Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet SX3... - Page: 4

Cette partie de ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes



Νομιζω εχει...
 

Posté Sun 05 May 19 @ 2:24 pm
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
Μισή μαύρη τελεία ...... ?
Καλό θα ήταν αφού στο έκανε μια φορά να την πας να την κοιτάξουν, λογικά είναι εγγύηση όλη η δουλεία ....
 

Posté Sun 05 May 19 @ 3:50 pm
Dj-RFTD wrote :
Μισή μαύρη τελεία ...... ?
Καλό θα ήταν αφού στο έκανε μια φορά να την πας να την κοιτάξουν, λογικά είναι εγγύηση όλη η δουλεία ....

Ειναι ολοκληρη. Αυτοκολητακι απο πανω. Γυρευε τωρα τι εχει γινει
 

Posté Sun 05 May 19 @ 3:57 pm
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
Φίλε μου εγώ θα την πήγαινα ..... δεν παίζει να σε κρεμάει μια αξιόλογη κονσόλα ....
 

Posté Sun 05 May 19 @ 4:06 pm
Dj-RFTD wrote :
Φίλε μου εγώ θα την πήγαινα ..... δεν παίζει να σε κρεμάει μια αξιόλογη κονσόλα ....

Στην intersys κατευθειαν ή εκει που την πηρα?
(Και οχι οτι εχω ακουσει και τα καλυτερα για intersys)
 

Posté Sun 05 May 19 @ 4:12 pm
Υπαρχει κανενας συναδερφος με sx3 που να ειχε παρομοιο προβλημσ ή εμπειρια επιδιορθωσης? Χτες επαιξε σχεδον 10 ωρες σε εκδηλωση και δεν εκανε το παραμικρό..Επειδή ακομα δεν ειμαι σιγουρος εαν ειναι ελαττωμαρικο το προιον και μενω και μακρια συν του οτι δεν ειναι και το καλυτερο μου να "κατσαβιδιαστει" ενα ολοκαινουριο μηχανημα γιαυτο θα ηθελα λιγη βοηθεια.. Το κακο ειναι οτι δουλευω αποκλειστικα σε γαμους και η επομενη εκδηλωση ειναι 1 ιουνιου... με οτι αυτο συνεπαγεται...
 

Posté Mon 06 May 19 @ 5:28 am
Λοιπον επικοινωνησα με intersys και μιλησα με τον τεχνικο. Τωρα μπερδευτηκα ακομα περισσοτερο...μου ειπε οτι η συγκεκριμενη κονσόλα εχει πολυ περισσοτερες απαιτησεις σε επεξεργαστη (???) απο τις προγενεστερες sx και οτι εφοσον ειναι σεπτεμβριος 18 ειναι αλλαγμενα τα ελαττωματικα parts που δημιουργουσαν το γνωστο θεμα. Επισης μολις ακουσε οτι δουλεύω με virtual dj μαλλον δεν συμφωνησε και πολυ (για να το πω ευγενικά) και μου ειπε να την δοκιμασω με σερατο για να βεβαιωθω.... Τωρα στο διαταυτα εγω το σαββατο προσεξα νωρις μια ασυνηθηστη συμεριφορα του επεξεργαστη (Ι5) που εκανε κατι ανεξηγητα σκαμπανεβασματα (σε airplane mode το laptop) αλλα δεν νομίζω οταν το εκανε να ειχε πιασει κοκκινα... γενικα το λαπτοπ παντα δουλευει χαμηλα ακομα και στο load και δεν ειχα ποτε παρομοιο πρόβλημα ουτε με την sx 1 (laptop me I3) ουτε με την sx2 (I5). Υπαρχει περιπτωση ποτε να διακοπει ο ηχος τελειως στα master και να επανελθει λογω επεξεργαστη? Μου φαινεται πολυ περιεργο... (Phantom και Μπαμπη τα φωτα σας!)
Επισης ρωτησα τον τεχνικο τι περιλαμβανει ο ελεγχος που κανουν αν την στειλω και μου ειπε θα την δοκιμασει με σερατο και αν του κανει κατι τοτε θα προχωρησει σε περαιτέρω (λογικα κατσαβίδι) ....
 

Posté Mon 06 May 19 @ 6:16 am
παντως εγω την δουλευω περιπου πεντε μηνες τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα εκτος απο τα ψιλοπροβληματακια που ειχα στην αρχη μεχρι να την σεταρω οπως ηθελα πλεον η κονσολα εχει στρωσει και δουλευει ακοπα
να προσθεσω οτι πριν την αγορασω ειχα επικοινωνια με την ιντερσους και μου ειπαν οτι πλεον δεν υπαρχουν στην αγορα ελλατωματικα μηχανηματα
αυτο τα χριστουγεννα που μας περασαν ( αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν θα βγαλει κατι απλα εως τωρα ειμαστε οκ )
το θεμα με την μαυρη κουκκιδα δεν το ηξερα αλλα θα το δω και θα ποσταρω ετσι για να ξερουμε τι παιζει
 

Posté Mon 06 May 19 @ 7:41 am
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
Μάλλον για μπακάλη τον κόβω παρά για τεχνικό ....
 

Posté Mon 06 May 19 @ 7:46 am
Dj-RFTD wrote :
Μάλλον για μπακάλη τον κόβω παρά για τεχνικό ....

Αυτος ο "μπακαλης" ομως θα την ελεγξει αν την στειλω... οποτε?
 

Posté Mon 06 May 19 @ 9:22 am
στο κάτω μέρος του controller στο barcode έχει τελεία ?
 

Posté Mon 06 May 19 @ 10:12 am
το μεσημερι που θα παω αποθηκη θα ποσταρω
 

Posté Mon 06 May 19 @ 10:40 am
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
dimitris_g wrote :
Dj-RFTD wrote :
Μάλλον για μπακάλη τον κόβω παρά για τεχνικό ....

Αυτος ο "μπακαλης" ομως θα την ελεγξει αν την στειλω... οποτε?

Οπότε στείλε με e-mail το πρόβλημα σου και ανέμενε να σου απαντήσουν επίσημα ....
αν ακούσεις τις ίδιες μ@@.... βλακείες προώθησε το στην επίσημη αν/πεια.
Τα γραπτά μένουν φίλε και δεν μπορεί να σου πει αερολογίες περί ξερατό κτλ ....
Είναι ένας τρόπος να τους στριμώξεις και να απαιτήσεις ότι χρειαστείς ....
Από την άλλη μπορείς να περιμένεις την επόμενη φορά που θα σε κρεμάσει ...
με ότι αυτό συνεπάγεται ...
 

Posté Mon 06 May 19 @ 11:07 am
Φυσικά και παίζει ρόλο η CPU όταν έχουμε προβλήματα διακοπής ήχου.
Αλλά εξηγώ:
Η CPU παίζει ρόλο μόνο στο κατά πόσο γρήγορα και αποτελεσματικά μιλάει με τους ASIO drivers.
Επίσης, όταν εξετάζουμε ένα μηχάνημα, το μηχάνημα ΑΥΤΟ ΚΑΘ' ΑΥΤΟ (δηλαδή η ίδια η κονσόλα) σπάνια έχει "τρελές απαιτήσεις" σε επεξεργαστική ισχύ. (Δεν μιλάμε για το συνοδευτικό πρόγραμμα π.χ. Serato)
Η κονσόλα για να δουλέψει πρέπει απλά ο επεξεργαστής να μπορεί να διαχειριστεί ικανοποιητικά τους drivers.
Υπό αυτή την έννοια η δήλωση του τεχνικού δεν βγάζει νόημα. Η κονσόλα (SX3) δεν έχει ούτε τρομερά περισσότερες MIDI εντολές (όχι οτι παίζουν κανένα τρομερό ρόλο) ούτε κανένα υπερβολικά πολύπλοκο audio bus για να μην μπορεί να αντεπεξέλθει οποιαδήποτε "μοντέρνα" CPU.
Μπακαλίστικα, οι SX και SX2 χρησιμοποιούσαν 4 κανάλια για να δουλέψουν. Η SX3 χρησιμοποιεί 12. Αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι η κονσόλα απαιτεί 3 φορές περισσότερη ισχύ για να δουλέψει. Ούτε σημαίνει οτι οι προηγούμενες γενιές SX/SX2 θα είχαν προβλήματα με τους επεξεργαστές της εποχής τους αν είχαν 12 κανάλια.

Τώρα, πίσω στο "πρόβλημα":
Το γεγονός οτι τα Master LED της κονσόλας αναβόσβηναν κανονικά δείχνει 2 (και μόνο δύο) πιθανά προβλήματα:
1) Σφάλμα στο Master Audio Bus της SX3 (σχεδόν απίθανο με βάση το διάγραμμα της κονσόλας)
2) Σφάλμα στον υπόλοιπο εξοπλισμό

Εξηγώ:
1 ->
Τα Master LED της SX3 είναι συνδεδεμένα "παράλληλα" στην κύρια έξοδο ήχου.
Αν το πρόβλημα προερχόταν από το πρόγραμμα (και δεν έστελνε ήχο) τότε αυτά τα led θα έσβηναν καθώς η κονσόλα δεν θα έβγαζε ήχο στο master.
Με βάση το διάγραμμα της κονσόλας και το πως δουλεύουν αυτά τα LED (αναλογικό VU-Meter) το ίδιο πρόβλημα θα εμφανιζόταν και αν έπαιζαν αναλογικές πηγές πάνω στον hardware μίκτη της κονσόλας.
Η πιθανότητα να φτάνει ο ήχος στο VU-Meter αλλά να μην προχωράει στις εξόδους (XLR ή RCA) είναι απειροελάχιστη και μιλάμε για αστοχία υλικού (π.χ. σπασμένη κόλληση, χαλαρή καλωδιοταινία, καμένος πυκνωτής κτλ) Αν το πρόβλημα είναι τέτοιας φύσης, τότε θα επαναληφθεί, και νομοτελειακά θα εμφανίζεται όλο και πιο συχνά μέχρι να σταματήσει η κονσόλα να βγάζει ήχο τελείως)

2 ->
Αυτό που έζησες ήταν ένα χάσιμο του ήχου στα αυτιά σου. Όμως δεν είναι η κονσόλα το μόνο μηχάνημα που είναι υπεύθυνο για να φτάσει ο ήχος από τον υπολογιστή στα αυτιά σου.
Μετά την κονσόλα υπάρχουν σίγουρα καλώδια, ενισχυτές, ηχεία (ή αυτοενισχυόμενα ηχεία) και πιθανώς και κάποια μονάδα DSP.
Από την στιγμή που το Master VU της κονσόλας δούλευε κανονικά, εγώ προσωπικά πρώτα θα κοίταζα μήπως το πρόβλημα προερχόταν από αλλού.
Δεν ξέρω πως είναι το υπόλοιπο sound setup που είχες, αλλά είναι πολύ πιο πιθανό να ευθύνεται για την διακοπή μια επανεκκίνηση του DSP ή μια βαθιά βύθιση του ρεύματος στους ενισχυτές κτλ παρά η κονσόλα που στο master έδειχνε οτι βγάζει ήχο κανονικά.
Οπότε εγώ εξ' αρχής θα έψαχνα τι μπορεί να πήγε στραβά ΜΕΤΑ την κονσόλα, και αν δεν έβρισκα τίποτα, τότε ΙΣΩΣ να υποπτευόμουν την κονσόλα.

Σημείωση:
Άλλο πράγμα τα MASTER VU leds της κονσόλας (hardware controlled) και άλλο τα Channel VU-Meter


 

Posté Mon 06 May 19 @ 11:08 am
MAC II wrote :
στο κάτω μέρος του controller στο barcode έχει τελεία ?


Να ειμαι τοσο γκαντεμης που πηρα απ την καινουρια παρτιδα με το παλιο προβλημα;
 

Posté Mon 06 May 19 @ 11:09 am
dimitris_g wrote :
MAC II wrote :
στο κάτω μέρος του controller στο barcode έχει τελεία ?


Να ειμαι τοσο γκαντεμης που πηρα απ την καινουρια παρτιδα με το παλιο προβλημα;


 

Posté Mon 06 May 19 @ 11:10 am
dimitris_g wrote :
Να ειμαι τοσο γκαντεμης που πηρα απ την καινουρια παρτιδα με το παλιο προβλημα;

Όχι.
Η "τελεία" δείχνει δύο περιπτώσεις:
1) Οτι η κονσόλα ελέγχθηκε για το γνωστό πρόβλημα και διορθώθηκε
2) Οτι η κονσόλα έχει παραχθεί με τα νέα υλικά / κύκλωμα / κτλ που εξαλείφουν το πρόβλημα

Αυτό είναι γενικότερο και δεν ισχύει μόνο στην περίπτωση της SX3, αλλά σε οποιοδήποτε προϊόν εμφανίζει παρόμοιας φύσης πρόβλημα (που απαιτεί έλεγχο ή νέα παρτίδα)
 

Posté Mon 06 May 19 @ 11:17 am
Γιωργο φυσικα και το πρωτο πραγμα που κοιταξα και ηλπιζα ηταν να μην προερχοταν απο εμενα. Αλλα δυστυχως οι πιθανοτητες δεν ηταν με το μερος μου. Πρωτον μιλαμε για το μοναδικο κεντρο στη χαλκιδα που εχει ασχοληθει τοσο σοβαρα με το κομματι του ηχου (και ρευματος κατ επεκταση) και δευτερον γιατι εχω ξαναπαιξει αρκετες φορες κι εγω και συναδερφοι μου που δεν ειχαμε ποτε προβλημα. Το να προεκυψε καποιο θεμα στο dsp ειναι το μοναδικο σεναριο που στεκει σε αυτη την εκδοχη καθος οι ενισχυτες ειναι μοιρασμενοι σε διαφορετικους χωρους και γραμμες. Και κλεινοντας υπαρχει και το βασικο δεδομενο που δεν μπορουμε να παραβλεψουμε... οτι το συγκεκριμενο θεμα της sx3 εχει γινει viral. Γιαυτο και εχω εστιασει εκει και οχι σε οτιδηποτε αλλο
 

Posté Mon 06 May 19 @ 11:29 am
dimitris_g wrote :
Γιωργο φυσικα και το πρωτο πραγμα που κοιταξα και ηλπιζα ηταν να μην προερχοταν απο εμενα. Αλλα δυστυχως οι πιθανοτητες δεν ηταν με το μερος μου. Πρωτον μιλαμε για το μοναδικο κεντρο στη χαλκιδα που εχει ασχοληθει τοσο σοβαρα με το κομματι του ηχου (και ρευματος κατ επεκταση) και δευτερον γιατι εχω ξαναπαιξει αρκετες φορες κι εγω και συναδερφοι μου που δεν ειχαμε ποτε προβλημα. Το να προεκυψε καποιο θεμα στο dsp ειναι το μοναδικο σεναριο που στεκει σε αυτη την εκδοχη καθως οι ενισχυτες ειναι μοιρασμενοι σε διαφορετικους χωρους και γραμμες. Και κλεινοντας υπαρχει και το βασικο δεδομενο που δεν μπορουμε να παραβλεψουμε... οτι το συγκεκριμενο θεμα της sx3 εχει γινει viral. Γιαυτο και εχω εστιασει εκει και οχι σε οτιδηποτε αλλο


 

Posté Mon 06 May 19 @ 11:30 am

 

Posté Mon 06 May 19 @ 11:31 am
38%