Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΟΥΣΙΚΗΣ - Page: 1
Για την ελληνική μουσική έχω μια στάνταρ οργάνωση στην μουσική βιβλιοθήκη μου, που κατέληξα σύμφωνα με τα χρόνια που παίζω και με το πως με εξυπηρετεί.

Προσπαθώ να ταξινομήσω την ξένη μουσική μου κάπως καλύτερα, γιατί δεν παίζω τόσο συχνά μόνο ξένα σε μια δουλειά(δεν με απασχολεί τόσο η ταξινόμηση στον ίδιο τον δίσκο,γιατί εκεί τα έχω περισσότερο χωρισμένα σε καλλιτέχνες), οπότε:

1)Πόσα διαφορετικά είδη μουσικής πιστεύετε πρέπει να έχω στο Virtual (εικονικούς φακέλους) με πόσα Max Tracks στον κάθε φάκελο?

2) Υπάρχει κάπου στο ιντερνετ κατάλογος με τα best of από κάθε είδος ας πούμε ώστε να γλιτώσω όσο χρόνο μπορώ στην ταξινόμηση?(τίτλους εννοώ, όχι αρχεία)

Θα ήθελα γνώμες στο πως ταξινομείτε και εσείς τα Tracks με ποιες ας πούμε γενικές κατηγορίες?
 

Posté Wed 07 Feb 24 @ 2:23 pm
1)Άγνωστο. Όσα ήδη σε βολεύουν εσένα.
Επίσης δεν υπάρχει "μέγιστος αριθμός" κομματιών ανά φάκελο. Απλά από προσωπική εμπειρία (και μιλώντας για μένα) οτιδήποτε πάνω από 500 κομμάτια ανά φάκελο/λίστα θέλει "σπάσιμο". Όχι από τεχνική άποψη. Αλλά γιατί μετά χάνεις τη μπάλα και δεν ξέρεις τι να παίξεις από εκεί μέσα, ή δεν βρίσκεις γρήγορα αυτό που θες.

2)Όχι. Μπορείς να βρεις διάφορα charts αν θες, αλλά τα "best of" είναι πάντα υποκειμενικά.

3)Παλιά την ξένη μουσική την χώριζα σε φακέλους ανάλογα με το είδος.
Όμως σχετικά γρήγορα κατάλαβα οτι αυτού του είδους η οργάνωση δεν βολεύει καθόλου αν δεν θες να έχεις το ίδιο τραγούδι 15 φορές στο δίσκο σου και αν θες να μπορείς να κρατάς σωστά δεδομένα και στατιστικά (θα καταλάβεις σε λίγο τι εννοώ)
Έτσι άλλαξα την οργάνωση σε φακέλους ανά δεκαετίες μέχρι το 1990 και ανά πενταετίες από εκεί και μετά.
Πλέον οργανώνω τα κομμάτια με βάση τη χρονολογία που κυκλοφόρησαν. Μέσα στο φάκελο 1995-2000 π.χ. θα βρεις και Alternative Rock, και Rap και POP και Beat και Trance κτλ.
Αλλά δεν θα βρεις διπλά κομμάτια.
Αυτό που έκανα (και κάνω) όμως ήταν σε κάθε κομμάτι να του βάζω "ετικέτα" σε ποιες κατηγορίες ανήκει, και να χρησιμοποιώ πλέον φίλτρα για να εμφανίζω τις κατηγορίες.
Έτσι ένα κομμάτι που είναι μέσα στο φάκελο 1995-2000 μπορεί να εμφανίζεται ταυτόχρονα στη λίστα "Rock", στη λίστα "Power Ballads", στη λίστα "Easy Listening" και στη λίστα "Best of 90's"
Τώρα, επειδή το κομμάτι είναι ΕΝΑ και όχι 5 αντίγραφα, έχει τα ίδια cues απ' όποια λίστα κι αν το φορτώσω, έχει το συνολικό playcount (πόσες φορές το έπαιξα και πότε ήταν η τλευταία φορά) κτλ.
Και αυτά τα στοιχεία, βοηθάνε στο να φτιάξεις όλο και πιο "έξυπνα" φίλτρα / αυτόματες λίστες.
Τέλος το τελευταίο πλεονέκτημα αυτής της μεθόδου είναι οτι όταν ψάχνω ένα κομμάτι, το βρίσκω μία φορά. Και έτσι δεν χάνω χρόνο ψάχνοντας ποιο από τα 8 αντίγραφα έχει cues ή ποιο από τα 8 αντίγραφα είναι στα 320kbps κτλ.

Το μόνο μειονέκτημα που έχει αυτή η μέθοδος είναι οτι απαιτεί επένδυση σε χρόνο κάθε φορά που ενημερώνεις την μουσική σου συλλογή.
Δεν είναι λύση "κατέβασα μια λίστα με 100 Hard Rock κομμάτια, την κάνω paste σε ένα φάκελο και καθάρισα"
Αντίθετα θέλει "έλεγχο" τα κομμάτια ένα ένα, διόρθωση των tags, "ταγκάρισμα" (οι ετικέτες που λένε σε ποιες λίστες θέλω να εμφανίζεται το κομμάτι) κτλ και στο τέλος μετακίνηση στο σωστό φάκελο.

Αλλά τουλάχιστον για τις δικές μου ανάγκες, όλος αυτός ο κόπος έχει αποδώσει.
 

Posté Wed 07 Feb 24 @ 7:14 pm
Ξεκίνησα πριν κανά 2μηνο δειλά-δειλά να κάνω μια "σωστή" ταξινόμηση και ήταν φαύλος κύκλος τελικά..

Παράδειγμα:
All you Zombies από Hooters...
Που να το πρωτοβάλω???
Ό τρόπος που λες είναι ωραίος ναι αλλά όταν είχαμε χρόνο δεν είχαμε τέτοια "μαγικά".
Τώρα που τα διαθέτουμε, δεν έχουμε χρόνο(μπαμπάς 2 τέκνων-πρόγραμμα δουλειάς διαφορετικά 8ωρα)

Με κάθε ευκαιρία προσπαθώ να σουλοπώσω την δισκοθήκη (στα ξένα κυρίως) και να πετάξω ΠΟΛΛΗ ΣΑΒΟΥΡΑ.

Το μόνο ίσως καλό, είναι ότι μόνο στα ξένα θέλω καλύτερη οργάνωση-και δεν τα χρειάζομαι εξ ολοκλήρου για να βγάλω ολόκληρη βραδιά.
Σιγά σιγά πιστεύω να τα καταφέρω.
 

Posté Wed 07 Feb 24 @ 7:36 pm
PhantomDeejay wrote :
1)Άγνωστο. Όσα ήδη σε βολεύουν εσένα.
Επίσης δεν υπάρχει "μέγιστος αριθμός" κομματιών ανά φάκελο. Απλά από προσωπική εμπειρία (και μιλώντας για μένα) οτιδήποτε πάνω από 500 κομμάτια ανά φάκελο/λίστα θέλει "σπάσιμο". Όχι από τεχνική άποψη. Αλλά γιατί μετά χάνεις τη μπάλα και δεν ξέρεις τι να παίξεις από εκεί μέσα, ή δεν βρίσκεις γρήγορα αυτό που θες.

2)Όχι. Μπορείς να βρεις διάφορα charts αν θες, αλλά τα "best of" είναι πάντα υποκειμενικά.

3)Παλιά την ξένη μουσική την χώριζα σε φακέλους ανάλογα με το είδος.
Όμως σχετικά γρήγορα κατάλαβα οτι αυτού του είδους η οργάνωση δεν βολεύει καθόλου αν δεν θες να έχεις το ίδιο τραγούδι 15 φορές στο δίσκο σου και αν θες να μπορείς να κρατάς σωστά δεδομένα και στατιστικά (θα καταλάβεις σε λίγο τι εννοώ)
Έτσι άλλαξα την οργάνωση σε φακέλους ανά δεκαετίες μέχρι το 1990 και ανά πενταετίες από εκεί και μετά.
Πλέον οργανώνω τα κομμάτια με βάση τη χρονολογία που κυκλοφόρησαν. Μέσα στο φάκελο 1995-2000 π.χ. θα βρεις και Alternative Rock, και Rap και POP και Beat και Trance κτλ.
Αλλά δεν θα βρεις διπλά κομμάτια.
Αυτό που έκανα (και κάνω) όμως ήταν σε κάθε κομμάτι να του βάζω "ετικέτα" σε ποιες κατηγορίες ανήκει, και να χρησιμοποιώ πλέον φίλτρα για να εμφανίζω τις κατηγορίες.
Έτσι ένα κομμάτι που είναι μέσα στο φάκελο 1995-2000 μπορεί να εμφανίζεται ταυτόχρονα στη λίστα "Rock", στη λίστα "Power Ballads", στη λίστα "Easy Listening" και στη λίστα "Best of 90's"
Τώρα, επειδή το κομμάτι είναι ΕΝΑ και όχι 5 αντίγραφα, έχει τα ίδια cues απ' όποια λίστα κι αν το φορτώσω, έχει το συνολικό playcount (πόσες φορές το έπαιξα και πότε ήταν η τλευταία φορά) κτλ.
Και αυτά τα στοιχεία, βοηθάνε στο να φτιάξεις όλο και πιο "έξυπνα" φίλτρα / αυτόματες λίστες.
Τέλος το τελευταίο πλεονέκτημα αυτής της μεθόδου είναι οτι όταν ψάχνω ένα κομμάτι, το βρίσκω μία φορά. Και έτσι δεν χάνω χρόνο ψάχνοντας ποιο από τα 8 αντίγραφα έχει cues ή ποιο από τα 8 αντίγραφα είναι στα 320kbps κτλ.

Το μόνο μειονέκτημα που έχει αυτή η μέθοδος είναι οτι απαιτεί επένδυση σε χρόνο κάθε φορά που ενημερώνεις την μουσική σου συλλογή.
Δεν είναι λύση "κατέβασα μια λίστα με 100 Hard Rock κομμάτια, την κάνω paste σε ένα φάκελο και καθάρισα"
Αντίθετα θέλει "έλεγχο" τα κομμάτια ένα ένα, διόρθωση των tags, "ταγκάρισμα" (οι ετικέτες που λένε σε ποιες λίστες θέλω να εμφανίζεται το κομμάτι) κτλ και στο τέλος μετακίνηση στο σωστό φάκελο.

Αλλά τουλάχιστον για τις δικές μου ανάγκες, όλος αυτός ο κόπος έχει αποδώσει.


Μιας και το ανέφερες:

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βλέπουμε μαζικά,ποια τραγούδια δεν έχουν παίξει καθόλου μέσα σε κάποιο(οριζόμενο ίσως;) διάστημα, ώστε να αποφασίζουμε την μετέπειτα "τύχη" τους;
 

Posté Wed 07 Feb 24 @ 9:58 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
η οργανωση θελει χρονο καθαρο...δλδ θελει συγκεντρωση για τον ελεγχο και την ταξινομιση των κομματιων και καθαρο μυαλο... δε ξερω ποιοι τα χουν ολα αυτα ...
 

Posté Wed 07 Feb 24 @ 10:03 pm
PANOSV wrote :
η οργανωση θελει χρονο καθαρο...δλδ θελει συγκεντρωση για τον ελεγχο και την ταξινομιση των κομματιων και καθαρο μυαλο... δε ξερω ποιοι τα χουν ολα αυτα ...


In 2024.....Nobody😎
 

Posté Wed 07 Feb 24 @ 10:05 pm
Όποιος θέλει, μπορεί.. :P
Κάνω 4 δουλειές, και έχω κι ένα πιτσιρίκι 5 χρονών.
Και παρόλα αυτά το χρόνο το βρίσκω.

Στην τελική δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο.

Για παράδειγμα αν έχεις ένα φάκελο "Rock" μαρκάρεις μαζικά όλα τα τραγούδια εκεί μέσα σαν Rock.
Αν αργότερα την ώρα που παίζεις δεις οτι ένα κομμάτι δεν είναι Rock αλλά Disco, ή είναι DiscoRock (:P) τότε απλά αλλάζεις/προσθέτεις την ετικέτα επιτόπου.

Ναι, υπάρχουν τα φίλτρα. Μπορείς να δεις ποια κομμάτια δεν έχεις παίξει καθόλου είτε σε όλη σου τη βιβλιοθήκη, είτε σε συγκεκριμένους φακέλους.
Επίσης μπορείς να δεις ποια κομμάτια δεν έχεις παίξει π.χ. τα τελευταία 4 χρόνια.
Αλλά δεν μπορείς να δεις ποια κομμάτια δεν έπαιξες καθόλου από το 2015 μέχρι το 2020


Υ.Γ.:
Το κομμάτι που τα "ξεκίνησε" όλα στην δική μου βιβλιοθήκη ήταν το "I was made for lovin' you" των Kiss. Δεν μπορούσα να αποφασίσω αν θα το βάλω στο φάκελο με τα Rock δίπλα σε όλα τα άλλα τραγούδια των Kiss, ή αν θα το βάλω στον φάκελο Disco (στο κάτω κάτω και οι ίδιοι οι Kiss για Disco το γράψανε το κομμάτι, κι όχι για Rock). Και έτσι με έβαλε ο διάολος και άλλαξα όλη τη δομή της δισκοθήκης μου στα ξένα!
 

Posté Thu 08 Feb 24 @ 3:12 am
PhantomDeejay wrote :
Όποιος θέλει, μπορεί.. :P
Κάνω 4 δουλειές, και έχω κι ένα πιτσιρίκι 5 χρονών.
Και παρόλα αυτά το χρόνο το βρίσκω.

Στην τελική δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο.

Για παράδειγμα αν έχεις ένα φάκελο "Rock" μαρκάρεις μαζικά όλα τα τραγούδια εκεί μέσα σαν Rock.
Αν αργότερα την ώρα που παίζεις δεις οτι ένα κομμάτι δεν είναι Rock αλλά Disco, ή είναι DiscoRock (:P) τότε απλά αλλάζεις/προσθέτεις την ετικέτα επιτόπου.

Ναι, υπάρχουν τα φίλτρα. Μπορείς να δεις ποια κομμάτια δεν έχεις παίξει καθόλου είτε σε όλη σου τη βιβλιοθήκη, είτε σε συγκεκριμένους φακέλους.
Επίσης μπορείς να δεις ποια κομμάτια δεν έχεις παίξει π.χ. τα τελευταία 4 χρόνια.
Αλλά δεν μπορείς να δεις ποια κομμάτια δεν έπαιξες καθόλου από το 2015 μέχρι το 2020


Υ.Γ.:
Το κομμάτι που τα "ξεκίνησε" όλα στην δική μου βιβλιοθήκη ήταν το "I was made for lovin' you" των Kiss. Δεν μπορούσα να αποφασίσω αν θα το βάλω στο φάκελο με τα Rock δίπλα σε όλα τα άλλα τραγούδια των Kiss, ή αν θα το βάλω στον φάκελο Disco (στο κάτω κάτω και οι ίδιοι οι Kiss για Disco το γράψανε το κομμάτι, κι όχι για Rock). Και έτσι με έβαλε ο διάολος και άλλαξα όλη τη δομή της δισκοθήκης μου στα ξένα!


4 δουλειές? Μεγαλοκαταθέτης???🤓

Ξεκίνησα ήδη από χτες και έφτιαξα περίπου 200 tracks.
Αν βρω έναν ρυθμό καθημερινά έστω και λίγο, πιστεύω να το μαζέψω.

Άσε το "κόλλημα" μου που θέλω να έχουν τα τραγούδια όλα κεφαλαία.
Πχ.
ARTIST - SONG NAME

Δεν ξέρω αν είναι "λάθος" αλλά έτσι βρίσκω πάντα κάτι που ζητάω γιατί ξέρω πως να το ψάξω.
Και έχω κάποια Standards όταν μετονομάζω αρχείο/περνάω tags, πχ:

ΣΑΜΠΑΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ - ΣΕ ΑΦΗΝΩ ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ και όχι ΣΑΜΠΑΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ - ΣΆΦΗΝΩ ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ
Εντελώς μ@λ@κία, και ανώφελο αλλά μάλλον είμαι ψυχαναγκαστικός😏
 

Posté Thu 08 Feb 24 @ 9:02 am
Εγώ έχω τον ανάποδο ψυχαναγκασμό.
1) Απεχθάνομαι τα Greeklish. Οπότε το πρώτο που κάνω είναι μετατροπή των Greeklish στην γλώσσα που μιλάμε. ΕΛΛΗΝΙΚΑ.
2) Δεν μπορώ τα "Σαμπάνης Γιώργος". Εκτός κι αν είσαι σε δικαστήριο ή σε ανάκριση από την Αστυνομία, σε όλες τις άλλες περιπτώσεις ο κόσμος λέει πρώτα το όνομα του και μετά το επίθετο.
Οπότε για μένα είναι "Γιώργος Σαμπάνης" ΑΥΣΤΗΡΑ.
3) Δεν μπορώ τα ΟΛΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ή Τα Καμελ Τοε Που Ελεγαν Και Στο Χωριο Μου. Δόξα το θεό, έχουμε μια γλώσσα που έχει επιζήσει χιλιετίες και έχει ορθογραφικούς και συντακτικούς κανόνες.
Όλα μου τα κομμάτια είναι γραμμένα με μικρά ελληνικά, τονούμενα, χρησιμοποιώντας τους βασικούς κανόνες γραμματικής και συντακτικού.
Γιώργος Σαμπάνης - Σ' αφήνω στον επόμενο
Αυτή είναι η σωστή γραφή με βάση τους κανόνες της γλώσσας μας, αυτή χρησιμοποιώ.

Εγώ θα πάθαινα εγκεφαλικό αν έπρεπε να δουλέψω με την δική σου συλλογή, κι εσύ θα πάθαινες εγκεφαλικό αν έπρεπε να δουλέψεις με την δική μου.

Δεν κρίνω, ο καθένας όπως τον βολεύει..
Αλλά στα 90's άτομα της γενιάς μου δώσαμε "σκληρούς αγώνες" για να υποστηρίξουν οι υπολογιστές σωστά την Ελληνική γλώσσα, τόσο σε επίπεδο λειτουργικού, όσο και προγραμμάτων.
Γι αυτό και τώρα, δεν κρίνω, ΑΛΛΑ ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΑ GREEKLISH ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ :P
 

Posté Thu 08 Feb 24 @ 11:25 am
Με τα Greeklish και εγώ πραγματικά βγάζω δερματικά😏

Το Επίθετο πρώτα(στο αρχείο) το κάνω για ευκολία όταν (για άσχετες από dj δουλειές) τα ψάχνω ή τα έχω αλφαβητικά βάση καλλιτέχνη στον Explorer
 

Posté Thu 08 Feb 24 @ 11:38 am
Και το

Γιώργος Σαμπάνης
Γιώργος Σαμπάνης
Γιώργος Σαμπάνης
Γιώργος Τσαλίκης
Γιώργος Τσαλίκης
Γιώργος Τσαλίκης
Δέσποινα Βανδή

αλφαβητικά είναι :P
 

Posté Thu 08 Feb 24 @ 11:41 am
Απλά δεν θυμάμαι τα μικρά ονόματα κάποιες φορές από καλλιτέχνες (ειδικά σήμερα που η κουτσή Μαρία έγινε "καλλιτέχνης")

Και όταν θυμάμαι πρώτα το επίθετο (στον Explorer ξαναλέω) μου φαίνεται ευκολότερο.

Περί ορέξεως πάντως....ο καθένας όπως τον εξυπηρετεί, αρκεί να υπάρχει μια ελάχιστη τυπική οργάνωση , γιατί τα πρώτα χρόνια δεν κρύβω ότι και εγώ ήμουν της τακτικής: πετάω μέσα στον φάκελο χύμα ότι σκ@το υπάρχει και μετά μου έφταιγε που δεν έβρισκα στην αναζήτηση τίποτα😉
 

Posté Thu 08 Feb 24 @ 11:48 am
PANOSV wrote :
η οργανωση θελει χρονο καθαρο...δλδ θελει συγκεντρωση για τον ελεγχο και την ταξινομιση των κομματιων και καθαρο μυαλο... δε ξερω ποιοι τα χουν ολα αυτα ...

Απλό! Όσοι δεν έχουν παιδιά. Οι υπόλοιποι….κλαψε μας Χαράλαμπε…

 

Posté Thu 08 Feb 24 @ 3:29 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Εγω λόγο ότι ασχολούμουν με το ράδιο... τα τραγούδια τα είχα σε ελληνικά και ξένα... υποκατηγορία κάθε είδος μουσικής πχ ... rock , pop ,jazz, rnb κτλ και κάθε υπό φάκελος είχε υπό φάκελο με χρονολογία που βγήκε το τραγούδι πχ 1999, 2000, 2001 κτλ ... αυτό που κάνω είναι πριν βάλω ένα τραγούδι στον υπολογιστή μου ... να περάσει πρώτα από το cool edit να κόψω τα κενά στην αρχή και στο τέλος και ότι άλλο άχρηστο θεωρώ κάτι χαζές εισαγωγές... και αυτό το κάναμε στο ράδιο γιατί θέλαμε να κερδίσουμε χρόνο από τα τραγούδια για να κερδίσουμε περισσότερο χρόνο για διαφημίσεις... και εννοείται ότι κοιτάνε να είναι σε σωστή ένταση ... μετά το βάζω στο I'd tag για να ενημερώσω τα tags είναι όλα σε ελληνικά και πρώτα οκκμα μετά επίθετο... αφού κάνω αυτά τα βάζω στον βασικό μου υπολογιστή Mac... εκεί ακούω ένα ένα τα τραγούδια και τα βάζω ανά είδος και χρονολογία που βγήκε... όμως... αυτό ήταν καλό για το ράδιο όχι για μαγαζιά... οταν πήγαινα να παίξω έπρεπε να αλλάζω 10 φακέλους για να παίξω 10 τραγούδια... έτσι αποφάσισα και δουλεύω με playlist... πχ ... ονομάζω μια playlist rnb... ξεκινάω να χτίζω την λίστα το ένα τραγούδι μετά το άλλο που ταράζει ανά είδος, pbm και κλειδί... έτσι έχω μια λίστα με τραγούδια μπροστά μου που το ένα ταιριάζει με το άλλο... επίσης ανά είδος έχω και ίδιο χρώμα... έτσι η playlist έχει ενότητες και το μόνο που κάνω είναι να πηγαίνω επανο κάτω στην ίδια λίστα και παίζω τα ίδια τραγούδια... ακόμα και της playlist, της έχω με σειρά όπως θα ήθελα να παίζω σε ένα μαγαζί πχ έχω rnb μετά pop μετά τα rock κτλ οπότε έχω playlist με ροή και δεν χρειάζεται να αλλάζω φακέλους απλός πάω πάνω κάτω στης playlist που θέλω να παίξω και μετά έχω όλα τα τραγούδια παλιά καινούργια μπροστά μου ανά είδος. Αν βάλω ένα παιδάκι 10 χρόνον μπορεί να παίξει ακόμα και έναν κουφό να βάλω θα παίξει τα ίδια τραγούδια. Αλλά.... ατελείωτη δουλειά κάθε μέρα... ασχολούμαι μόνο με αυτό δεν κάνω άλλη δουλειά.
 

Posté Tue 13 Feb 24 @ 3:36 am
Η λύση αυτή αν και καλή (την εφαρμόζω κι εγώ εν μέρη) ενέχει ένα κακό..
Το να ακούγεσαι σαν κασέτα, ειδικά αν είσαι resident κάπου.
Όσο και να "πειράξεις" την λίστα, κι όσο κι αν αυτοσχεδιάσεις, μετά από 2-3-5 φορές, αρχίζεις και ακούγεσαι το ίδιο.
Γι αυτό προσωπικά όταν έπαιζα 5/7 resident σε μαγαζί άρχισα σιγά-σιγά να περιορίζω τις λίστες μου και να επενδύω και σε φίλτρα, και άλλους "έξυπνους" τρόπους..
Επίσης το είχα "κανόνα" 2 φορές το χρόνο να διαγράφω!!! τελείως τις βασικές μου λίστες και να τις φτιάχνω απ' την αρχή.. Για να κάνω ανανέωση..

Δεν λέω οτι όσοι παίζουν από λίστα παίζουν απαραίτητα "κασέτα" αλλά μου έχει τύχει να επισκεφτώ 3-4 φορές ένα μαγαζί μέσα στον ίδιο χρόνο, και την 4η φορά να ξέρω τι θα παίξει ο DJ μετά, αφού έπαιζε την "λίστα" με την σειρά..
Οπότε θέλει λίγο προσοχή για όσους είναι resident.
Για όσους κάνουν guest, τότε η playlist δεν έχει τέτοια θέματα (αλλά και πάλι δεν πρέπει να σε περιορίζει στο να αυτοσχεδιάσεις σε ένα άγνωστο και διαφορετικό κοινό σε κάθε εμφάνιση)
 

Posté Tue 13 Feb 24 @ 8:22 am
Εγώ τα έχω σε φακέλους ανά είδος
ξεχωριστά ξένα - ελληνικά

και εκεί μέσα ανά συγκρότημα/καλλιτέχνη και μετά ανά δίσκο με χρονολογία που βγήκε ο δίσκος
και όσα δεν είναι ολόκληρος δίσκος τα έχω σκόρπια στον φάκελο του συγκροτήματος/καλλιτέχνη

όμως έχω και έναν φάκελό άλλο, τον BEST, που εκεί μέσα έχω πάλι τις ίδιες κατηγορίες (ανά είδος μουσικής δηλ) αλλά με το πολύ ως 200 τραγούδια ανά είδος και 10-15 ανά καλλιτέχνη

πχ ενώ έχω τα άπαντα των Cure, εκεί μέσα θα βάλω 10-15 που παίζονται πιο εύκολα ή που προτιμώ

και μετά έχω έναν ακόμα φάκελο έξω από όλα αυτά, (υποσύνολο των άλλων) τον ονομάζω ΤΟΡ, και εκεί έχω μαξ 50 κομμάτια από κάθε είδος

προσπαθώ να τα έχω όλα με μικρά γράμματα, πρώτα καλλιτέχνης και μετά το όνομα του τραγουδιού, και το πρώτο γράμμα κάθε λέξης κεφαλαίο.
Και καθόλου greeklish
 

Posté Tue 13 Feb 24 @ 2:28 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
PhantomDeejay wrote :
Η λύση αυτή αν και καλή (την εφαρμόζω κι εγώ εν μέρη) ενέχει ένα κακό..
Το να ακούγεσαι σαν κασέτα, ειδικά αν είσαι resident κάπου.
Όσο και να "πειράξεις" την λίστα, κι όσο κι αν αυτοσχεδιάσεις, μετά από 2-3-5 φορές, αρχίζεις και ακούγεσαι το ίδιο.
Γι αυτό προσωπικά όταν έπαιζα 5/7 resident σε μαγαζί άρχισα σιγά-σιγά να περιορίζω τις λίστες μου και να επενδύω και σε φίλτρα, και άλλους "έξυπνους" τρόπους..
Επίσης το είχα "κανόνα" 2 φορές το χρόνο να διαγράφω!!! τελείως τις βασικές μου λίστες και να τις φτιάχνω απ' την αρχή.. Για να κάνω ανανέωση..

Δεν λέω οτι όσοι παίζουν από λίστα παίζουν απαραίτητα "κασέτα" αλλά μου έχει τύχει να επισκεφτώ 3-4 φορές ένα μαγαζί μέσα στον ίδιο χρόνο, και την 4η φορά να ξέρω τι θα παίξει ο DJ μετά, αφού έπαιζε την "λίστα" με την σειρά..
Οπότε θέλει λίγο προσοχή για όσους είναι resident.
Για όσους κάνουν guest, τότε η playlist δεν έχει τέτοια θέματα (αλλά και πάλι δεν πρέπει να σε περιορίζει στο να αυτοσχεδιάσεις σε ένα άγνωστο και διαφορετικό κοινό σε κάθε εμφάνιση)


Στους γάμους που παίζω όντως είναι κασέτα αλλά εκεί είναι στάνταρ τα τραγούδια που θα παίξω.ομως ... στους γάμους τα έχω κάνει τόσο τέλια που για 1 ώρα που κρατάνε τα παραδοσιακά τα βάζω στο automix και παίζουν μόνα τους και τα κοιτάω... τωρα σε μαγαζιά... ότι τα έχω σε playlist, δεν σημαίνει απαρατήρητα ότι τα παίζω με την ίδια σειρά... έχω τα είδη μπροστά μου και ανακατεύω τα τραγούδια όπως θέλω... αν και ... εγώ σπάνια παίζω σε μαγαζιά οπότε η playlist με βολεύει γιατί δεν ξεχνάω τα τραγούδια, τα έχω όλα μπροστά και να κολλήσω παίζω με την σειρά που τα έχω.... εν μέρη έχεις δίκαιο για το κασέτα αλλά είναι που και πως παίζεις! Αν έπαιζα συχνά σε μαγαζιά εννοείτε δε θα τα έπαιζα με την ίδια σειρά... άσε που ανακατεύω και τα είδη της μουσικής, μπορεί να παίζω στα 100bpm rnb και μετά να πάω σε άλλο είδος στα 100 οπότε έτσι δεν γίνεται το ίδιο και το ίδιο
 

Posté Tue 13 Feb 24 @ 2:41 pm
Αμ το άλλο που βλέπω από συναδέλφους και μου ανεβαίνει η πίεση;;;

Παίζουν με το πρόγραμμα κατεβασμένο μέχρι τα decks και από πάνω ανοιχτό-μισό το windows explorer και ψάχνουν τα τραγούδια από τους φακέλους απευθείας.

Έλεος😏
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 6:37 am
Ένα συστηματάκι που έχω εγώ που επί το πλείστον είναι γάμοι/βαφτίσεις κτλ :
2 κεντρικοί Virtual Folders στο VDj .

Ο πρώτος είναι "Βασικό πρόγραμμα" ο οποίος έχει τις βασικές κατηγορίες που συνήθως παίζω σε αυτές τις εκδηλώσεις(συρτά-τσάμικα-νησιώτικα-ηπειρώτικα-ρούμπες/τσιφτετέλια/χασαποσέρβικα/ζειμπέκικα)σε χωριστά folders,

και ένας δεύτερος "Είδη" με τραγούδια (max 250 tracks) από κάθε ΥΠΟΛΟΙΠΟ είδος μουσικής που εμπειρικά θα χρειαστώ(πάλι χωριστά folders).

Εννοείται πως στο search Db είναι όλη η δισκοθήκη για τις "παραγγελιές".
Έτσι με 2-3 κλικ, έχω όλη την μουσική που ενδεχομένως χρειαστώ.

Απαραίτητη κίνηση είναι ύστερα από κάθε ραντεβού με τον κάθε πελάτη, να φτιάξω και φάκελο με οτιδήποτε έχει ζητηθεί/συμφωνηθεί σαν επιπλέον,ώστε να είναι άμεσα προσβάσιμο και εκ των υστέρων διαγράφεται.

Too much?
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 1:15 pm
Οι γάμοι, ανάλογα και με την περιοχή δραστηριοποίησης του καθενός, μπορεί να είναι από "σχετικά απλή" μέχρι "πολύ πονεμένη/πολύπλοκη" ιστορία.

Στην περιοχή που δραστηριοποιούμαι εγώ, μια μόνο λίστα με "τσάμικα" δεν σε βγάζει. Δηλαδή μπορεί να σε βγάλει στον ένα, αλλά όχι στον άλλο γάμο.
Εδώ κάθε τόπος (χονδρικά χωριό) έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες, και τα πράγματα μπορούν να γίνουν πολύ πολύπλοκα πολύ γρήγορα.
Γι' αυτό και προσωπικά πλέον αποφεύγω γάμους που θέλουν μεγάλο κομμάτι του προγράμματος να αποτελείται από παραδοσιακή μουσική.
Όπως έχω γράψει κι άλλη φορά, δεν έχω και δεν θέλω να έχω 30 διαφορετικές εκτελέσεις της "Παπαλάμπραινας"
Στην περιοχή μου τουλάχιστον, κάθε γάμος θέλει "μελέτη" ακόμα και σε κομμάτια που σε άλλες περιοχές θεωρούνται "τυφλοσούρτης"

Από την άλλη, επειδή δουλεύω κυρίως με ζευγάρια που δίνουν έμφαση στο "μοντέρνο" πρόγραμμα, οι λίστες μου ακολουθούν ΣΧΕΤΙΚΑ παρόμοια λογική με αυτή που θα ακολουθούσαν και σε ένα μαγαζί.
Πλέον βέβαια βοηθάει πολύ και η εμπειρία. Όχι από τους γάμους, αλλά από τα μαγαζιά.
Έχω κάνει resident 6 χρόνια σε Ελληνάδικο, 4 χρόνια σε Pub/Ροκάδικο, 5 χρόνια σε "ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει", 5 χρόνια σε club, και κάμποσα ακόμα σε bar/cafe/κτλ, πέρα από τις guest εμφανίσεις και τις διάφορες εκδηλώσεις/πάρτυ.
Οπότε όλα αυτά τα χρόνια συσσωρεύονται και ακόμα και χωρίς λεπτομερής λίστα/λίστες, το μυαλό εύκολα ανακαλεί τα "must play" και τα "hot hits" από διάφορες κατηγορίες ή ακόμα και από χρονολογίες. Επίσης ανακαλεί ενδιαφέρων transitions που έκανα κατά διαστήματα στην καριέρα μου, και κάποια από αυτά τα κάνω ακόμα.. :P

Το "καλό" (για την δουλειά μας) είναι οτι γενικά τα ζευγάρια παντρεύονται σε όλο και πιο μεγάλες ηλικίες. Έτσι, η συντριπτική πλειοψηφία των ζευγαριών πλέον είναι τριαντάρηδες plus, και έτσι δεν είναι και πολύ μακριά (ακουστικά) από την μουσική την οποία είχα "ψωμοτύρι" στα μαγαζιά που έπαιζα πριν από 10 χρόνια.
Εξαιρέσεις σαφώς υπάρχουν, αλλά απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
 

Posté Wed 14 Feb 24 @ 2:44 pm
44%