Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Ενισχυτές, ηχεία και άλλα καλούδια... [INFO BASE] - Page: 7

Cette partie de ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes

Πιο παλια ειχαμε πει: Τα ηχεια δεν καιγονται (συνηθως) απο ενταση αλλα απο παραμορφωση.
Επειδη εγω ποτε δεν σταματαω στην ξερη πληροφορια,αλλα ρωταω το γιατι...ρωταω λοιπον.Για ποιο λογο η παραμορφωση το καιει?Και αυτος ηχος δεν ειναι για το ηχειο.?Δηλαδη δεν μπορω να καταλαβω πως επηρεαζει ο 'κακος' ηχος το πηνιο του ηχειου,και δημιουργουνται προβληματα.!
 

Posté Tue 14 Jun 11 @ 12:37 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
(πολυ μπακαλιστικα)η παραμόρφωση ειναι ακαθοριστος ηχος τοσο σε ευρος οσο και σε ενταση...ειναι το αποτελεσμα του ενισχυτη οταν δουλευει σε λανθανουσα κατασταση
 

Posté Tue 14 Jun 11 @ 1:30 am
Οποτε παλι απο ενταση καιγεται το ηχειο με λιγα λογια...
 

Posté Tue 14 Jun 11 @ 5:13 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
Οποτε παλι απο ενταση καιγεται το ηχειο με λιγα λογια...

texnikos h paramorfosh eisagei dc sinistoses logo koresmoy me apotelesma na dexontai synexes reymata ta pinia twn megafonwn me apotelesma na kaigontai !!!
 

Posté Tue 14 Jun 11 @ 3:23 pm
alexmakPRO InfinityMember since 2009
ego xero oti kovete se kapio simio to sideraki pou einai tiligmeno (pinio) kanonika allo pou to lene <<kegode>> tora dn xero kata poso isxiei..
 

Posté Tue 14 Jun 11 @ 4:12 pm
Μα αυτο σημαινει καιγεται.Οταν μια λαμπα καει,κοβεται το συρμα της,ετσι και στο ηχειο,οταν καει στην ουσια εχει κοπει το πηνιο απο μεσα.
 

Posté Tue 14 Jun 11 @ 4:41 pm
Μιλωντας με ενα ηχοληπτη στο facebook (ουτε που ξερω που τελειωσε και ποσο καλος ειναι) μου ειπε το εξης πραγματακι.Το μιχτη το βαζουμε ΠΑΝΤΑ σε mono mode γιατι λεει το καναλι stereo σε ολους τους μιχτες βραχυκυκλωνει.Και του λεω μα πως?Και μου απανταει αυτo: OLOI OI ENISXYTES EINAI STEREO.OPOS KAI TO KEFALI DHLADH O KOMPRESORAS.KAI AN TO BAZEIS KAI STON MIKTH STEREO DINEI PIO POLU DUNATES SYXNOTHTES ASE POU DINEI KAI POLU PSILES.KAI ETSI DINEI PARAPANO SYXNOTHTA APO OTI EXEI O MIKTHS STO STEREO KAI ETSI META APO KAIRO DEN ANTEXEI TO KANALAKI MONO STEREO KAI BRAXYKUKLONEI.

Μααα του λεω ετσι δεν χανω τη στερεοφωνια?Οχι μου λεει!Το σημα γινεται παλι στερεο απο το κεφαλι(κομπρεσσορας).Δηλαδη του λεω ο κομπρεσσορας κανει διαχωρισμο οργανων σε αριστερα και δεξια?Και μου λεει ναι,ολα τα κανει..!Για να καταλαβεις μου λεει OTAN BALO TON MIXTH ME TON 500W ENISXYTH POU EXO STO STEREO MOU PEZEI KAI STA 4 HXEIA POU EINAI ELECTROVOICES TON 450 WATT TO KATHE HXEIO
AN APO TON MIKTH KLEISO TO STEREO KAI TO BALO STO MONO MOU KLEINEI TA 2 HXEIA
KAI AN BALO ENA KEFALI H ENA ECO KAI TON SUNDESO THA EXO KSANA PALI STEREO
APO TA 4 HXEIA

Εμενα ολα αυτα μου φαινονται λιγο βλακειες,γιατι δεν μπορω να καταλαβω το 'γιατι'.!Μηπως ξερει κανεις να μου τα κανει πιο 'λιανα'?(αν ισχυουν)
 

Posté Fri 17 Jun 11 @ 4:43 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Texnika, isws kapoios na sto eksigisei kalytera. Apla mporw na pw oti diavazwntas ta parapanw, eksina to kefali mou prospathwntas na katalavw pws mporei enas miktis na mpei se MONO. Mallon mporw na katalavw, alla prwti fora to akouw, sorry. Oute exw dei pote MONO syndeseis se miktes-enisxytes klp.
 

Posté Fri 17 Jun 11 @ 4:54 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
αλλα ντι αλλα της παρασκευης το γαλα λεω εγω...
 

Posté Fri 17 Jun 11 @ 5:24 am
vlakasman wrote :
Μιλωντας με ενα ηχοληπτη στο facebook (ουτε που ξερω που τελειωσε και ποσο καλος ειναι) μου ειπε το εξης πραγματακι.Το μιχτη το βαζουμε ΠΑΝΤΑ σε mono mode γιατι λεει το καναλι stereo σε ολους τους μιχτες βραχυκυκλωνει.Και του λεω μα πως?Και μου απανταει αυτo: OLOI OI ENISXYTES EINAI STEREO.OPOS KAI TO KEFALI DHLADH O KOMPRESORAS.KAI AN TO BAZEIS KAI STON MIKTH STEREO DINEI PIO POLU DUNATES SYXNOTHTES ASE POU DINEI KAI POLU PSILES.KAI ETSI DINEI PARAPANO SYXNOTHTA APO OTI EXEI O MIKTHS STO STEREO KAI ETSI META APO KAIRO DEN ANTEXEI TO KANALAKI MONO STEREO KAI BRAXYKUKLONEI.

Μααα του λεω ετσι δεν χανω τη στερεοφωνια?Οχι μου λεει!Το σημα γινεται παλι στερεο απο το κεφαλι(κομπρεσσορας).Δηλαδη του λεω ο κομπρεσσορας κανει διαχωρισμο οργανων σε αριστερα και δεξια?Και μου λεει ναι,ολα τα κανει..!Για να καταλαβεις μου λεει OTAN BALO TON MIXTH ME TON 500W ENISXYTH POU EXO STO STEREO MOU PEZEI KAI STA 4 HXEIA POU EINAI ELECTROVOICES TON 450 WATT TO KATHE HXEIO
AN APO TON MIKTH KLEISO TO STEREO KAI TO BALO STO MONO MOU KLEINEI TA 2 HXEIA
KAI AN BALO ENA KEFALI H ENA ECO KAI TON SUNDESO THA EXO KSANA PALI STEREO
APO TA 4 HXEIA

Εμενα ολα αυτα μου φαινονται λιγο βλακειες,γιατι δεν μπορω να καταλαβω το 'γιατι'.!Μηπως ξερει κανεις να μου τα κανει πιο 'λιανα'?(αν ισχυουν)

Αν αυτός είναι ηχολήπτης εγώ είμαι οδηγός Formula 1.

Η αλλιώς η ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειας...

Μπάμπη υπάρχουν μίκτες (όπως DJM-500/600) που έχουν διακόπτη Mono/Stereo στο Master.
 

Posté Sat 18 Jun 11 @ 9:40 am
Και για να τα ξεκαθαρίσουμε λίγο (τα αυτονόητα) έχουμε και λέμε:

1. Οι μίκτες ΓΕΦΥΡΩΝΟΥΝ (και όχι βραχυκυκλώνουν) το δεξί με το αριστερό κανάλι όταν απο Stereo τους γυρίσουμε σε Mono. Κάποιοι μίκτες όταν γεφυρώνουν τα κανάλια τους βγάζουν αρκετά "ισχυρότερο" σήμα στην έξοδο πράγμα που πολλές φορές δίνει και την ψευδαίσθηση του πιο "ποιοτικού" σήματος.

2. Όλοι οι τελικοί επαγγελματικοί ενισχυτές μπορούν να δουλέψουν είτε stereo είτε parallel είτε mono-bridged. Βασικά για ηχολήπτη δεν "νοείται" επαγγελματικός ενισχυτής που να μην υποστηρίζει ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ modes.

3. Οι processors (είτε dynamic processors είτε vocal processors είτε effects είτε - είτε - είτε) όλοι δουλέυουν και stereo και mono. Μερικοί processors (συνήθως loudspeaker management systems) μπορούν να πάρουν ένα σήμα (ένα καλώδιο είτε είναι left είτε είναι right είτε είναι mono sum) και να βγάλουν δύο ( ή και περισσότερα) πλήν όμως οτι αυτά τα δύο σήματα είναι δίδυμα (parallel) και όχι δύο διαφορετικά σήματα (πχ left/right)

4. Άπαξ και αφαιρέσεις απο το σήμα κάποια πληροφορία πχ το stereo image ή αλλιώς το ΠΑΝΟΡΑΜΑ των οργάνων (εξου και το PAN που γράφουν πολλές κονσόλες) ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΤΗΣΕΙΣ. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ και ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ που μαθαίνει οποιοσδήποτε τεχνικός ήχου.

5. Το να βάλεις "Echo" ή "Reverb" (κοινώς "βάθος") σε ένα μονοφωνικό σήμα μπορεί να δημιουργεί ένα "ψευδοστέρεο effect" αλλά σε καμία αυτό δεν ξαναγίνεται stereo.

6. Ο τύπος που σου έγραψε αυτά που έγραψε ούτε για ηχολήπτης σε κλαρίνα σε πανηγύρια δεν κάνει...
 

Posté Sat 18 Jun 11 @ 10:29 am
Εχει λεει στησει σε πολλα μαγαζια τον ηχο.Τελος παντων,ολα τα παραπανω μου φαινοντουσαν λιγο μπουρδιτσες και γι αυτο ειπα να ρωτησω.
 

Posté Sat 18 Jun 11 @ 11:05 am
Κι εγώ έχω τρέξει στο WRC με 206, EVO, C3 και Lancia Delta Integrale...
 

Posté Sat 18 Jun 11 @ 11:32 am
χαχα!
 

Posté Sat 18 Jun 11 @ 12:01 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
ααααχ αυτη η lancia...αληθεια πες μου δεν ηταν αυτη που σε ειχε κερδισει περισσοτερο απ ολα τα αλλα??? :P:P
 

Posté Mon 20 Jun 11 @ 1:52 am
guys τα χω παιξει...τελικα γιατι καιγονται τα ηχεια ??? διαβασα αυτο <<texnikos h paramorfosh eisagei dc sinistoses logo koresmoy me apotelesma na dexontai synexes reymata ta pinia twn megafonwn me apotelesma na kaigontai !!!>>


για αυτο η οταν τ πασ παραπανω πχ 200αρια ηχεια και 250 ενισχυτης αμα το πασ πχ στ 230 καιγεται


η αμα δεν εχει αρκετη δυναμη ο ενισχυτησ


εχω ακουσει πολλα σεναρια και δεν 3ερς πια
 

Posté Wed 22 Jun 11 @ 5:30 pm
ankosPRO InfinityMember since 2009
sthegreat wrote :
guys τα χω παιξει...τελικα γιατι καιγονται τα ηχεια ??? διαβασα αυτο <<texnikos h paramorfosh eisagei dc sinistoses logo koresmoy me apotelesma na dexontai synexes reymata ta pinia twn megafonwn me apotelesma na kaigontai !!!>>


για αυτο η οταν τ πασ παραπανω πχ 200αρια ηχεια και 250 ενισχυτης αμα το πασ πχ στ 230 καιγεται


η αμα δεν εχει αρκετη δυναμη ο ενισχυτησ


εχω ακουσει πολλα σεναρια και δεν 3ερς πια


με απλά ελληνικά ο μικρός ενισχυτής καει πολύ πιο εύκολα τα ηχεία από ότι ένας μεγάλος και αυτό γιατί τα ηχεία αντέχουν παραπάνω watt αν
το σήμα από τον μίκτη είναι καθαρό δηλαδή να μην κοκκινίζουν να ενδεικτηκά led στάθμης του σήματος.
Ενώ με τον μικρό ενισχυτή προσπαθώντας να ακουστεί δυνατότερα τον υπεροδηγούμε και τότε αυτές οι περιβόητες dc συνιστόσες που διάβασες
είναι αυτές που καίνε τα ηχεία.Φυσικά και τον μικρό ενισχυτή αν δεν τον υπεροδηγήσεις δεν πρόκειται να κάψεις τα ηχεία.
Το ζουμί σε όλα αυτά είναι το τι εξοπλισμό χρησημοποιης ανάλογα την εκδήλωση.
Θα σου πώ καποια παραδείγματα.
Αν σε μια αίθουσα χρειάζεσαι 2χ200w για να την καλύψεις και εσύ έχεις 2χ400w ηχεία και 2χ300w ενισχυτή δεν θα κάψεις τα ηχεία γιατι ο ενισχυτης θα παίζει χαμηλότερα απο τα οριά του.
Στην ιδια αίθουσα με τα ιδια ηχεία αλλά με ενισχυτή 2χ100w στην προσπάθεια να την ''γεμίσεις'' ηχητικά τότε ετοιμάσω να πάρεις και τα ηχεία στο χέρι για τους λόγους που είπαμε πιο πάνω.
Στην ιδια αίθουσα με 2χ100w ηχεία και 2χ300w ενισχυτή επικύνδηνη κατάσταση και αυτή αλλά τα ηχεία δύσκολα θα καούν.
Με λίγα λόγια ο σωστός εξοπλισμος για αυτή την αίθουσα είναι
2χ300w ηχεία και ενισχυτή πάνω από 400w
Ολα θα παίζουν πολύ κάτω απο τα ορια τους και ποτέ δεν πρόκειται να εχεις προβλήματα
 

Posté Thu 23 Jun 11 @ 12:11 am
Καλα τα λεει ο απο πανω.
Το σωστο setup ειναι το εξης:
Ηχειο:A Watt RMS - B Watt Peak
Eνισχυτης:B+15%B Watt
Και ενας σωστα setarismenos compressoras,για να μην υπεροδηγηθουν τα ηχεια.
Παραδειγμα:
Ηχειο:200 Watt RMS - 400 Watt Peak
Ενισχυτης:460 W
Και ο compressor σου.

Βεβαια αυτο το setup λογω οικονομιας δεν το χρησιμοποιουμε και στις μικρες εφαρμογες.Εκει συνηθως μπανει ενισχυτης λιγο μεγαλυτερος απο την RMS τιμη του ηχειου και compressor δεν χρησιμοποιουμε.!
 

Posté Thu 23 Jun 11 @ 5:06 am
thnks guys katalaba:) isws sas 3anarwtisw k pio meta ligo
 

Posté Thu 23 Jun 11 @ 6:38 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
 

Posté Wed 29 Jun 11 @ 10:49 am
64%