Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Trap σε γάμους/εκδηλώσεις - Page: 2
Labrokratis είμαστε σε παρόμοιο μήκος κύματος(αν όχι στο ίδιο).Απλά και εγώ,όπως είπα και παραπάνω: απλά το ξεκόβω.

Το άλλο όμως με την απαίτηση να το συνδέσουν στην κονσόλα μας πως το ξεκόβουμε? Τι τους λες ή τι κάνεις συνήθως?
 

Posté Sun 04 Feb 24 @ 8:30 pm
Φρόντισε η Apple για μας..
Όλα τα καινούργια iPhone δεν έχουν έξοδο ακουστικών, και πλέον πολλά Android phones ακολούθησαν τον ίδιο δρόμο.
Οπότε, το "δεν έχω bluetooth", "δεν έχω καλώδιο", και "δεν μπαίνει ο υπολογιστής στο internet" αρκούν στο 99% των περιπτώσεων.
Βοηθάει βέβαια οτι εκτός από την κονσόλα και το laptop δεν βλέπουν τίποτα άλλο συνδεμένο (δεν βλέπουν π.χ. ένα κινητό συνδεμένο σε AUX)

Προσωπικά δεν μου έτυχε ποτέ να έρθουν πιτσιρίκια να θέλουν να συνδέσουν κάτι στην κονσόλα για να το ακούσουν.
Μου έτυχε όμως με μεθυσμένους μεσήλικες που ήθελαν την 45η παραλλαγή της Παπαλάμπραινας που την τραγουδάει ο κυρ Αντώνης ο Φωνάρας από την Δώθε Παναγιά live στο YouTube και έχει 2000! views, και έπρεπε να την ξέρω και να την έχω. Μου ήρθαν με το κινητό, έτοιμο στο YouTube και με το καλώδιο στο χέρι!
Αρνήθηκα με τον τρόπο μου και η βραδιά συνέχισε.
Αλλά ναι, εμένα μου έχει τύχει με μεσήλικες και όχι με πιτσιρίκια.
 

Posté Mon 05 Feb 24 @ 9:24 am
Αρνήθηκες λέγοντας κάτι συγκεκριμένο ή έθιξες τεχνική δυσκολία(όπως ανέφερες παραπάνω με καλώδιο/κανάλι ελεύθερο πχ) και καλά;;;

Εγώ ας πούμε λέω, αν το έχω(και αν μπορώ φυσικά), ΟΚ, αν εναλλακτικά το Spotify το έχει που ο κατάλογος του έχει 70-80 εκατομμύρια τραγούδια, ΟΚ.

Διαφορετικά δεν παίζει και δεν κουμπώνει τίποτα άλλο στα μηχανήματα.
(Μου έχουν έρθει με σκληρό δίσκο ή στικάκι κάποιες φορές😎)

Αλλά έπεσαν στον άνθρωπο τώρα😉

(Πριν χρόνια σε μια βάφτιση, όταν "επέτρεπα" να δίνουν στικάκια κτλ-μέγα λάθος- για να τρολάρω τον τύπο, μόλις έβαλα το στικάκι στην θύρα, έκλεισα την οθόνη με τον συνδυασμό πλήκτρων από το Keyboard και του λέω ρε φίλε τι μου έκανες έκαψες το Laptop τι είχες μέσα - περιττό να πω ότι έγινε κάτασπρος🤣)
 

Posté Mon 05 Feb 24 @ 3:37 pm
Προσωπικά έχω σταματήσει τις ευγένειες. Τους ο κόβω ωμά με ένα "δεν το έχω", "δεν το ξέρω", "αν ήθελες τέτοια γιατί δεν έφερες δικό σου dj" ή "το πρόγραμμα ειναι κονσέρβα, μου έδωσαν λίστα να παίξω αυτά και θα παίξω αυτά" ανάλογα την περίπτωση. Τι θα με πουν, ξινό; Άσχετο; Άχρηστο; Γιατί θα τους ξαναδώ; Ή έχω να αποδειξω σε καποιον κάτι. 35 χρονια Dj συμπληρώνω φέτος.

Και μια και τα συζητάμε, το μεγαλύτερο πρόβλημα πλέον το δημιουργούν οι γυναίκες, όχι οι άντρες. Κυρίως κάτι φεμινάζια που κυκλοφορούν, είναι να μην σου τύχει...
 

Posté Mon 05 Feb 24 @ 9:09 pm
Καλά να πεις δεν το έχω, όταν έρχονται με καμάρι με το κινητό όμως για να το συνδέσεις στην κονσόλα όπως είπε ο Phantom παραπάνω, ή ακόμα χειρότερα όταν ξέρουν ότι έχεις/υπάρχει Ιντερνετ στον χώρο πως το ξεκόβεις?😎
 

Posté Mon 05 Feb 24 @ 9:57 pm
Δεν υπάρχει λύση/απάντηση passepartout.
Ανάλογα με την περίσταση, με το πως κόβεις τον άλλο, τι σου ζητάει, τι σου λέει κτλ.
Απλά (όσο κι αν μας κουράζει) θέλει υπομονή και διπλωματία.
 

Posté Tue 06 Feb 24 @ 2:22 am
Η ερώτησή μου είναι με λίγα λόγια πως "αποφεύγεις" να δεχτείς όταν έρχονται με κινητό στο χέρι ή όταν ξέρουν ότι υπάρχει ιντερνετ.

Στην πρώτη περίπτωση είναι περισσότερο τεχνικό θέμα, και ίσως είναι πιο "αποδεκτή"(γι'αυτούς) η απάντηση "δεν έχω καλώδιο/ελέυθερο κανάλι".
Στο θέμα Ιντερνετ όμως, πως μπορώ να αρνηθώ λέγοντας δεν το βάζω?

Αν κρίνω(βάση εμπειρίας) πως η επιλογή τους ΔΕΝ θα έχει καλό αποτέλεσμα στην πίστα ή γενικά στο mood , πως αρνούμαι αν δεν έχει γίνει ξεκάθαρη κουβέντα με τον πελάτη?

(Ας μην γελιόμαστε, ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ να εξαντλήσουμε στα ραντεβού όλα τα ενδεχόμενα σε παραγγελίες)
 

Posté Wed 07 Feb 24 @ 5:21 pm
Δεν σε καταλαβαίνω..
Αν δεν μιλάμε για κάποιο επίμονο "τύπο" τότε δεν χρειάζονται δικαιολογίες.
Προσωπικά τις περισσότερες φορές αποφεύγω να βάλω κάτι με διπλοματικό τρόπο:
"αν κάποια στιμγή μπορέσω να το ταιριάξω, θα δω τι μπορώ να κάνω"
Αν πάλι θέλω να το ξεκόψω το "δεν το έχω" είναι σχεδόν πάντα αρκετό.
Όταν μου λένε για internet απαντώ πως το πρόγραμμα και η κονσόλα ΔΕΝ μπορούν να παίξουν από internet.
Απλά τα πράγματα. Και εμένα προσωπικά τόσα χρόνια δεν μου έχουν τύχει επίμονοι πιτσιρικάδες.
Επίμονοι μεσήλικες μου έχουν τύχει που στην τελική ΑΝ ΘΕΣ είναι πιο εύκολο να τους παραμυθιάσεις σε θέματα τεχνολογίας.
Μια άλλη "δικαιολογία" είναι οτι το laptop δεν συνδέεται ΠΟΤΕ και για ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ στο ίντερνετ γιατί είναι εργαλείο δουλειάς.

Τόσα ωραία παραμύθια υπάρχουν. Γιατί πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό;
 

Posté Wed 07 Feb 24 @ 6:54 pm
Έλα ντε...

Εν όψει καρναβαλικής περιόδου θα συναντήσω πολλούς "περίεργους" και για τραπ και ότι άλλο σε ποσοστό μεγαλύτερο απ' ότι συναντώ συνήθως στις άλλες εκδηλώσεις...
Όπως πέρσι...

Σάββατο καρναβαλιού ξαφνικά το μαγαζί(ύστερα από διαφορετική προηγούμενη συννενόηση) αποφάσισε να μην παίξουμε καθόλου καρναβαλικά, παρά "ότι παίζει το ράδιο" - και η κατάληξη να φύγω με σπασμένο στομάχι από το κwλος πρόγραμμα.
Από θώδη καπάκι Dance with the devil και καπάκι Βολάνη γιατί ήταν τσιγγάνοι και άνοιξαν μπουκάλι.
Και εγώ?
Άσε με εμένα....

Και όταν αντέδρασα όμορφα όπως "ρε παιδιά να το πάμε λίγο με σειρά" μου έκανε κίνηση πως θα τραβήξει τα καλώδια είπα "βγάλτα κανένα θέμα, θα τελειώσουμε μια ώρα νωρίτερα" εκεί μαζεύτηκε και έφερνε κινητό για να το συνδέσει-ευτυχώς όπως είπες παραπάνω ήταν Apple και έτσι κάπως γλίτωσα.

Ένας θεός ξέρει πως πήγε 8.30 το πρωί.
 

Posté Wed 07 Feb 24 @ 7:09 pm
κι εγώ είναι το μόνο είδος μουσικής (?) που δεν αντέχω, δεν ανέχομαι

το θεωρώ σκουπίδι

δεν γουστάρω και τα σκυλάδικα, και γενικά τα Ελληνικά στυλ μπουζουκομάγαζα, δεν μου αρέσει και η μέταλ, αλλά καμία σχέση με το πόσο σιχαίνομαι την τραπ....

οπότε αν είναι να συζητάω για γάμο και να μου πούνε ότι θέλουνε να παίξω και τραπ, θα αρνηθώ μάλλον ευγενικά να αναλάβω τον γάμο (εκτός αν θέλουν 3-4 κομμάτια το πολύ, και πάλι θα το σκεφτώ)

ας πούμε μέχρι τώρα έχω αφήσει κάποιους γάμους (δεν παίζω και συχνά σε γάμους, αν τύχει μόνο), γιατί στην συζήτηση μου είπανε ότι θέλουν ελληνάδικά (στυλ Οκονομοπουλος, Θεοδωρίδου, Βέρτης κλπ)

τους εξήγησα ότι επειδή είναι ένα είδος που δεν μου αρέσει σχεδόν καθόλου, άρα δεν το γνωρίζω και καλά, καλύτερα θα ήταν να ψάξουν κάποιον άλλον
ότι εφόσον εμένα δεν μου αρέσει και δεν το γνωρίζω, τότε προφανώς δεν θα βγει καλά και το πρόγραμμα στο γάμο
και δεν θέλω να το κάνω μόνο και μόνο γιατί έχει καλά χρήματα, σκοπός είναι να περάσουν και αυτοί καλά και να είναι ευχαριστημένοι (κι εγώ)
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 3:04 pm
freemind11 wrote :
δεν γουστάρω και τα σκυλάδικα, και γενικά τα Ελληνικά στυλ μπουζουκομάγαζα, δεν μου αρέσει και η μέταλ, αλλά καμία σχέση με το πόσο σιχαίνομαι την τραπ....

Αυτό με μερικούς δεν το κατάλαβα ποτέ..
Γιατί τα λαϊκά (που οκ δεν σου αρέσουν, δικαίωμα σου) τα αποκαλείς υποτιμητικά "σκυλάδικα"

"δεν γουστάρω τα ελληνάδικα, και γενικά τα λαϊκά στυλ μπουζουκομάγαζα.."
Θα ήταν μια πολύ πιο ωραία πρόταση κατά τη γνώμη μου. Δεν θα υποτιμούσε ένα είδος μουσικής που εσένα δεν σου αρέσει μεν, αλλά αρέσει σε πολλούς άλλους δε (και φυσικά έχει πολύ πιο κόσμια θεματολογία και έκφραση από την επίμαχη τραπ που συζητάμε)

Και προσωπικά μπορεί να μην μου αρέσει η τράπ ΚΑΘΟΛΟΥ, αλλά δεν την αποκαλώ με κάποιο υποτιμητικό τρόπο.
Ναι, εκφράζω την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου αντιπάθεια σε αυτό το είδος, αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω, ποιος είμαι εγώ που θα "γιουχάρει" κάτι που αγγίζει (έστω και εσφαλμένα κατά την άποψη μου) κάποιους;

Δεν είναι προσωπικό το θέμα, ούτε η ερώτηση είναι επί προσωπικού.

Αφορμή μου έδωσες, και η ερώτηση είναι ρητορική, και τροφή για σκέψη!

Edit: Με λίγα λόγια, αν θέλουμε να "περάσουμε" και παιδεία μέσα από την μουσική που παίζουμε, θα πρέπει πρώτα εμείς οι ίδιοι να φερόμαστε ανάλογα με την παιδεία που θέλουμε να περάσουμε.
Αν θέλουμε να διδάξουμε σεβασμό π.χ. θα πρέπει πρώτα απ' όλα να σεβόμαστε!
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 3:17 pm
PhantomDeejay wrote :
freemind11 wrote :
δεν γουστάρω και τα σκυλάδικα, και γενικά τα Ελληνικά στυλ μπουζουκομάγαζα, δεν μου αρέσει και η μέταλ, αλλά καμία σχέση με το πόσο σιχαίνομαι την τραπ....

Αυτό με μερικούς δεν το κατάλαβα ποτέ..
Γιατί τα λαϊκά (που οκ δεν σου αρέσουν, δικαίωμα σου) τα αποκαλείς υποτιμητικά "σκυλάδικα"

"δεν γουστάρω τα ελληνάδικα, και γενικά τα λαϊκά στυλ μπουζουκομάγαζα.."
Θα ήταν μια πολύ πιο ωραία πρόταση κατά τη γνώμη μου. Δεν θα υποτιμούσε ένα είδος μουσικής που εσένα δεν σου αρέσει μεν, αλλά αρέσει σε πολλούς άλλους δε.

Και προσωπικά μπορεί να μην μου αρέσει η τράπ ΚΑΘΟΛΟΥ, αλλά δεν τα αποκαλώ με κάποιο υποτιμητικό τρόπο.
Ναι, εκφράζω την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου αντιπάθεια σε αυτό το είδος, αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω, ποιος είμαι εγώ που θα "γιουχάρει" κάτι που αγγίζει (έστω και εσφαλμένα κατά την άποψη μου) κάποιους;

Δεν είναι προσωπικό το θέμα, ούτε η ερώτηση είναι επί προσωπικού.

Αφορμή μου έδωσες, και η ερώτηση είναι ρητορική, και τροφή για σκέψη!



Ίσως γιατί μπορούμε να συγκρίνουμε το παλιό με το νέο στο θέμα της μουσικής.

Εμείς ειδικά που ανακατευόμαστε με μουσική από τότε που θυμόμαστε τον εαυτό μας που λέει ο λόγος και έχοντας περάσει από τόσα διαφορετικά στάδια στο θέμα μουσική,πιστεύω έχουμε ένα παραπάνω "δικαίωμα κρίσης" .
Μη νομίζεις, όπως ο φίλος παραπάνω αποκαλεί σκουπίδια την τραπ (και συμφωνώ 1000%),το ίδιο αποκαλούν οι trap-lovers τους υπόλοιπους: μας λένε δήθεν και κυριλέ.
Πίστεψέ με μου έχει πει τύπισσα στα ίσια ενώ παίζαμε οικονομόπουλο κάτι ωραία ζεϊμπέκικα: "μπορείς να αλλάξεις τη μουσική γιατί είναι απαίσια?"
δεν θα σχολιάσω τον τρόπο που το είπε ο οποίος με έκανε να ανεβάσω πίεση ,όσο το ότι ήρθε μία ανάμεσα σε 200 άτομα να μου πει ότι η μουσική είναι απαίσια και ενώ άνοιγαν μπουκάλια το ένα μετά το άλλο.

Να μη σχολιάσω το γεγονός ότι πέρσι αν θυμάμαι καλά σε ένα πάρτι και ενώ γίνεται της κακομοίρας από διάθεση υπήρξαν άτομα ολόκληρη παρέα που δεν ήξεραν το hot stuff από donna summer.

Μου κάνανε με νόημα( ξέρετε ποιο )άλλαξε το.

Απλώς δεν ασχολήθηκα περισσότερο,γιατί έμαθα εκ των υστέρων όταν ήρθε για την δική του παραγγελία(τραπ- τι άλλο) να μου πει τι ήταν αυτά που έπαιζες δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους.

Πήγα να του πω να σε χαίρονται οι δικοί σου.

ΥΓ: όλη η παρέα που αναφέρω, 28-33 χρονών και δεν ήξεραν το Hot Stuff.
Μπορώ να πεθάνω ήσυχος πλέον🤣
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 3:26 pm
PhantomDeejay wrote :
freemind11 wrote :
δεν γουστάρω και τα σκυλάδικα, και γενικά τα Ελληνικά στυλ μπουζουκομάγαζα, δεν μου αρέσει και η μέταλ, αλλά καμία σχέση με το πόσο σιχαίνομαι την τραπ....

Αυτό με μερικούς δεν το κατάλαβα ποτέ..
Γιατί τα λαϊκά (που οκ δεν σου αρέσουν, δικαίωμα σου) τα αποκαλείς υποτιμητικά "σκυλάδικα"

"δεν γουστάρω τα ελληνάδικα, και γενικά τα λαϊκά στυλ μπουζουκομάγαζα.."
Θα ήταν μια πολύ πιο ωραία πρόταση κατά τη γνώμη μου. Δεν θα υποτιμούσε ένα είδος μουσικής που εσένα δεν σου αρέσει μεν, αλλά αρέσει σε πολλούς άλλους δε (και φυσικά έχει πολύ πιο κόσμια θεματολογία και έκφραση από την επίμαχη τραπ που συζητάμε)

Και προσωπικά μπορεί να μην μου αρέσει η τράπ ΚΑΘΟΛΟΥ, αλλά δεν την αποκαλώ με κάποιο υποτιμητικό τρόπο.
Ναι, εκφράζω την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου αντιπάθεια σε αυτό το είδος, αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω, ποιος είμαι εγώ που θα "γιουχάρει" κάτι που αγγίζει (έστω και εσφαλμένα κατά την άποψη μου) κάποιους;

Δεν είναι προσωπικό το θέμα, ούτε η ερώτηση είναι επί προσωπικού.

Αφορμή μου έδωσες, και η ερώτηση είναι ρητορική, και τροφή για σκέψη!

Edit: Με λίγα λόγια, αν θέλουμε να "περάσουμε" και παιδεία μέσα από την μουσική που παίζουμε, θα πρέπει πρώτα εμείς οι ίδιοι να φερόμαστε ανάλογα με την παιδεία που θέλουμε να περάσουμε.
Αν θέλουμε να διδάξουμε σεβασμό π.χ. θα πρέπει πρώτα απ' όλα να σεβόμαστε!


μα δεν το λέω υποτιμητικά
είναι ορισμός που μου έχουν πει οι ίδιοι που τα ακούνε γι αυτό το είδος μουσικής

επειδή δεν ξέρω πως να την πω, το ελληνικά είναι πολύ γενικό, το λαϊκά περιλαμβάνει και άλλα,
ενώ με τον όρο αυτό εννοώ τα τραγούδια που παίζονται στα "σκυλάδικα" όπως τα λένε οι ίδιοι οι θαμώνες σε αυτά τα μαγαζιά και μου έχουν πει να τα λέω έτσι για να "καταλαβαινόμαστε"
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 3:32 pm
PhantomDeejay wrote :
Edit: Με λίγα λόγια, αν θέλουμε να "περάσουμε" και παιδεία μέσα από την μουσική που παίζουμε, θα πρέπει πρώτα εμείς οι ίδιοι να φερόμαστε ανάλογα με την παιδεία που θέλουμε να περάσουμε.
Αν θέλουμε να διδάξουμε σεβασμό π.χ. θα πρέπει πρώτα απ' όλα να σεβόμαστε!


Άρα βλέπεις πως είναι να μιλά κάποιος υποτιμητικά για κάτι που εσένα σου αρέσει.. Δεν είναι ωραίο συναίσθημα..

Και όταν εσύ μιλάς υποτιμητικά για ένα είδος μουσικής επειδή πιστεύεις πως έχεις το δικαίωμα "να ξέρεις καλύτερα" δίνεις λαβή σε άλλους να κάνουν το ίδιο επειδή κι αυτοί πιστεύουν πως έχουν το δικαίωμα να "ξέρουν τι ακούν οι νέοι" (π.χ.)

Ναι μπορείς να κρίνεις ένα είδος μουσικής, και να εκφράζεις την προσωπική σου αντιπάθεια. Αυτό δεν είναι κακό.
Αλλά ο αφορισμός δεν έκανε ποτέ καλό και δεν είχε ποτέ κανένα επιθυμητό αποτέλεσμα.
Και αν θέλουμε να "αλλάξουμε" και να "διορθώσουμε" τους νέους θα πρέπει πρώτα απ' όλα οι πράξεις μας να είναι πράξεις προς μίμηση.
Τα παιδιά (πριν γίνουν έφηβοι τουλάχιστον) μιμούνται τους γύρω τους.
Τοξικό περιβάλλον θα δουν γύρω τους; Ταξικά θα γίνουν κι αυτά..

Και ναι, διαφωνώ στο να λέμε την τραπ γενικά "σκουπίδια". Μην με κάνετε να υπερασπιστώ την trap, please.. Αλλά ναι. Η υποτίμηση δεν βοηθάει..
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 3:35 pm
freemind11 wrote :
PhantomDeejay wrote :
freemind11 wrote :
δεν γουστάρω και τα σκυλάδικα, και γενικά τα Ελληνικά στυλ μπουζουκομάγαζα, δεν μου αρέσει και η μέταλ, αλλά καμία σχέση με το πόσο σιχαίνομαι την τραπ....

Αυτό με μερικούς δεν το κατάλαβα ποτέ..
Γιατί τα λαϊκά (που οκ δεν σου αρέσουν, δικαίωμα σου) τα αποκαλείς υποτιμητικά "σκυλάδικα"

"δεν γουστάρω τα ελληνάδικα, και γενικά τα λαϊκά στυλ μπουζουκομάγαζα.."
Θα ήταν μια πολύ πιο ωραία πρόταση κατά τη γνώμη μου. Δεν θα υποτιμούσε ένα είδος μουσικής που εσένα δεν σου αρέσει μεν, αλλά αρέσει σε πολλούς άλλους δε (και φυσικά έχει πολύ πιο κόσμια θεματολογία και έκφραση από την επίμαχη τραπ που συζητάμε)

Και προσωπικά μπορεί να μην μου αρέσει η τράπ ΚΑΘΟΛΟΥ, αλλά δεν την αποκαλώ με κάποιο υποτιμητικό τρόπο.
Ναι, εκφράζω την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου αντιπάθεια σε αυτό το είδος, αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω, ποιος είμαι εγώ που θα "γιουχάρει" κάτι που αγγίζει (έστω και εσφαλμένα κατά την άποψη μου) κάποιους;

Δεν είναι προσωπικό το θέμα, ούτε η ερώτηση είναι επί προσωπικού.

Αφορμή μου έδωσες, και η ερώτηση είναι ρητορική, και τροφή για σκέψη!

Edit: Με λίγα λόγια, αν θέλουμε να "περάσουμε" και παιδεία μέσα από την μουσική που παίζουμε, θα πρέπει πρώτα εμείς οι ίδιοι να φερόμαστε ανάλογα με την παιδεία που θέλουμε να περάσουμε.
Αν θέλουμε να διδάξουμε σεβασμό π.χ. θα πρέπει πρώτα απ' όλα να σεβόμαστε!


μα δεν το λέω υποτιμητικά
είναι ορισμός που μου έχουν πει οι ίδιοι που τα ακούνε γι αυτό το είδος μουσικής

επειδή δεν ξέρω πως να την πω, το ελληνικά είναι πολύ γενικό, το λαϊκά περιλαμβάνει και άλλα,
ενώ με τον όρο αυτό εννοώ τα τραγούδια που παίζονται στα "σκυλάδικα" όπως τα λένε οι ίδιοι οι θαμώνες σε αυτά τα μαγαζιά και μου έχουν πει να τα λέω έτσι για να "καταλαβαινόμαστε"


Καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο φίλος, είναι γενικές κατηγορίες όπως εμένα μου λένε παίξε τα "μαγκιόρικα"=ρεμπέτικα ή ακόμα χειρότερα μου λένε βάλε τα "π00τ@νι@ρικ@"=.....τσιφτετέλια.
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 3:36 pm
freemind11 wrote :
μα δεν το λέω υποτιμητικά
είναι ορισμός που μου έχουν πει οι ίδιοι που τα ακούνε γι αυτό το είδος μουσικής

επειδή δεν ξέρω πως να την πω, το ελληνικά είναι πολύ γενικό, το λαϊκά περιλαμβάνει και άλλα,
ενώ με τον όρο αυτό εννοώ τα τραγούδια που παίζονται στα "σκυλάδικα" όπως τα λένε οι ίδιοι οι θαμώνες σε αυτά τα μαγαζιά και μου έχουν πει να τα λέω έτσι για να "καταλαβαινόμαστε"


Περίεργο. Σαν άνθρωπος που πάντα άκουγα ΚΑΙ ελληνική μουσική (από Ρεμπέτικα και Καρβέλα, μέχρι Μπουγά και Αργυρό, και οτιδήποτε άλλο ενδιάμεσα ) πάντα ο όρος σκυλάδικα ήταν υποτιμητικός..

Μπορείς να πεις "μπουζουξίδικα" :P
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 3:38 pm
PhantomDeejay wrote :
freemind11 wrote :
μα δεν το λέω υποτιμητικά
είναι ορισμός που μου έχουν πει οι ίδιοι που τα ακούνε γι αυτό το είδος μουσικής

επειδή δεν ξέρω πως να την πω, το ελληνικά είναι πολύ γενικό, το λαϊκά περιλαμβάνει και άλλα,
ενώ με τον όρο αυτό εννοώ τα τραγούδια που παίζονται στα "σκυλάδικα" όπως τα λένε οι ίδιοι οι θαμώνες σε αυτά τα μαγαζιά και μου έχουν πει να τα λέω έτσι για να "καταλαβαινόμαστε"


Περίεργο. Σαν άνθρωπος που πάντα άκουγα ΚΑΙ ελληνική μουσική (από Ρεμπέτικα και Καρβέλα, μέχρι Μπουγά και Αργυρό, και οτιδήποτε άλλο ενδιάμεσα ) πάντα ο όρος σκυλάδικα ήταν υποτιμητικός..

Μπορείς να πεις "μπουζουξίδικα" :P


Quiz:
Βρείτε μου άλλο είδος μουσικής τόσο αίσχος, που ακούει η νέα γενιά.

Και μιας και το ανέφερα:

Δεν αναρωτηθήκατε ποτέ, γιατί ΔΕΝ ακούνε τέτοια πράγματα οι μεγαλύτερης ηλικίας?(35+)
Σε όποια φάση, σε όποια μάζωξη, σε όποια εκδήλωση θα γουστάρουν τα "κλασσικά".
Και στην τελική η τραπ είναι χειρότερα και απ τα κινέζικα:

Του χρόνου δεν θα τα θυμάται κανείς. Τα υπόλοιπα όμως?
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 3:47 pm
Ρε παιδιά.. "μεταξύ μας", με την παρέα μου και τους φίλους μου, μπορεί να έχουμε τους δικούς μας κώδικες.
Αλλά όταν σε μέρη όπως αυτό εδώ μιλάμε σε ένα γενικότερο κοινό, καλό είναι να χρησιμοποιούμε τους σωστούς όρους.
Και δεν έχει να κάνει με το φόρουμ και την λέξη σκυλάδικα.

Αν εσένα σε ακούσει ένας τρίτος "άσχετος" να μιλάς με τον κολλητό σου και δεν ξέρει τον δικό σας κώδικα επικοινωνίας, πολύ εύκολα μπορεί να βγάλει λάθος συμπεράσματα. Πολύ περισσότερο αν δεν ακούσει τυχαία, αλλά είναι "κανονικά" παρών (και "μεταφράζει" το τι ακούει λάθος) και παίρνει μέρος στην "συζήτηση"
Ένα παραπάνω με τον γραπτό λόγο, που εύκολα το νόημα μπορεί να μην περάσει σωστά.

Πάντως ήταν μια καλή αφορμή για συζήτηση! :)
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 3:47 pm
icj27331 wrote :
Quiz:
Βρείτε μου άλλο είδος μουσικής τόσο αίσχος, που ακούει η νέα γενιά.

Για τους γεννημένους κάπου στη δεκαετία του 40 με 50, η πιο αίσχος μουσική EVER ήταν η Metal και το Hard Rock που άκουγαν τα παιδιά τους από τις αρχές της δεκαετίας του 80 :P

Σήμερα φυσικά θεωρούμε (μετά Χριστών προφήτες) την δεκαετία του 80 σαν μία από τις πιο καλές δεκαετίες στην παγκόσμια μουσική βιομηχανία, αλλά αυτό είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο.

Τι θέλω να πω: Σε κάθε "παλιότερη" γενιά, ξένιζαν και θα ξενίζουν τα ακούσματα των νεότερων γενιών, και σχεδόν κάθε γενιά θεωρεί τα "δικά της" ακούσματα τα καλύτερα όλων.

Ναι, η τραπ είναι (για την ώρα) κακή μουσική κατά την άποψη πολλών. Δεν ξέρουμε τι θα γίνει όμως αύριο. Με την ΠΑΡΟΥΣΑ της μορφή, μακάρι να εξαφανιστεί ΧΘΕΣ. Μπορεί όμως σε 5 χρόνια να δώσει κάτι πολύ καλύτερο. (Είδατε; Με κάνατε να υπερασπίζομαι την τραπ, τρομάρα σας.. θα κλειδώσω το νήμα! :P )
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 3:57 pm
O Trannos και οι λοιποί θα σου ανάψουν κεράκι🤣
Γιώργη γύρνα πίσω ή έστω τηλεφώνα!

Πάντως για να φέρω να παράδειγμα και το gangstars paradise από Coolio στην εποχή του και ο eminem στην εποχή του, είναι η αντίστοιχη trap από άποψη στίχων.

Ύστερα από 30 χρόνια ακόμα όμως και αυτά να τα ακούω/ακούμε, δεν μου έρχεται να ξεράσω από τα αυτιά και δεν είναι ότι δεν ξέρω αγγλικά(αν με καταλαβαίνεις😉)

Η μεγάλη αποδοχή γενικώς και μάλιστα χωρίς κριτική οδηγεί στην απόλυτη αποβλάκωση. Οι εναντιώσεις παράγουν δημιουργία και αναβαθμίζουν την ποιότητα.
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 4:11 pm
91%