Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Trap σε γάμους/εκδηλώσεις - Page: 3
εγω απλα απορω γιατι δεν εχει κλειδωθει ακομα το νημα....
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 6:29 pm
kokkinoskoufitsos wrote :
εγω απλα απορω γιατι δεν εχει κλειδωθει ακομα το νημα....


Ο λόγος που θα έπρεπε να έχει κλειδωθεί ποιος είναι;
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 6:53 pm
PhantomDeejay wrote :
freemind11 wrote :
μα δεν το λέω υποτιμητικά
είναι ορισμός που μου έχουν πει οι ίδιοι που τα ακούνε γι αυτό το είδος μουσικής

επειδή δεν ξέρω πως να την πω, το ελληνικά είναι πολύ γενικό, το λαϊκά περιλαμβάνει και άλλα,
ενώ με τον όρο αυτό εννοώ τα τραγούδια που παίζονται στα "σκυλάδικα" όπως τα λένε οι ίδιοι οι θαμώνες σε αυτά τα μαγαζιά και μου έχουν πει να τα λέω έτσι για να "καταλαβαινόμαστε"


Περίεργο. Σαν άνθρωπος που πάντα άκουγα ΚΑΙ ελληνική μουσική (από Ρεμπέτικα και Καρβέλα, μέχρι Μπουγά και Αργυρό, και οτιδήποτε άλλο ενδιάμεσα ) πάντα ο όρος σκυλάδικα ήταν υποτιμητικός..
Μπορείς να πεις "μπουζουξίδικα" :P


ισως το μπουζουξίδικα να είναι πιο to the point
δεν ξέρω
σου λέω πάντως χρησιμοποίησα λέξη που μου την είπανε φαν αυτού του είδους
πάτνως πολλές φορές έχω ακούσει τους ίδιους να λένε "εγώ είμαι σκυλάς"
δεν το λένε υποτιμητικά φαντάζομαι
τεσπα
κι εμένα δεν μου ακούγεται καλά
 

Posté Thu 15 Feb 24 @ 12:45 pm
To "εγώ ειμαι σκυλάς" και το "ακούω σκυλαδικα" το ακουω όλο και περισσότερο τα τελευταία χρόνια. Δεν το ντρέπονται καθόλου αυτοί που το λένε, μπορώ να το επιβεβαιώσω και εγώ.

Κάτι άλλο που μου τυχαίνει τακτικά από διάφορους νεότερους των 35, είναι να μου λένε: "Παίξε ελληνάδικα". Όχι "Ελληνικά" ή "Σκυλάδικα" ή "Λαϊκά", αλλά "Ελληνάδικα". Και εννοούν την μουσική που ξεκίνησε κάπου το 1989 και φτάνει βαριά μέχρι το 2011. Στο μυαλό μου αυτά τα λέω "Χιτάκια MegaStar", απο την γνωστή εκπομπή που ειχε το mega channel κάποτε.
Σπάνια μου ζητάνε "Λαϊκά" και εννοούν κυρίως δεκαετίες πριν το 1990. Και επίσης μου ζητάνε αρκετές φορές κάτι που ονομάζουν "σκυλοτράγουδα" και εννοούν βαριά λαϊκά σχετικά πρόσφατα, από τα μέσα δεκαετίας του 2000 και ύστερα. Και κάποιες φορές μου ζητάνε και "γυφτικα", που συνήθως είναι τραποτσιφτετέλια ή ραποτσιφτεταλια.
Το ότι μου τα ζητάνε δεν σημαίνει οτι τα παίζω βέβαια, απλά μεταφέρω στην συζήτηση τι ορολογίες ακούω τακτικά περίπου από το 2016 και ύστερα.
Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση, είναι ότι τα ζεμπέκικα έχουν εξαφανιστεί (σε αυτα που είμαι εγώ τουλάχιστον).

Τέλος, τον αχταρμά με τα τραγούδια "ό,τι να'ναι", που μιξάροντε κατά ρυπάς στο πρώτο ρεφρέν και αρκετοι τώρα αρχίζουν και κάνουν mash ups με στίχους από το ενα και μουσική από το άλλο, τον έχουν ονομάσει "προγραμμα πλυντήριο", πιθανώς απο το γνωστό μαγαζί που το ξεκίνησε επιτυχημένα ολο αυτό ή - ακόμα πιο σύνηθες- το "παιξε "σκουπίδια".

Τώρα σχετικά με την trap, ήδη έχουν ξεκινήσει να βγαινουν "ανθρώπινα" πράγματα (πχ Lava & Ropex - Balkan Disco). Η μουσική ως μουσική δεν φταίει ποτέ και το πρόβλημα δεν είναι η trap καθ'αυτού. Το πρόβλημα είναι ή συμπεριφορά του κόσμου που την ακούει και κυρίως αυτή η εγωκεντρικότητα που έχουν στην διασκέδαση. Δεν τους νοιάζει για τους άλλους, είναι για πάρτη τους. Και για αυτό, σταδιακά τους έχουν διώξει ολοι απο τα μαγαζιά.
 

Posté Mon 19 Feb 24 @ 9:22 pm