Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Ενισχυτές, ηχεία και άλλα καλούδια... [INFO BASE] - Page: 6

Cette partie de ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes

Σε ευχαριστω πολυ,μηπως ξερεις να απαντησεις και στο πρωτο μερος του ποστ μου,για τη παραλληλη συνδεση.?
 

Posté Sun 05 Jun 11 @ 12:16 pm
alexmakPRO InfinityMember since 2009
vlakasman wrote :
Σε ευχαριστω πολυ,μηπως ξερεις να απαντησεις και στο πρωτο μερος του ποστ μου,για τη παραλληλη συνδεση.?


vgazeis exodo apo to ena kanali tou enisxiti to pas sto input tou ixiou vgazeis allo kalodio apo to output tou idiou ixiou k meta to pas sto input tou allou ixiou..
 

Posté Sun 05 Jun 11 @ 12:31 pm
Αυτο δεν ειναι συνδεση σε σειρα ομως?Εγω μιλαω για παραλληλα...
 

Posté Sun 05 Jun 11 @ 2:30 pm
ankosPRO InfinityMember since 2009
vlakasman wrote :
Αυτο δεν ειναι συνδεση σε σειρα ομως?Εγω μιλαω για παραλληλα...


δεν είναι σε σειρά,παράλληλα είναι
 

Posté Sun 05 Jun 11 @ 11:08 pm
ειμαι 99% σιγουρος οτι ειναι σε σειρα.Καλυτερα να περιμενω τον phantom.!
 

Posté Mon 06 Jun 11 @ 4:18 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
σε σειρα ειναι...
 

Posté Mon 06 Jun 11 @ 4:22 am
Και κερδίζει... το 1% :)
Όλα τα ηχεία που έχουν input/output είναι για ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ σύνδεση, και η συνδεσμολογία γίνεται "εσωτερικά" στους connectors του ηχείου.
 

Posté Mon 06 Jun 11 @ 5:03 am
Και να ξεκαθαρίσουμε κάτι...

Η σύνδεση ηχείων σε σειρά ΔΕΝ συνίσταται απο κανένα κατασκευαστή ηχείων. Χώρια που για να συνδέσεις δύο ηχεία σε σειρά χρειάζεσαι "γέφυρα" μεταξύ των ηχείων (διαφορετική λογική σύνδεσης του + και του - στα φυσικά ηχεία - connectors)
 

Posté Mon 06 Jun 11 @ 5:05 am
djsadim wrote :
vlakasman wrote :
Phantom,σε ενα τοπικ ειχες πει οτι δεν ειναι κατα κανονα σωστο για την συνδεση παραλληλα ηχειων να χρησιμοποιουμε splitter.Μηπως μπορεις να μας πεις ενα σωστο (και απλο αν γινεται) τροπο για να τα συνδεουμε παραλληλα? Ειναι λιγο επειγων να μαθω γιατι τν κυριακη θα γινει ενα μικρο παρτυ και το παιδι εχει ενα ενισχυτη και 2 ηχεια.Το προβλημα ειναι οτι εχει καει η μια εξοδος,ομως η αλλη λειτουργει κανονικα.Οποτε λεω να συνδεσω παραλληλα στην μια εξοδο τα 2 ηχεια.Γινεται ενω εχει η καει η μια εξοδος να βαλω τν ενισχυτη σε brigde mode ωστε να εχω πιο πολλα watt,η δεν θα λειτουργησει.?


λοιπόν σου απαντάω εγώ αντί για τον Γιώργο : αφού είναι καμένη η έξοδος από το ένα κανάλι δεν μπορεί να δουλέψει σε συνδεσμολογία γέφυρας ο ενισχυτής!!!





Σωστός!!!
 

Posté Mon 06 Jun 11 @ 5:06 am
Και ένας "τρίτος" τρόπος σύνδεσης ηχείων παράλληλα όταν το ηχείο δεν έχει output είναι το "split" να γίνει εσωτερικά στο βύσμα (κατά 99% τύπου Speakon) Δηλαδή στο βύσμα που φτάνει στο ηχείο Α βιδώνουμε στο + και - και την έξοδο για το ηχείο Β. Με λίγα λόγια στο + και - του βύσματος βιδώνουμε απο δύο καλώδια σε κάθε επαφή.

Προσοχή:
Δεν χρησιμοποιούμε ποτέ και split στο βύσμα και την έξοδο output του ηχείου όταν υπάρχει. Μόνο ένα απο τους δύο τρόπους!!!!!!!!!
 

Posté Mon 06 Jun 11 @ 5:11 am
Phantom σε ευχαριστω πολυ.Το ηχειο εχει 2 υποδοχες speakon.Στην μια που μπαινει κανονικα το καλωδιο απο ενισχυτη,και στην αλλη που λεει link(λογικα αυτη ειναι για παραλληλη συνδεση.Αυτη ομως που λεει link ειναι πιο μικρη απο την αλλη,υπαρχει καλωδιο speakon με πιο μικρο αρσενικο κομματι απο το κανονικο η πρεπει να βαλω ενα ανταπτορα?
 

Posté Mon 06 Jun 11 @ 5:16 am
Photo pls... ή κάποιο link για το ηχείο... Τα speakon βγαίνουν σε "3" μεγέθη, αλλά το δεύτερο (2πολικό βύσμα) και τρίτο (8πολικό βύσμα) είναι για "ειδικές" περιπτώσεις και είναι λίγο σπάνιο να τα συναντήσεις σε ηχεία...

Edit:
Για να ξεκαθαρίσω κάτι: Το διπολικό και τετραπολικό βύσμα έχουν την ίδια ακριβώς διάμετρο. Βασικά το διπολικό βύσμα είναι ίδιο με το τετραπολικό και συνδέεται στο 1+/1- ενος τετραπολικού θηλυκού βύσματος. Απλά δεν έχει μέσα του τα pin 2+/2- Γι' αυτό και συναντάται σπάνια.
 

Posté Mon 06 Jun 11 @ 5:30 am
Τα ηχεια λεγονται bello,φωτογραφιες δυστυχως δεν βρισκω... :(
 

Posté Mon 06 Jun 11 @ 5:37 am
Είσαι σίγουρος;;; Γιατί εγώ βρίσκω βάσεις ηχείων με αυτό το όνομα. Όχι ηχεία!
 

Posté Mon 06 Jun 11 @ 5:54 am
 

Posté Mon 06 Jun 11 @ 6:40 am
Και γω.Το θυμαμαι.Στην πανω αριστερη γωνια ελεγαν με πλαγια γραμματα Bello.Θα ζητησω απο το παιδι φωτογραφιες και θα στις δωσω...
 

Posté Mon 06 Jun 11 @ 10:19 am
Φωτογραφίες απο πίσω... Εκεί που έχει τους connectors!!!
 

Posté Mon 06 Jun 11 @ 12:25 pm
Ε ναι ρε Phantom,ζητησα μια απο μπροστα και μια απο πισω..!
 

Posté Mon 06 Jun 11 @ 2:54 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Και κερδίζει... το 1% :)
Όλα τα ηχεία που έχουν input/output είναι για ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ σύνδεση, και η συνδεσμολογία γίνεται "εσωτερικά" στους connectors του ηχείου.

pffff δε προσεξα καν την αναφορα για input output ηχειου :(
 

Posté Tue 07 Jun 11 @ 5:07 am
Τελικα Phantom δεν θα παιξουν αυτα τα ηχεια αλλα θα νοικιασουν τα παιδια απο μαγαζι,οποτε δεν μ φεραν φωτος.!Ευχαριστω σε καθε περιπτωση για το ενδιαφερον σου!
 

Posté Tue 07 Jun 11 @ 5:37 am
55%