δεν σχεδιάστηκαν για να δουλεύουν ταυτόχρονα 10 συσκευές πάνω τους. Σχεδιάστηκαν για να είναι συνδεδεμένες ταυτόχρονα 10 συσκευές αλλά με την παραδοχή οτι ο χρήστης χρησιμοποιεί 2 το πολύ 3 ταυτόχρονα, και μάλιστα με την παραδοχή οτι δεν εκτελούν "critical tasks"

Μια εξωτερική κάρτα ήχου μπορεί να σου λύσει το πρόβλημα, μπορεί και όχι. Αν αυτό που "κολλάει" είναι η WeGo τότε ναι η κάρτα θα σε "σώσει". Στην χειρότερη περίπτωση θα "παγώσει" ο controller αλλά ο ήχος θα συνεχίσει κανονικά. Αν αυτό όμως που "κολλάει" είναι το southbridge chipset τότε δεν σε σώζει τίποτα.
 

Posté Wed 05 Mar 14 @ 6:20 pm
Ωραια. Γιωργο μια τελευταια ερωτηση για να αποκλειω καποια πραγματα και να περιορισω το ψαξιμο. Ενα usb blower που εχω πανω στο hub τραβαει μονο ρευμα να υποθεσω και οχι bandwith ετσι; Αρα εφοσον εχω δυο ταχυφορτισεις θα ηταν λογικο να βαλω controller και blower εκει (ταχυφορτιςη) και να αφησω ολες τις αλλες θεςεις του hub κενες και να βαλω Ποντικι και σκληρο στις αλλες δυο usb του λαπτοπ.
 

Posté Thu 06 Mar 14 @ 9:21 am
Το blower δεν ξέρουμε πόσο ρεύμα τραβάει. Αυτό που θα ήταν λογικό πάντως μιας και είναι μια συσκευή που ΔΕΝ απαιτεί σύνδεση με τον υπολογιστή είναι να την βάλεις να τραβάει ρεύμα από ένα φορτιστή USB (σαν αυτούς που έχουν πλέον όλα τα κινητά τηλέφωνα)
 

Posté Thu 06 Mar 14 @ 10:44 am
Λοιπον μετα τα απογευματινα τεστ εχουμε τα εξης αποτελεσματα. Με το αρχικο ''setαρισμα'' (το Hub σε μια usb και πανω στο hub- controller,blower και ποντικι-) στις δεκα φορες που εβαλακ ΚΑΙ τον σκληρο on air πανω στο hub τις δυο κολλησε το controller χωρις ομως να σταματησει ο ηχος. Χρειαστηκε ομως restart η wego. Αρα προχθες σιγουρα ο σκληρος μου την εκανε.
Δευτερη επιλογη ηταν να βαλω το controller σε ταχυφορτιστη του hub και ολες τις αλλες συσκευες (πλην blower) στις usb του λαπτοπ. Αποτελεσμα?
το controller δεν λειτουργει στον ταχυφορτιστη! παιζει το πρωτο κομματι και με το που φορτωνεις το δευτερο κανει χρατς χρατς και μετα απο λιγο κολανε ολα, κλεινει και η μουσικη.
Τριτη επιλογη και πιο αποτελεσματικη so far, πανω στο Hub -ποντικι και controller- και στον ταχυφορτιστη το blower. Επαιξα κανα μισαωρο βαζοντας και βγαζοντας παραλληλα τον εξωτερικο σε usb του ΛΑΠΤΟΠ και δεν εκανε κιχ.... Ας ελπισουμε πως αυτη ειναι η σωστη "μοιρασια" και δεν θα εχω προβλημα ξανα... Θα επανελθω οταν εχω νεοτερα... Ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες απαντησεις-βοηθειες σας.
 

Posté Thu 06 Mar 14 @ 12:30 pm
öáíôáæïìáé êáíåéò ðëáêá äçìçôñç ôùñá åôóé ååå??Ôñáâáò ñåõìá ãéá ôïí áíåìéóôçñá áðï ôéò usb óå ìç÷áíçìá ðïõ ðáéæåé åðáããåëìáôéêá ç÷ï????????????ôñáãéêïôáôï ëáèïò!èá ðáò íá ðáñåéò åíá åîùôåñéêï ôñïöïäïôéêï ðïõ íá ìçí å÷åé êáìéá ó÷åóç ìå ôïí õðïëïãéóôç ãéá ôïí áíåìéóôçñá!
 

Posté Thu 06 Mar 14 @ 2:43 pm
alfa 156 wrote :
öáíôáæïìáé êáíåéò ðëáêá äçìçôñç ôùñá åôóé ååå??Ôñáâáò ñåõìá ãéá ôïí áíåìéóôçñá áðï ôéò usb óå ìç÷áíçìá ðïõ ðáéæåé åðáããåëìáôéêá ç÷ï????????????ôñáãéêïôáôï ëáèïò!èá ðáò íá ðáñåéò åíá åîùôåñéêï ôñïöïäïôéêï ðïõ íá ìçí å÷åé êáìéá ó÷åóç ìå ôïí õðïëïãéóôç ãéá ôïí áíåìéóôçñá!


Ìáêáñé íá åéíáé áõôï ôï ðñïâëçìá êáé ôï îçëùíù êáé ôåëåéùò... Ìå ôï êáéíïõñéï ëáðôïð äåí ìïõ ÷ñåéáæåôáé êáí...
 

Posté Thu 06 Mar 14 @ 3:24 pm
Λοιπον επανερχομαι στο θεμα καθως εχω νεοτερα. Σημερα το πρωι εφαγα μια αναλαμπη και σκεφτηκα μηπως λυση στο προβλημα μου θα ηταν να χρησιμοποιησω master out την onboard καρτα ηχου και να εχω την wego για προακουστικη. Σκεφτηκα οτι συνδεοντας σαν βασικη πηγη ηχου το laptop οσες αποσυνδεσεις και να εκανε η wego το πολυ να εχανα την προακουστικη αλλα ο ηχος εξω θα επαιζε κανονικα αφου το προγραμα δεν "crash"αρει. Παλεψα αρκετα με το sound setup μιας και οταν εβαζα δυο καρτες ηχου και διαλεγα master την onboard με το που παταγα headphones την wego μου πεταγε error στους asio drivers. Με τα πολλα εβαλα advandaced settings και ορισα master 1&2 την realtek (τρομαρα της και αυτηνης,αλλα ειναι αλλη κουβεντα αυτη) και headphones 3&4 την wego. Και οντως το πειραμα πετυχε! Επαιζε μια χαρα και πριν δοκιμασω να κλεισω το κονσολακι να δω τι γινεται παω να ανοιξω την ενταση των ακουστικων. Και ΩΠΑ!!! Τεζα τα οργανα! Κολλανε ολα, ο ηχος επαιζε slow motion αν επιτρεπεται ο ορος, και το προγραμμα κολλησε τελειως! Τα εκλεισα ολα και το δοκιμασα παλι. Καθε φορα που ανοιγα την ενταση των ακουστικων στο τερμα τεζα τα οργανα. Εβγαλα την κονσολα απ το powered hub και την συνεδεσα κατευθειαν στο λαπτοπ. Δεν εκανε κιχ! Αρα το hub το πηρα για καλο και μου δημιουργησε περισσοτερα προβληματα. Μαλλον τα περισσοτερα δηλαδη αφου πριν μου ειχε κολησει 3-4 φορες ολες κι ολες. Αφου λοιποτ το ξηλωσα και ξαναρχιζω απ την αρχη επανερχομαι στο πρωτο σκελος. Αφου επαιζε η onboard καρτα γιατι οταν εχανε "ρευμα" το κονσολακι και αφου το προγραμμα συνεχιζε να παιζει κολλαγε ο ηχος και ακουγοταν λες και επαιζε video slow motion? τελικα μονο με stand alone midi-mixer θα βρω την ησυχια μου;
 

Posté Fri 21 Mar 14 @ 4:35 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To "peirama" pou ekanes na valeis tin WeGo na exei mono tin proakoustiki den itan auto pou tha se glitwne apo to provlima sou.
Parolo pou eixe mono ta Headphones, eksakolouthouse na einai meros tou Sound Setup, ara kai tis Sound Engine tou prograamatos, to opoio prospathouse pista na sou prosferei ixo kai sta akoustika !

Sorry, den diavasa olo to post, alla pote den synistoume na vazete se Hub kati pou exei sxesi me in karta ixou. Se Hub mporeis na valeis enan skliro disko, i ena Midi (xwris karta ixou), alla pote tin karta ixou pou empleketai sto Sound Setup.

Eksaireseis yparxoun, alla autos einai o kanonas.

 

Posté Fri 21 Mar 14 @ 5:44 pm
snik3Home userMember since 2009
asxeto alla sxetiko me ta usb hubs
perimenw ena macbook pro kai skeftomoun pws an thelw na xrisimopoiw pontiki anagkastika tha exw ton controller sti mia usbk stin deyteri hub me disko pontiki k vasi
to zitima einai pws to hub einai me ekswteriki trofodosia opws k o ekswterikos skliros mou k fovamai na ton valw panw sto hub mi mazeytei poly revma kai ton parw sta xeria
exei kaneis empeiria me paromoia katastasi?kala kanw kai den to exw dokimasei akoma i tzampa fovamai?
 

Posté Wed 02 Apr 14 @ 3:17 pm
Αυτό που λες στον κόσμο των ηλεκτρονικών συσκευών απλά ΔΕΝ στέκει. Ο σκληρός δεν θα "προσθέτει" ρεύματα.
Και καμία συσκευή δεν τραβάει περισσότερο ρεύμα απ οσο χρειάζεται. Οπότε ναι τζάμπα ανησυχείς.
 

Posté Wed 02 Apr 14 @ 5:35 pm
snik3Home userMember since 2009
thanks giwrgo!
:D
 

Posté Thu 03 Apr 14 @ 11:25 am
98%