Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet μια εντολη ακομα... - Page: 2

Cette partie de ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes

djsadimPRO InfinityMember since 2006
kokkinoskoufitsos wrote :

Υ.Γ.: Την πράξη την κάνεις map σε custom button και είναι 'reinit_controllers'


η εντολη παντως δεν δουλευει οταν την μαπαρω σε κουμπι ...

αν εννοείς κουμπί της κονσόλας.. πως θα δουλέψει αφού έχει χάσει την επικοινωνία με το πρόγραμμα;
 

Posté Mon 25 Feb 19 @ 8:06 am
εχεις δικιο σε αυτο εντελως απλο αλλα δεν το σκευτηκα γιαυτο και μου προτεινες να μαπαρω απο το λαπτοπ αλλα δεν το καταλαβα οταν το ειπες σε ευχαριστω
 

Posté Mon 25 Feb 19 @ 9:00 am
Καλησπερα και καλη Σαρακοστη σε ολους.. Τελικα εκανα το βημα και αντικαταστησα την sx2 με την sx3. Δυο μερες ηδη στην κατοχη μου και δυτυχως το πιο
σημαντικο πλεονεκτημα της εναντι της sx2 δεν εχω καταφερει να το λειτουργησω ακομη. Μιλαω για την μεταβαση απο το ενα λαπτοπ στο αλλο φυσικα.
Και για να γινω πιο αναλυτικος αντιμετωπιζω τα εξης βασικα θεματα. Ενω μπορω να μεταβω απο το βασικο λαπτοπ (usb1) στο backup laptop (usb2) δεν μπορω να επιστρεψω παλι στο usb1. Οταν ξαναενεργοποιω την usb1 ειτε θα παιζει μονο το αριστερο deck ειτε δεν θα παιζει κανενα απο τα δυο. Δηλαδη εννοω δεν βγαζουν ηχο στον αερα. Δοκιμασα το reinit_controller και το rescan_controllers.. apply εκ νεου στην καρτα ηχου...τιποτα. Εαν μεταβω παλι στο usb2 παιζει κανονικα. Επιστρεφοντας παλι τα ιδια. Η μονη λυση ειναι να βγαλω την usb και να την ξαναβαλω..τοτε λειτουργει κανονικα μεχρι την επομενη εναλλαγη που ξανακανει τα ιδια.
Επισης το 2ο λαπτοπ δεν δειχνει να παθαινει κατι τετοιο στις λιγες δοκιμες που εχω κανει, απλα καποια στιγμη μετα τις πολλες προσπαθειες δειχνει σαν να ειναι αδειο το b deck ενω εχει τραγουδι φορτωμενο και οι χρονοι τρεχουν κανονικα. Επισυναπτω και την σχετικη φωτο.




Επισης ενα πολυ ενοχλητικο θεμα ειναι οτι σχεδον σε καθε εναλλαγη των κουμπιων (8 φορες στις 10) κανει μια στιγμιαια διακοπη στον ηχο στο κομματι που ειναι στον αερα....
https://www.youtube.com/watch?v=0bwCTMGTSOI

Ελπιζω να κανω κατι λαθος εγω ή να ειναι θεμα ρυθμισεων...Καθε βοηθεια δεκτη!
 

Posté Sun 10 Mar 19 @ 9:35 pm
dimitris_g wrote :
Καλησπερα και καλη Σαρακοστη σε ολους.. Τελικα εκανα το βημα και αντικαταστησα την sx2 με την sx3. Δυο μερες ηδη στην κατοχη μου και δυτυχως το πιο
σημαντικο πλεονεκτημα της εναντι της sx2 δεν εχω καταφερει να το λειτουργησω ακομη. Μιλαω για την μεταβαση απο το ενα λαπτοπ στο αλλο φυσικα.
Και για να γινω πιο αναλυτικος αντιμετωπιζω τα εξης βασικα θεματα. Ενω μπορω να μεταβω απο το βασικο λαπτοπ (usb1) στο backup laptop (usb2) δεν μπορω να επιστρεψω παλι στο usb1. Οταν ξαναενεργοποιω την usb1 ειτε θα παιζει μονο το αριστερο deck ειτε δεν θα παιζει κανενα απο τα δυο. Δηλαδη εννοω δεν βγαζουν ηχο στον αερα. Δοκιμασα το reinit_controller και το rescan_controllers.. apply εκ νεου στην καρτα ηχου...τιποτα. Εαν μεταβω παλι στο usb2 παιζει κανονικα. Επιστρεφοντας παλι τα ιδια. Η μονη λυση ειναι να βγαλω την usb και να την ξαναβαλω..τοτε λειτουργει κανονικα μεχρι την επομενη εναλλαγη που ξανακανει τα ιδια.
Επισης το 2ο λαπτοπ δεν δειχνει να παθαινει κατι τετοιο στις λιγες δοκιμες που εχω κανει, απλα καποια στιγμη μετα τις πολλες προσπαθειες δειχνει σαν να ειναι αδειο το b deck ενω εχει τραγουδι φορτωμενο και οι χρονοι τρεχουν κανονικα. Επισυναπτω και την σχετικη φωτο.




Επισης ενα πολυ ενοχλητικο θεμα ειναι οτι σχεδον σε καθε εναλλαγη των κουμπιων (8 φορες στις 10) κανει μια στιγμιαια διακοπη στον ηχο στο κομματι που ειναι στον αερα....
https://www.youtube.com/watch?v=0bwCTMGTSOI

Ελπιζω να κανω κατι λαθος εγω ή να ειναι θεμα ρυθμισεων...Καθε βοηθεια δεκτη!

Update: τελικα το κανει και στα δυο λαπτοπ. Οσο για την στιγμιαια διακοπη οφειλεται στο οτι περναει το διακοπτακι απ το line in. Εαν αφησω το διακοπτακι στο line in σταματαει τελειως ο ηχος του deck που ειναι στον αερα
Μακαρι να βγω ψευτης αλλα μου μυριζεται ελαττωματικο προιον
 

Posté Sun 10 Mar 19 @ 10:30 pm
Καλημέρα καλή Σαρακοστή σε όλους το πρόβλημα σου Δημήτρη θα λυθεί όταν κάνεις firmare udates από εδώ https://www.pioneerdj.com/en/support/software/controller/ddj-sx3/
Επίσης όταν γυρνάς το διακόπτη από usb 1 σε usb 2 να το κάνεις αργά σαν να κλείνεις τη μια θύρα και μόλις κλείσει να γυρίσεις στην άλλη να βλέπεις τα jog να σβήνουν δηλαδή και να ξανά ανάβουν.
Επίσης αυτό που δεν κατάλαβα για να σε βοηθήσω τι εννοείς όταν λες κάνει διακοπή ήχου όταν περνάει από στο Line in.
Θες να πεις ότι κάνεις την αλλαγή από usb1 σε usb2 όταν to deck είναι στον αέρα γιατί αυτό δεν στέκει στην πραγματικότητα.
Θα κάνεις την αλλαγή σε deck που έχεις σταματήσει στο προηγούμενο pc.

Δεν βλέπω προσωπικά καμία διαφορά με την ddj rx που έχω εκτός από τις δύο usb συνδέσεις.
 

Posté Mon 11 Mar 19 @ 8:26 am
Τώρα είδα και το video σου δεν στέκει αυτό που κάνεις δεν είναι αναλογικός διακόπτης ήχου θα πρέπει να σταματάς το deck και μετά να κλείνεις το usb 1 να το βλέπεις να σβήνει και μετά να γυρνάς usb2.
Κατά τη γνώμη μου δεν γίνεται καρφωτά να κάνεις την αλλαγή στον αέρα άλλωστε δεν έχει και νόημα αν θες απλά 4 deck παίξε με ένα pc.
 

Posté Mon 11 Mar 19 @ 8:33 am
Καλημερα φιλε μου και ευχαριστω πολυ για την αμεση βοηθεια ακομα και σε ενα τοσο φορτωμενο εργασιακα τριημερο. Καταλαβαινω οτι ο τροπος που φαινεται στο video δεν ειναι ο ενδεδειγμενος. Προφανως κανω κατι λαθος (και σε αυτο ελπιζω γιατι και με την sx2 ειχα θεματα στην αρχη μεχρι που τελικα μου την αντικατεστησαν, και γιαυτο ειμαι και λιγο καχυποπτος), αλλα ας δουμε τι.
Καταρχην firmware update κανω παντα σε οτι συσκευη αγοραζω και επιδεχεται τουτου,πριν αρχισω να την χρησιμοποιω..εκανα λοιπον απο το 1.01 που ηταν η κονσολα στο 1.02 που ειναι το τρεχον..Παμε παρακατω. Ας υποθεσουμε οτι ειναι στον αερα το deck a (usb1) και θελουμε να αλλαξουμε laptoo για να παιξει αλλος dj. Τι κανουμε? Γυρναμε προφανως το διακοπτακι του deck b απο usb 1 σε usb 2. Αν το διακοπτακι παει αμεσα κανει μια στιγμιαια διακοπη ηχου στο deck 1 που ειναι στον αερα. Εαν το διακοπτακι παραμείνει στην θεση line in και για οσο αυτο ειναι εκει ο ηχος σταματαει και στο deck 1. Οταν παμε πλεον στο 2 λαπτοπ λειτουργει κανονικα το deck 2 (usb2 ) και παιζει λοιπον κανονικα ο αλλος dj. Οταν θα πρεπει να γυρισει και το διακοπτακι του deck 1 σε usb 2 για να παρει ολοκληρωτικα τον ελεγχο της κονσολας εχουμε παλι διακοπη ηχου στο deck 2 (usb2) που ειναι στον αερα.. τωρα λοιπον εχουμε κανει την εναλλαγη και παιζει το λαπτοπ 2 με κοστος τις 2 στιγμιαιες διακοπες στα γυρισματα των switch.. ok μεχρι εδω. Καποια στιγμη θα πρεπει να ξανα παιξει ο dj 1. Εκει δεν υπαρχει λοιπον επιστροφη. Κανουμε την ιδια διαδικασια αντιστροφως και διαπιστωνουμε οτι στο laptoo 1βγαινει στον αερα μονο το deck 1 ή καποιες φορες κανενα απο τα δυο. Φορτωνουμε δηλαδη κομματια, δειχνουν οτι παιζουν κανονικα αλλα ηχος δεν βγαινει στο μαστερ.. μονη λυση να βγαλω και να ξαναβαλω το καλωδιο usb και τοτε επανερχεται ο ηχος κανονικα..ελπιζω να εγινα πιο πολυ σαφης απ οτι κουραστικος! Ευχαριστω και παλι!
 

Posté Mon 11 Mar 19 @ 10:28 am
Επανερχομαι μετα απο μια ακομα δοκιμη για να αναφερω τα συμπερασματα μου. Καταφερα να κανω ομαλα την μεταβαση απο το λαπτοπ ενα στο λαπτοπ 2. Και γινεται χωρις διακοπες ηχου και χωρις το παραμικρο προβλημα!!!! Γιουπι μεχρι εδω! Ολα καλα. Αυτο που δεν καταφερνω ειναι να ξαναγυρισω στο λαπτοπ 1. Μονο εαν κλεισω το προγραμα ή αποσυνδεσω και επανασυνδεσω την usb μπορω να μεταβω παλι στο πισω. Αλλιως και οι διακοπες επανερχονται στα διακοπτακια και ηχος απο το μαστερ δεν βγαινει.. ξαναλεω οτι το reinit_controller το εχω δοκιμασει χωρις καμια τυχη. Μικρο το κακο σε ολο αυτο βεβαια γιατι δεν ειναι και σπουδαιο πραγμα να κλεισεις το προγραμμα και να το ξανανοιξεις λιγο πριν την μεταβαση. Απλα θα ηθελα να ξερω αν ειναι καποιο bug ή αν υπαρχει κατι που δεν αντιλαμβανομαι!
 

Posté Mon 11 Mar 19 @ 9:45 pm
Δεν βλέπω καμία λογική στο να απαιτείται να κάνεις την όποια επανεκκίνηση. Από κει και πέρα, δοκίμασε επιπλέον τις εντολές:

1. refresh_controller
2. rescan_controllers
 

Posté Tue 12 Mar 19 @ 6:18 am
(Ας υποθεσουμε οτι ειναι στον αερα το deck a (usb1) και θελουμε να αλλαξουμε laptoo για να παιξει αλλος dj. Τι κανουμε? Γυρναμε προφανως το διακοπτακι του deck b απο usb 1 σε usb 2. Αν το διακοπτακι παει αμεσα κανει μια στιγμιαια διακοπη ηχου στο deck 1 που ειναι στον αερα.)

Όχι εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα προς το παρόν τουλάχιστο.Οι μεταβάσεις είναι κανονικές με κάποια κουσούρια μερικές φορές.
 

Posté Tue 12 Mar 19 @ 7:29 am
djkappas wrote :
(Ας υποθεσουμε οτι ειναι στον αερα το deck a (usb1) και θελουμε να αλλαξουμε laptoo για να παιξει αλλος dj. Τι κανουμε? Γυρναμε προφανως το διακοπτακι του deck b απο usb 1 σε usb 2. Αν το διακοπτακι παει αμεσα κανει μια στιγμιαια διακοπη ηχου στο deck 1 που ειναι στον αερα.)

Όχι εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα προς το παρόν τουλάχιστο.Οι μεταβάσεις είναι κανονικές με κάποια κουσούρια μερικές φορές.


τι κουσουρια δηλαδη?
 

Posté Tue 12 Mar 19 @ 9:00 am
Theios Giorgos wrote :
Δεν βλέπω καμία λογική στο να απαιτείται να κάνεις την όποια επανεκκίνηση. Από κει και πέρα, δοκίμασε επιπλέον τις εντολές:

1. refresh_controller
2. rescan_controllers


Το εχω δοκιμασει παρα πολλες φορες οπως αναφερω και παραπανω....
 

Posté Tue 12 Mar 19 @ 11:38 am
στην δικια μου κονσολα δεν εχω τετοιο θεμα...απλα πρεπει να γυριζω ομαλα τα διακοπτεκια και οχι αποτομα τπτ αλλο και απο το ενα στο αλλο και επιστροφη ολα καλα
το μονο κουσουρι που εχω εγω ειναι οταν υπαρχει διακοπη ρευματος ενω ξαναβρισκει την κονσολα το προγραμμα δεν εχω ηχο και πρεπει να παω ρυθμισεις και να πατησω επανασυνδεση κονσολας τπτ αλλο ( τουλαχιστον δεν εχω δει ακομα )
πιστευω σε μελλοντικη ενημερωση να τα διορθώσουν μιας και ειναι ηδη πρωτη σε πωλησεις στην ευρωπη απ οτι ειδα
 

Posté Tue 12 Mar 19 @ 11:46 am
kokkinoskoufitsos wrote :
στην δικια μου κονσολα δεν εχω τετοιο θεμα...απλα πρεπει να γυριζω ομαλα τα διακοπτεκια και οχι αποτομα τπτ αλλο και απο το ενα στο αλλο και επιστροφη ολα καλα
το μονο κουσουρι που εχω εγω ειναι οταν υπαρχει διακοπη ρευματος ενω ξαναβρισκει την κονσολα το προγραμμα δεν εχω ηχο και πρεπει να παω ρυθμισεις και να πατησω επανασυνδεση κονσολας τπτ αλλο ( τουλαχιστον δεν εχω δει ακομα )
πιστευω σε μελλοντικη ενημερωση να τα διορθώσουν μιας και ειναι ηδη πρωτη σε πωλησεις στην ευρωπη απ οτι ειδα


επανασυνδεση πως κανεις?
apply στην sx3?


 

Posté Tue 12 Mar 19 @ 12:13 pm
παω ρυθμισεις κοντρολερς και στο κουτακι επανω αριστερα που λεει σχ3 δεξι κλικ και reinit_controllers
αν εχεις ελληνικα οπως εγω το γραφει επανασυνδεση κοντρολερ
 

Posté Tue 12 Mar 19 @ 3:41 pm
kokkinoskoufitsos wrote :
παω ρυθμισεις κοντρολερς και στο κουτακι επανω αριστερα που λεει σχ3 δεξι κλικ και reinit_controllers
αν εχεις ελληνικα οπως εγω το γραφει επανασυνδεση κοντρολερ

Εγω αν πατησω δεξι κλικ πανω στην sx3 δεν μου βγαζει επιλογες παρα μου ξεκλικαρει στα output το speaker+headphones. Σαν να παταω αριστερο κλικ δηλαδη
 

Posté Tue 12 Mar 19 @ 3:48 pm
Λοιπον εχω κανει μεγαλη προοδο. Το προβλημα μαλλον ηταν η γρηγορη εναλλαγη που δημιουργούσε την συγχυση. Λοιπον δοκιμασα να κανω τις εναλλαγες αργά και κανοντας μια μικρη σταση στην μεση (line in) της ταξης των 2-3 δευτερολεπτων. Το αποτελεσμα ειναι οτι δουλευουν ολα αψογα χωρις να χρειαζονται επανεκκινησεις του προγραμματος ή επανασυνδεσεις usb. Το μονο προβλημα ειναι οτι στις 10-15 δοκιμες που εκανα στην μεταβαση απο laptop 2 (deck 1) σε laptop 1 (deck 1) και μονο σε αυτο οταν σταματαει το διακοπτακι στο line και για οσο μενει εκει σταματαει ο ηχος που ειναι στον αερα (δηλαδη laptop 2-deck 2)
Θα με ενδιεφερε να ακουσω και την αποψη του phantom επι τουτου καθως εχει φαει τις pioneer με το κουταλι! ; )
 

Posté Tue 12 Mar 19 @ 3:58 pm
ναι εμενα δεν μου το κανει αυτο σε καμια περιπτωση δοκιμων δεν ειχα την παραμικρη διακοπη ηχου μπορει να μην ειχα καθολου ηχο αλλα διακοπη ποτε θα μας πει ο γιωργος φανταζομαι
αλλα την αργη ( που δεν την λες αργη μαλλον σωστη θα την αποκαλουσα ) εναλλαγη πρεπει και εγω να την κανω και τοτε δεν εχω κανενα προβλημα
 

Posté Tue 12 Mar 19 @ 5:06 pm
*Problem Solved... Case clοsed!
Λοιπον τον γριφο τον ελυσε ο Theios George με κατ' οικον επισκεψη! Το προβλημα ηταν στο sound configuration!!!!?????!!!!
και εξηγω... οταν παταγα apply στην sx3 μου ενεργοποιουσε στα input το line input (παραθετω φωτο), χωρις να το αντιληφθω.


οταν λοιπον στο βασικο laptop περναγα το switch απο το line 1 (που εχω παντα συνδεδεμενο ενα rca σε jack για ετοιμοτητα) μετραγε χρονο προφανως σαν να εβλεπε καποια εξωτερικη πηγη συνδεδεμενη και εκοβε τον ηχο. Μαλλον ομως καλυτερα να το εξηγησει o Theios εκτενεστερα.
Οσον αφορα το output τωρα, στην sx2 το δουλευα παντα speaker + Headphones. Τωρα νομιζω δουλευει και χωρις να επιλεξω τιποτα (Οπως στην φωτο)
Εσεις τι sound configuration χρησιμοποιειτε?

 

Posté Tue 12 Mar 19 @ 7:15 pm
Απλά το VDj μπορεί και "βλέπει" μία εξωτερική πηγή, την οποία περνά "μέσα" από το software... https://www.virtualdj.com/manuals/virtualdj/settings/audiosetup/linein.html

Εφόσον απενεργοποιηθεί η Line-In, τότε η μετάβαση από την μία USB στην άλλη μέσω του αντίστοιχου switch, γίνεται "ακαριαία" και χωρίς πρόβλημα... :-)
 

Posté Tue 12 Mar 19 @ 7:40 pm
80%