Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Trap σε γάμους/εκδηλώσεις - Page: 1
Ποια είναι η αντίδραση σας όταν σας ζητάνε να παίξετε Trap σε εκδηλώσεις γάμου κτλ?
 

Posté Tue 30 Jan 24 @ 9:44 pm
Παν μέτρον άριστον.
Κοινώς έχω παίξει, αλλά τα "ελαφριά" που στην ουσία είναι περισσότερο reggaeton παρά trap.
Και εννοείται "αργά" που έχει μείνει η "νεολάια"
 

Posté Wed 31 Jan 24 @ 7:24 am
Όταν το κοινό το υποστηρίζει δεν υπάρχει κανένα θέμα ακόμα κι αν παίζουμε όλη τη νύχτα trap.
Όταν ζητάνε κάποια είδη που το κοινό δεν υποστηρίζει εκεί υπάρχει θέμα.
 

Posté Wed 31 Jan 24 @ 9:46 am
KAPPASDJ wrote :
Όταν το κοινό το υποστηρίζει δεν υπάρχει κανένα θέμα ακόμα κι αν παίζουμε όλη τη νύχτα trap.

Προσωπικά διαφωνώ μ' αυτό, αλλά εντάξει.. έχω μια ιδιαίτερη αντιπάθεια στην trap.

Βέβαια το ίδιο θα έλεγα και για οποιοδήποτε άλλο είδος μουσικής..
Όσο κι αν το κοινό υποστηρίζει ένα είδος μουσικής, δουλειά μας είναι να μπερδέψουμε πολλά είδη, και ειδικά σε "ανοιχτού τύπου" εκδηλώσεις (δεν εννοώ ανοιχτές στο κοινό)

Για όλα τα είδη μουσικής: Είναι σίγουρο οτι οσο κι αν γουστάρει "αυτό το είδος" η πλειοψηφία, κάπου καταντάει κουραστικό να ακούγεται συνέχεια το ίδιο είδος. Θέλει εναλλαγές. Αλλιώς χάνει και το στοιχείο του εντυπωσιασμού.
Και χάνεται και το βασικό πλεονέκτημα του DJ απέναντι σε οποιαδήποτε ορχήστρα/μπάντα, δηλαδή οτι μπορεί γρήγορα, εύκολα και δημιουργικά να μπερδέψει πολλά είδη μουσικής.

[RANT MODE ON]
Πείτε με όπως θέλετε, αλλά στα 28 χρόνια που παίζω μουσική, που έχω ακούσει και έχω παίξει σχεδόν οτι είδος μουσικής υπάρχει, η trap (και ειδικά η "ελληνική") είναι το μοναδικό μουσικό είδος που αντιπαθώ ενεργά.. Δεν το μπορώ ρε αδερφέ, δεν το γουστάρω, με εκνευρίζει, με χαλάει.. :P
Παλιότερα είχα λίγο "πρόβλημα" με κάποιες υποκατηγορίες της metal (όχι όλες), αλλά το πρόβλημα μου ήταν οτι με κούραζε να ακούω αυτές τις υποκατηγορίες για περισσότερο από κάποια διάρκεια.
Με την trap απλά την απεχθάνομαι!
Και δεν ξέρω αν φταίει "που μεγάλωσα" ή αν είναι όντως τόσο χάλια μουσική..
Προσπαθώ να είμαι ανοιχτόμυαλος και να πείσω τον εαυτό μου πως φταίει που μεγάλωσα. Πως γίνομαι σαν τους γονείς μου που όταν εγώ στα 16/17 άκουγα Psychedelic Trance/Goa Trance μου έλεγαν "τι μ@λ@κ...ς ακους παιδάκι μου"
Αλλά κάτι μέσα μου, μου λέει πως δεν είναι αυτό. Πως όντως είναι χάλια.. Κι όσο κι αν χρυσώνω το χάπι (οτι μεγάλωσα) κι οτι "αυτά ακούει η νεολαία τώρα" η συγκεκριμένη μουσική είναι γτπ...

Να σημειώσω οτι είμαι ο πρώτος που δεν του αρέσει να "αφορίζει" μουσικά είδη και μουσική γενικότερα. Πάντα έλεγα οτι εφόσον ένα μουσικό είδος/κομμάτι αγγίζει κάποιους ανθρώπους και τους εκφράζει, ποιος είμαι εγώ για να το κρίνω. Αλλά να που οι κανόνες υπάρχουν για να έχουν εξαιρέσεις..

Ναι, παίζω trap όταν πρέπει (και θέλω να ξεράσω). Αλλά είναι το χειρότερο μου.. Στην ηλικία μου πλέον μπορεί και να "αφήσω" μια δουλειά αν πρόκειται όλο το βράδυ να παίζω trap :P
[/RANT MODE OFF]
 

Posté Wed 31 Jan 24 @ 10:51 am
Γεια σου ρε Phantom, με κάλυψες απόλυτα!

Και θα στο πάω λίγο παραπέρα:

Πέρσι. Τραπέζι γάμου(λίγα άτομα-100 βία).

Έχουμε παίξει το Α πρόγραμμα(παραδοσιακά-λαικά) και τους το γυρίζω σε 80s-90s,μιας και ο κόσμος το υποστήριζε και ήταν και η συννενόηση κατά το ραντεβού.

Κάποια στιγμή έρχονται ο πατέρας(όλο καμάρι ο τύπος) με το παιδάκι του,το οποίο ήταν δεν ήταν 5 χρονών.

Μου λέει το μικρό "μπορείτε να βάλετε το Macarena?"

Εγώ σαν "κwlogeros" που είμαι, αλλά κυρίως επειδή ήταν περίοδος καρναβαλιού θεώρησα πως θέλει το κλασσικό των Los del Rio.

Με το που ξεκινάει να παίζει, έξαλλος ο πατέρας, να φωνάζει: "Βγάλτο,βγάλτο ,βγάλτο τώρα! Καλά μ@λάκ@ς είσαι φίλε, το άλλο θέλει,το "καλό"-Καταλάβατε όλοι ποιο ήταν το "καλό"!

Ακούσατε?

Ήθελε το άλλο,το "καλό" και ήμουν μ@λάκ@ς που δεν το κατάλαβα.

Πήγα να του πω, μ@λάκ@ς είσαι εσύ και όλο σου το σοι, 8 γενιές πίσω, που καμαρώνεις κιόλας , ζώο.

5 χρονών ρε φίλε, "θέλει γκάζι δεν το νοιάζουνε τα φρένα"- που ζήτημα αν κάνει ποδήλατο με βοηθητικές ρόδες😉

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν το έβαλα.
Λέμε η απόλυτη κατάντια.

Πλέον πείστηκα ότι το βαρέλι δεν έχει πάτο. Όσο μπορώ πλέον εγώ από την δουλειά της μουσικής ,ΔΕΝ πρόκειται να το υποστηρίξω για κανέναν λόγο.

Αν θέλει ο Phantom να ξεράσει μια, εγώ θέλω δύο😎.
ΑΙΣΧΟΣ.
ΑΝ 5 χρονών έχει πρότυπα και ακούσματα τέτοιου τύπου, μην απορείτε που τα 14+ είναι κουραδόμαγκες.

 

Posté Wed 31 Jan 24 @ 12:28 pm
'requests is my nightmare' αλλα ευτυχως δεν ειμαι επαγγελματιας DJ.
 

Posté Wed 31 Jan 24 @ 12:41 pm
Χαχαχα.
Έχω γιο που γίνεται 5 σε λίγο καιρό.

Στο αυτοκίνητο που ακούμε μουσική, ακούμε "σχεδόν" τα πάντα.
Από Βαρδή μέχρι AC/DC, από Οικονομόπουλο μέχρι Tiesto, και από Καρρά μέχρι Spice Girls.
Το σωστό είναι (θεωρώ) το παιδί να εκτεθεί έμμεσα σε όλα τα είδη μουσικής. ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ TRAP! Χαχαχα. Απλά με "επιλεγμένα" ακούσματα.
Κι έτσι θα φτιάξει μόνος του κάποια στιγμή το γούστο του και τις προτιμήσεις του.. ΕΛΠΙΖΩ!
Χαχαχα (ναι είναι το πρώτο μου και μοναδικό, οπότε δεν ξέρω, αυτοσχεδιάζω)

Υ.Γ.:
Για ένα περίεργο λόγο, στο αυτοκίνητο δεν ακούσαμε "παιδικά τραγούδια" ποτέ. Δεν τα ήθελε ο μικρός από.. "πολύ μικρός"
Έτσι σε όλες τις βόλτες ακούμε επιλογές από το στικάκι του μπαμπά! :)
 

Posté Wed 31 Jan 24 @ 1:19 pm
Όπλα-ναρκωτικά-supecars-χαρτονομίσματα-κ₩λοι.

Αυτό είναι το πακέτο σε στίχους και βιντεοκλίπ σε αυτό το είδος που κάνει θραύση στην νεολαία.

Γι'αυτό λέω με μια λέξη: ΚΑΤΑΝΤΙΑ.

Έχω χάσει,και θα συνεχίσω απ'ότι φαίνεται να χάνω δουλειές από την άρνησή μου, αλλά δεν το μετανιώνω,ούτε πρόκειται!

Και για να επανέλθω στον αρχικό σκοπό της δημιουργίας του νήματος:
Στην αρχική συνάντηση με το ζευγάρι(πελάτες γενικότερα) από τις πρώτες κουβέντες μου(αν όχι η πρώτη) είναι το ξεκαθάρισμα ότι ΔΕΝ παίζω για κανέναν λόγο τραγούδια ΠΟΛΙΤΙΚΑ-ΟΜΑΔΩΝ και ΤΡΑΠ.

Εάν συμφωνούν και είμαστε σε παρόμοιο μήκος κύματος,συνεχίζουμε την υπόλοιπη κουβέντα.
Εάν όχι,κερνάω τους καφέδες και ευχαριστώ ευγενικά😎.

Αν κατά την διάρκεια της εκδήλωσης βρεθούν πολύ γκλαμουράτοι που θα θέλουν κάτι τέτοιο, τους λέω χωρίς πολλές αναλύσεις: Υπάρχει συννενόηση με το ζευγάρι να μην παίξουν Τραπ.

Αν επιμείνουν ή εκνευριστούν, χ€στηκα🥳!
 

Posté Wed 31 Jan 24 @ 2:01 pm
Επαναλαμβάνω, οτι παν μέτρον άριστον.
Όπως είπα, έχω παίξει μερικά και σε γάμους. Αλλά την σωστή στιγμή με το σωστό κοινό. Και τις σωστές επιλογές.

Και μια μικρή υποσημείωση:
Για όπλα και ναρκωτικά μιλούσε και η ραπ στα τέλη των 90's / αρχές των 00s. Αλλά δεν είχα/έχω πρόβλημα μαζί της. Γιατί δεν τα προωθούσε σαν μόδα. Βασικά δεν τα προωθούσε. Το αντίθετο..
Το ίδιο και η κλασσική Rock που τα κομμάτια μιλάνε συχνά για ναρκωτικά, αλλά δεν τα εκθιάζουν.
Και πάει λέγοντας.
Οπότε το πρόβλημα δεν είναι απαραίτητα "για ποιο θέμα μιλάς", αλλά τι λες για αυτό το θέμα.
Όπως είπα, γενικά προσπαθώ να είμαι ανοιχτόμυαλος με τα μουσικά μου ακούσματα.
Απλά ποτέ άλλοτε αυτό που άκουγα δεν ήταν σε τόσο μεγάλη ρίξη με τον ηθικό και πραγματικό μου κόσμο.

Υ.Γ.:
Μερικά από τα πιο σημαντικά μουσικά ακούσματα των 90's (κυρίως στην Rock σκηνή) που ακούγονται μέχρι σήμερα έχουν τρομερές ιστορίες από πίσω και τρομερά ηθικά διδάγματα. Όταν τα "ζούσα" τα κομμάτια (τα άκουγα στην εποχή τους) δεν το ήξερα / δεν το καταλάβαινα.
Αλλά μεγαλώνοντας όταν έμαθα και τις ιστορίες πίσω από αυτά τα κομμάτια, απλά το γλυκό ήρθε κι έδεσε που λέμε.
Υποθέτω όλοι πλέον (οι άνω των 30) ξέρουμε την ιστορία πίσω από το Zombie των Cranberries π.χ. για να αναφέρω ένα..
Καμία σύγκριση με το σήμερα!
 

Posté Wed 31 Jan 24 @ 2:29 pm
η αποψη μου ειναι οτι για το συγκεκριμμενο θεμα που ειναι σχετικα ευαισθητο σημαντικο ρολο παιζει η αποψη του ζευγαριου
ποτε δεν ρωταω το ζευγαρι τι θα παιξω και τι οχι μιας και αυτο ειναι δικη μου εθυνη για αυτο πληρωνομαι και επωμιζομαι την οποια ευθυνη
αλλα εδω για την τραπ στο ραντεβου ρωταω αν εχουν προβλημα ΑΝ χρειαστει να παιξουμε
εκει η ειναι καθετοι οχι ( οποτε ληγει το θεμα εκει ) η δεν εχουν θεμα παιξε οτι ζητησουν ( γιατι απο μονος μου δεν θα βαλω )
σε εκδηλωσεις που δεν μπορεις να τα αποφυγεις ( χοροεσπεριδες λυκειων κλπ ) οταν φτανω στο σημειο και πρεπει να παιξω βαζω τα σοφτ ( καθολου βρισιες η αποδεκτες )
σε μεγαλη πιεση και αφου περιμενω να φυγουν οι γονεις τοτε κοκκινιζουν και τα σκαμπω
 

Posté Wed 31 Jan 24 @ 6:08 pm
ilias7Home userMember since 2005
Ακολουθούμε πιστά τις οδηγίες του ζευγαριού είτε στο ραντεβού πριν, είτε κατά την διάρκεια του γλεντιού καθώς αποδεδειγμένα επηρεάζονται πολλές φορές από προσκεκλημένους και δίνουν εντολή να παίξουν αυτά τα οποία ΔΕΝ τα ήθελαν. Ποτέ δεν κάνουμε του κεφαλιού μας ακόμα και όταν μας λένε οτι δεν έχουν άποψη και μας εμπιστεύονται για το πρόγραμμα αφού ακολουθεί η ερώτηση "μήπως θέλετε κάτι να αποφύγω" ? Κλείνοντας δεν μπορώ να μην αναφέρω πως πρώτη φορά ακούω dj σε ραντεβού γάμου να λέει εγώ δεν παίζω αυτά και αυτά και αν δεν γουστάρετε κερνάω τους καφέδες και βρείτε άλλον. Πραγματικά.
 

Posté Wed 31 Jan 24 @ 7:17 pm
Φυσικά φίλε μου. Έτσι πρέπει να είναι ο σωστός Dj.Ειλικρινής. Όταν "πουλάς" κάτι, ούτε πιέζεις να το αγοράσουν,ούτε αλλάζεις το προιόν σου.
Σε κάθε περίπτωση δεν υποχρεώνομαι από κανέναν να παίξω κάτι που πραγματικά μου γυρίζει τα εντόσθια απλά και μόνο για να φαίνομαι κουλ.
Δεν μ αρέσει και το λέω,όποιος θέλει συνεργάζεται μαζι μου, όποιος όχι κανένα θέμα. Αλλά με το "στανιό" να παίξω καραγκιοζιλίκια για αμούστακα καγκούρια, ΌΧΙ φίλε μου.Και δεν κοροιδευω και ύστερα κάνω του κεφαλιού μου,αλλά τηρώ κατά γράμμα όσα συμφωνήσω και ο λόγος μου συμβόλαιο.
 

Posté Wed 31 Jan 24 @ 9:06 pm
kokkinoskoufitsos wrote :
η αποψη μου ειναι οτι για το συγκεκριμμενο θεμα που ειναι σχετικα ευαισθητο σημαντικο ρολο παιζει η αποψη του ζευγαριου
ποτε δεν ρωταω το ζευγαρι τι θα παιξω και τι οχι μιας και αυτο ειναι δικη μου εθυνη για αυτο πληρωνομαι και επωμιζομαι την οποια ευθυνη
αλλα εδω για την τραπ στο ραντεβου ρωταω αν εχουν προβλημα ΑΝ χρειαστει να παιξουμε
εκει η ειναι καθετοι οχι ( οποτε ληγει το θεμα εκει ) η δεν εχουν θεμα παιξε οτι ζητησουν ( γιατι απο μονος μου δεν θα βαλω )
σε εκδηλωσεις που δεν μπορεις να τα αποφυγεις ( χοροεσπεριδες λυκειων κλπ ) οταν φτανω στο σημειο και πρεπει να παιξω βαζω τα σοφτ ( καθολου βρισιες η αποδεκτες )
σε μεγαλη πιεση και αφου περιμενω να φυγουν οι γονεις τοτε κοκκινιζουν και τα σκαμπω

Συγχαρητήρια.
Και το ωραίο είναι πως εσύ τουλάχιστον πληρώνεσαι(ενδεχομένως).

Τα κορίτσια που τραγουδάνε και πορώνονται κιόλας με στίχους που τις υποβιβάζουν σαν ένα κομμάτι κρέας και σαν τις τελευταίες π@τ@νες αυτό σας αρέσει?
Αλλά δεν φταίνε αυτά τα άμοιρα για αυτή την κατάντια. Φταίνε όλοι αυτοί που τα προώθησαν και περισσότερο αυτοί που τα στηρίζουν.

Οποιοσδήποτε σοβαρός άνθρωπος ξερνάει και από τα αυτιά με όλο αυτό το κατακάθι που λέγεται μουσική.

 

Posté Wed 31 Jan 24 @ 9:15 pm
ilias7 wrote :
Ακολουθούμε πιστά τις οδηγίες του ζευγαριού είτε στο ραντεβού πριν, είτε κατά την διάρκεια του γλεντιού καθώς αποδεδειγμένα επηρεάζονται πολλές φορές από προσκεκλημένους και δίνουν εντολή να παίξουν αυτά τα οποία ΔΕΝ τα ήθελαν. Ποτέ δεν κάνουμε του κεφαλιού μας ακόμα και όταν μας λένε οτι δεν έχουν άποψη και μας εμπιστεύονται για το πρόγραμμα αφού ακολουθεί η ερώτηση "μήπως θέλετε κάτι να αποφύγω" ? Κλείνοντας δεν μπορώ να μην αναφέρω πως πρώτη φορά ακούω dj σε ραντεβού γάμου να λέει εγώ δεν παίζω αυτά και αυτά και αν δεν γουστάρετε κερνάω τους καφέδες και βρείτε άλλον. Πραγματικά.


Και να στο πω και αλλιώς?
Αυτοί με βρίσκουν πάντα,εγώ δεν ψάχνω ούτε παρακαλάω(όπως όλοι φαντάζομαι).

Είτε μέσω γνωστού/του γνωστού/ω γνωστέ, είτε σαν καλεσμένοι σε προηγούμενη εκδήλωση. Όταν σε προσεγγίζουν σε προσεγγίζουν για το αποτέλεσμα που είδαν(και μουσικά και γενικότερη παρουσία στο event)

Όταν πας σε κινέζικο δεν είναι υποχρεωμένος ο "μάστορας" να σου φτιάξει γεμιστά απλά επειδή είναι της μόδας. Θα το ζητήσεις εσύ(θα ρωτήσεις μάλλον) και μόλις φας το άκυρό σου ή θα συμβιβαστείς ή θα αλλάξεις μαγαζί αν τα στανταρ σου είναι τα γεμιστά.

ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο είναι με την μουσική.
Το ότι παίζω άνετα σε ένα γάμο 15 διαφορετικά είδη μουσικής και δεν παίζω από επιλογή ΕΝΑ(ή μάλλον καλύτερα λόγω ιδιοσυγκρασίας μιας και είμαι γονιός), αυτό δεν με κάνει κακό DJ .

Αντίθετα, την ειλικρίνεια στην ζωή μου ποτέ δεν την αρνήθηκα, και είναι αυτό που εκτιμάει κάποιος λογικός άνθρωπος.

Αν κάποιοι θέλουν να ακολουθούν την μόδα ρε παιδιά,τι να πω, ας το κάνουν. Εγώ δεν θα ακολουθήσω ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση το ποτάμι, όποιος θέλει διασκεδάζει και χωρίς βρισίδια, υποβιβασμό του γυναικείου φύλου, εύκολα λεφτά, φουλ παρανομίες και όλα τα ωραία που το 90% πρεσβεύουν την σημερινή νεο-λέρα.

 

Posté Wed 31 Jan 24 @ 9:50 pm
Ειρήνη ημίν, τέκνα μου.. :P

Κατ' αρχήν, δεν θα σώσουμε εμείς τη νεολαία και τις "κορασίδες" από τις βωμολοχίες των ασμάτων της εποχής.
Και να μην τα ακούσουν από εμάς, θα τα ακούσουν αλλού. Και αυτό δεν με ανησυχεί καθόλου.
Όλες οι "νέες" γενιές τα ίδια κάνανε.
Κι εμείς όταν ήμασταν έφηβοι δεν ακούγαμε Bach, Κατσαρό και Σούκα.
Η δική μου γενιά τουλάχιστον μεγάλωσε ανάγοντας σε ύμνο την "Παράξενη πόλη" (από Τρύπες) και παραφράζοντας τον καημένο τον Παπακωνσταντίνου εκεί που έλεγε "που τ' ανακάλυψες (πως θα 'μαι εγώ)" κτλ κτλ.
Επίσης στη δική μου γενιά κυκλοφορούσε από χέρι σε χέρι η κασέτα του "Μετζέλου" με όλο το "υπέροχο" υλικό της.

Το πρόβλημα δεν είναι απαραίτητα το άκουσμα. Το πρόβλημα (που εντοπίζω εγώ) είναι οτι αντί αυτό το "πράγμα" να μείνει στο "περιθώριο" έγινε mainstream. Και αυτό είναι κακό!
Του δίνει μια κανονικότητα που δεν θα έπρεπε να έχει.
Όταν η γενιά μου άκουγε "Μετζέλο", ήταν το απαγορευμένο, το περιθώριο. Και επίσης ήταν και το "σατυρικό". Η συντριπτική πλειοψηφία των ατόμων της ηλικίας μου που άκουσε "Μετζέλο", δεν πείρε αυτά που άκουγε στα σοβαρά.
Τώρα είναι αλλιώς. Τώρα δεν είναι "μουσική του περιθωρίου" η Trap. Είναι mainstream, άρα είναι οκ να την ακούς, είναι cool, και αυτά που λέει είναι επίσης οκ και normal (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, αλλά ο συνειρμός γίνεται στο υποσυνείδητο)

Από εκεί και πέρα, θα συμφωνήσω οτι το σωστό και τίμιο είναι να αφήνεις δουλειές που δεν σου ταιριάζουν. Το έχω κάνει και εγώ, και όχι μόνο μία φορά.
Για παράδειγμα εγώ ξεκαθαρίζω στα ζευγάρια οτι ενώ και το υλικό έχω, και την δυνατότητα ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ να κάνω ένα σχεδόν αποκλειστικά "παραδοσιακό" πρόγραμμα, αν αυτό είναι που έχουν στο μυαλό τους εξαρχής, τότε θα είναι καλό να βρουν άλλο συνάδελφο.
Δεν είναι οτι δεν μ' αρέσει η παραδοσιακή μουσική. Το αντίθετο. Αλλά δεν αντέχω πλέον τις καταστάσεις που δημιουργούνται όταν ο κάθε μεθυσμένος καλεσμένος θέλει να του παίξεις την δική του εκδοχή της Παπαλάμπραινας. Επίσης δεν έχω 10 εκδοχές της Παπαλάμπραινας. 1 ή 2, και "σ' όποιον του κάνει"
Γι αυτό και αποφεύγω γάμους που εξαρχής θέλουν κατά βάση παραδοσιακό πρόγραμμα. Αν χρειαστεί, και αν προκύψει, μπορώ να το κάνω. Και μου έχει τύχει, και το έχω κάνει. Αλλά και καλά δεν πέρασα, και δεν είχα την απόδοση που θα μπορούσα να έχω. Κάποιος συνάδελφος που "ειδικεύεται" στα παραδοσιακά θα έπαιζε καλύτερα. Οπότε τέτοιες δουλειές τις αποφεύγω και όλοι είναι κερδισμένοι.

Τέλος, επειδή το βλέπω να γίνεται από "νέους" συναδέλφους:
Αν σου τύχει μια εκδήλωση/γάμος που γενικά "το έχεις" αλλά σου ζήτησαν να παίξεις και μια μικρή ενότητα π.χ. με 70s/80s Rock, κι εσύ δεν έχεις ιδέa από αυτή τη μουσική, τότε by all means, go for it. Ψάξε, φτιάξε μια λίστα, πειραματίσου και have fun.
Αλλά αν σου ζήτησαν να στηρίξεις το κυρίως πρόγραμμα σ' αυτή την κατηγορία (που εσύ δεν έχεις ιδέα) τότε τι στο διάολο σκεφτόσουν όταν έκλεισες την δουλειά;;;

Βλέπω σε διάφορα μέρη (ονόματα δεν λέμε) αναρτήσεις τύπου "Παιδιά SOS, το άλλο Σάββατο (μερικές φορές και αύριο) έχω ένα γάμο. Έχει κανένας μια λίστα με τα καλύτερα 100/200/500 rock κομμάτια των 70s/80s για γάμο;"

Πάτε καλά όταν κλείνετε τέτοιες δουλειές που δεν έχετε ιδέα από την μουσική που χρειάζεστε για την συγκεκριμένη δουλειά; :P
 

Posté Thu 01 Feb 24 @ 9:27 am
Όλα αυτά ξέρεις γιατί γίνονται?
Γιατί δεν βρέθηκε κάποιος να γυρίσει αυτή την νεο-λέρα σε εργοστασιακές ρυθμίσεις με τον πατροπαράδοτο τρόπο.

Η πολλή ελευθερία και η πολλή εξέλιξη και πρόοδος μας έφτασε εδώ. Μην πιάσετε μόνο το θέμα της Τραπ, αλλά γενικότερα υπάρχει μια ανευ προηγουμένου κατρακύλα στους πάντες.
Παει το τσαμπουκαλίκι ,το βρίσιμο των Θείων, το ξύλο και το σφάξιμο ανάμεσα σε άτριχα παιδάκια, στεφάνι.
Αλλά ξαναλέω, είναι μέχρι να βρεθεί κανένας που θα τα κάνει να ζητάνε την μάνα τους.

Φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους.
Το μόνο καλό είναι ότι είναι μόδα η Τραπ και ευτύχως η μόδα ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ αλλάζει.
Ως τότε παίξτε Τραπ συνάδελφοι, βοηθήστε και εσείς όσο μπορείτε σε αυτή την ανεκδιήγητη ξεφτίλα.
Αλλά να έχετε το θάρρος να κοιτιέστε στον καθρέφτη.
 

Posté Thu 01 Feb 24 @ 12:18 pm
Φιλικά..
Νομίζω ξέφυγες!

Ας το αφήσουμε εδώ. Είναι κρίμα (δεν μ' αρέσει) να χρειαστεί να κλειδώσει το νήμα.
 

Posté Thu 01 Feb 24 @ 12:59 pm
Έχεις δίκιο, συγνώμη ξέφυγα όντως, απλά ήμουν πολύ εκνευρισμένος, συγνώμη.

 

Posté Thu 01 Feb 24 @ 1:28 pm
Πάντως και με όσους συναδέλφους Dj έχω μιλήσει για παρόμοιες καταστάσεις στις οποίες βρέθηκαν ,οι απόψεις ποικίλουν και μάλιστα με τρανταχτή διαφορά, τύπου:

Μου είπαν:
Φίλε ένας Dj πρέπει να παίζει τα πάντα και να είναι επαγγελματίας, είτε του αρέσει,είτε όχι!

Η απάντηση μου : Αφού ένας Dj πρέπει να λέγεται επαγγελματίας παίζοντας τα πάντα, βάλε τον Tiesto να παίξει κλαρίνα σε γάμο το επόμενο Σάββατο σε γάμο της ξαδέρφης μου.
Μπορεί/θέλει?

Αυτό εννοώ: ο DJ ΔΕΝ είναι Jukebox , αν ήταν , θα είχε θύρα για τα κέρματα στο κεφάλι του.

Μα για να μην τρελαθούμε τελείως, αυτό δεν είναι το νόημα ανάμεσα σε πολλά άλλα ,της συνάντησης με τον εκάστοτε πελάτη?

Κάθε Dj έχει και μια ταυτότητα. Λέει πως δουλεύει,τι κάνει, τι ΔΕΝ κάνει και γενικά ο τρόπος που αναλαμβάνει την δουλειά.

Αν έτσι και αλλιώς παίζαμε τα πάντα, θα ζητούσαμε τηλεφωνικά μόνο τα τραγούδια εισόδου κτλ και τίποτα περισσότερο.

Κάνω κάποια σκέψη λάθος ρε παιδιά?


 

Posté Thu 01 Feb 24 @ 2:07 pm
Έχω σταματήσει να παίζω σε ηλικίες κάτω των 25 εξαιτίας της Trap. Εξαίρεση κάνω μονο όταν παίζω σε κοινό αυτής της ηλικίας που θέλει kpop ή jpop (με αυτά τα είδη μουσικής, δεν έχω κανένα προβλημα).

Ο λόγος που σταμάτησα δεν έχει να κανει με την μουσική καθ'αυτού (πολλα σκυλάδικα ειναι χειρότερα), αλλά την νοοτροπία αυτών που ακούν Trap: Σε εκδήλωση με 250 άτομα δεν τους ενδιαφέρει που οι 240 περνάνε καλά και δεν θέλουν Trap, τους ενδιαφέρει να ακούσουν τα δικά τους αδιαφορόντας για όλους τους άλλους.
Μέχρι πέρσι, είχα εντοπίσει καμία 15αρια normal trap (υπάρχουν και αυτά) και τους τα έβαζα ενότητα για να μην μου τα πρίζουν. Το αποτέλεσμα όμως ήταν να αρχίζουν τις καγκουριές αυτοί που τα ακούν, να στραβώνουν όλοι οι άλλοι και μετά να ξεκινάει καυγάς μεταξύ τους επειδή κάποιος / κάποια στράβωσε με τον έτσι, κλπ.
Επίσης πολυ ενοχλητικό είναι να σου έρχονται με το κινητό και να απαιτούν να το συνδέσουν στην κοσνόλα για να ακούσουν το τραγούδι τους. Ή το άλλο, το "μπες youtube να το παίξεις". Η πλακα ειναι οτι σε πάρτυ με trap που εχω βρεθεί, ο Dj απλά παίζει σειρά τα τραγουδια από youtube, περνανε οι διαφημίσεις κανονικά και κάτω ο κόσμος που τα ακούει όλα αυτά, δεν τρέχει και μία.

Όπως και να έχει, όταν μιλάω με έναν Πελάτη για εκδήλωση και μου ζητά trap, του λέω να βρει αλλον Dj. Του το κόβω εξαρχής. Ας πάρει και κάνας άλλος νυχτοκάματο, δεν έχω πρόβλημα σε αυτήν την περίπτωση.
 

Posté Sun 04 Feb 24 @ 4:37 pm
45%